03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

22   277 11 59 klasy 3-8

PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY "TAJNEJ ORGANIZACJI  NAUCZYCIELSKIEJ ZNP" .

znp

W czasie okupacji niemieckiej, Niemcy nie kryli swoich planów w stosunku do ludności polskiej. Nie tylko chodziło im o zdobycie terytorium, ale i o zniszczenie kultury polskiej oraz biologiczną zagładę narodu polskiego. Częścią składową planu biologicznej zagłady było maksymalne ograniczenie możliwości rozwoju umysłowego polskiej młodzieży.

Po klęsce wrześniowej, społeczeństwo polskie zaczęło szybko usuwać zniszczenia i organizować szkolnictwo.
Tajne komplety to nie tylko kształcenie młodzieży, ale i wysiłek wychowawczy. Nauczyciele uważali prowadzenie tajnych kompletów za swój obywatelski obowiązek, a młodzież garnęła się do nauki i osiągała dobre wyniki.
Tajne nauczanie było bezwzględnie zwalczane przez niemieckie władze okupacyjne – w latach 1939-1945 życie straciło 8,5 tys. polskich nauczycieli. Nauczyciele i uczniowie wiedzieli, że w razie wykrycia groziło im, a nawet właścicielom mieszkań, w których odbywały się komplety, więzienie i obóz koncentracyjny. Brutalne represje stosowane przez okupanta nie powstrzymywały jednak tajnego nauczania. Mimo grożących kar za nielegalne nauczanie większość nauczycieli nie przerwała swej misji i przez cały okres okupacji służyła młodzieży.

Wśród bohaterskich nauczycieli z tamtego trudnego czasu znalazło się kilku z zerzeńskiej 109-tki i choć trudno dotrzeć po latach do wszystkich nazwisk na pewno trzeba wymienić  3: WACŁAW WOJTYSZKO, JULIA PRZEŹDZIECKA I IRENA GAŁADYK.

Tajne komplety, prowadzone na tak wielką skalę na ziemiach polskich, były jedyną tego rodzaju formą oporu w okupowanej Europie.

znp2015Dla upamiętnienia bohaterskiej postawy nauczycieli, ku czci wawerskich Nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej ZNP w Zespole Szkół nr 120 przy ul. Wilgi 19 w piątek 13 listopada 2015 roku  odbyły  się główne obchodyUroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą św. w Kościele przy ul. Wilgi 14, a następnie odsłonięto  tablicę pamiątkową poświęconą wawerskim nauczycielom TON ZNP. Tablicę odsłonili: Zofia Idzikowska - prezes oddziału ZNP Warszawa Praga-Południe Wawer Wesoła, Ewa Masny - wiceprzewodnicząca Rady Warszawy i burmistrz dzielnicy Wawer Łukasz Jeziorski. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy.

Podczas uroczystości  nastąpiło również rozstrzygnięcie  dzielnicowego konkursu historycznego "Tajne nauczanie w Wawrze" zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 120 przy ul. Wilgi 19 w Radości skierowanego do uczniów wszystkich typów szkół w  Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.

W kategorii prezentacja multimedialna, III miejsce zdobył uczeń  naszej szkoły - Wojciech Sienicki z kl. 4a .

new-gif-image-6