Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie

WSZAWICA NIE ZMORA - FERII NIE POKONA!

Zbliża się okres ferii zimowych – czas wypoczynku waszych pociech niejednokrotnie związany z wyjazdami poza miejsce zamieszkania, gdzie kontakty z innymi dziećmi są bliskie i o choroby rozprzestrzeniające się poprzez bezpośredni kontakt głowy z głową jest szczególnie łatwo. Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołującą zmiany skórne na głowie człowieka.
      Wszawica jako choroba pasożytnicza jest sezonowa. Oznacza to, że jej występowanie nasila się szczególnie po powrotach dzieci z ferii zimowych, letnich oraz innych form wypoczynku w trakcie roku szkolnego (obozy, kolonie). Dzieci wypuszczone spod twojej opieki nie zwracają uwagi na przestrzeganie zasad higieny stąd „choroba pożyczonej szczotki i czapki” zbiera swoje żniwo po powrocie do domu/szkoły.

Najczęściej wszy przenoszą się podczas przytulania, stykania się głowami, korzystania z tych samych przyborów do czesania (grzebieni, szczotek, gumek do włosów, spinek, wałków), noszenia pożyczonych od osoby z wszawicą czapek i szalików, a nawet podczas spania we wspólnej pościeli. Jednocześnie warto pamiętać, że codzienny kontakt z osobą mającą wszy nie wystarczy do tego, aby wszy zagościły na naszej głowie.

Wszawica może przydarzyć się każdemu i NIE JEST oznaką braku higieny osobistej,
dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie.

ZALECENIA PROFILAKTYCZNE DLA RODZICÓW I DZIECI DOTYCZĄCE WSZAWICY NA CZAS FERII ZIMOWYCH 20181:

1. Związuj długie włosy swojego dziecka lub noś krótką fryzurę, która ułatwia pielęgnację skóry głowy i włosów.

2. Używaj wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów.

3. Codziennie czesz i szczotkuj włosy.

4. Myj skórę głowy i włosy w miarę potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.

5. Weź ze sobą (rodzicu, wyposaż swoje dziecko) środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów.

6. Po powrocie do domu sprawdź czystość głowy.

7. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, że nie wolno korzystać z cudzych szczotek do włosów, zakładać czapek/szalików koleżanek/kolegów ponieważ może to spowodować przeniesienie na głowę wszy od innych osób.

[1] Powyższe wskazówki zgodne z zaleceniami Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.

Szanowni Państwo, szczegółowe informacje zawiera   ulotka oraz Plakat PSSE w m.st. Warszawie

Z poważaniem.

Renata Góral
Główny specjalista
URZĄD M.ST. WARSZAWY
Dzielnica Wawer
Wydział Oświaty i Wychowania
ul. Żegańska 1, pokój 519, 04-713 Warszawa
tel. +48224436893
faks +48224437036
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
www.wawer.warszawa.pllinia 4

podrecznik