Na niebiesko dla autyzmu

na niebiesko2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony wiele lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także i w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy Na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS. W Europie żyje ponad 5 milionów osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na około 100 dotknięta jest tym zaburzeniem. W Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88, w Wielkiej Brytanii – 1 na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue”, której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „na niebiesko dla autyzmu” jest celebrowana od 2011 r. Tego dnia budynki organizacji, urzędów, budynków, miejsc kultury zaświecą się na niebiesko.autyzm

My, jako szkoła, także pragniemy dołączyć się do tej akcji:

• -Będziemy rozmawiać z dziećmi na temat niepełnosprawności oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu.
  • -10 kwietnia odbędzie się spotkanie dla rodziców „Kiedy i w jaki sposób powiedzieć dziecku, że ma autyzm”.
  • -Niektóre klasy odwiedzą miejsca, w których pracują dorosłe osoby z autyzmem (klubokawiarnia Życie jest fajne oraz Pracownię Rzeczy Różnych Fundacji SYNAPSIS).
  • -17 kwietnia w stołówce szkolnej zorganizowana zostanie dla Państwa projekcja filmu o wybitnej kobiecie- Temple Grandin, która ma zdiagnozowany autyzm.
  • -Na lekcjach plastyki klasy będą wykonywać wspólną niebieską pracę. Prezentacja ich odbędzie się 27 kwietnia w piątek.

Mamy nadzieję, że przyłączą się Państwo do naszej akcji, której uwieńczeniem będzie 27 kwietnia. Tego dnia wszyscy ubierzemy się na niebiesko, aby okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Chcemy dodać im w ten sposób otuchy w codziennych zmaganiach ze światem, który widzą, słyszą i czują inaczej niż my.

Autyzm nie jest zaraźliwy. Ignorancja owszem.

Joanna Latosińska-Kulasek

REKRUTACJA 2018/2019