ŚWIĘTO SZKOŁY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 109 W WARSZAWIE

tn apel bch Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość podkreślająca wielkie przywiązanie całej szkolnej społeczności do Patrona. Tegoroczny apel upamiętniał 29. rocznicę nadania   zaszczytnego imienia Batalionów Chłopskich.

10 MAJA 2018 R. uczniowie z klasy 4 c przedstawili przygotowane pod kierunkiem pani Katarzyny Janickiej i pani Joanny Bocianowskiej piękne, barwne i wzruszające przedstawienie upamiętniające tragiczne chwile z czasów działalności BATALIONÓW CHŁOPSKICH,  czyli II wojny światowej.

Inscenizacja nawiązywała wierszami i piosenkami oraz piękną dekoracją do hasła naszej uroczystości do słów B. WOLNIEWICZA „OJCZYZNA TO TRZY WIELKIE RZECZY – WSPÓLNA MOWA, WSPÓLNA ZIEMIA, WSPÓLNA PAMIĘĆ”.

Dekorację na uroczystość przygotowały pani Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz, pani Małgorzata Pijanowska oraz pan Andrzej Samoraj .

Uczniowie doskonale wcielili się w postacie wspominające czasy wojny, czasy powstańców walczących w BATALIONACH CHŁOPSKICH. Przywoływany był w słowach wierszy generał Franciszek Kamiński, Główny Komendant Batalionów Chłopskich – pseudonim Zenon Trawiński. Wzruszyły słowa jednego z utworów oddających hołd generałowi, który rozpoczynał się od słów: „Życie Twoje było jak historia, które przyszło przeżyć pokoleniu co istniało: (…) Cześć Twej pamięci.”

W trakcie przedstawienia nie zabrakło słów o życiu generała, o którym mówił kronikarz – uczeń Ignacy Waszkiewicz. Czasy wojny, żołnierzy i powstańców przywoływali w trakcie recytacji wierszy Dziadek – Paweł Ostaszewski, Babcia – Katarzyna Buk oraz wnuczęta, czyli Dziewczynka – Hania Rozesłaniec i Chłopiec – Bartek Opara. Poszczególni uczniowie recytowali teksty o Batalionach Chłopskich, o poległych żołnierzach i powstańcach w czasie wojny oraz o Ojczyźnie.

Całą imprezę dopełniał chór prowadzony przez nauczyciela muzyki p. Piotra Kanię. Nie zabrakło piosenek śpiewanych przez uczniów indywidualnie, jaki i grupowo. Na szczególne uznanie i podziękowanie za pięknie wykonane utwory zasłużyli Marcel Ziółkowski z kl. VIIa za piosenkę „Dziś, idę walczyć Mamo” oraz Emilia Jurczak z kl.VIId za „Dziewczynę z granatem”.

Pięknie zaśpiewane pieśni Biały krzyż, Rozszumiały się wierzby płaczące oraz Kocham Cię Polsko również wzruszyły wszystkich.

Uroczystość uświetnili swoim przybyciem goście pan minister Zbigniew Zieliński, przewodniczący Rady Rodziców- Krzysztof Karpa, skarbnik Agnieszka Tkaczyk-Cichowlas oraz sekretarz Wiktor Sierociński.

W trakcie apelu pani wicedyrektor Urszula Plust odczytała list od pani Zofii Kamińskiej- córki generała Kamińskiego, w którym dziękowała za pamięć oraz wyraziła uznanie dla pracy wkładanej w wychowanie patriotyczne młodzieży przez grono pedagogiczne.

Minister Zieliński również zabrał głos, w trakcie swojego wystąpienia przywołał czasy z okresu, kiedy sam był młodym chłopcem i walczył razem ze swoimi kolegami z okupantem.

Uczniowie z klasy 7 złożyli dla upamiętnienia naszego patrona kwiaty oraz zapalili pod tablicą pamiątkową symboliczny znicz.

Na zakończenie ogromnymi brawami i chwilami wzruszenia ze strony oglądających, czyli gości, nauczycieli, rodziców uczniów i uczniów naszej szkoły została podsumowana impreza upamiętniająca naszego patrona szkoły – uczniowie wypowiedzieli słowa:

„Karty kroniki mówią, że pamięć o patronie SP Nr 109 w Warszawie jest wciąż żywa. Wplata się w historię naszego kraju cieniami poległych, wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki, spotykanych wśród nas każdego dnia. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Batalionów Chłopskich. Każdego roku Dzień Patrona jest dla nas świętem. I świętem pozostanie. Niech żyje nasza szkoła!”

Katarzyna Janicka i Joanna Bocianowska

aparat