03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

28 I 2018 r. - 8 II 2019 r.

zima-w-miescie-679x350

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

22   277 11 59 klasy 3-8

PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BATALIONY CHŁOPSKIE-  ŻYWIĄ I BRONIĄ !

tn b chŚwięto Batalionów Chłopskich obchodzone jest 8 października, w rocznicę dnia, kiedy w 1940 r. na komendanta Batalionów Chłopskich został zaprzysiężony Franciszek Kamiński, ps. Zenon Trawiński, po II wojnie światowej bojownik o demokrację, uwięziony przez komunistów w okresie stalinowskim, w III RP awansowany na generała dywizji Wojska Polskiego i odznaczony Orderem Orła Białego. W czasie II wojny światowej BCh były jednym z głównych filarów Polskiego Państwa Podziemnego, jako pierwsze przystąpiły do otwartej walki z okupantem.
 Po wyzwoleniu z okupacji niemieckiej, gdy władzę w kraju przejęli komuniści, żołnierze BCh byli prześladowani, a  Bataliony Chłopskie skazano na zapomnienie.

8 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem „Ku Chwale Batalionów Chłopskich”, odbyły się obchody 78. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci i weterani Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oddali hołd i złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów w Kwaterze Żołnierzy BCh oraz na grobie  Komendanta Głównego Batalionów Chłopskich - gen. dyw  Franciszka Kamińskiego.

tn bch2018     W uroczystościach uczestniczyła również delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły- poczet sztandarowy ze sztandarem szkolnym i uczniowie klas czwartych na czele z panią Dyrektor Hanną Ratańską - Szot, która w sposób szczególny została wyróżniona- otrzymując z rąk ministra Jana  Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych oraz prezesa Ogólnopolskiego Związku BCh pułkownika Zbigniewa Zaborowskiego medal- przyznawany przez Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich.
     Tego dnia przekonaliśmy się, że Cmentarz na Powązkach to szczególne miejsce zadumy, medytacji, powagi i spotkań. Dla wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości były to niezapomniane chwile, a dla nas lekcja historii w jubileuszowym roku, w którym nasza szkoła święci 30 lecie nadania szkole imienia Batalionów Chłopskich.

Katarzyna Strzelczyk

nprcz logo roz