03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

22   277 11 59 klasy 3-8

PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Konkurs dla upamiętnienia 100- Rocznicy Odzyskania Niepodległości
niepo"Naród,który traci pamięć
przestaje być Narodem
-staje się jedynie zbiorem ludzi,
czasowo zajmujących dane terytorium"
Józef Piłsudski

Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku było szczególnym wydarzeniem. Emocje z tym związane oddaje słynny opis Jędrzeja Moraczewskiego- "Niepodobna  oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął(....). Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało".
   11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową na Zachodzie. I zapewne symbolika tego wydarzenia miała największe znaczenie dla uznania tej daty w Polsce. Sejm RP w 1937 roku postanowił, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada.
   Wydarzenie to nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsze działania i ważne wydarzenia historyczne. Inspirowały one wielu artystów. Stały się m.in. tematem literackim oraz zostały przeniesione na znane na całym świecie obrazy.
   Dla upamiętnienia 100- Rocznicy Odzyskania Niepodległości chętni uczniowie SP 109 im. Batalionów Chłopskich przystąpili do konkursu -LOSY POLAKÓW NA DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI, którego organizatorem  była SP nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej.
   Konkurs został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej, Burmistrza Dzielnicy Bemowo.
23 października  odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników w komnatach Zamku Królewskiego.
Laureatom konkursu nagrody wręczali generałowie Wojska Polskiego Jarosław Kraszewski, Cezary Podlasiński, Grzegorz Gielerak oraz reprezentujący generała Jarosława Mikę-Pan Maciej Czulicki.
   Podczas gali wręczenia nagród, wśród osób nagrodzonych były uczennice naszej szkoły.tn NIEP2
W konkursie poetyckim-wiersze o bohaterstwie naszych rodaków:
II miejsce zajęła  Kinga Bazan z klasy V c,  wyróżnienie Lea Kasprzyk z  klasy VII b.
W konkursie plastycznym- ilustracje do pieśni patriotycznych:
III miejsce zajęła Magdalena Bondaruk klasa V b, wyróżnienie:  Zuzanna Kudlik z klasy V b oraz Maria Kołkowska klasy VIIa.
   Najlepsze prace zostały umieszczone w albumie, który jest poświęcony  100-leciu odzyskania niepodległości.
   Zaproszeni goście wyrażali swój podziw nie tylko dla laureatów i wyróżnionych ale również dla oprawy artystycznej przygotowanej przez nauczycieli i uczniów w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Fakt, że uroczystość odbyła się w komnatach Zamku Królewskiego, sprawiła, że wspomnienie tych przeżyć zostanie  w pamięci tych, którzy mieli przyjemność w niej uczestniczyć.
 Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii linia 4

nprcz logo roz