• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

STRONY DLA DZIECI

100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej Nr 109 w Warszawie

tn SAM 5641

      11 listopada to polskie święto obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. 9 listopada 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 109 w Warszawie z klasy Vc wraz z wychowawczynią i chórem szkolnym pod kierunkiem pana Piotra Kani przygotowali akademię – montaż słowno – muzyczny z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Hasłem przyświecającym naszej tegorocznej akademii z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę były słowa wypowiedziane przez Ludwika Wiszniewskiego, które brzmiały:

„Dzisiaj wielka jest rocznica, Jedenasty Listopada! Tym, co zmarli  za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa!”.

        Szkolną uroczystość w Szkole Podstawowej Nr 109 w Warszawie zaszczycili swoją obecnością pan radny Sławomir Kacprowicz, pan radny Michał Żebrowski, pani Katarzyna Orłowska przedstawiciel Urzędu Dzielnicy Wawer, pan Krzysztof Karpa przewodniczący Rady Rodziców SP Nr 109 w Warszawie, p. Agnieszka Tkaczyk - Cichowlas sekretarz Rady Rodziców. Zgromadzonych na sali gości, nauczycieli, rodziców i uczniów przywitała Pani Dyrektor Hanna Ratańska – Szot. W swoim przemówieniu w krótkich słowach przywołała trud  i poświęcenie Polaków w walce o odzyskanie niepodległości, w słowach wypowiadanych podkreśliła znaczenie daty, jaką jest 100. rocznica Odzyskania Niepodległości i tym samym Pani Dyrektor oddała hołd poległym w walce za naszą Ojczyznę.

         W trakcie akademii uczniowie przypomnieli ciężkie chwile narodu pozbawionego własnego kraju oraz drogę Polaków poprzez trudne momenty wiodące nasz naród do odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu szkoły. Następnie uczniowie recytując wiersze  przypomnieli wielokrotnie tamte ciężkie czasy i tym samym wzbudzili ogromne refleksje oglądających. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Pierwszym charakterystycznym momentem akademii były daty wprowadzające do przedstawienia historii kraju w postaci widowiska gry „Milionerów”. Następnie chronologicznie przypomniano daty rozbiorów, daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników w podejmowaniu zrywów niepodległościowych, datę  I wojny światowej oraz datę 11 listopada wraz z Józefem Piłsudskim bohaterem tego okresu w naszych dziejach. Dopełnieniem wspomnień o dawnych czasach była przygotowana prezentacja multimedialna przywołująca w kolejności „Drogę do wolności naszego narodu”…, od niewoli, aż do odzyskania długo wyczekiwanej wolności przez okres 123 lat i pojawienia się naszej Ojczyzny – Polski na mapach.

        Uczniowie klasy V c recytowali wiersze, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Pieśni patriotyczne, które wybrzmiały podczas akademii uroniły niejedną łzę w oczach oglądających. Uczeń z klasy 8 a Marcel Żiólkowski zaśpiewał piękną pieśń „Dziś, idę walczyć mamo”, dziewczęta z klasy 6 przywołały niepodległość w pieśni „11 listopada – Niepodległość - trudne słowo”. Przywołane zostały jeszcze inne piękne pieśni znane wszystkim Polakom, np. „Przybyli ułani…, „Wojenko, wojenko”, „Warszawianka”, „Marsz Pierwszej Brygady”. Bardzo podniosłym akcentem było przywołanie podczas akademii Poloneza Ogińskiego pt. „Pożegnanie Ojczyzny”, który zagrał na skrzypcach uczeń z klasy 7a Rafał Wołońciej.

         11 listopada, to Święto, które sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. W trakcie akademii znaczącym akcentem było oddanie hołdu żołnierzom Batalionów Chłopskich walczących za wolność naszej Ojczyzny poprzez złożenie wiązanki kwiatów oraz zapalenie znicza pod tablicą pamiątkową naszego patrona szkoły. Składając kwiaty pod tablicą pamiątkową oddaliśmy hołd tym, którzy poświęcili dla nas życie. Uwagę w trakcie akademii przyciągała piękna dekoracja przygotowana pod okiem pań Małgorzaty Pijanowskiej i Anny Rafalskiej. Dzień ten dla wielu był też lekcją patriotyzmu i historii.

Uczestnicząc w 100. rocznicy obchodów Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w naszej wolnej Polsce. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

           Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.

 K.J.

linia 4

REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI

nprcz logo roz

TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!