• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

STRONY DLA DZIECI

1094 1BAŚKA MURMAŃSKA BOHATERKĄ DNIA MISIA 2018

Kto nie słyszał do tej pory to teraz przy okazji ŚWIATOWEGO DNIA MISIA mógł się dowiedzieć kto to taki ta BAŚKA MURMAŃSKA i dlaczego znowu o niej zrobiło się głośno?

Na ten dzień 25 listopada czekają wszyscy przez cały rok. Wtedy to i duzi i mali biorą swoje misiowe pluszaki i idą z nimi do szkoły. Robi się wtedy wszędzie jeszcze ciaśniej, ale za to jak milutko! Najfajniej jest w bibliotece, bo tam jest największe misiowe zgromadzenie przez cały dzień.

W tym roku królowały misie w barwach narodowych. Honorowe miejsce zajęła biała niedźwiedzica BAŚKA MURMAŃSKA, która trafiła do polskiego batalionu na odległych krańcach Rosji w okolicach Murmańska- stąd jej nazwa. Do tego dodano jej jeszcze popularne polskie imię Baśka. Dzielna niedźwiedzica przeszła ze swoim oddziałem cały szlak bojowy. Miała swojego opiekuna, który ją szkolił i musztrował tak, że z czasem stała się jednym z żołnierzy, zachowując się jak oni.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości murmański oddział wraz z Baśką przypłynął do Polski i znalazł swoje miejsce w podwarszawskim Modlinie ( 30 km). Wieść niesie, ze Baśka wzięła nawet udział w jednej z parad wojskowych na Placu Saskim, którą odbierał sam Józef Piłsudski. Maszerowała jak wszyscy żołnierze wzbudzając aplauz wśród widzów, bo Naczelnik Państwa uścisnął jej ponoć łapę. Miało to miejsce tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, bo w grudniowy dzień 1919 roku. Teraz już chyba się wyjaśniło dlaczego ten właśnie miś- niedźwiedź stał się tegorocznym bohaterem naszego szkolnego świętowania.

Ta biała nietypowa niedźwiedzica była kiedyś obiektem zainteresowania. O jej losach Eugeniusz Małaczewski- żołnierz –pisarz popełnił książkę -„ Dzieje Baśki Murmańskiej. Historia białej niedźwiedzicy”. Została też uwieczniona na jednym z obrazów znanego malarza Michała Byliny. Miała przez jakiś czas również swoje miejsce w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Potem zapanowała na długo cisza . Historia się jednak o nią upomniała i znowu o niej słychać, a zadbała o to modlińska Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek.

W Twierdzy Modlin stworzono szlak Baśki Murmańskiej, wydano komiks z jej historią, a najbliższe miasto- Nowy Dwór nazwało jej imieniem jedną z ulic. Nic więc dziwnego, że i nasza szkoła postanowiła odświeżyć historię Baśki Murmańskiej. Dzieci słuchały z zainteresowaniem tego wszystkiego i koniecznie chciały mieć zdjęcie z wypchaną Baśką Murmańską, która nawet ożyła na moment, by wręczyć dzieciom nagrody w konkursie świetlicowym „ MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”(o samym konkursie i jego wynikach już pisano wcześniej).

Czyż to nie wspaniała, choć trochę nietypowa, przygoda z okazji ŚWIATOWEGO DNIA MISIA? Okazuje się nie po raz pierwszy, że nie dość, że to najbardziej popularna przytulanka, to jeszcze kryje w sobie tak wiele ciekawych, czasem mało znanych historii. Ta była jedną z nich, ale dzieci znają już wiele innych, bo misiowe świętowanie w naszej szkole ma już wieloletnią bogatą w wydarzenia tradycję. Po dobrze znanym już dzieciom brązowym misiu Wojtku, przyszedł czas na białą niedźwiedzicę Baśkę i to w roku dla Niepodległej!

B.M.

 linia 4

REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI

nprcz logo roz

TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!