• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

DORADZTWO ZAWODOWE
doradztwo
 
LINKI

tn sbew mentn mko

logo wawerskie centrummiejskiinfrodztn eduwawer

STRONY DLA DZIECI

       strona w opracowaniu

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

p90103101września -To bardzo szczególny rok, bo dokładnie 70 lat temu - w tym dniu- 

rozpoczęła się II  wojna światowa. Dzieci polskie nie mogły pójść wtedy

do szkoły, nie zadźwięczały szkolne dzwonki. Dla większości z nas to na

szczęście już tylko historia, której uczy się w szkole. Na znak, że pamiętamy

cała społeczność naszej szkoły minutą ciszy  uczciła tę rocznicę, a myśli biegły

ku tym, którzy polegli na wszystkich frontach tej wojny. My na szczęście

cieszymy się pokojem i w blasku pięknego słońca mogliśmy wrócić do naszej szkoły. Uroczystość odbyła się

- jak to zwykle przy pięknej pogodzie bywa -na dziedzińcu szkoły. Otworzył ją pan dyrektor Stefan Dejneka,

witając wszystkich bardzo serdecznie. W tym roku mamy aż 4 klasy pierwsze, ale jakoś udało się uniknąć

jeszcze 2-zmiany. Za to trzeba było zatrudnić więcej nauczycieli. W sumie nowych jest aż 8 osób: 

Magdalena Sobczak i Małgorzata Sprycha ( naucz. Zintegrowane),  Anna Truszkowska ( jez. Ang.),

Beata Kolas i Kinga Jarosz ( wych. Świetlicy ), Michal Borkowski ( psycholog), Anna Dobrzelewska ( reedukacja)

oraz ksiądz Sławomir Kielczyk.  Wszystkim życzymy POWODZENIA!

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, którą przestawiła klasa  3A, pod czujnym okiem

wychowawczyni pani Beaty Radzimowskiej. Brawa i uśmiechy widzów świadczyły, że występ się podobał.

Tak zaczęty rok szkolny musi być udany! Życzymy tego zarówno uczniom, jak i nauczycielom!   

                                                                                                                                  B.M.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

 
ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Bal pożegnalny kl. VI
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

TURNIEJ- GRAMY O ZŁOTĄ PIŁKĘ - I MIEJSCE

img 2964 Chłopcy z klasy IV i młodszych wywalczyli I miejsce w Turnieju Gramy o Zotą Piłkę.

W turnieju tym startowały drużyny z całej Warszawy, nasi chłopcy nie przegrali

żadnego spotkania, a w finałowym meczu na głównym stadionie Legii pokonali przeciwników

z Mokotowa 6:1.           

Główną nagrodą dla chłopców i trenera Bartłomieja Gajdy był dwudniowy wyjazd

do PARKU WODNEGO "TATRALANDIA" na Słowację.

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke 21 maja  2010r.

gk

Biblioteka  szkolna zorganizowała w naszej szkole  spotkanie ze znanym i  znakomitym pisarzem dla dzieci - Grzegorzem Kasdepke.   Jest to niezwykle popularny i rozchwytywany przez swoich małych i większych fanów pisarz i dlatego dopiero teraz, a nie na święto         książki mógł nas odwiedzić. Spotkanie odbyło się w małej sali                gimnastycznej, tzw.  lustrzanej , która na tę okazję przybrała kolorowy, wesoły wygląd   zupełnie jak twórczość zaproszonego gościa. Autorką tej bajecznej  scenografii była -  jak zwykle pełna pomysłów  nasza biblioteka, a konkretnie pani Ela Łaszkiewicz.          Autor znanej wszystkim młodym czytelnikom  Kacperiady  zaproponował zebranym uczniom 2 części spotkania. Najpierw opowiedział trochę o sobie. Powiedział m.in. , że ma syna Kacpra, dla którego zaczął pisać i tak jest do dziś, choć Kacper chodzi już do gimnazjum. Potem pisarz zaprezentował dzieciom swoje książki i czytał ich fragmenty. Wśród najpopularniejszych książek, które autor na spotkaniu omówił wraz z dziećmi znalazły się m.in.:  Kacperiada ,  Co to znaczy ,   Bon czy ton. Savoir-Vivre dla dzieci ,  Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach  i  Do trzech odlicz. Zabawy matematyczne .         Potem nastąpiła 2 część spotkania    Konferencja prasowa , w czasie której Grzegorz Kasdepke z cierpliwością odpowiadał na niezliczoną ilość pytań. Po tym 2-częściowym  spotkaniu panie bibliotekarki zorganizowały jeszcze 3 część, tzn. zainteresowani mogli przenieść się wraz z pisarzem do biblioteki, gdzie czekał stolik, przy którym hojna ręką rozdawane były autografy. Kto nie przyniósł swoich książek, mógł je zakupić w bibliotece, która na te okazję sprowadziła prawie pełny wachlarz tytułów. Niektórzy nawet podejmowali jeszcze krótkie pogawędki z pisarzem, bo pan Grzegorz jest bardzo otwarty i kontaktowy i dzieci go uwielbiają   z wzajemnością zresztą. Sam autor też nie krył zadowolenia i satysfakcji ze spotkania. Lubi nie tylko pisać, ale i o tym mówić, szczególnie, jak ma do czynienia z takim autentycznym  zainteresowaniem. Biblioteka też może poszczycić się wpisem pisarza do kroniki szkolnej. horror Wszystkim nam spotkanie to pozostawiło miłe wrażenie i zapewne zapadnie na długo w pamięci i miejmy nadzieję zachęci do sięgania po kolejne książki tego pisarza.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK            8-15 maja 2010

                                     W tym roku wiodącym hasłem obchodów TYGODNIA BIBLIOTEK były SŁOWA DZWIĘKI I OBRAZY!

loniao a ponieważ 2010 to ROK CHOPINA więc nietrudno zgadnąć jak świętowała szkolna biblioteka : bogaty program przewidywał chopinowkie atrakcje... nie zabrakło nawet ulubionego przysmaku genialnego kompozytora i pianisty - toruńskich pierników!!!! a jak było poczytać można w prasie.

 

chopin2 pol

 

Majówka

liniaotwockamajowka8458 Majówka w 109 "Najzdolniejsi pod słońcem "
Serię wiosennych festynów rozpoczęła 8 maja w Wawrze majówka w Szkole Podstawowej nr 109. Przebiegała pod hasłem "Najzdolniejsi pod słońcem". To słońce w tym haśle nie znalazło się przypadkowo, wszak SP nr 109 ma herb ze stylizowanym słońcem
A atrakcji rzeczywiście nie brakowało. Na przyszkolnym boisku rozgrywano rodzinny turniej koszykarski. Boje były zacięte. Młodzieżrozgrywała turniej tenisowy, brała udział w biegach przełajowych o puchar gen. Franciszka Kamińskiego, dowódcy Batalionów Chłopskich, patrona tej placówki. Na kilku stanowiskach rozgrywano mecze szachowe, co nie powinno dziwić, gdyż w tej szkole tę królewska grę zna prawie każdy uczeń. Stały punkt festynu przy ul. Przygodnej to loteria fantowa. Ale po raz pierwszy zorganizowano kiermasz sałatek. Przygotowanych przez rodziców. Były owocowe, z brokułów, wielowarzywne. Zarówno z loterii jak i ze sprzedaży sałatek dochód przeznaczono na zakup pomocy naukowych, których nigdy nie jest za dużo, jak twierdzi dyrektor. Wstępne obliczenia wskazywały, że w kasie zebrało się ok. 5 tys. zł. Oblegane było stoisko, przy którym "urzędowały" dwie panie, matka i córka, Wanda i Ewa Chotomskie, autorki wielu książek i książeczek dla dzieci, będące częstymi gośćmi w tej szkole. Kolejka po autografy wiła się niczym wąż. W szkolnym budynku, w holu na piętrze, można było podziwiać kolekcjonerskie zbiory. Najróżniejsze: miniatury samochodów, barwne kamienie, karty z podobiznami najsłynniejszych piłkarzy świata (Michał Zaborowski ma ich 407, wymienia je z kolegami, kupuje poprzez Internet, brakuje mu jeszcze tylko karty z podobizną Messiego i Kaki), pokemony, owady zatopione w plastiku (gromadzi je Wojtek Kasiewicz, najciekawsze okazy to skorpion olbrzymi i skolopendra) i wiele innych przedmiotów. Wiernych widzów mieli ci uczniowie, którzy postanowili podczas szkolnej majówki zaprezentować swoje talenty i ubiegać się o specjalnie zaprojektowany medal. Dwóch małych uczniów, I-klasista Czarek Szczepkowski i jego o rok starszy brat Juliusz, dało pokaz gry na instrumentach klawiszowych. - Ile czasu trzeba ćwiczyć, aby osiągnąć taki poziom - dociekał prowadzący imprezę. - Tak ze 20 minut dziennie - wyjaśnili. Jeden z nich ujawnił, że oprócz talentu muzycznego ma łyżwiarski, jest wicemistrzem Polski w jeździe figurowej na lodzie. Z dużą ciekawością przyglądano się popisom taneczno - baletowym dziewczynek z "zerówki". Nieco starsze ich koleżanki dały popis gimnastyki akrobatycznej. A nie były to wszystkie ujawnione talenty. Na scenie prezentowali się młodzi wykonawcy, owi "Najzdolniejsi pod słońcem" AM

DZIEŃ PATRONA 6 maja 2010

zywiaibronia6 maja 2010r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona.
Wzięli w niej udział zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie i rodzice. W części oficjalnej głos zabrał pan Dyrektor oraz zaproszony na tę uroczystość przedstawiciel Batalionów Chłopskich pan Władysław Jamroz, przedstawiając w swoim wystąpieniu krótki zarys historii Batalionów.. Gość wręczył uczniom naszej szkoły nagrody za zajęcie wysokich miejsc w Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły. Okolicznościowy program artystyczny przygotowała klasa 5b przy współpracy ze szkolnym chórem, wychowawcą oraz rodzicem ucznia panem Wojciechem Darda-Ledzion. Dialogi prowadzone przez występujące dzieci oraz piosenki w wykonaniu chóru przeniosły nas w czasy, które stanowią dla nas kolejną lekcję historii.
Małgorzata B..

KONSTYTUCJA 3 MAJA

Uroczyste obchody 219 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja- jak co roku - uświetniła akademia szkolna, przygotowana przez klasę VA pod opieką wychowawczyni p. Doroty Grabowskiej - Skuzy nauczycielki historii. Młodzież ubrana w stroje szlacheckie z tamtej epoki przybliżała nam te ważne wydarzenia, jakimi były obrady Sejmu Wielkiego ( Czteroletni ). Uczniowie, którzy wcielili się w rolę szlachciców to m.in. Patryk Piętka, Konrad Krygielski, i Wojtek Stępniewski. Uwagę publiczności zwróciła rola Damy w wykonaniu uczennicy Poli Tyszkiewicz. D. G.-S.

Dni Dla Zdrowia

" Zdrowo na sportowo "Pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczne Dni Dla Zdrowia 
a w programie 26. 04 (poniedziałek) Mistrzostwa 109 w Biegach Na Orientację dla klas 0-3.
27.04 (wtorek) test wiedzy ekologicznej dla klas IV-VI (zwycięzca będzie reprezentował
szkołę w Dzielnicowym Konkursie Ekologicznym).

28.04 (środa) Mistrzostwa 109 Biegach Na Orientację dla klas IV-VI.

29.04 (czwartek)- Apel o zdrowiu - inscenizacje w wykonaniu uczniów klas IV-VI,
- piosenka o zdrowiu przygotowana przez uczniów i wychowawczynie klas 3,
- wręczenie nagród w konkursie plastycznym ZDROWIE

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jak co roku, biblioteka organizuje szkolne obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH, zawsze 23 kwietnia, w dzień świętego Jerzego patrona Katalonii. To właśnie tam przed wieloma laty zrodził się pomysł organizacji tego święta.Z dniem tym wiążą się również daty urodzin/śmierci wybitnych pisarzy, m.in.Cervantesa czy Shakespeara. Święto Książki nierozerwalnie wiąże się z różami, o czym wiedzą już niektórzy z nas! Pan Dyrektor np. rokrocznie odwiedza bibliotekę w tym dniu właśnie z królową kwiatów w ręku. To bardzo miłe. My w tym roku odwzajemniałyśmy się jak jest również w zwyczaju książeczkami. Podarunki były roznoszone przez naszych specjalnych wysłanników, którzy powędrowali nie tylko do gabinetu dyrekcji, ale i innych agend szkoły. W tym roku została zorganizowania SZKOLNA POCZTA KSIĄŻKOWA. Każdy mógł poprzez specjalną czerwoną pocztową skrzynkę przekazać komuś książkę- z dedykacja lub bez. Najważniejszy był adresat, bo do niego udawał się biblioteczny listonosz, by doręczyć mu tę książkową przesyłkę. Mamy nadzieje, ze paru osobom zrobiło się z tej okazji bardzo miło. Wśród odbiorców była też biblioteka, która dzięki temu wzbogaciła się o kilka pozycji książkowych. Wszyscy darczyńcy wpisywali się na specjalną listę i otrzymywali mini broszkę z czerwoną różyczką oraz okolicznościowe zakładki do książek. Przez wszystkie przerwy można było oglądać slajdowisko z poprzednich naszych obchodów Święta Książki ( 2006-2009). Chętni mogli się jak zwykle wpisać do księgi życzeń lub wyżyć literacko na tablicy z życzeniami.W podziękowaniu czekały zakładki, a dla smakoszy rogaliki z różą. Na koniec dnia, już po lekcjach, można było posłuchać gadające książki, jako, że hasło tegorocznych obchodów ŚDK to : KSIAŻKI MÓWIĄ! U nas przemówiły też, oczywiście z odtwarzacza. Dzieci mogły posłuchać Koziołka Matołka, Dzieci z Bullerbyn.. Takie słuchanie wymaga wyjątkowej atmosfery, spokoju i skupienia. Niewiele dzieci wytrzymuje taki stan. Do końca dotrwali tylko nieliczni, ale warto było zmierzyć się z taką formą lektury, która dla wielu osób jest jedyną możliwością zetknięcia się z książką, są to choćby małe dzieci, które jeszcze nie czytają, czy też osoby niewidzące. Dobrze, że o nich pamiętamy i technika pomaga im poznawać piękno literatury, a wszystkim pozostałym daje poprostu możliwość wyboru. bm

 

 

2 kwietnia minęła piąta rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II.
W tym roku wypadła ona w Wielki Piątek i wiele uroczystości rocznicowych zostało przeniesionych na inne dni. W naszej szkole zdecydowano się upamiętnić tę rocznicę w ostatnim dniu przed świętami Wielkanocnymi, czyli w środę 31 marca. Tym razem klasy czwarte - pod kierunkiem wychowawczyń D. Walasek i B. Ludzi oraz nauczycieli religii ks. Sławomira Kielczyka i ks. Marka Lemiecha przygotowały papieski apel . Wszyscy zgromadzeni mieli okazję przypomnieć sobie całą drogę życiową naszego Papieża. Przedstawieniu towarzyszył pokaz multimedialny zdjęć, fragmenty filmów i przemówień. Na początek była znana wszystkim Barka i fragmenty proroczego utworu J. Słowackiego:
Pośród niesnasków - Pan Bóg uderza W ogromny dzwon, Dla Słowiańskiego oto Papieża Otwarty tron
Pamiętajmy, że Jan Paweł II stał się pierwszym od 455 lat papieżem nie - Włochem oraz pierwszym Ojcem Świętym Słowianinem! W programie przedstawienia nie zabrakło również poezji Karola Wojtyły oraz wierszy Jemu dedykowanych. Na zakończenie padły znowu ważkie słowa - Niech nauka Jana Pawła II Jego miłość i Jego uśmiech żyją w nas i w naszych czynach . Całość zamknęła znana wszystkim pieśń Abba Ojcze , którą zaintonował chór szkolny pod kierunkiem p. Piotra Kani, a wtórowała mu nieśmiało cała zgromadzona społeczność szkolna. Ta wzruszająca uroczystość jeszcze raz uświadomiła nam wielkość naszego Rodaka Papieża, który zmienił oblicze nie tylko tej, polskiej ziemi, ale i Kościoła na całym świecie. Wybrany 16 października 1978 roku Jan Paweł II był 264. następcą św. Piotra. Zmarł w osiemdziesiątym piątym roku życia i dwudziestym siódmym roku pontyfikatu.

Wieczornica "O Janie z Czarnolasu"

Jan Kochanowski jeden z najwybitniejszych poetów okresu odrodzenia urodził się w Sycynie koło Zwolenia w 1530 roku, a więc dokładnie 480 lat temu! Mało mówiło się i słyszało o tym, ale nasza młodzież szkolna postanowiła uczcić tę rocznicę. Uczniowie klas IV-VI pod okiem pani od historii- Doroty Skuzy i z pomocą polonistek J. Bocianowskiej i U. Plust zorganizowały WIECZORNICĘ , poświęconą mistrzowi z Czarnolasu! Odbyła się ona w dniu 8 marca, przy okazji dnia otwartego dla rodziców. Miło było zasiąść w pięknie zaaranżowanej scenerii ( autor - p. Andrzej Samoraj ), którą tworzyły zapalone świece, las i śpiew ptaków - prawie jak w Czarnolesie. Nie zabrakło też strojów z epoki. Szczególnie dostojnie prezentował się sam wieszcz Jan Kochanowski, w rolę którego wcielił się Michał Piętka z klasy VI a. Podczas recytacji trenów pojawiła się także z zaświatów ukochana córeczka poety Urszulka ( zagrała ją Irmina Tomaszewska z kl. Va). Zebranym licznie widzom bardzo spodobał się przygotowany występ, czego dowodem były gromkie brawa. Szczególnie zadowolone były zapewne kobiety, które w tym dniu miały przecież swoje święto. W takim nastroju żadne zebranie, a nawet uwagi od wychowawców nie są w stanie zburzyć tak miłej atmosfery. To był bardzo dobry pomysł i godny naśladowania na przyszłość!!!

D.S. i B.M.


KONCERT ZIMOWY

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.


Lorem ipsum

Konkurs powiedzeń Biblijnych: "Alfa i Omega" z Biblią na co dzień Organizatorem konkursu była parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP oraz Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich. Patronat nad konkursem sprawowali Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Zerzniu Ks. Krzysztof Waligóra i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 109 Stefan Dejneka. Katecheci: ks. Marek Lemiech, ks. Sławomir Kielczyk, s. Czesława Pruchnicka oraz nauczyciele j. polskiego p. Urszulala Plust i p. Joanna Bocianowska opracowali regulamin konkursu. W kl. I III przeprowadzono konkurs plastyczny, a w kl. IV VI konkurs literacki ( w dwóch etapach). Dnia 16 grudnia 2009 r. na finał konkursu- przybył zaproszony przez ks. Proboszcza - ks. bp Kazimierz Romaniuk, który wraz z ks. Proboszczem wręczył nagrody zwycięzcom konkursu. Wówczas też Ks. Sławomir Kielczyk przedstawił prezentację poszczególnych etapów konkursu. Na zakończenie uroczystości uczniowie kl II b przedstawili Jasełka " Betlejemska dobranocka" przygotowane przez Katechetów i p. Katarzynę Staniec wychowawczynię kl. IIb oraz p. Piotra Kanię opiekuna chóru szkolnego. s. Czesława Pruchnicka

MIKOŁAJ(K)OWO W BIBLIOTECE

4 grudnia 2009 na ekrany polskich kin wszedł film o przygodach Mikołajka i jego kolegów. Francuska premiera filmu odbyła się 30 września i była wyjątkowym prezentem na 50. urodziny Mikołajka. Wydawnictwo krakowskie Znak urządziło Mikołajkowi huczne urodziny na szczeblu ogólnopolskim. My w bibliotece również świętowaliśmy - najpierw czytaliśmy książkę, tę najnowszą, bo właśnie na rynku księgarskim ukazała się kolejna część przygód sympatycznego urwisa pt. Nieznane Przygody Mikołajka autorstwa duetu René Goscinny & Jean-Jacques Sempé . Poszło nam to wyjątkowo sprawnie, bo całą książkę przeczytaliśmy w 4 dni! Finał akcji miał miejsce w poniedziałek 7 grudnia, kiedy to zgotowaliśmy Mikołajkowi nasze biblioteczne urodziny. Jak przystało na urodziny były cukierki i był torcik . W naszej akcji wsparło nas wspomniane wydawnictwo Znak . Przysłano nam z Krakowa okolicznościowe mikołajkowe foldery, plakaty, a nawet balony i zakładki. Całości świętowania dopełniła prezentacja multimedialna, przybliżająca dzieciom mikołajową krainę w Laponii, gdzie dotarła nasza pani bibliotekarka. Miało to miejsce niestety w porze letniej, więc nie było zimowego nastroju, ale i tak dzieci z zainteresowaniem obejrzały to niezwykłe miejsce, do którego z całego świata przychodzą listy, a najwięcej podobno z Polski. Jak się w trakcie oglądania okazało dwójka z obecnych dzieci też już kiedyś była w odległej Laponii. Inne planują klasowy wyjazd do polskiej wioski Mikołaja w Kołacinku. Jest zapewne dużo bliżej niż ta fińska, ale czy równie atrakcyjna? Niezależnie jak wypadnie porównanie obu krain nasze biblioteczne Mikołajki z Mikołajkiem/ Mikołajem były całkiem udane. Dzieci z uśmiechem opuszczały bibliotekę. B.M.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA 2009

25 listopada do 109-tki maszerowały misie: brunatne, polarne, olbrzymy, puchatki, uszatki, misie pluszowe , misie ze szmatki.... To już 5-ty, a więc jubileuszowy DZIEŃ MISIA w naszej szkole. Do tej pory różne misie były królami tego dnia. Miał swój dzień już Kubuś Puchatek, Miś Uszatek oraz Miś z okienka. W tym roku świętowały wszystkie misie. Postanowiłyśmy bowiem zrobić wystawę-galerię misiów. Wszyscy posiadacze misiów mieli szansę wypożyczyć je na kolka dni bibliotece. Wystarczyło tylko zaopatrzyć misia w metryczkę z danymi, by potem mógł bez problemu wrócić do swego właściciela. Misie zbierane były przez kilka dni, następnie pogrupowano je w pewne kategorie i wystawa gotowa. Misie brały udział w konkursach. Wyłoniono np. misia najmniejszego, najstarszego, najbardziej nietypowego itd. Dokładny werdykt jury zamieszczamy na następnej stroniej. Właściciele misiów-zwycięzców otrzymali nagrody, a wszyscy pozostali słodkie małe co-nieco. Wystawa misiów to główna atrakcja tegorocznego święta. Cała biblioteka tonęła nie w książkach, ale w misiach. Odwiedzający nas tego dnia mieli nie lada wyzwanie mogli zgadnąć, albo policzyć ileż to misiów trafiło na naszą wystawę. Udało się to aż 3 osobom. Wszyscy oni trafili w 10-tke, że było ich aż 220!!! I to nie wszystkie jeszcze misie tego dnia w szkole. Tradycją tego święta jest bowiem przyjście z najbardziej ulubionym misiem do szkoły w tym dniu. Oczywiście nie wolno było takiego oddać na wystawę, bo i jakże się rozstać z takim pluszakiem, choćby na krótko? Szły wiec sznurem misie do szkoły razem ze swoimi właścicielami. Trzeba to było widzieć ok. 8.00 przed budynkiem. Pogoda była niestety deszczowa, ale to w niczym nie przeszkadzało. Przecież są parasolki, torby, z których wystawały misiowe buźki. Te większe były podwożone samochodami i wymagały pomocy rodziców w dalszym transporcie. To był naprawdę niecodzienny i bardzo miły akcent tego dnia. Ze swoim misiem najlepiej było odwiedzić bibliotekę, bo tam czekały słodkości- nawet miodek. Można było tez zapoznać się z MISIOTEKĄ , czyli biblioteczką misiową, a na przerwach można było obejrzeć prezentację multimedialną z poprzednich obchodów Dnia Misia . Miło było popatrzeć na siebie z misiem sprzed kilku lat. Jak pokazywały zdjęcia zawsze było kolorowo i wesoło. Nic dziwnego, bo jest to najbardziej ulubione święto biblioteczne. bm
OGŁOSZENIA MISIOWE 1. W wystawie wzięło udział 220 MISIÓW!!!!. Liczbę tę odgadły następujące osoby: KATARZYNA MAKUS ( 5B ), IDA SZATKOWSKA ( 6B ), KAROLINA SZOT (4A). 2. NAJSTARSZY MIŚ miał 40 LAT i przyniósł go KUBA KOWALCZYK z 1C ( miś taty). 3. NAJMNIEJSZY MIŚ w kolekcji miał 1,8 cm i był z plastiku, a NAJMNIEJSZY MIŚ PLUSZOWY mierzył 5 cm i należał do KONRADA( 3A) i KUBY (0A) ZAŁĘCKICH. 4. Najbardziej brązowy wśród kolekcji misiów brunatnych okazał się miś EWY MAJSZCZYK 4B 5. Wśród misiów białych wyróżniono misia OLGI FIGAT z 2 B. 6. W kategorii MISIÓW INNE NIŻ WSZYSTKIE zwyciężyły MISIE PRZYTULASIE GUSTAWA SKARŻYŃSKIEGO (1 B).
Wszystkim misiom i ich właścicielom biblioteka bardzo dziękuje za wspólną MISIOWĄ ZABAWĘ!

 

Lorem ipsum

Dnia 6 listopada w naszej szkole odbył się II Wawerski Dzień Zdrowego Jedzenia Dzień Dobrego Jedzenia wprowadzono do warszawskiego kalendarza imprez szkolnych w ubiegłym roku , aby zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania, a także zwrócić uwagę rodziców i opiekunów na sposób żywienia dzieci w placówkach oświatowych. W naszej imprezie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich wawerskich podstawówek , a także zacni goście; wśród nich Pani Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania, dyrektorzy szkół, przed stawiciele firmy AGMAR dostarczającej do naszej szkoły mleko, przedstawiciele Rady Rodziców. W czasie imprezy nasi uczniowie zaprezentowali zabawne przedstawienie zachęcające do właściwego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Odbyła się także prezentacja i prelekcja dietetyka na temat właściwego odżywiania dzieci,a także pokaz przygotowywania zdrowych potraw przez przedstawicieli firmy ZEPTER. Grupa naszych uczennic zaprezentowała układ taneczny Wszyscy aktywnie uczestniczyli w imprezie. Uczniowie brali udział w wielu zabawach i konkursach dotyczących zdrowego stylu życia (rozpoznawali po smaku warzywa i owoce, wybierali zdrowe produkty, rozpoznawali witaminy, uzupełniali wiersz J. Brzechwy Na straganie nazwami warzyw). Dorośli także włączali się do zabawy rozpoznawali zioła, odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia. Całości imprezy przewodniczył Dyrektor Stefan Dejneka, który tego dnia wystąpił w roli Naczelnego Kuchmistrza, a w roli konferansjera wystąpiła sympatyczna Cytrynka- Katarzyna Oberda. Ciepłym akcentem uroczystości była inscenizacja wiersza Na straganie w wykonaniu pierwszaków pod kierunkiem wychowawczyni. Na koniec odbyła się degustacja zdrowych potraw i produktów. Były to między innymi ugotowane na parze ziemniaki i marchewki przez kucharza profesjonalistę z firmy Zepter, jogurty i desery mleczne podarowane przez firmę AGMAR oraz firmę BAKOMA, produkty oferowane przez nasz szkolny sklepik oraz owoce i warzywa. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali okolicznościowe upominki- papryczki z origami przygotowane przez p.Katarzynę Posobiec JoannaT.

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

pierwszaki2009Magdalena S., Małgorzata S, Katarzyna P, Barbara W.

 

ŚWIETO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ - po fińsku

kirjastoWszycy w szkole wiemy, że w październiku obchodzimy ŚWIĘTO BIBLIOTEKI. Ma ono zasięg międzynarodowy, więc u nas od kilku lat tak właśnie świętujemy. Było już po szwedzku, po kanadyjsku, a w tym roku nad biblioteką powiewała flaga Finlandii, nad wejściem zawisł duży napis KIRJASTO, co po fińsku znaczy oczywiście BIBLIOTEKA, a wszystkich witał Muminek. Panie bibliotekarki w tym dniu również powędrowały do baśniowej krainy. Pani Barbara na początku dnia ubrana w kolory białoniebieskie z napisem na bluzce SUOMI ( Finlandia), zamieniła sięw mamę Muminka z charakterystycznym dla niej fartuszkiem oraz nieodłączną czarną małą torebką, Pani Elżbieta chciała bardzo zostać tatusiem Muminka, ale czary sprawiły iż przemieniła się we Włóczykija. Poprzebierane Panie bibliotekarki to nie jedyne dziwne postacie tego dnia. Niektórzy uczniowie, a zwłaszcza uczennice podchwyciły temat i miały na sobie fińskie kolory i akcenty. Były to chodzące wariacje w temacie fińskim. Biblioteka przypominała w tym dniu jak najbardziej Dolinę Muminków, bo z Finlandii przecież pochodzą te znane wszystkim stworki. Był zaaranżowany pokój z domku Muminków, a okrągły domek Muminków zamienił się w Kirjasto, czyli bibliotekę. Bardzo to przypadło dzieciom do gustu i gdyby nie to, że nie był zbyt solidny, to mógłby

zostać na stałe. Stał zresztą dobrych kilka dni i dzieci świetnie się w nim czuły.

Może to jakiś pomysł na bibliotekę w przyszłości!?

W tym dniu biblioteka gościła 2 zaproszonych gości. Była pani z Ambasady Finlandii, która opowiedziała o tym

ciekawym kraju oraz pani z wydawnictwa  KOJRO , która tłumaczy z fińskiego i wydaje na polskim rynku książki.

Przyjechała nawet ze swoją najnowszą książką    Krzysio Raper i szalony komputer  , którą  prezentowała, a nawet

podpisywała dla chętnych. Obie panie świetnie znają fiński, był więc mini kurs suomi. Na koniec dzieci otrzymały

pamiątkowe foldery o Finlandii. Nie obyło się też bez symbolicznego, okolicznościowego poczęstunku. Tym razem
były to pyszne cukiereczki fińskiej firmy  Fazer  oraz  Panda .  Na zakończenie dnia biblioteka zamieniła się w kino
muminkowe na wzór teatru w prawdziwej Dolinie Muminków. Na ekranie   podobnie jak i na scenie   oczywiście
przygody Muminków. Nie mogło w tym dniu zabraknąć oczywiście pamiątkowych zdjęć, czy to grupowych, czy
indywidualnych. Najchętniej fotografowano się w specjalnym do tego celu stworzonym   muminkowym okienku. Cała
gama zdjęć jest do zobaczenia w galerii. Mamy nadzieję, że ten dzień zostanie wam długo w pamięci, a Finlandia będzie
się kojarzyła nie tylko ze świętym Mikołajem, ale i ulubionymi Muminkami. Nie mamy wątpliwości, że gdy kiedyś
znajdziecie się w tej uroczej krainie odżyje w waszej pamięci nasze fińskie świętowanie!!! SUOMI ( Finlandia),
zamieniła się w mamę Muminka z charakterystycznym dla niej fartuszkiem oraz nieodłączną czarną małą torebką,
Pani Elżbieta chciała  bardzo zostać tatusiem Muminka, ale czary sprawiły iż przemieniła się we Włóczykija.
Poprzebierane Panie bibliotekarki to nie jedyne dziwne postacie tego dnia. Niektórzy uczniowie, a zwłaszcza
uczennice podchwyciły temat i miały na sobie fińskie kolory i akcenty. Były to chodzące wariacje w temacie fińskim.
Biblioteka przypominała w tym dniu jak najbardziej  Dolinę Muminków, bo z Finlandii przecież pochodzą te znane
wszystkim stworki. Był zaaranżowany pokój z domku Muminków, a okrągły domek Muminków zamienił się w Kirjasto,
czyli bibliotekę. Bardzo to przypadło dzieciom do gustu i gdyby nie to, że nie był zbyt solidny, to mógłby zostać na stałe.
Stał zresztą dobrych kilka dni i dzieci świetnie się w nim czuły. Może to jakiś pomysł na bibliotekę w przyszłości!?
W tym dniu biblioteka gościła 2 zaproszonych gości. Była pani z Ambasady Finlandii, która opowiedziała o tym
ciekawym kraju oraz pani z wydawnictwa  KOJRO , która tłumaczy z fińskiego i wydaje na polskim rynku książki.
Przyjechała nawet ze swoją najnowszą książką    Krzysio Raper i szalony komputer  , którą  prezentowała, a nawet
podpisywała dla chętnych. Obie panie świetnie znają fiński, był więc mini kurs suomi. Na koniec dzieci otrzymały
pamiątkowe foldery o Finlandii. Nie obyło się też bez symbolicznego, okolicznościowego poczęstunku. Tym razem
były to pyszne cukiereczki fińskiej firmy  Fazer  oraz  Panda .  Na zakończenie dnia biblioteka zamieniła się w kino
muminkowe na wzór teatru w prawdziwej Dolinie Muminków. Na ekranie   podobnie jak i na scenie   oczywiście
przygody Muminków. Nie mogło w tym dniu zabraknąć oczywiście pamiątkowych zdjęć, czy to grupowych, czy
indywidualnych. Najchętniej fotografowano się w specjalnym do tego celu stworzonym   muminkowym okienku. Cała
gama zdjęć jest do zobaczenia w galerii. Mamy nadzieję, że ten dzień zostanie wam długo w pamięci, a Finlandia będzie
się kojarzyła nie tylko ze świętym Mikołajem, ale i ulubionymi Muminkami. Nie mamy wątpliwości, że gdy kiedyś
znajdziecie się w tej uroczej krainie odżyje w waszej pamięci nasze fińskie świętowanie. b.m.
REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI
TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!