• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

DORADZTWO ZAWODOWE
doradztwo
 
LINKI

tn sbew mentn mko

logo wawerskie centrummiejskiinfrodztn eduwawer

STRONY DLA DZIECI

                             FOTOGALERIA 2010/2011

                    

WIELKI MECZ 9 czerwca 2011

tymbark2

Wielki sukces i wielka nagroda dla małych piłkarzy ze Szkoły Podstawowej Nr 109 w Warszawie. Chłopcy prowadzeni przez trenera Bartłomieja Gajdę wzięli udział w Turnieju Tymbarka „ Z podwórka na stadion” – Mistrzostwa Polski do 10 lat. W eliminacjach warszawskich nie mieli sobie równych, wygrali wszystkie  swoje mecze, a finale Mazowsza zajęli bardzo wysokie 4 miejsce na 30 drużyn, sprawiając wiele niespodzianek i  pokonując  po drodze drużyny z Radomia, Płocka, Siedlec  no i w ćwierćfinale  po rzutach karnych bardzo mocną drużynę Gwardii Warszawa.

Wielką nagrodą dla tych chłopców było  wyprowadzenie zawodników reprezentacji Francji w meczu Polska-Francja dn. 09.06.2011 na stadionie Warszawskiej Legii.

bg.

Rada Pedagogiczna NA STACJI FALENICA 8 czerwca 2011

tn stacja falenica

Rok szkolny dobiega końca, a więc czas na podsumowania. Bogaty w wydarzenia rok za nami, a jeszcze bogatszy, bo jubileuszowy- przed nami! Tym razem przyszło nam podzielić się tym wszystkim w nietypowym miejscu. Opuściliśmy wszyscy budynek szkoły, by udać się do Stacji Falenica. Okazało się, że to nie tylko przystanek kolejowy na linii Warszawa-Otwock, ale prawdziwie magiczne miejsce, które uzyskało nominacje w konkursie WDECHY 2010 w kategorii MIEJSCE ROKU.

Budynek z zewnątrz niezbyt atrakcyjny- jak większość na tej trasie, ale za to wewnątrz- spore zaskoczenie, szczególnie ze mało kto z nas tam wcześniej był.

Dotychczasowa hala biletowa przedwojennego dworca została zamieniona na kinokawiarnię, która w zależności od sytuacji i potrzeb zamienia się w salę teatralną, koncertową, kinową, czy nawet balową. Tym razem służyła nam jako sala konferencyjna. Właścicielka p.Ewa Jaskólska miło nas powitałą i zapoznałą krótko z ofertą kulturalno-edukacyjną miejsca, zapraszając do współpracy i życząc miłych obrad w tym gorącym dniu czerwcowym.tn stacja

Rozglądając się po sali można było podziwiać stare plakaty i fotosy filmowe. Uwagę przyciągały różne akcenty kolejowe- w końcu byliśmy na stacji. Popijając wyjątkowo smaczną kawę i równie szlachetną herbatę dzieliliśmy się swoimi sprawozdaniami rzucanymi na ekran kinowy, a to w formie prezentacji albo po prostu tekstu.  Nie przeszkadzały nam w tym nawet przejeżdzające i zatrzymujące się pociągi.

Gdyby jeszcze nie było tak gorąco! Ale i tak była to najprzyjemniejsza z rad pedagogicznych- nie tylko ostatniego roku.

Dziękujemy tym, którzy wpadli na ten pomysł i zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego miejsca w naszej FotoGalerii.

bm.

APEL 12 maja 2011

tn sam 2046

W życiu każdej szkoły są chwile, które jednoczą całą społeczność uczniowską, rodziców, nauczycieli. W Szkole Podstawowej nr 109 do takich uroczystości należą coroczne obchody rocznicy nadania szkole imienia Batalionów Chłopskich. W tym roku po raz 22 upamiętniono tych, których losy  związane były z najtragiczniejszym wydarzeniem XX wieku.

         12 maja 2011r. odbył się w SP 109 patriotyczny apel poświęcony pamięci żołnierzy BCh, którzy bronili Ojczyzny, przelewali krew, narażali życie, aby przynieść Polsce wolność. Uroczystość uświetnili swoją obecnością płk Zbigniew Zieliński i mjr Eugeniusz Mikulski, którzy pamiętają tamte czasy oraz dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek kulturalno - oświatowych, rodzice, byli pracownicy oraz przyjaciele szkoły.

Zaproszeni goście, po powitaniu przez dyrektora szkoły Stefana Dejnekę, wysłuchali montażu słowno- muzycznego „Żołnierski los…” w wykonaniu młodzieży szkolnej. Uczniowie zaprezentowali utwory, którymi wyrazili szacunek dla walczących i przypomnieli o tragicznej przeszłości kraju oraz uczcili pamięć poległych. Następnie wręczono nagrody lauratom  konkursu wiedzy o Batalionach Chłopskich, mającego m.in. wzbudzać w uczestnikach tożsamość narodową i społeczną.

         Była to doskonała lekcja patriotyzmu dla wszystkich zgromadzonych, a zwłaszcza dla młodego pokolenia, któremu należy przypominać o wartościach narodowych i kształtować poczucie dumy z bycia Polakiem.

film

UP

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK - PO DUŃSKU 8-15 maja 2011

plakattb2011

8 – 15 maja to tradycyjnie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, zaczynający się Dniem Bibliotekarza. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało:

„BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM, WCHODZĘ”.

U nas akurat wszyscy wiedzą, że warto wchodzić, zaglądać do biblioteki, bo tu zawsze się coś dzieje! I tak było tym razem!

Nasze świętowanie zaczęło się już 7 maja – w sobotę, na dorocznej szkolnej Majówce.

Powiało skandynawskimi klimatami, a najbardziej- duńskimi. Nad biblioteką powiewała flaga Danii, a w środku nie brakowało i dekoracji i atrakcji. Były oczywiście duńskie klocki LEGO, z których budowano różne rzeczy, w tym Zamek Królowej Śniegu. Spore zainteresowanie, a nawet podziw wzbudzała wystawa ilustracji do baśni J.CH. Andersena, którą wypożyczył nam Duński Instytut Kultury. Wśród ilustratorów same sławy, ale najbardziej podobał się – co oczywiste - mistrz J.M. Szancer. Na korytarzu- oprócz wystawy – przyciągał wzrok piękny norweski fiord, przy którym każdy się zatrzymywał, fotografował, no i podziwial, tęskniąc, by się tam móc znaleźć. No cóż- pomarzyć dobra rzecz!

Najwięcej uwagi poświęcono w tych dniach- głównemu bohaterowi- Andersenowi, który jak dzieci już doskonale wiedzą pochodził właśnie z Danii. Na mapie bez trudu odnajdywały wyspę Fyn i  małą miejscowość – Odense, gdzie się urodził i którą rozsławił na cały świat. Mieści się tam muzeum i kilka rzeźb-pomników pisarza. Jednak ten najbardziej znany stoi w Kopenhadze na placu Ratuszowym.

Ucieszyła nas wszystkich w tych dniach inicjatywa klasy 2 b, która po okiem pani wych. Izy Knyszewskiej przedstawiła krótką inscenizację na motywach baśni Andersena. Dodatkową atrakcją były stroje, bo dzieci poprzebierały się za bohaterów baśni. Zaproszone w nagrodę do biblioteki mogły sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia na tle zamku królowej śniegu.

Scenografię tę zawdzięczamy z kolei innej klasie- 2c i pani wych. Katarzynie Posobiec.

Przez cały tydzień w naszym mini-kinie wyświetlane były filmy o Danii oraz baśnie Andersena. Dzieci dowiedziały się wiele o ojczyźnie tego znanego na całym świecie pisarza.tn sam 2138

Wiele informacji i ciekawą prezentacje przywiozła ze sobą przedstawicielka Duńskiego Instytutu Kultury, która w ciekawy sposób uzupełniła dzieciom wiedzę o Danii. Okazało się, że wiedzą one już niemało, a niektóre z nich były już nawet w tym kraju, inne zaś właśnie się wybierają w wakacje.

To była wielowątkowa - nie tylko literacka podróż po jednym z piękniejszych zakątków Skandynawii, która od dziś stała się dzieciom jeszcze bliższa, a sprawił to przede wszystkim Hans Christian Andersen i… nasza pani bibliotekarka, która odwiedziła Andersena w minione wakacje.
bm

 

MAJÓWKA 7 maja 2011

tn hpim9651I znów w majowy poranek wokół naszej109-tki rozbrzmiewał w majowy sobotni ranek gwar...na scenie pojawiały się utalentowane dziewczyny i chłopaki ... tańczyli, śpiewali na instrumentach przeróżnych grali... na straganie u nadobnych kujawianek , mazowszanek, góralek posilić się można było...pysznymi specyjałami...najwyśmienitsze okazały się przysmaki uwarzone przez zaradne mamusie  szóstoklasistek  i te zdobyły najwyższe odznaczenie ...nie brakło też i rozrywek sportowych - zmagali się z piłką chłopcy pod czujnym okiem trenera Bartłomieja, a do kosza piłką trafiały całe rodzinki na komendę pani sędziny Wiesławy...oj multum tego było...a nie wszystko udało się zobaczyć... Koszałek Opałek

 

KONKURS WIEDZY O PATRONIE w kl. 1-3 6 maj 2011

tn sam 1038Tegoroczny Konkurs  Wiedzy o Patronie Szkoły  dla uczniów klas młodszych organizowały Beata Radzimowska oraz Katarzyna Szczepaniak. Do finału dotarło 24 uczestników, których wypowiedzi oceniała komisja pod przewodnictwem Alicjii Kowalczyk. Najwięcej punktów bo aż 35 -zdobyła Natalka Karpman z kl. III b. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe - a wręczał je  zaprzyjaźniony z naszą szkołą przedsztawiciel środowiska kombatantów BCH mjr Eugeniusz Mikulski -podczas uroczystego apelu z okazjii Święta Szkoły.

 

DZIELNICOWY KONKURS PRZEDSZKOLAKÓW 5 maja 2011

tn dsc07363

Dzielnicowy konkurs „Sześciolatek lubi i potrafi”, którego organizatorkami były nauczycielki oddziału przedszkolnego naszej szkoły: Elżbieta Sandach, Alicja Żbikowska, Małgorzata Sprycha , adresowany do dzieci sześcioletnich klas I i oddziałów przedszkolnych odbywał się w dwóch kategoriach : zespołowej - wokalno-tanecznej oraz indywidualnej- plastyczno-literackiej.          Opracowanie choreograficzne, kompozycję sceniczną,  zgodność ruchu i muzyki i tekstu, wrażenia artystyczne oceniane były w kategorii wokalno- tanecznej, w której prezentowały się zespoły. W przeglądzie wystąpiły dzieci  7 wawerskich przedszkoli . W konkursie plastyczno-literackim mali artyści wykonywali ilustrację do wiersza Doroty Gellner „Wiosna”; używając wybranej samodzielnie techniki plastycznej.  Tu komisja oceniała : dobór i wykorzystanie narzędzi plastycznych, zrozumienie treści utworu, staranność i estetykę prac, pomysłowość artystycznego wyrazu oraz kompozycję prac.

Laureaci otrzymali  dyplomy i nagrody, a  wręczył je dyrektor szkoły  podczas „Majówki”.

KATEGORIA WOKALNO TANECZNA

I MIEJSCE    Szkoła Podstawowa  nr 138

                       Szkoła Podstawowa  nr 109

II Miejsce      Szkoła Podstawowa  nr 218

KATEGORIA LITERACKO-PLASTYCZNA

I MIEJSCE       Maciej Gawroński   Szkoła Podstawowa nr 138

II MIEJSCE      Laura Podwojska     Szkoła Podstawowa  nr 109

III MIEJSCE     Karolina Wolska      Szkoła Podstawowa  nr 140

                          Michlina Olik           Szkoła Podstawowa  nr 138
e.s.

 

APEL 3 MAJ 29 kwietnia 2011

tn sam 0588

 

LEKCJA STULECIA-JĘZYK ANGIELSKI 29 kwietnia 2011

tn sam 0960

W szkolnej bibliotece zagościła królewska  para.

 

MISTRZ PROMOCJI CZYTELNICTWA 27 kwietnia 2011

tn sam 0900Z ogromną radością informujemy, że nasza szkolna biblioteka otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie

„ MISTRZ PROMOCJI CZYTELNICTWA 2010”

Jury konkursu wysoko oceniło kreatywność biblioteki oraz  poziom imprez zrealizowanych w 2010 roku, służących promocji książki i czytelnictwa. Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w czasie Gali z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH w dniu 27 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Wyróżnienie dla naszej biblioteki odebrał osobiście pan dyrektor, nie kryjąc zadowolenia, bo znaleźć się wśród takich potentatów bibliotecznych to niemały zaszczyt.

Poniżej lista laureatów konkursu.

Nagrody

 • I nagroda: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
 • II nagroda: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu Zdroju
 • III nagroda: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy
 • Nagroda specjalna Poradnika Bibliotekarza:
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie

Wyróżnienia:

 • Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
 • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi
 • Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto
 • Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie .      Książnica Zamojska w Zamościu.

czytaj więcej -->http://www.wiadomoscisasiedzkie.pl/news/115/n/115.

bm

 

KONCERT MUZYCZNE TALENTY 18 kwietnia 201

tn sam 0494Kilka dni trwał w szkole festiwal muzycznych talentów- 14 kwietnia odbyła się próba generalna WIOSENNEGO KONCERTU na którą zostali zaproszeni wszyscy uczniowie. Fragmenty mogli podziwiać 15 kwietnia dyrektorzy wawerskich szkół i przedszkoli na spotkaniu wielkanocnym, które odbywało się w naszej sali gimnastycznej, a całego koncertu wysłuchali 18 kwietnia rodzice . Wystąpiła cała plejada szkolnych gwiazd, począwszy od młodych pianistów po utalentowane skrzypaczki...Nad całością koncertu czuwał jak zwykle pan Piotr Kania, wspierając swych wychowanków grą na akordeonie.
Przez kilka dni na szkolnych korytarzach było inaczej niż zwykle...rozbrzmiewały muzyki dźwięki...słychać bylo głos trąbki...brzęczała gitara...wiosna...wiosna ...cieplejszy wiał wiatr...
elaml

 

SZKOLNE DNI DLA ZDROWIA 15 kwietnia 2011

tn sam 0727

15 kwietnia w ramach obchodów „ Dni dla zdrowia” odbył się – jak co roku- apel. Tym razem przugotowali go uczniowie klasy Ib i Ic.  Pod okiem swoich wychowawczyń przygotowali słowno-muzyczną inscenizację propagującą właściwe odżywianie. Dzieci wcieliły się w postacie kotów i myszek. Jeden z kotów był kucharzem, przygotowującym bardzo niezdrowe posiłki. Po ich spożyciu zachorował jeden z kotów. Inny kot-lekarz poradził jak należy się odżywiać, by uniknąć takich przykrych historii. Małe myszki pogoniły kota kucharza, bo doszły do wniosku, że proponowana zmiana menu pozytywnie wpłynie na wszystkich, również na młode organizmy dzieci, które przysłuchiwały się tej pouczającej historii.

Druga część apelu wypełniła prezentacja wychowawczyń występujących klas pt. „ Dzieci otyłe”. Z niej dzieci dowiedziały się jak niezdrowe jest spożywania napojów energetycznych, dań tzw.” Fast foodów” oraz chipsów. Promowane zaś były zdrowe zasady żywienia jak:

1)      niewielkie, ale za to częste posiłki-  najlepiej 5 razy dziennie.

2)      Dużo owoców i warzyw

3)      No i bardzo wskazana odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia -  najlepiej na świeżym powietrzu.

Po takiej porcji wiadomości tylko wcielać je w życie, ale najpierw warto podzielić się uwagami i własnymi obserwacjami na temat zdrowego stylu życia. Zrobili to wychowawcy ze swoimi uczniami już we własnych klasach. Miejmy nadzieję, że zaowocuje to zdrówkiem!!!
bm

 

Forum Nauczycieli Bibliotekarzy 6 kwietnia 2011

forum wawerskiemm

6 kwietnia nasza szkoła gościła u siebie nauczycieli bibliotekarzy wszystkich szczebli z całej dzielnicy Wawer. Spotkanie miało na celu pokazanie jak nasza biblioteka promuje czytelnictwo. Było więc głównie o imprezach czytelniczych, które się tu odbywają, jak Dzień Książki, Dzień Misia, czy Dzień Bibliotek Szkolnych. Sporą część spotkania zajął też drugi temat, tj. wizerunek biblioteki i próba zastanowienia się jak to może wpływać na czytelnika i jego postrzeganie biblioteki. Wszyscy goście nie ukrywali, że mamy ładną bibliotekę... Panie bibliotekarki mają jeszcze ambitniejsze plany. Chcą, aby zamieniła się w… BROMBOTEKĘ a jej patronem został autor „ Bromby” –  Maciej Wojtyszko. Ten drugi warunek już jest zaakceptowany z wielkim entuzjazmem, pozostaje pierwszy do zrealizowania. Aby to wszystko zaistniało musi powstać wizja takiej Bromboteki. Rodzi się już ona w głowach kilku osób. Profesjonalnie powinno się tym zająć poważne biuro projektowe. Przedstawiciel jednego z nich został zaproszony na nasze forum. Podzielił się zrealizowanymi już projektami innych bibliotek.. Wygląda to wszystko bardzo ciekawie, ale wymaga akceptacji środowiska , a przede wszystkim nakładów finansowych.

Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń i działań innych bibliotekarek. Niektóre z nich przyjechały właśnie z myślą, by się pochwalić swoimi ciekawymi formami pracy z dziećmi w bibliotece.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy Forum  zostali obdarowani bibliotecznymi upominkami, które na pewno będą do wykorzystania i promowania własnej biblioteki w szkole.
bm

 

O JANIE PAWLE II 2 kwietnia 2011

jan pawel ii                      2 kwietnia od 6 lat kojarzy nam się z odchodzeniem Papieża Jana Pawła II. Co roku społeczność szkolna gromadziła się w tym dniu w sali gimnastycznej, by uroczystym apelem uczcić pamięć naszego Wielkiego Rodaka. W tym roku było inaczej! Nasza szkoła przeprowadziła konkurs plastyczny pt. „Jan Paweł II – oczami dzieci”. Należało przedstawić pracę plastyczną ( np. portret, scenka z życia) o Papieżu wykonaną dowolną techniką. Złożono 95 prac. Najlepsze prace zostały nagrodzone, a wszystkie stworzyły piękną „papieska wystawę” i można je było obejrzeć na holu szkolnym przez cały miesiąc. A oto i lista laureatów: W kategorii klas II-III: Julia Sienicka, Marcin Sitka, Melisa Siwak, Michalina Jędrzejczyk, Adam Żbikowski, Monika Mierzejewska, Antonina Cebula, Michał Werpechowski W kategorii klas IV – VI: Julia Śliwak, Sylwia Lipińska, Tomasz Dudek, Konrad Załęcki , Iza Krygielska, Patrycja Zgorzałek , Beata   Farbiszewska , Konrad Krygielski, Marysia Wójcik, Natalia Gąsiorowska.


sam 0399
Biblioteka zaś – jak co roku – dołożyła swój akcent papieski. Przed wejściem – obok portretu Papieża płonął żółty znicz, a wewnątrz trwało czytanie najnowszych „papieskich” książeczek dla maluchów pt.” W każdym z nas są drzwi do nieba” Marcina Brykczyńskiego oraz „Papieskie abecadło” Tomasza Jeża. Jak zwykle u nas było to czytanie na dywanie, a z wystawionego obok portretu spoglądała na nas uśmiechnięta twarz naszego Papieża, który przecież tak bardzo kochał dzieci. Aż trudno uwierzyć, że te najmłodsze z nich – sześciolatki, urodzone w roku Jego śmierci nie miały okazji Go spotkać i poznać za Jego życia. Obchody 6. Rocznicy śmierci Jana Pawła II pod nazwą „most. Każdy mały jest wielki” , skierowane były w całym kraju właśnie do sześciolatków. W tym roku organizatorzy im właśnie poświecili najwięcej uwagi, by przybliżyć postać tego największego w dziejach Polaka - Papieża , który 1 maja w Rzymie- w Święto Miłosierdzia Bożego będzie beatyfikowany!!!

                                          BM

 

SPRAWDZIAN 6 5 kwietnia 2011

sam 0404Czekamy na wyniki!

 

ZIMOWY KONCERT 1 luty 2011

koncert w szkole 2011 044Dnia 1 luego odbył się tradycyjnie jak co roku ZIMOWY KONCERT. Organizatorem było Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie przy Szkole Podstawowej nr 109 oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie. Noworoczny Koncert Charytatywny „Noworoczne Marzenia...Nadszedł Czas Ich Spełnienia”.  był podsumowaniem świątecznej akcji pomocy powodzianom z gminy Wilków. 

 

POMOC POWODZIANOM

dsc 0127

ZERZEŃ-WILKÓW 2010, czyli pomagamy przetrwać trudne chwile tym , którym ciężej niż nam! Ten rok był wyjątkowo ciężki dla Tych, którzy zostali dotknięci powodzią. My też tu w Zerzniu , położonym tak blisko Wisły drżeliśmy, w pewnym momencie, by woda nie wdarła się do naszej szkoły, czy domu. Na szczęście nie doszło do najgorszego, choć wody gruntowe podeszły tak wysoko, że ślady na ścianach w szatni mówią same za siebie. To wszystko jednak nic wobec tragedii, jaką przeżywali  mieszkańcy zalanych okolic gdzie indziej. Wśród nich znalazła się Gmina Wilków, zalana kilkakrotnie. Ludzie potracili wszystko! My chcieliśmy choć trochę pomóc, szczególnie naszym rówieśnikom- dzieciom. Zrobiliśmy akcję przedświąteczną i wszystko co się udało zebrać przeznaczyliśmy dla Szkoły Podstawowej w Dobrem koło Wilkowa, by ich święta były choć trochę weselsze. To piękna akcja dzielenia się tym co mamy, albo odmówienia wręcz sobie czegoś!Zebrano, zapakowano i zawieziono. Przyjęcie było miłe i obdarowani  nie kryli swojej radości i wzruszenia. Choć kosztowało to sporo trudu wszystkich zaangażowanych – warto było!!!

 

START JUBILEUSZU 29 stycznia 2011

sam 0281Dnia 29 stycznia 1961  - 50 lat temu odbyło się uroczyste otwarcie nowej szkoły- TYSIĄCLATKI- którą ówczesny kierownik Leonard Kałęcki nazywał "pałacem".  

Z tej okazji odbyło się w szkolnej bibliotece spotkanie "Wspomnień czar", na które przybyli  przyjaciele szkoły, rodzice, absolwenci oraz dyrekcja szkoły.

 

Konkurs recytatorski "Entliczek-Pentliczek" 11 stycznia 2011

pa220707Konkurs recytatorski w hołdzie Marii Konopnickiej

„Entliczek-Pentliczek" to nie tylko tytuł jednego z bardziej znanych wierszy Jana Brzechwy, ale i nazwa konkursu recytatorskiego dla najmłodszych uczniów wawerskich szkół podstawowych. Na pomysł zorganizowania takiej formy popularyzacji poezji wśród dzieci wpadła nauczycielka nauczania zintegrowanego Joanna Pietrzak ze Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich. Pierwszy konkurs odbył się w 2008 r. w okolicach Bożego Narodzenia i był tematycznie związany właśnie ze świętami. Rok później uczniowie prezentowali wiersze o tematyce zimowej. W tym roku szkolnym „ Entliczek-Pentliczek" opiewał pamięć naszej wielkiej znanej, choć nieco zapomnianej poetki - Marii Konopnickiej. Okazją była 100. rocznica jej śmierci ( 8.X). W szkole biblioteka zorganizowała całe obchody, a konkurs recytatorski świetnie wpisał się w ten projekt.

sam 0202Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem szkół wawerskich. Eliminacje szkolne zorganizowała każda ze szkół we własnym zakresie, typując swoich najlepszych kandydatów do finału. Odbył się on w SP 109 w dniu 11 stycznia 2011. Do finałowych zmagań przystąpiło 37 uczniów z 7 wawerskich szkół. Dzieci z wielkim zaangażowaniem prezentowały wcale niełatwe teksty autorstwa M. Konopnickiej. Jeden z uczniów pokusił się nawet o zaprezentowanie „ Roty", za co dostał wyróżnienie. Reszta dzieci prezentowała typowo dziecięcą twórczość Marii Konopnickiej. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Ostatecznie przyznano aż 12 nagród oraz 4 wyróżnienia. Na poziomie klas „0" najładniej recytowała Michalina Mazurek z SP 124. Na poziomie klas 1. pierwsze miejsce przypadło Kubie Czyżewskiemu z SP 128. Pierwsze miejsce dla poziomu klas 2. Zdobyła reprezentantka gospodarzy- SP 109 - Konstancja Raczyńska . Natomiast najlepsza wśród klas najstarszych została przez komisję wybrana Julianna Janaszek z SP 124.

Przed komisją i innymi dziećmi zaprezentowało się wiele talentów aktorskich. Szkoda, że nie można było nagrodzić wszystkich.

Warto jeszcze dodać, że nagrody dla uczniów funduje Wydział Oświaty Dzielnicy Wawer i będą one wręczane przy okazji podsumowania wszystkich dzielnicowych konkursów na przełomie maja i czerwca, czyli zebrane z całego roku szkolnego 2010/2011.
b.m. j.p.

 

JASEŁKA 22 grudnia 2010

sam 0184

Tegoroczne Jasełka  pt. „ POKŁOŃMY  SIĘ  NOWONARODZONEMU” przedstawili uczniowie z klasy IIIc. ( wych. Pani Jolanta Mitura) oraz… rodzice.Nad całością czuwała s. Czesława Pruchnicka.Treść takich przedstawień skupia się zazwyczaj na narodzinach i pierwszych dniach życia Jezusa. Nie inaczej było i teraz, choć twórcy scenariusza wymyślili i dołożyli typowo polskie wątki. W ten sposób dowiadujemy się, że pokłon Nowonarodzonemu Zbawicielowi - oprócz trzech Magów- składają też królowie Polski:  Mieszko  I, Władysław  Jagiełło, Jan III Sobieski  oraz  ludy ze wszystkich  regionów  Polski :  Mazowszanie , Górale,   Krakowiacy,  Pomorzanie,  Ślązacy.Na zakończenie bożonarodzeniowego spotkania na sali zatańczyły „śnieżynki” przygotowane przez p. Elżbietę Sandach ( 0A). Nie mogło przy takiej okazji obyć  się bez kolęd, które zaśpiewał szkolny chór pod czujnym okiem p. Piotra Kani.Jasełka  wszystkim  bardzo  się  podobały. Aktorzy- zarówno ci mali, jak i ci więksi -  zagrali prawie  zawodowo, za co  otrzymali  mocne  brawa.                                                                                                                         s. Czesława

 

APEL 16 grudnia 2010

dsc03034W czwartek 16 grudnia sala gimnastyczna zgromadziła całą społeczność szkolną, bo okazja to jedna z dwóch w całym roku. Chodzi o specjalny apel- zwany u nas Apelem Chwały- który odbywa się na ogół raz w semestrze i  na którym tylko chwalimy. Oczywiście uczniów, bo to oni są bohaterami. Na co dzień z tym chwaleniem mamy wszyscy mniejszy lub większy problem, więc tu jest okazja do nadrobienia. A za co chwalimy? Za wszystko co się udało! Nawet za sam udział w czymś, bo to tez wymaga zauważenia i pochwalenia. Nagrody, dyplomy i wyróżnienia są oczywiście ważne, ale chyba jednak nie najważniejsze!Zebrane to wszystko razem pokazuje jak zdolne i aktywne mamy dzieci w szkole i jak różnorodne są ich zainteresowania i zaangażowanie. Od historii, muzyki, plastyki, po literaturę, sport i śpiew. Ciekawym pomysłem była możliwość zaprezentowania się niektórych osób przed szkolną publicznością. Oklaskom, a wręcz owacjom, nie było końca. Należały się one również nauczycielom, bo to przecież oni wkładają na co dzień wiele pracy w takie  przygotowanie uczniów, by mogli zajść tak wysoko, by zbierać pochwały i nagrody i to nie tylko w konkursach szkolnych, ale i pozaszkolnych, a nawet ogólnopolskich, jak to miało miejsce w przypadku sukcesów sportowych. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                  B.M.

 

BIBLIOTECZNE MIKOŁAJKI 6 grudnia 2010

pc060183

BIBLIOTECZNE MIKOŁAJKI

To był wspólny pomysł biblioteki i Komitetu Rodzicielskiego, a urodził się na bazie potrzeb, jakie ma ciągle biblioteka w dziedzinie zasobów książkowych.

Pomyśleliśmy więc, że może przygotować na 6 grudnia  mikołajkowy worek, do którego będzie można wkładać właśnie książki, które zasilą bibliotekę. W ten sposób ogłosiliśmy hasło „ I ty możesz być Mikołajem- przynieś książkę dla biblioteki”.

Od rana w tym dniu wystawiono zamiast worka –kosz, by książki miały wygodniej i … trwało oczekiwanie. Spodziewaliśmy się tłumu, bo zakupiliśmy ok. 40 słodkich mikołajków, by mieć coś w zamian, ale przeliczyliśmy się jednak, bo do biblioteki  przyszło w tym celu zaledwie kilkoro dzieci, ale książek za to  uzbierał się pełny koszyk. Wszystkim Mikołajom książkowym bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość, niekoniecznie z okazji Mikołajek. Książkę można zawsze podarować bibliotece! Tak zresztą robią już niektórzy z was, za co też dziękujemy i zachęcamy- przeglądajcie czasem swoje półki! Może leżą tam już niepotrzebne, zakurzone, a w dobrym stanie książki! Na pewno przydadzą się innym, a wam zrobi się miejsce na nowe!

Na zakończenie bibliotecznych mikołajek odbyła się w naszym mini-kinie projekcja najnowszych filmów animowanych o przygodach –znanego wam – Mikołajka!
b.m.

 

Andrzejki w świetlicy 30 listopada 2010

100 4465

Andrzejkowe Czary- Mary

Dnia: 30 listopada 2010 roku w godz. 1330- 1500 uczniowie klas III wraz z p. Joanną Stepaniuk zorganizowali Wróżby Andrzejkowe. W sali 114 oraz na części korytarza zostały przygotowane specjalnie stoliki, przy których wytrwale pracowali młodzi Magowie, Czarodzieje oraz Wróżki. Na pełną magii Andrzejkową Imprezę, zostały zaproszone wszystkie dzieci zapisane do świetlicy szkolnej, wraz z wychowawcami. Wstęp był możliwy tylko za okazaniem specjalnych biletów, które  skrupulatnie  sprawdzali przez Organizatorzy zabawy. 

J S

 

BIAŁOWIEŻA 26-28 listopada 2010

wisentsauerland

WYJAZD INTEGRACYJNO-TURYSTYCZNY  DO PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Od ostatniej naszej integracyjnej wyprawy pracowników szkoły minęło 5 lat! Wtedy był to kierunek zachodni, czyli Karkonosze z wypadem do Pragi. Teraz  padło na wschodnią stronę, bo okazało się, że wielu z nas nie było właśnie w Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska nie bez powodu zaliczana jest do najcenniejszych zabytków świata. To tu powstał pierwszy park Narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Prawdziwym skarbem BPN jest rezerwat ścisły z  fragmentami lasu pierwotnego oraz największą na świecie wolnościową populacją żubra. My spotkania z żubrem nie mieliśmy, choć zrobiliśmy w towarzystwie przewodników niemałą wyprawę po ścieżkach puszczy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, również takich praktycznych, np. jak najskuteczniej poradzić sobie z kleszczem. Nasze panie od przyrody razem z nami miały ciekawą lekcję , tym razem to my wszyscy byliśmy uczniami. Zaliczyliśmy również spacer  „Szlakiem Królewskich Dębów”, Jak wiemy odbywały się tu liczne  królewskie polowania na żubra, a teraz wielkimi nazwiskami opatrzono grupę wiekowych dębów, co uratowało je przed  brutalnym wycięciem. Autorem i twórcą - zarówno „Szlaku Królewskich Dębów” jak i szlaku „Żebra Żubra” - był pan Jacek Wysmułek .

Zwiedzaliśmy również Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN, które mieści się aktualnie w nowoczesnym budynku. Zbudowane niedawno w sposób niekonwencjonalny i atrakcyjny prezentuje zbiory przyrodnicze, przybliżając jeszcze bardziej świat puszczy. Aby mieć jeszcze lepszą orientację w terenie objechaliśmy też okolice samej Białowieży naszym autobusem. Na noclegi zatrzymaliśmy się w  jakże miłej dla nas Gawrze- drewnianym pensjonacie prowadzonym przez sympatycznych gospodarzy- byłych nauczycieli. Całość urządzona w myśliwskim stylu .W jednej z sal- z kominkiem mieliśmy przygotowaną regionalną biesiadę.  Tak naładowani wrażeniami i odurzeni świeżym powietrzem wróciliśmy po 2 dniach do Warszawy, by następnego dnia dzielić się tym wszystkimi, którzy nie mieli tego szczęścia być razem z nami. Chcemy, by w wycieczkach uczestniczyła jak największa grupa osób ze 109-tej.

                                                                                                                                                                       B.M.

 


DZIEŃ MISIA 25 listopada 2010

pb250027

DZIEŃ MISIA to od kilku lat najbardziej lubiane  przez dzieci święto w naszej szkole. Nic dziwnego, skoro można, a nawet trzeba w tym dniu przynieść go ze sobą do szkoły. W tym roku biblioteka – bo ona jest inicjatorką tego święta- postanowiła  dedykować ten dzień misiowi prawdziwemu- brunatnemu niedźwiadkowi o imieniu Wojtek, który w latach 1942-1945 towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. Tę prawdziwą historie opisał w książce „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki. I to właśnie on przybył do naszej szkoły w tym dniu, by zapoznać dzieci z całą historią, o której mało kto słyszał.               Gość- pisarz, dziennikarz i podróżnik przyjechał do nas z Poznania z całym wojennym ekwipunkiem, by przybliżyć dzieciom klimaty towarzyszące frontowi wojennemu. Była siatka maskująca, hełm, karabin, a nawet maska przeciwgazowa. Dzieci słuchały jak zaczarowane. Taka cisza na sali gimnastycznej zdarza się niezmiernie rzadko. Nic dziwnego nasz bohater Miś Wojtek to jedyny niedźwiedź, którego uznano za bohatera wojennego. Ma swoje tablice, pomniki w kilku krajach.Kto miał niedosyt opowieści mógł sobie zakupić książkę „Dziadek i Niedźwiadek”, która to –jak twierdzą niektórzy- powinna stać się pomostem, po którym polskie dzieci przejdą do poważnej literatury wojennej. Oby tak się stało! Po spotkaniu w sali gimnastycznej można było w kuluarach porozmawiać z pisarzem, no i poprosić o dedykacje  lub choćby autograf.  Kolejka była długa.Słyszałam jak jeden z uczniów zapytał pisarza czy go nie boli ręka od tylu podpisów? Odpowiedz była zachęcająca, bo pisarz, jak to pisarz  lubi pisać, no i lubi dzieci. Rozbrajające było jak pan pokazał swojego osobistego- wieloletniego- ukochanego- misia, z którym do nas przyjechał. W sali było więc jeszcze o jednego misia więcej!T o było bardzo miłe, a jednocześnie pouczające misiowe spotkanie. Podobało się bardzo wszystkim zebranym na sali , ale i pan Wierzbicki był pod wielkim wrażeniem, o czym napisał następnego dnia w mailu: „…baaaardzo dziękuję raz jeszcze za zaproszenie i miłe spotkanie. To naprawdę było wyjątkowo sympatyczne spotkanie - jestem pod wrażeniem zaangażowania i Waszych dzieciaków… te kapcie zwłaszcza były świetne!  Ta uwaga o kapciach to oczywiście pomysł pań z biblioteki, które zawsze zaskakują pomysłami. Tym razem były to pluszowe stopy niedźwiedzia na nogach jednej z pań ( widać na zdjęciach) ! Ale to oczywiście nie wszystko co się działo w tym dniu w szkole i w  bibliotece. Najmłodsi nasi uczniowie odwiedzali całymi klasami bibliotekę. Nic dziwnego skoro było w niej tak miło i słodko. Panie serwowały wszystkim misiom ich ulubiony przysmak- miodek. Właściciele misiów oblizywali się apetycznie. A na sam koniec- dla chętnych- odbyła się w naszym mini-kinie projekcja filmu przyrodniczo-przygodowego, którego bohaterem był oczywiście prawdziwy brunatny miś, a film miał tytuł „ Niedźwiadek”. To był bardzo słodki i bogaty w wydarzenia MISIOWY DZIEŃ!

b.m.

  

ZABAWA ANDRZEJKOWA 24 listopada 2010
dyskoteka

Samorząd Szkolny pod opieką Ewy Borkowskiej zorganizował zabawę andrzejkową dla uczniów klas IV-VI. Tańce przeplatane były wróżbami, które dla swoich kolegów przygotowali uczniowie poszczególnych klas.

 


WIECZORNICA- SPOTKANIE Z MARIĄ KONOPNICKĄ 22 listopada 2010
szko-alistopad2010 167

22 listopada sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w salę teatralną. Scenografia zapowiadała coś niezwykłego. Pora dnia-wieczór, zapalone świece , nastrojowa muzyka- wszystko to jeszcze podkreślało nastrój.

Zgromadzeni licznie rodzice ( to dzień comiesięcznych zebrań) oraz nauczyciele czekali na dalszy rozwój wydarzeń. Równo 0 17.30 powolnym, dostojnym krokiem w czarnym stylowym stroju, z zapalonym kagankiem w ręku weszła główna postać przedstawienia – Maria Konopnicka. To jej poświecona została tegoroczna wieczornica. Dla przypomnienia – w zeszłym roku bohaterem Wieczornicy był Jan Kochanowski.

A dlaczego  właśnie Maria Konopnicka? W naszej szkole to oczywiste, bo już cały miesiąc mówi się o niej, a okazją jest 100-lecie śmierci pisarki. Mało brakowało, a byłby to Rok Marii Konopnickiej, ale trudno wygrać z Chopinem! Dlatego Suwałki, gdzie się urodziła, ogłosiły lokalnie Rok Marii Konopnickiej, a Sejm RP przez aklamację w dniu 8 X  ( dokładna data śmierci) podjął specjalną uchwałę, chcąc w ten sposób uczcić pamięć tej wielkiej pisarki, poetki, działaczki społecznej i patriotki.

Nasza szkoła , poprzez projekt biblioteczny „ Wokół Marii Konopnickiej w 100-lecie śmierci” przyczyniła się, by pamięć o Marii Konopnickiej trwała.

Scenariusz  wystawionego w tym dniu w szkole przedstawienia w ciekawy, bo niekonwencjonalny sposób , przybliżał postać i twórczość Marii Konopnickiej. Znalazły się tam i wątki a jej życia i najbardziej znane utwory. Były elementy bardzo poważne , bo usłyszeliśmy słowa „Roty”, ale były też i krasnoludki, bo to przecież pani od znanej wszystkim dzieciom książki „ O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Publiczność gromkimi brawami nagrodziła artystów, którymi byli uczniowie klasy 6A, kształtujący swoje aktorskie talenty w Kółku Teatralnym pod okiem opiekunki i wychowawczyni – p. Doroty Grabowskiej-Skuzy.

W roli Marii Konopnickiej wystąpiła Pola Tyszkiewicz , która oprócz gry zachwyciła strojem, prosto z garderoby teatralnej.

O bis w takim występie trudno, ale był mały dodatek. Pani Barbara Michałek z biblioteki , podsumowując krótko cały projekt poinformowała  o konkursie recytatorskim poezji Marii Konopnickiej, w którym nasi uczniowie wzięli liczny udział. Wybrano 6 laureatów z poziomu klas 1-3 , którzy wystąpili dziś przed zgromadzoną publicznością  a potem będą naszą szkołę reprezentować w etapie dzielnicowym. Opiekunką konkursu jest p. Joanna Pietrzak - wych. klasy 3A.

Na zakończenie Wieczornicy pan dyrektor podziękował  publiczności oraz  wszystkim występującym, i przygotowującym tegoroczną wieczornicę, zamykającą obchody 100-lecia śmierci Marii Konopnickiej w naszej szkole. Po przedstawieniu rodzice udali się do klas na zebrania z wychowawcami.

                                                                                                                                                         B.M.

 


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada 2010
poland mwp

11 listopada to NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI upamiętniające odzyskanie w 1918r.  państwa polskiego, które znikło z mapy Europy na 123 lata. Dzień ten jest dla Polaków wolny od pracy, dlatego nasze szkolne uroczystości odbyły się w przeddzień, czyli 10 listopada.

W tym roku społeczność szkolna została podzielona na 2 grupy, głównie by dopasować program do poziomu uczniów. Obie akademie odbyły się w sali gimnastycznej. Dla poziomu klas 1-3 uroczystość przygotowały ze swoimi uczniami panie: Katarzyna Staniec ( 3B) oraz Jolanta Mitura (3C).

Dzieci ubrane w żołnierskie i galowe stroje recytowały  utwory patriotyczne, przeplatane pieśniami z tamtych lat. Wszystko to było nietypową lekcją historii o odzyskiwaniu niepodległości i kształtowaniu się nowego państwa polskiego. Nie zabrakło ważnych dat i związanych z nimi wydarzeń.

Szczególną uwagę poświęcono marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu- głównemu bohaterowi tamtych dni. Atmosfery dodawały stosowne dekoracje oraz powiewające w dłoniach maluchów z poziomu przedszkolnego   biało-czerwone chorągiewki.

Całe przedstawienie podobało się zebranej najmłodszej szkolnej publiczności, o czym świadczyło zasłuchanie i gromkie brawa na koniec. Słowa uznania wyraził małym artystom i ich opiekunkom sam pan dyrektor.

To była ważna i potrzebna lekcja historii.

 


Turystyczny Rajd na Orientację "Jesień Idzie 2010" 6 listopada 2010
parasol

Tego dnia- 6 listopada 2010 - od rana bardzo mocno padało. Po krótkiej naradzie podjęliśmy decyzję, że mimo wszystko jedziemy naTURYSTYCZNY RAJD NA ORIENTACJĘ "JESIEŃ IDZIE 2010" w okolice Celestynowa. Na imprezę przybyło łącznie 119 osób. W deszczu pokonywaliśmy trasę i zaliczaliśmy punkty kontrolne. Mimo deszczowej aury Mazowiecki Park Krajobrazowy wyglądał pięknie, a szczególnie utkwił nam w pamięci widok malowniczych terenów rezerwatu "Bocianowskie Bagno". Na mecie czekały na nas gorące kiełbaski, drożdżówki, kawai herbata.                                                                                                                                  

                                                                                        Opiekun grupy – Ewa Borkowska

                                                                       
Ślubowanie pierwszaków 23 października 2010
dziec2

W sobotę 23 października 2010 w naszej szkole, odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. W  trzech klasach  uczy się w tym roku 78 dzieci. Wychowawczyniami są:1A – p. Beata Radzimowska, 1B – p. Beata Piechocińska, 1C- p. Katarzyna Szczepaniak.Uroczystość odbyła się w Sali gimnastycznej, która na tę okazję  została odświętnie udekorowana. Na niebieskim tle umieszczono po prostu - tarcze szkolne. Dziś zapomniane, ale jakże kojarzące się ze szkołą właśnie! Napis - „UROCZYŚCIE ŚLUBUJEMY” nie pozwalał ani na moment zapomnieć w jakiej  uroczystości uczestniczymy. Od wczesnych godzin rannych czuło się w szkole jakiś inny-  odświętny nastrój. Tworzyli go podekscytowani bohaterowie tego dnia –Pierwszoklasiści i towarzyszący im goście- rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i babcie. Nic dziwnego, że sala pękała w szwach. Wszystko zaczęło się o godzinie 9.00. Najpierw przedstawiono program artystyczny. Następnie po odśpiewaniu hymnu państwowego i wprowadzeniu sztandaru nastąpiło uroczyste ślubowanie, a po nim pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr109 im. Batalionów Chłopskich przez pana dyrektora – Stefana Dejnekę. Na pamiątkę tej uroczystości uczniowie otrzymali najważniejsze atrybuty szkolne - tarcze i legitymacje. Publiczność zgromadzona na sali nagrodziła pierwszoklasistów brawami, a pan dyrektor życzył im wielu sukcesów- w dopiero co rozpoczętej  nauce. Rodzice z dumą patrzyli na swoje dzieci ubrane w stroje galowe, kolorowe birety i kokardki pod szyją. Na pamiątkę pan fotograf zrobił wszystkim uczniom  zdjęcia. Nie obyło się bez  słodkiego poczęstunku, jaki przygotowali swoim pociechom - niezawodni jak zwykle -rodzice.

br

 

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych 25 października 2010 r.

dsc06042

CZY TO BAJKA, CZY NIE BAJKA, MYŚLCIE SOBIE, JAK TAM CHCECIE. A JA PRZECIEŻ WAM POWIADAM:

KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE…”

To hasło przyświecało naszemu świętowaniu w bibliotece z okazji MIEDZYNARODOWEGO DNIA BIBLIOTEK SZKOLNYCH ( zawsze w 4-ty poniedziałek października).  Wierszem o krasnoludkach zaczyna się znana chyba wszystkim dzieciom książka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Jak wiemy jej autorką jest MARIA KONOPNICKA, której 100-lecie śmierci niedawno obchodziliśmy w Polsce i świętowaliśmy w naszej szkole 8.X.

Tak więc zaczęliśmy świętowanie wokół Marii Konopnickiej bardzo  poważnie, a zakończyliśmy na wesoło, bo krasnale to nie tylko  czerwone ( krasne), ale i  wesołe ludki. Humoru i fantazji w tym dniu nie brakowało. Zaroiło się od  kolorowych czapeczek, ale najwięcej było oczywiście tych krasnych.

Całe tłumy krasnali ciągnęły do biblioteki, by tu czegoś się jeszcze o świecie krasnoludkowym dowiedzieć, posmakować mini-mini słodyczy, no i popląsać w rytm hopsa-sa wraz z największym, niebieskim krasnalem, którym była jedna z pań bibliotekarek ( p.Ela). Druga zaś pani ( p. Basia) przemykała tu i tam w swoim krasnalim stroju z czerwoną czapeczką. Nawet szanowna Dyrekcja – na co dzień elegancka i zdystansowana -uległa krasnoludkowej magii i odwiedziła bibliotekę- oczywiście w krasnych czapeczkach i szaliczkach.

W tym dniu pełno było krasnali wszędzie, ale najwięcej oczywiście w bibliotece, szczególnie że oprócz hasających krasnali były jeszcze te narysowane przez uczniów krasnali prace. Dzięki temu gdzie się nie obrócono- tam wszędzie spoglądały na nas uśmiechnięte krasnalowe buzie.

Na zakończenie KRASNOLUDKOWEGO ŚWIĘTA BIBLIOTEK  wystartowało nasze mini-kino. Dzieci miały okazję zobaczyć najbardziej chyba krasnoludkowy fragment filmu Juliusza Machulskiego „ Kingsajz”. Strasznie spodobało się dzieciom to szalone myszkowanie krasnali po słynnej szuflandii w poszukiwaniu zaczarowanego elixiru.

No i nie sposób jeszcze nie wspomnieć o AKCJI SZUKANIA KRASNOLUDKÓW , ukrytych każdego dnia w innym miejscu na terenie szkoły. Było ich w sumie 7,  a poszukiwaniom – trzeba przyznać - towarzyszyły ogromne emocje, bo liczyło się – kto pierwszy wypatrzy ukrytego krasnala!

Po dzisiejszym dniu już nie wątpi chyba  żadne szkolne dziecie, że -

KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE !!!
bm

 

LEKCJA KALIGRAFII w szkolnej bibliotece 21 października  2010

pa210678

            

KALIGRAFIA to nie tylko sztuka pięknego- ręcznego- pisania. To może być sposób na fascynujący sposób spędzania czasu i odkrycie nowej pasji!

Grupka uczniów z klas 4-6 miała okazję przymierzyć się do tej dziedziny sztuki i spróbować swoich możliwości. Biblioteka zorganizowała właśnie lekcję kaligrafii. Okazuje się, że wcale nie trzeba ładnie pisać, by pięknie kaligrafować! Przekonali się o tym ci, którzy mieli okazję wziąć do ręki obsadkę ze stalówką, umoczyć ją w kałamarzu z atramentem i… zacząć po prostu kreślić literki. Z początku nie szło łatwo, ale pod okiem zaproszonej specjalistki od kaligrafii- pani Marzeny- stawało się to z każdą chwilą coraz łatwiejsze. Ona-– też tak zaczynała. Ktoś pokazał pierwsze ruchy, trochę ćwiczeń i teraz może uczyć innych. W tej dziedzinie potrzebna jest cierpliwość i ćwiczenie. No i oczywiście odpowiednie narzędzia do pisania. Mogłoby się wydawać, że media elektroniczne sprawiły, że odręczne pismo będzie zbędne. Okazuje się jednak, że na szczęście tak się nie stało, bo kaligrafia staje się coraz bardziej popularną, docenianą i pielęgnowaną dziedziną sztuki.

Dzięki umiejętnościom kaligraficznym można wypisywać etykiety, koperty, życzenia, wizytówki itd., czyli tworzyć małe dzieła sztuki. Nasi uczniowie okazali się bardzo zdolnymi, bo każdy pięknie wypisał na zakładce swoje imię i nazwisko.

Dzieciom spodobała się ta nietypowa lekcja i  były zainteresowane następnymi. Na razie biblioteka nie planuje dalszych warsztatów, ale zachęca do samodzielnych ćwiczeń i służy fachowymi pomocami, w tym książkami o kaligrafii.

bm

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA 15 października 2010

dsc05864 14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej-pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako święto szkoły, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.    

  Dzień Nauczyciela,      dzień szczególny dziś,      więc uśmiechnij się      i z nami śpiewaj,      tej piosenki rytm.   

 Dzień Nauczyciela,   dziroza2eń wesoły dziś,                                           więc uśmiechnij się                                             i z nami śpiewaj,                                              życzeń taki rytm.

 

Uczniowie kwiatami, wierszem i piosenką podziękowali swoim nauczycielom. Samorząd szkolny pod opieką Ewy Borkowskiej wraz z chórem prowadzonym przez Piotra Kanię przygotowali apel.                Ewa B.

 

BIEGI NA ORIENTACJĘ 9 października 2010
sam 3220Dnia 9 października 2010 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielki przyrody, Ewy Borkowskiej, wzięli udział  w IV rundzie (ostatniej w tym sezonie) Szkolnych Mistrzostw Warszawy w Biegach na Orientację. Zawody odbyły się na terenie Wojskowej Akademii Technicznej na Bemowie. Pogoda dopisała. Było sporo zabawy, ale też nauki związanej z czytaniem mapy i orientacją w terenie.  Uczniowie wrócili z dyplomami i medalami. Dla szkoły wywalczyli  puchar za II miejsce w klasyfikacji końcowej. Powstał nawet  z tej okazji wiersz.   

 

WOKÓŁ MARII KONOPNICKIEJ W 100-LECIE JEJ ŚMIERCI 8 października 2010 r.

konop2590 

         8 X 1910 r. zmarła Maria Konopnicka. W tym roku mija dokładnie 100 lat. Sejm RP uczcił pamięć tej wybitnej pisarki, poetki i działaczki społecznej, podejmując specjalną uchwałę oraz odśpiewując zwrotkę „Roty”.Biblioteka naszej szkoły podjęła temat Marii Konopnickiej i przygotowała całe obchody o zasięgu szkolnym.        Zaczęło się wszystko dokładnie w 100 rocznicę śmierci – 8 października. Przygotowania trwały już od pewnego czasu. Uczniowie klas 4-tych mieli zadane przez polonistki przeczytać- trochę zapomnianą lekturę-„ O krasnoludkach i sierotce Marysi”, która to pozycja jeszcze niedawno wchodziła do kanonu lektur. Teraz trzeba było ją z lekka „tylko odkurzyć”. Podobno nie było łatwo przez nią przebrnąć, ale ci którym się udało zapewne nie żałują, bo to oni najlepiej wypadli w quizie ze znajomości lektury. Uczniowie zdolni plastycznie mogli się wykazać biorąc udział w konkursie rysując portret, ewentualnie karykaturę Marii Konopnickiej. To niełatwa sztuka, ale znalazło się kilkunastu odważnych i to ich prace znalazły się na wystawie,  stanowiąc doskonałą  dekorację  biblioteki, stosowną na tę okazję. Ci zaś, którzy zadali sobie trud i dowiedzieli się czegoś więcej o życiu i twórczości Marii Konopnickiej mogli zrobić gazetkę informacyjną- dla innych. Jeszcze inną formą zainteresowania się osobą i twórczością Marii Konopnickiej okazał się konkurs recytatorski. Podjęła się go poprowadzić - i to na poziomie dzielnicowym - pani Joanna Pietrzak-wychowawczyni klasy 3A. Uczniowie z klas młodszych mieli okazję w czasie kilku spotkań w bibliotece zapoznać się z wierszami poetki, wybrać sobie ten najodpowiedniejszy i przedstawić go komisji i innym słuchającym. Pierwsze eliminacje odbyły się już w bibliotece. Zgłosiło się nadzwyczaj dużo i to dobrze przygotowanych dzieci. Komisja miała nie lada problem z werdyktem, by wybrać zaledwie kilku do dalszych etapów. Dlatego zdecydowano, by zrobić dogrywkę. Poza ilościowym zainteresowaniem poezją Marii Konopnickiej zaskoczyła nas jeszcze oprawa plastyczna, rekwizyty i inne ciekawostki, jakie się działy przy okazji tych iście aktorskich występów. Wszystko to wspaniale komponowało się z wystrojem biblioteki, w której został urządzony stylowy kącik.                W dniu 8 października do biblioteki- na specjalnie zaaranżowane spotkanie- zostały zaproszone wszystkie szkolne Marie, Marysie, Marysieńki. Okazało się , że nie jest to zbyt popularne imię, bo zebrało się ich zaledwie kilkanaście, a tych noszących to imię jako 1-sze tylko dwie. Było to miłe, słodkie i stylowe spotkanie, co można zobaczyć na zdjęciach.               Nasze  obchody przy takich okazjach kończy małe kino, jakie urządzamy dzieciom w bibliotece. Tym razem prezentowany był  film na podstawie najpopularniejszej książki Marii Konopnickiej dla dzieci  ” O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Inaczej chyba być nie mogło?! Mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom bliższa wszystkim stała się postać samej Marii Konopnickiej, a jej książki nie będą stały zakurzone na półkach. Efekty już widać i to cieszy.

                                                                                                                                  B.M.

WYPRAWA DO PACANOWA 25 września 2010

sam 0343

             25  września  2010r.  dzieci  ze  Szkoły  109  pod  kierunkiem  ks. Marka Lemiecha  i  s. Czesławy  Pruchnickiej pielgrzymowały  do  Pacanowa. Tam zwiedziliśmy  Europejskie  Centrum Bajki.  Dzieci  dowiedziały  się  o przygodach  Koziołka Matołka, zobaczyły jak  wygląda kuźnia  oraz  poznały inne bajki , obrazowo  przedstawione w ECB o których  opowiadały  oprowadzające -  w bajkowych  strojach-  przewodniczki.         Była  z  nami  również pani bibliotekarka- Barbara  Michałek - w drodze do bajkowego świata przypomniała wszystkim dzieje i przygody  Koziołka  Matołka.                                                          s. CZESŁAWA

 

INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2010/2011 1 września 2010
p9010275

ROK SZKOLNY 2010/2011 WYSTARTOWAŁ!          Nie da się ukryć wakacje się skończyły, czas wracać do szkoły! Jak co roku dzień 1 września zgromadził nas wszystkich na uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego. Aura nie pozwoliła na wybudowanie sceny przed szkołą, więc wszystko odbyło się pod dachem. Sala gimnastyczna – jak zawsze gościnna, ale  wołająca od lat o remont – przeżyła aż 3 tury spotkań. Najpierw klasy najmłodsze, potem średnie, a na końcu- najstarsze. Na każdym spotkaniu witał wszystkich uśmiechnięty, pełen werwy pan dyrektor.           Nie zabrakło gości honorowych. Wśród nich m.in. Przewodniczący Samorządu Dzielnicy Wawer -  Józef Roszkowski,ks. Proboszcz Krzysztof Waligóra i inni. Jak zwykle przybyło wielu rodziców, szczególnie dopisali ci z maluszkami, którzy przekraczali progi naszej szkoły po raz pierwszy. W podobnej sytuacji, choć nieco starsi znaleźli się nowi nauczyciele w naszym gronie. I tak mamy nowego nauczyciela informatyki – pana Krzysztofa Affek ( pani Monika Zimny została w domu opiekując się swym małym synkiem –Jakubem ). Drugą nową osobą jest ksiądz Konrad Biskup, który zastąpił księdza Sławomira Kielczyka. Tego ostatniego powołano do innych obowiązków. Pożegnaliśmy go kwiatami i  ze łzami w oczach na zakończenie roku. Wszystkim nowym osobom życzymy, by się u nas odnalazły i dobrze czuły!                             Pan Dyrektor nie zapomniał w swoim wystąpieniu wspomnieć o ważnych wydarzeniach historycznych w naszej ojczyźnie- rocznicy wybuchu wojny, Powstaniu Warszawskim, Bitwie 1920 Roku, czy w końcu jubileuszu 30-lecia Solidarności. Jak przystało na rangę uroczystości nie zabrakło oczywiście hymnu państwowego oraz naszego szkolnego. Po tej oficjalnej części klasy udały się ze swoimi wychowawcami do sal, by tam dowiedzieć się więcej, co ich czeka w nowym roku szkolnym.

                            A oto fragment listu pani minister  Katarzyny Hall z życzeniami na Nowy Rok Szkolny 2010/2011:

…Życzę wszystkim realizacji edukacyjnych zamierzeń, sukcesów, wytrwałości i wiary we własne umiejętności. Niech polska szkoła będzie pełna utalentowanych, radosnych, mądrych dzieci, które lubią swoją szkołę i naukę…

            Warto może jeszcze dodać, że ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2010/2011 odbyła się w  Zespole Szkół Publicznych w Wilkowie w województwie lubelskim, rejonie bardzo poszkodowanym w tegorocznej powodzi.             Nasza szkoła – o czym też wspomniał pan dyrektor - włączyła się również w pomoc powodzianom, wysyłając zgromadzone dary do innej poszkodowanej gminy- Gąbina. Burmistrz Gąbina wystosował nawet specjalne podziękowanie, co też znalazło się w wystąpieniu naszego pana dyrektora. b.m

REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI
TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!