• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

DORADZTWO ZAWODOWE
doradztwo
 
LINKI

tn sbew mentn mko

logo wawerskie centrummiejskiinfrodztn eduwawer

STRONY DLA DZIECI

 

 Projekt edukacyjny UNICEF „Baw się i bądź bezpieczny!”

„Baw się i bądź bezpieczny!” jako ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF została objęta patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia. Partnerem projektu jest WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). 

W połowie kwietnia 2012 roku koordynator Beata Piechocińska zgłosiła uczniów z klas drugich Szkoły Podstawowej

Nr 109 do projektu edukacyjnego „Baw się i bądź bezpieczny”, którego celem jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym:

 • jak dbać o własne bezpieczeństwo,
 • jak unikać sytuacji ryzykownych,
 • jak poradzić sobie w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku

 Po przystąpieniu do projektu nasza szkoła, otrzyma drogą pocztową materiały do przeprowadzenia zajęć z dziećmi na temat bezpieczeństwa:

- ilustrowaną książeczkę, w której w sposób jasny i interesujący przedstawiono zagadnienia dotyczące różnego rodzaju niebezpieczeństw na jakie narażone są dzieci w ich najbliższym otoczeniu;

- trzy rodzaje plakatów do kampanii „Baw się i bądź bezpieczny!”

- płytkę CD z dodatkowymi materiałami:  prezentacją multimedialną,  scenariuszami zajęć dla dzieci.

                     Realizację projektu uczniowie rozpoczęli od zapoznania się z prezentacjami multimedialnymi:

„Bezpieczeństwo na drodze”.„Zabawy na świeżym powietrzu”„Bezpieczeństwo w domu”„Bezpieczeństwo na wsi”.

Po omówieniu prezentacji dzieci indywidualnie wykonały prace plastyczne pt. „Bawię się i jestem bezpieczny”,

w których miały wyeksponować elementy poprawiające bezpieczeństwo zabawy.

Kolejnym zadaniem było ułożenie rymowanek pt. „Zasady bezpiecznego zachowania”.

              Wszystkie prace zostały zamieszczone na tablicach w głównym holu szkoły, dzięki czemu uczniowie

z pozostałych klas mogli się z nimi zapoznać.

       W bibliotece szkolnej drugoklasiści uczyli się słów i choreografii piosenki pt. „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”. Podczas zabawy z grą planszową czytali ciekawostki, odpowiadali na pytania, wykonywali zadania związane z tematem bezpieczeństwa.

       Na placu szkolnym uczestniczyli w wyścigach na rolkach (w zabawie mogli brać udział uczniowie ubrani

w kaski i ochraniacze).

W ramach podsumowania powyższych działań, uczniowie pracując w grupach spisali kodeks zasad bezpiecznej zabawy i namalowali na ten temat plakaty. 

 BP

FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ 29 maja 2012

W Zespole Szkół Nr 115 już po raz trzeci odbył się festiwal, na którym można było zaprezentować swoje zdolności językowe i wokalne. Koordynatorem Festiwalu była pani Roma Szczudło- nauczyciel j. niemieckiego w tamtejszym gimnazjum. W konkursie wzięło udział 14 uczestniczek z sześciu wawerskich szkół. Komisja w składzie: Marzena Brzóstowicz (piosenkarka), Ewa Jabłońska (animator kultury), Alicja Szubiak (nauczyciel j. angielskiego), Dominik Łuniewski (muzyk) - po burzliwej dyskusji wyłoniła finalistów. Oto oni: I miejsce : Patrycja S. z Gim nr 105, Joanna O. z Gim nr 103 Marta P. z SP nr 109 II miejsce : Patrycja M. z Gim nr 105, Aleksandra R. z SP nr 109 III miejsce : Zespół ze SP nr 86 NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymała uczennica naszego Zespołu Patrycja S. II miejsce zdobyły : Magdalena, Maria i Michalina ze SP nr 86. III miejsce Joanna z Gim nr 103.

Ola Marta eml

Warszawska Olimpiada Języka Angielskiego- gala finałowa

5 czerwca 2012

Dnia 17 listopada odbył się w naszej szkole I etap Warszawskiej Olimpiady Języka Angielskiego dla uczniów Szkoły Podstawowej klas V-VI. Z naszej szkoły wystartowało 20 uczniów. W ramach tego I etapu uczniowie mieli za zadanie wypełnić test składający się z zagadnień gramatycznych, leksykalnych i kulturoznawczych. W tym roku szkolnym 2011/2012 tematem przewodnim części kulturoznawczej były Stany Zjednoczone Ameryki.

Do etapu II przeszły 2 nasze uczennice: Izabela Krygielska z klasy Vb oraz Natalia Walkiewicz z klasy VIb. Ten etap został przeprowadzony dnia 3 stycznia i obejmował test gramatyczno-leksykalny, czytanie ze zrozumieniem oraz słuchanie ze zrozumieniem.

Do etapu III mogli przejść tylko uczestnicy, którzy osiągnęli 85% możliwych do zdobycia punktów w etapie II, a z naszej 109 do finału przeszła Izabela Krygielska.

Finał, który odbył się 8 maja należał do najtrudniejszej części Olimpiady. Uczniowi mieli za zadanie wybrać sobie zagadnienie związane ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki i zaprezentować przygotowaną przez siebie prezentację przed komisją, organizatorami, uczestnikami, nauczycielami z innych szkół oraz zaproszonymi gośćmi. Do finału stanęło ponad 30 zawodników z bardzo dobrze opracowanymi zagadnieniami. Komisja brała pod uwagę pomysłowość, płynność wypowiedzi, wymowę, zasób leksykalny, poprawność gramatyczną oraz stopień trudności wystąpienia, a to wszystko w limicie czasowym do 5 minut.

W tym końcowym etapie nasza uczestniczka zajęła zaszczytne II miejsce. Prezentacja Izy Krygielskiej dotyczyła Indian zamieszkujących Stany Zjednoczone. Jej praca i wkład zostały docenione i zaowocowały nagrodą, której uroczyste wręczenie nastąpiło na Gali Finałowej Olimpiady dnia 5 czerwca tego roku.

bs

VI SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY pamięci Leonarda Kałęckiego

5 czerwca 2012

To już 6. raz odbywa się u nas Turniej Szachowy Pamięci Leonarda Kałęckiego- pierwszego kierownika i budowniczego naszej szkoły. Pierwsze mistrzostwa szkoły przeprowadzono w 2004 roku Uczestniczyło w nich 50 zawodników, wyłonionych spośród 100 uczniów grających w szachy. Pamięta to doskonale – jak się okazuje- pani Mirosława Litmanowicz- córka L. Kałęckiego- międzynarodowa mistrzyni w szachach. To ona- zaprzyjaźniona od lat z naszą szkołą przyjeżdża na każde zaproszenie i zagrzewa nas do gry. Tak było i tym razem. Pani Mirosława nie tylko pomogła nam zaplanować rozgrywki, ale zaopatrzyła nas w brakujące komplety szachów i zegarów oraz- co chyba oczywiste- była głównym sędzią.

W tegorocznym turnieju wzięło udział 15 uczniów z klas 4- 6. Wśród czterech dziewcząt, które stanęły do walki ,najlepszą i niepokonaną okazała się Julia Tyszkiewicz ( IVa). Na drugim miejscu uplasowała się Wiktoria Figat ( IVc), która wygrała „siostrobójczy pojedynek” ze swoją siostrą Olgą (III miejsce). Tuż za nią znalazła się Zuzia Siekierska, także z klasy IVc.

12 chłopców na początku wylosowało dwie grupy, w których walczyli. Zabrakło czasu, żeby zagrali każdy z każdym. Odbyły się cztery rundy, po których w grupach niepokonani okazali się Michał Bazan ( Vb) oraz Hubert Kask (Vc ). Oni właśnie spotkali się ze sobą w pojedynku finałowym. Po losowaniu Hubert zasiadł przy figurach koloru białego. Partia rozpoczęła się i przebiegała w tak zawrotnym tempie, że główny organizator turnieju- psycholog szkolny pan Michał - zapisujący wyniki gry na tablicy - poddał się po pierwszych czterech posunięciach. Już po kilku minutach walki lepszy okazał się Michał Bazan.

Wszystkim uczestnikom tego pasjonującego spotkania- gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. No i zachęcamy do gry w szachy wszystkich, bo w przyszłym roku planujemy spotkać się znowu przy szachownicy na VII Turnieju. Być może tym razem do rozgrywek zostaną zaproszeni także uczniowie klas młodszych.

mb

EUROMAJÓWKA 12 maja 2012

                                                 Tegoroczna majówka przeszła już do historii, a będziemy ją pamiętać głównie z 2 powodów. Tym pierwszym jest pogoda!!! Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, żeby przez cały czas trwania majówki tak padało. No, ale siła wyższa- trzeba było jakoś wybrnąć, tzn przenieść całą imprezę do budynku szkoły. Miało to swoje  plusy, bo więcej osób zainteresowało się punktami programu, które na ogół przegrywają z atrakcjami na zewnątrz!

Po drugie to ta majówka wpisze się w naszą pamięć z racji EURO 2012, które Polska organizuje razem z Ukrainą!!! I ten aspekt został wykorzystany przez organizatorów  majówki.                                                               więcej -->> bm

SZWECJA ze 109 - MISTRZEM EUROPY 9 maja 2012

Wawerski Turniej Piłkarski „MINI EURO 2012” odbył się na boiskach stadionu ZWAR w Międzylesiu. Wzięło w nim udział 12 drużyn 6-latków z wawerskich podstawówek. Sześciolatki z naszej szkoły reprezentowały Szwecję i jak w tytule zostały mistrzami Dzielnicy Wawer wygrywając z drużyną Niemiec 3:0. Do szkoły przyjechali z pucharem i złotymi medalami. Królem strzelców został Jakub Piętowski nasz reprezentant z klasy I D. Naszej drużynie kibicowały dzieci z obu zerówek, a program artystyczny na płycie boiska zaprezentował szkolny zespół „WAWERKI”.
sd

XVI WAWERSKI PRZEGLĄD TAŃCA NOWOCZESNEGO

XVI WAWERSKI PRZEGLĄD TAŃCA NOWOCZESNEGO   Młodsze zespoły lepsze od starszych Ponad 700 uczestników w 46 zespołach wzięło udział w tegorocznym, szesnastym już Wawerskim Przeglądzie TańcaNowoczesnego, zorganizowanym przez Klub Kultury Marysin w hali sportowo-widowiskowej Zespołu Szkół nr 115. Trybuny  –  pełne  miłośników  tańców nowoczesnych, rodziców.      Wokół parkietu  –  wianuszek  tych,  którzy oczekując na swój występ, podpatrywali,  jak  prezentuje  się  konkurencja. Barwne na ogół stroje, dodatki, nawet makijaże,  bez  których  trudno  zrobić wrażenie  na  widzach  i  na  jurorach. Muzyka –ostra, faktycznie nowoczesna,  hiphopowa,  ale  nie  tylko.  I  niepowtarzalna  atmosfera,  a  na  parkiecie ruch, szał, ekspresja, breakdance, skoki, szybkie zwroty                               akcji.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Swoje umiejętności prezentuje, skrywając się za maskami, zespół „Alexia Dance Studio 1”,             działający przy SPnr109 w Zerzeniu.                                                                                                                                                                                                                                   

APEL – BOHATEROM   BCH 10 maja 2012

To już 23 lata jak nasza szkoła przyjęła imię „ Batalionów Chłopskich”. Jak co roku – w maju- odbywa się uroczysty apel  okolicznościowy. Zaczyna go zawsze odśpiewanie Hymnu Państwowego i złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy, poświeconej Batalionom Chłopskim, mieszczącej się w holu głównym szkoły.          W uroczystości brała  udział społeczność szkoły oraz zaproszeni goście. Dzieci i młodzież - ubrana w tym dniu na galowo - zebrała się w sali gimnastycznej, która – dzięki dekoracjom- zmieniła na ten moment swój wygląd. Scenerię tworzyła leśna polana, ognisko i grupa partyzantów. Uczniowie- głównie z klasy VB - przygotowali piękne widowisko słowno-muzyczne. Chór pod batutą  p. Piotra Kani spisał się znakomicie, a muzycznie wspomagał go  nasz nowy talent – p. Michał Borkowski-  szkolny psycholog- tym razem z gitarą.          Nie ma chyba lepszej okazji, by ogłosić i wręczyć nagrody zwycięzcom konkursu „ WIEDZY O PATRONIE”. Zrobił to – na zakończenie uroczystości- p. dyr. Stefan Dejneka  w towarzystwie opiekunów tego konkursu- p. Beaty Radzimowskiej ( kl.I-III) oraz p. Elżbiety Zielińskiej ( kl. IV-VI). Były gratulacje, dyplomy, książki i gromkie oklaski.                                                                                                                          

ez

KONKURS WIEDZY O BATALIONACH CHŁOPSKICH 8 maja 2012

                                              W  II etapie  Konkursu Wiedzyo Patronie Szkoły- zgodnie z regulaminem konkursu uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich, którzy zwyciężyli w  klasowych eliminacjach. Konkurs przygotowała i przeprowadziła nauczycielka kształcenia zintegrowanego  Beata Radzimowska. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie: Beata Radzimowska, Paulina Wolszczak oraz  Katarzyna Szczepaniak.        Uczestnicy konkursu – po jednym  przedstawicielu z  klasy II a, II b, II c, III a, III b, III c, III d  - kolejno losowali zestawy pytań, w których znajdowały się po 3 pytania. Po krótkim czasie przeznaczonym na przygotowanie -udzielali ustnych odpowiedzi. Komisja przyznawała punkty od 0-3 za każde pytanie          Po pierwszej turze 3 uczniów zdobyło maksymalną liczbę punktów. Zgodnie z regulaminem konkursu nastąpiła dogrywka. Po ostatecznym podliczeniu punktów okazało się, że znów uczniowie  zdobyli  taką samą liczbę punktów. Komisja zadecydowała, że przyzna trzy miejsca pierwsze. Zwycięzcami konkursu zostali  następujący uczniowie: Piotr Hoffman klasa II a, Julia Aniszewska klasa II c, Maja Orłowska klasa III b.   Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się na apelu  z okazji Święta Szkoły.

APEL 3 MAJOWY 30 kwietnia 2012

  ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA    To już 221 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak co roku odbył się u nas uroczysty apel. Przygotowała go ze swoimi wychowankami z       klasy 4B  polonistka pani Beata Wojdat. Uczniowie  przypomnieli swoim występem  informacje dotyczące historii naszej ojczyzny: próby jej    ratowania w czasie Sejmu Czteroletniego, entuzjazm towarzyszący uchwaleniu konstytucji, powstanie kościuszkowskie, konfederację     targowicką i upadek Polski, zakończony rozbiorami.    Recytatorzy przywoływali utwory powstałe wiosną 1791 roku, poezję Adama Mickiewicza i Wisławy Szymborskiej, czym skłaniali słuchaczy   do   zadumy nad sensem słowa: Patriotyzm.      Natomiast chór szkolny, pod kierunkiem pana Piotra Kani, zaśpiewał między innymi utwór pt. „Mazurek Trzeciego Maja”. Apelowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, ilustrująca  słowa padające ze sceny. Widzowie mogli więc zobaczyć portrety twórców Konstytucji 3 Maja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, fotografie przedstawiające rękopis konstytucji, mapy pokazujące zmiany granic państwa polskiego w czasie kolejnych rozbiorów oraz obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”.
bw bm

GRA O PATRONIE SZKOŁY 25 kwietnia 2012
Już po raz 24 odbył się szkolny konkurs wiedzy o Batalionach Chłopskich dla uczniow z kl 4-6 . W tym roku  miał inną formułę; nie był to tradycyjny test wiedzy, a "gra szkolna". Zdumienie niewtajemniczonych budzili biegający po szkole uczniowie z zieloną karteczką z koniczynką. W czasie 90 minut 3-4 osobowe zespoły  z danej klasy  poszukiwały  odpowiedzi na 27 pytań   . Aby zdobyć potrzebne informacje można było korzystać z różnych źródeł informacji:  własnej "głowy", zasobów biblioteki szkolnej, urządzeń mobilnych , internetu oraz informacji prezentowanych na terenie szkoły . Wygrał zespół z kl. 5b w składzie: Anna Makus, Iza Krygielska, Magda Dziak.   Zawodnicy i organizatorzy: Elżbieta Zielińska & Elżbieta Łaszkiewicz doskonale się przy tym bawili i wiele nauczyli.                                 
ez                                         

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH  - Z JANUSZEM KORCZAKIEM 23 kwietnia 2012

     …„Ilekroć    odłożywszy książkę, snuć zaczniesz

                   nić własnych myśli, tylekroć książka cel

                                                  zamierzony osiąga”

                                                              ( Janusz Korczak)

         23 kwietnia książka ma swoje święto!  Na tegoroczne świętowanie były różne pomysły, ale ostatecznie zwyciężył temat „Janusz Korczak”, a to wszystko za sprawą Roku Korczakowskiego, ustanowionego przez Sejm RP. W 2012 roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), zamordowanego w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego w Warszawie Domu Sierot. Postać Korczaka – choć tak wielka – nie była dotychczas wystarczająco znana i doceniana. Jest więc okazja, by ją poznać, przybliżyć , a może się  nią nawet zainspirować!           Dzieci z klas I-III miały okazję dowiedzieć się wiele o Korczaku na spotkaniu w bibliotece, inspirowanym książką Beaty Ostrowickiej pt. „ Jest taka historia- opowieść o Januszu Korczaku”. Na zakończenie dzieci miały możliwość zastanowienia się i wybrania karteczki opisującej tę niezwykłą postać lub kojarzącej się z jego działalnością i przypiąć ją na tablicy obok zdjęcia dzisiejszego bohatera dnia. W ten sposób –jako podsumowanie -powstała cała mozaika określeń tego niezwykłego człowieka- przyjaciela dzieci.   Starsze zaś klasy IV-VI zebrały się na okolicznościowym apelu,na którym przedstawiono 2  prezentacje multimedialne. Jedna przybliżała  postać i dzieło Janusza Korczaka. Dzięki drugiej zaś uczniowie mieli możliwość zapoznać się bliżej z prawami dziecka, na co Korczak kładł bardzo duży nacisk.  Większość dzieci, a może i dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że stworzona przez niego Karta Praw Dziecka stała się podstawą międzynarodowej konwencji ONZ– Convention on the Rights of the Child.

    Przez cały dzień w bibliotece trwała wystawa książek Korczaka i o Korczaku oraz prezentowane były prace dzieci  w ramach konkursu dzielnicowego  „Portret Króla Maciusia I”. 10 najładniejszych-zdaniem szkolnej komisji – prac będzie walczyło dalej o laur zwycięstwa. Oglądający mieli możliwość porównań i konfrontacji, a nawet identyfikacji.

Można też było wpisać się – jak zwykle – do pamiątkowej okazjonalnej księgi. W bibliotece stanęła też- na wzór tej korczakowskiej- skrzynka na dziecięce listy te- z prośbami,  z wyjaśnieniami, z nurtującymi dzieci problemami. Na honorowym miejscu w bibliotece stanął zaś fotel- tron Króla Maciusia I, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Każdy chciał przecież poczuć się przez chwilę królem- z koroną na głowie i berłem w dłoni! Ciekawe, że zdecydowanie przeważała płeć żeńska, no więc i panie bibliotekarki też na nim w końcu zasiadły.

Mamy nadzieję, że udało się połączyć przyjemne z pożytecznym i przybliżyć naszym dzieciom postać Janusza Korczaka, jako nie tylko autora „Króla Maciusia I”, ale jak się o nim pięknie mówi-„ RZEŹBIARZA DUSZ DZIECIĘCYCH”.

bm

DNI DLA ZDROWIA

W dniach 18 – 20 kwietnia 2012 obchodziliśmy Dni dla Zdrowia. Zespół Promocji Zdrowia zorganizował dla uczniów konkursy:
 • dla klas 0-I – konkurs plastyczny pt. „Zdrowe smakołyki”
 • dla klas II - sztafetę „Trzymaj formę”
 • klasy III i IV – konkurs wiedzy o zdrowiu
 • klasy V i VI – plakat promujący zdrowy tryb życia
 • konkurs literacki dla uczniów całej szkoły – wiersz „Moje drugie śniadanie”.

20 kwietnia (piątek) odbył się apel podsumowujący w/w konkursy. Laureatom wręczono dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

   W związku z Dniem Ziemi Pani Dyrektor ogłosiła konkurs dla uczniów i rodziców „Warszawa bez elektrośmieci”. Podkreśliła konieczność właściwej segregacji odpadów komunalnych. Temat zaakcentowała klasa IV c prezentując zebranym przedstawienie pt. „Dbajmy o Ziemię”.
ksz

LOGOPEDYCZNE WIERSZYKI NA DZIECIĘCE JĘZYKI 16 kwietnia 2012

Do logopedycznego konkursu recytatorskiego przystąpiło 16 uczniów z klas 0-III. Uczestnicy prezentowali wiersze w swojej kategorii głoskowej. Komisja konkursowa w składzie: Dagmara Chojnacka, Joanna Bocianowska,  Alicja Żbikowska  po przesłuchaniu uczestników postanowiła przyznać I, II i dwa III miejsca oraz wyróżnienia następującym uczniom:

Miejsce    I   -  Krystian Kępa kl. Ia Miejsce   II   - Marlena Kolasa kl. IIc Miejsce III    - Marta Grochowiecka kl. 0b      Greta Strychowska kl. IIb Wyróżnienia:  Tomek Ranc kl. Ia     Filip Damski kl. Ia    Kuba Załęcki kl. IIa    Filip Tomkiewicz kl. IIb
Nagrody rzeczowe za zajęte miejsca i wyróżnienia oraz dyplomy za udział w konkursie rozdano 12.05.2012 r. podczas obchodów Święta Szkoły.

aż&dch

MIĘDZYSZKOLNY  KONKURS MITOLOGICZNY 16 maja 2012

W Konkursie Mitologicznym dla klas V zatytułowanym „W świecie mitów greckich” podczas eliminacji szkolnych awans do etapu międzyszkolnego uzyskali następujący uczniowie: Konrad Załęcki, Julia Oberda, Anna Makus. Dnia 16 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 218 odbył się II etap, w którym to w/w zespół przeszedł do finału.
Finał odbędzie się dnia 30 maja br.

Opiekun – Elżbieta Zielińska

SPRAWDZIAN kl. 6 3 kwietnia 2012

 

WYSTAWA O PAPIEŻU 2 kwietnia 2012

gazetka okolicznościowa przygotowana przez księdza w bibliotece wystawa książek i prasy

IV WARSZAWSKIE FORUM EDUKACYJNE 30 marca  2012

Już po raz drugi nasza placówka wzięła udział w Warszawskim Forum Edukacyjnym pt.  „Autorzy twórczych projektów humanistycznych- kompetencje nauczyciela w rozwijaniu uzdolnień i kształceniu postawy uczniów” organizowanym przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy  i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, które odbyło się w zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego. Forum towarzyszyły ekspozycje osiągnięć twórczych szkół, które na wyznaczonych stanowiskach, prezentowały metody i formy obrazujące proces wspierania uczniów w rozwoju zainteresowań i talentów.      Nasza ekspozycja wzbudziła olbrzymie zainteresowanie- prezentowaliśmy pracę szkoły wokół obchodów jubileuszu 50 lecia. Do przygotowania  stoiska wg  projektu Elżbiety Łaszkiewicz i Andrzeja Samoraja   wykorzystano elementy jubileuszowych dekoracji oraz wyróżnione prace uczniów do kalendarza szkolnego „Cztery Pory roku ze 109”. Nie zabrakło również prezentacji i filmowej relacji z gali teatralnej. Osoby odwiedzające nasze stanowisko zwracały uwagę na oryginalność ekspozycji, gratulowały nam pomysłu. eml

FESTIWAL ANGIELSKO-FRANCUSKI 21 marca 2012

W pierwszym dniu wiosny odbył się w naszej 109-ce Angielsko – Francuski Festiwal. Tego dnia miały miejsce różne atrakcje, które zachęcały uczniów do nauki języków obcych.

         Od rana działo się wiele ... z  radiowęzła płynęła muzyka na zmianę w języku angielskim i francuskim; na dolnym korytarzu z prezentacji można było dowiedzieć się ciekawostek dotyczących Francji, zaś na górnym holu do zabawy został wydzielony „Hyde park corner”. Było to miejsce do swobodnego wyrażenia swoich myśli na papierze,  „czym dla mnie jest Anglia i Francja”. Dodatkowo uczniowie mogli w punkcie tłumaczenia  dowiedzieć się jakie informacje w języku obcym noszą na swoich koszulkach, oraz zaśpiewać piosenki w wersji karaoke (dla młodszych klas).

W tym samym czasie dzieci z klas 1-3 były zachęcane do wypełniania kolorowanek ze znanymi punktami turystycznymi (Stone Henge, Royal Castle)  i sławnymi osobami (królowa Elżbieta II, król Artur) Wielkiej Brytani, które potem ozdobiły szkolne korytarze.

Na specjalnym  apelu dla klas 4-6- uczniowie zaprezentowali swoje talenty językowe według przygotowanych scenek rodzajowych. W przedstawieniu o Wielkiej Brytanii, pojawiły się postaci związane z Wielką Brytanią, takie jak: Królowa Elżbieta II, Król Artur, Sherlock Holmes, Robin Hood, Beatlesi, Amy Winehouse, Hermiona z książek o Harrym Potterze, oraz typowi angielscy gentelmeni , a w  scence zatytułowanej „Czy to praca dla Suuperbohaterów?” widzowie mogli się dowiedzieć, że czystość w naszym szkolnym budynku i poza nim powinna być zachowana przez każdego z nas.

Apel dodatkowo został wzbogacony przez wystep  licznych grup dziecięcych, które zaśpiewały piosenki angielsko – francuskie, oraz zatańczyły taniec irlandzki. Na koniec uczniowie naszej 109-ki radośnie odtańczyli i zaśpiewali wspólnie znaną i lubianą piosenkę „Waving flags”.
bsz

KARNAWAŁOWE PRZEBIERANKI 13- 17 luty 2012

TYDZIEŃ JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO!

Karnawał to czas zabaw, wesołości, przebieranek i maskarad. Szczególny charakter ma ostatni tydzień- z tłustym czwartkiem, pączkami i faworkami włącznie. W tym właśnie czasie – w dawnej tradycji- chodzili po domach przebierańcy. Dziś ten zwyczaj zaginął, ale chęć do różnych szaleństw pozostała. Od jakiegoś czasu w kilku szkolnych głowach kiełkowały różne pomysły, aż w końcu ogłoszono – SZALONY TYDZIEŃ! Polegało to na tym, że każdy z 5 dni miał swoje hasło i biada temu, co go nie podchwycił. Hasła były nastepujące:

SZALONE FRYZURY          NIESAMOWITE NAKRYCIA GŁOWY    DZIEŃ MASEK I PRZEBIERANEK KARNAWAŁOWYCH    SZLAFROKOWO    ELEGANCJA.

Trudno opisać – jakie pomysły siedzą w głowach, zarówno dzieci jak i dorosłych. Najlepiej wyglądało to wszystko na żywo, ale i zdjęcia są bardzo wymowne. Szkoda tylko, że nie wszyscy podchwycili te szaleństwa, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie to 100% zabawa, bo liczymy też, ze pomysł się spodobał i SZALONY TYDZIEŃ- wejdzie na stałe do kalendarza imprez, dopóki- oczywiście będzie nas to bawiło.

Trzeba jeszcze dodać, że w takim tygodniu nie mogło oczywiście zabraknąć balu karnawałowego. Nieodłącznym jego elementem są oczywiście stroje. Szczególnie dzieci młodsze czekają na tę okazje, by się przebrać za wymarzoną postać. W klasach starszych zaś liczy się bardziej taniec i sama zabawa, ale i ci potrafią – jeśli tylko zechcą - zaskoczyć swoją kreacją. Tu bardziej liczy się strona praktyczna- trzeba się w niej dobrze czuć i bawić.

Nasze karnawałowe zabawy odbywały się pod czujnym okiem- pana psychologa Michała, który na te okazję wyszedł ze swej roli i zamienił się w wodzireja, robiąc to jak najbardziej profesjonalnie, jakby to było jego drugie wcielenie.

Wszyscy wybawili się za cały karnawał, no i dobrze, bo następny dopiero za rok!
bm

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE 21 grudnia 2011 r.

       W tym roku Jasełka  Bożonarodzeniowe   pt:  „ ŚWIĘTA  NOC” przedstawili  uczniowie  kl.  IVa , przygotowywani przez  s. Czesławę  Pruchnicką. Maryja  i Józef  przybyli  do  Betlejem  i tam  w  lichej  szopce - w  cichą,  święta  noc-  przyszedł  na świat  JEZUS. Aniołowie  zwiastują  pasterzom  o  narodzinach  Jezusa.  Pasterze, królowie oraz  dzieci  z całej  Polskiej  ziemi  przybywają  oddać  pokłon  nowonarodzonemu  Jezusowi.

      Aktorzy  wspaniale  wcielili  się w poszczególne  role, co sprawiło, że całość wypadła znakomicie, a potwierdziły gromkie brawa. Miłym akcentem ze strony pana dyrektora było obdarowanie aktorów słodyczami. Nie sposób dodać, że całości dopełnił nasz chór szkolny, który pod kierunkiem  p. Piotra  Kani wykonał  kolędy w jego nowej, ciekawej aranżacji. Całość przedstawienia zaprezentowana została  w sali gimnastycznej o godz. 10.45  dla  uczniów, a  o  godz. 14.00  dla  Gości, Nauczycieli  i Pracowników  naszej  szkoły. Był to znakomity wstęp do spotkania opłatkowego, które odbyło się zaraz po przedstawieniu.

    W niedzielę  8 stycznia  o godz. 17.00  Jasełka zostały  zaprezentowane w  kościele parafialnym. Tym razem  dla  rodziców, rodzin  oraz  wszystkich  parafian. s.cz

MIKOŁAJKI 6 grudnia 2011 r.

Zgromadzeni  licznie w sali gimastycznej uczniowie, nauczyciele i  pracownicy szkoły oczekiwali na przybycie Mikołaja...a czas umilały gry i zabawy przygotowane przez szkolną świetlicę.  A gdy MIKOŁAJ już przybył - Uczniowie klas młodszych zaprezentowali utwory o tematyce zimowej, a uczennice klas IV – VI zaprezentowały przedstawienie pt ,,Dziś przybywa św. Mikołaj” - wszyscy bawili się wyśmienicie.Urokowi uroczystości dodała scenografia wykonana przez nauczycieli świetlicy szkolnej oraz stroje uczniów w których dominowały symboliczne czapeczki mikołajkowe oraz kolor : czerwony i biały. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały od Mikołaja prezenty i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.
hrsz

DZIEŃ MISIA 25 listopada 2011 r.

Spotkanie ze Sefanem Potockim - autorem książki o podróżach misia Miodala

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. U nas to święto ma już wieloletnią tradycję. Tego dnia do szkoły przychodzą nie tylko uczniowie, ale i ich misie. Miło patrzeć jak przez cały dzień są hołubione i to zarówno przez małych jak i tych większych osobników. Tym razem to pan dyrektor swym aparatem utrwalił wiele różnych „misiowych” sytuacji. Okazuje się, że misie były WSZĘDZIE!

Biblioteka- bo ona jest organizatorem tego święta – gościła w tym roku autora książki „Droga miodowa - Miodal i łabędź” Stefana Potockiego ( potomka wielkiego rodu arystokratycznego). Treścią książki są podróże misia po Europie i związane z tym przeżycia. To znakomita okazja, by przybliżyć dzieciom kraje w których przebywał miś- Holandię, Francję, Anglię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Grecję, a wszystko zaczyna się i kończy w Polsce, konkretnie w Łazienkach. Cała książeczka jest podróżą, przygodą, dzięki której dzieci mają okazję dowiedzieć się sporo o wszystkich krajach, poznać ich symbole i najbardziej charakterystyczne miejsca. Okazuje się, że sporo dzieci – podobnie jak Miodal- było w wielu tych krajach i na nasz apel poprzynosiły różne pamiątki, z których powstały stoiska- każde poświęcone innemu krajowi. Naprawdę było co oglądać i podziwiać.

Spotkanie z autorem odbyło się w 2 turach- dla młodszych i starszych dzieci. Pan opowiadał trochę o sobie i swoich kanadyjskich korzeniach oraz o drodze do napisaniu książki o Miodalu. Co odważniejsi zadawali na koniec pytania.  Dzieciom, jak zwykle nie brakowało odwagi i zaciekawienia, co cieszyło bardzo naszego gościa.

Po spotkaniu można było nabyć książkę – oczywiście z osobistą dedykacją oraz przystawioną łapką niedźwiedzia. Warto tu dodać, że kupując tę książkę, czyni się dar na rzecz potrzebujących dzieci, bo część dochodu  z jej  sprzedaży przeznaczona jest dla podopiecznych Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego

Nasz gość był bardzo zadowolony ze spotkania z czytelnikami i nie krył też zachwytu nad całym wydarzeniem, jako że nie spodziewał się takiego „wielowątkowego misiowego projektu”. Chodziło o wystrój, różne szczegóły, a nawet otrzymany prezent, na który złożyły się elementy z każdego kraju, które odwiedził miś Miodal.

Jeśli dzieci były równie zadowolone jak nasz gość, tzn., że impreza była rzeczywiście bardzo udana.

Na koniec dnia zawitały do biblioteki oddziały przedszkolne ze swoimi paniami. Wszyscy ze swoimi misiami, a niektóre dzieci nawet w misiowych kreacjach. Biblioteka odwzajemniła się słodkimi misiami-batonikami. Nie zabrakło też oczywiście miniowego przysmaku - miodku. Chętnych do degustacji nie brakowało, ale trochę zostało na przyszły rok, bo znowu będzie przecież Dzień Misia!!!

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych, symbolem świata beztroskiej zabawy, pierwszym i największym przyjacielem. Potwierdził to również nasz gość, który też kiedyś dostał pod choinkę misia, którego nazwał Miodal i tu- jak zdradził - ma początek cała historia misia podróżnika, który- ma wiele wspólnego z jego właścicielem, o wszyscy mogliśmy się przekonać na spotkaniu. To może dziwne, ale autor ksiązki o Miodalu nigdy nie marzył o karierze pisarza, a jednak stało się inaczej i już powstaje dalsza część trylogii „Drogi miodowej”, na co czekamy z niecierpliwością. 
bm

ZABAWA ANDRZEJKOWA 23 listopada 2011 r.

Szkolny Samorząd pod opieką p. Barbary Szpunar oraz wsparciu finansowym Komitetu Rodzicielskiego zorganizował szkolną zabawę andrzejkową. Bawili się wszyscy, od przedszkolaków do najstarszych uczniów, nie wyłączając nauczycieli. Do tańca zapraszali - wspaniali DJ 109 - w osobach  p. Piotra Kani oraz Michała Borkowskiego!
eml

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 17 listopada 2011 r.

MUZYKA, ŚPIEW, KOTYLIONY I TOWARZYSZĄCA TEMU RADOŚĆ! Tak świętowaliśmy w naszej szkole 93. już rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność szkolna, by wziąć udział w Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Najpierw zaprezentowali się uczniowie klas 1-3, przygotowani przez swoje wychowawczynie. Potem przyszedł czas na klasy starsze 1-6, które z kolei ćwiczyły muzycznie pod okiem pana od muzyki. Nie były to tylko piosenki, ale zdarzały się nawet mini-inscenizacje, ożywiające publiczność, która reagowała gromkimi brawami.

Wszystkiemu przysłuchiwała się powołana na ten czas komisja, której przewodniczył dyr. S. Dejneka. I to on podsumował ostatecznie całość wydarzenia. Z oceny wynikało, że forma uroczystości  bardzo się podobała i pochwalił udział wszystkich uczniów w tym przedsięwzięciu, które w tak niekonwencjonalny sposób przybliżyło atmosferę tamtych lat. Komisja miała nie lada kłopot z przyznaniem miejsc, wobec tego wszystkich pochwalono i wyróżniono pamiątkowymi dyplomami, które odebrali na zakończenie przedstawiciele poszczególnych klas.

Nie sposób nie dodać, że sala gimnastyczna kipiała od biało-czerwonych kotylionów, które obowiązywały w tym dniu do stroju galowego. Dzieci zrobiły je same. Nie zabrakło ich też na piersiach nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.
bm & ez

WIZYTA W EMPIK'U 4 listopada 2011 r.

Wyprawa przedszkolaków do książkowej krainy

Nasi najmłodsi pod opieką wychowawcówAlicji Żbikowskiej oraz Elżbiety Sandach zwiedzili EMPIK.

eml

ŚLUBOWANIE KL. 1 21 października 2011 r.

Ślubowanie to niecodzienny dzień dla naszych pierwszaków. Uroczyste nakrycia głowy w stylu dawnych żaków, białe bluzki i szkolny mundurek dodawały dzieciakom powagi i dumy. Uczniowie na sztandar szkoły złożyli przysięgę ślubowania, otrzymali dyplomy i legitymacje szkolne. Przygotowali również piękny, wzruszający- Licznie przybyłych rodziców i dziadków- program artystyczny... Zdjęcia , drobne upominki w postaci słodyczy były dopełnieniem imprezy...
eml

OBCHODY JUBILEUSZU 50 LECIA SZKOŁY 14-15 października 2011 r.

Święto szkoły z tradycjami – Dzień Edukacji Narodowej w SP 109

Hanna Kowalska | 20 października 2011

       Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej dla Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Zerzniu był wyjątkowy – tego dnia odbył się jubileusz 50-lecia szkoły. Choć tak naprawdę 50 lat istnieje jedynie obecny budynek szkoły – został wybudowany w 1961 roku w ramach akcji „Tysiąc szkół na tysiąclecie” (tysiąclecie istnienia państwa polskiego) - a sama szkoła znacznie dłużej. Jej historię przedstawiliśmy Państwu TUTAJ.         Święto zerzeńskiej podstawówki rozpoczęło się występem artystycznym dzieci, w przepięknie na tę okazję udekorowanej sali gimnastycznej. Gdyby nie podłoga z wyrysowanymi liniami do gier zespołowych, praktycznie nie można byłoby poznać, że to sala gimnastyczna – wysiłek stworzenia z niej na ten dzień sali widowiskowej zaowocował w stu procentach. Na szczególną uwagę zasłużyło tło sceny, które stanowił dużych rozmiarów rysunek dawnego budynku szkoły. Akademia szkolna nie była standardową deklamacją okolicznościowych wierszy i odśpiewaniem takich piosenek. Było to przedstawienie, którego treść stanowiło szukanie przez uczniów pomysłów na uczczenie jubileuszu szkoły, przeplatane pomysłowymi przeróbkami znanych piosenek na utwory traktujące o rocznicy. Znalazł się wśród nich także wakacyjny hit muzyczny „Radio Hello” grupy Enej. Scena szkolna gościła również Chór Wawerski, który uroczyście odśpiewał hymn narodowy, pieśń „Gaude Mater Polonia” i hymn szkoły, ale także piosenki z repertuaru rozrywkowego.
CZYTAJ WIĘCEJ

 

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2011/2012 1 wrzesnia 2011 r.

Pierwszy dzwonek w naszej szkole zabrzmiał aż trzykrotnie, bo tyle razy zbierali się uczniowie na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego, podzieleni na 3 grupy wg poziomów klas. Dzieci usłyszały, że data 1 września to nie tylko okazja, by rozpocząć kolejny rok szkolny, ale i chwila zadumy nad historią. Nie sposób zapomnieć przecież o wybuchu II wojny światowej w 1939r., kiedy to zamiast dzwonka szkolnego słychać było strzały i wybuchy. Pan dyrektor sięgnął pamięcią również do innych wydarzeń historycznych - Bitwie Warszawskiej  z 15 VIII 1920 ( Cud na Wisłą) oraz wydarzeniach z 31 VIII 1980 i ruchu  „Solidarność”. To taka krótka lekcja historii i wychowania patriotycznego.         Pan dyrektor- jak przystało na gospodarza- powitał wszystkich zebranych bardzo serdecznie, w tym zaproszonych gości, m.in. księdza Proboszcza Krzysztofa Waligórę oraz radnych p. Jarosława Gotowca i Sławomira Kasprowicza. Szczególnie ciepłe słowa skierował do nowych uczniów i ich rodziców oraz  nauczycieli. W tym roku grono nauczycielskie powiększyło się o kilku nowych nauczycieli. Mamy też nowego księdza Adama, który zastąpił księdza Marka. Po małej przerwie mamy znowu opiekę pani pielęgniarki. To bardzo ważna sprawa w szkole!         W tym roku liczba uczniów przekroczyła pół miliona! Cieszy nas, że nasza okolica obfituje w dzieci i rodzice wybierają naszą placówkę. Dla szkoły to wyzwanie, by sprostać wymaganiom i nie zawieść. Dlatego pan dyrektor zagrzewał wszystkich do wytężonej pracy, a rodziców do współpracy, bo wtedy osiągniemy najwięcej. Ten rok będzie szczególny, bo jubileuszowy, więc okazji do wykazania się nie zabraknie. Przygotowania trwają już od dawna, bo i okazja jest wielka, w końcu to 50lecie! Główne obchody odbędą się w połowie października, czyli w Dzień Edukacji Narodowej.          Póki co na wszystkich czekają uśmiechnięci nauczyciele i warto zobaczyć co nowego w klasach. Wszyscy więc rozeszli się po szkole, więc życzymy miłych wrażeń na początek, a potem samych sukcesów i tylko dobrych chwil. bm
REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI
TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!