• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

DORADZTWO ZAWODOWE
doradztwo
 
LINKI

tn sbew mentn mko

logo wawerskie centrummiejskiinfrodztn eduwawer

STRONY DLA DZIECI

krzyzW dniu 27 czerwca 2013 r. o godzinie 17.30 w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość połączona z zakończeniem roku szkolnego przez klasy szóste, opuszczające w tym momencie mury szkoły.

Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie, ich rodzice, i nauczyciele oraz zaproszeni goście mieli okazję być świadkami odznaczenia sztandaru szkoły KRZYŻEM ZWYCIĘSTWA 1939-1945 za „prowadzoną z motywacji patriotycznych działalność służącą upowszechnianiu chwalebnych czynów obrońców i wyzwolicieli Ojczyzny oraz upamiętnianiu historycznego zwycięstwa odniesionego w II wojnie światowej nad niemieckim najeźdźcą”- jak czytamy na dyplomie załączonym do honorowego odznaczenia.

KRZYŻEM ZA ZASŁUGI DLA ZWIĄZKU KOMBATANTÓW RP I BYŁYCH WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH odznaczono zaś grono nauczycieli i pracowników Szkoły „w uznaniu zasług, położonych na rzecz upowszechniania tradycji walk niepodległościowych i czynów męstwa mieszkańców oraz żołnierzy polskich formacji zbrojnych walczących z hitlerowski okupantem podczas drugiej wojny światowej”.

Odznaczone osoby to:Stefan Dejneka- Dyrektor Szkoły,Joanna Teperek – Wicedyrektor Szkoły,Elżbieta Zielińska – emerytowany nauczyciel historii,Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz- nauczyciel-bibliotekarz,Barbara Gawryszewska- pracownik Administracji.

Oba odznaczenia przyznał Związek Kombatantów RP I Byłych Więźniów Politycznych, a pod decyzją podpisał się prezes Związku- płk.inż. Henryk Strzelecki

Zgromadzona na sali społeczność szkolna gromkimi brawami potwierdziła to honorowe wyróżnienie. Dla Uczniów opuszczających szkołę po całym procesie edukacyjnym to kolejna, lekcja patriotyzmu, którą - miejmy nadzieję - poniosą dalej.

B.Michałek

 

linia 4

11 MAJA - MAJOWO -BAJKOWO w 109 tej 

tn piknik SAM 9821

     Dnia 11 maja 2013 roku w sobotę, odbyło się –jak co roku- Święto Szkoły, zwane Majówką. Wszystko zaczęło się znacznie wcześniej, kiedy to każda klasa wylosowała jedną bajkę, która nadawała ton zarówno występom klasowym na scenie, jak i stoiskom. Nie zabrakło więc: Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Króla Lwa, Królewny śnieżki, Alicji w Krainie Czarów, Misia Uszatka, czy… i tak można wyliczać aż do 22, bo tyle było klas (wraz z oddziałami przedszkolnymi), przygotowujących swe prezentacje. Nad częścią artystyczną czuwali oczywiście nauczyciele, zaś bajkowe stoiska to efekt zaangażowania rodziców i dzieci – współpracy komitetu rodzicielskiego ze szkołą. A czego tam nie było, żeby oddać temat i klimat tej konkretnej bajki? Np. smalec z wilka, ulubione ciasteczka babuni, kiełbasa z wędzarni leśniczego, leśne szyszki ( „Czerwony Kapturek”), Kawiarenka "U Kleksa", a w niej - babeczka pana Kleksa, świeże piegi, Smerfowe stoisko z pyszną sałatką pracusia oraz smerfny przysmak łasucha, czekoladowy tort "TO JA- KOT", przysmak czarodzieja, kocie małe coś, zmykające myszkowe pyszotki. No i jeszcze menu -uszatkowe, pirackie, gumisiowe) itd. Znowu tyle- ile klas. A wszystko ciekawie wyeksponowane, apetycznie podane, że trudno się nie zatrzymać i nie spróbować, bo aż ślinka leciała.    

             Oprócz tego cały pozostały teren przyszkolny pozajmowały różne inne atrakcje, które wzbogacały majówkową ofertę. Były to. M.in.Jednocześnie na terenie przed – szkolnym działały różne punkty, stoliki, które ubogacały i urozmaicały naszą majówkę, były to m.in.:szkolna kawiarenka z wypiekami rodziców, punkt medyczny prowadzony przez szkolną pielęgniarkę, kącik zabaw logopedyczno – psychologicznych, strzelnica z zabawkami, punkt kosmetyczny, dmuchane zjeżdżalnie, stolik pobliskiej pizzerii „W Trakcie”, Stoisko zajęć z robotyki, Stoiska z biżuterią, pidżamami, balonami, zabawkami i książkami, biblioteka – „Brombowe” stoisko oraz japoński teatrzyk kamishibai, świetlica, a w niej – rysowanie, gry i zabawy oraz malowanie buziek, , Stołówka- stoisko z pieczonymi kiełbaskami.Na polach kościelnych od rana były biegi (rodzinne, męskie, żeńskie, in.)(bieg przełajowy im. Generała Franciszka Kamińskiego), zaś po wyścigach można było obejrzeć, a nawet wejść do samochodu policyjnego, porozmawiać z funkcjonariuszami policji oraz przytulić się do psa policyjnego.

         W budynku szkolnym można było zaczerpnąć także łyk wiedzy i to jakiej? Po naszym szkolnym muzeum oprowadzała zainteresowanych - Honorowa Kustoszka pani Elżbieta Zielińska, wieloletnia ( obecnie emerytowana) nauczycielka historii w naszej szkole. Przez cały czas można było do woli oglądać i podziwiać co się dzieje zarówno w szkole, jak i poza nią. Każdy mógł znaleźć cos dla siebie. Ci co byli wiedzą, a ci co nie byli – niech żałuja, bo nawet pogoda była dla nas łaskawa, co podobno wyprosiła nam w modlitwach – siostra Czesława- nasza szkolna katechetka.
 bs&bm

 

linia 4

sztandar bch 18 października 2012 roku, w 72. rocznicę utworzenia Batalionów Chłopskich, przed Kwaterą Żołnierzy Batalionów Chłopskich na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie uczczono Dzień Żołnierza BCh.

        Podczas uroczystości prezes OZŻBCh Stanisław Ozonek podkreślił, iż dzień 8 października jest uważany przez żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowy Związek Kobiet za Święto Żołnierzy BCh, gdyż tego dnia 1940 roku Centralne Kierownictwo Konspiracyjnego Ruchu Ludowego „Roch” podjęło decyzję o przekształceniu Straży Chłopskiej w bardziej bojową formację BCh, której Komendantem Głównym został Franciszek Kamiński, a Józef Niećko Cywilnym Zwierzchnikiem BCh. Były to decyzje o historycznym znaczeniu, pokazujące że wieś polska stanęła ramię w ramię z całym narodem do walki wolność i niezawisłość Ojczyzny. 165-tysięczna armia chłopska ruszyła do walki, na rozkaz sumienia, bo Ojczyzna była w potrzebie.

Dr Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, przywoływał w swoim wystąpieniu zasługi żołnierzy BCh w walce o wolną Polskę.  Modlitwę za poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny odmówił kapelan, komandor WP . Z kolei przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci i weterani Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oddali hołd i złożyli wieńce i wiązanki kwiatów w Kwaterze Żołnierzy BCh oraz na grobie Komendanta Głównego Batalionów Chłopskich – gen. dyw. Franciszka Kamińskiego w wojskowej asyście Dowództwo Garnizonu Warszawa.

    Osztandar bch 2rganizatorem uroczystości byli: Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, a wojskową asystę honorową wystawiło Dowództwo Garnizonu Warszawa. A udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz władz samorządowych i administracyjnych Województwa Mazowieckiego, kombatanci i weterani Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

                                                    ZIELONY SZTANDAR

 

linia 4

8-15 MAJA - ŚWIĘTO BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK

tydzień bibliotek2013To świętowanie dotyczy bardziej środowiska bibliotek publicznych, ale nas co roku inspiruje do działania w czasie szkolnej Majówki. Tak było i w tym roku. Tegoroczne hasło- ogłoszone przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich brzmiało:

BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH.

W związku z tym biblioteka wymyśliła kilka punktów, dzięki którym można się było kreatywnie sprawdzić. Było to m.in. stoisko robienia zakładek do książek przenajróżniejszymi technikami. Pomysłów nie brakowało, zaangażowali się nawet dorośli, którzy razem z dziećmi wykreowali kilka całkiem pomysłowych zakładek. Można je było zostawić na konkurs lub zabrać ze sobą na pamiątkę. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem samej pani pedagog- Doroty Kani.

W czytelni zaś zakrólowała KALIGRAFIA. Nasz specjalny gość- zaprzyjaźniona ze szkołą bibliotekarka mistrzyni kaligrafii - Renata Zaborska opowiadała o sztuce kaligrafii, a potem przystąpiła do nauki pięknego pisania. Towarzyszyła temu prezentacja multimedialna oraz mini wystawka kaligraficznych eksponatów. Nad tym punktem kreatywnych poczynań czuwała nasza szkolna bibliotekarka-p. Barbara Michałek.

Druga z pań bibliotekarek-Elżbieta Łaszkiewicz na stoisku „Biblioteka-BROMBOTEKA” zapraszała do fantazjowania na temat „ Tajnej misji BROMBY w szkole”. A przy okazji brombowego tematu- można było wesprzeć nasz szkolny projekt BROMBOTEKA – BIBLIOTEKA MARZEŃ! , który jest ciągle w realizacji.

Ostatnim kreatywnym pomysłem biblioteki była plenerowa prezentacja japońskiego teatrzyku KAMISHIBAI, który u nas już jest znany najmłodszym uczniom, bo mamy go w bibliotece od tego roku. Wymaga on specjalnej scenerii i okazji by zaistnieć i tu właśnie zajaśniał w całej okazałości- na specjalnym rowerze.

Były to dość nietypowe, ale przez to ciekawe pomysły, które może nie wprost kojarzą się z tradycyjnym podejściem do biblioteki, ale właśnie o to chodziło i mamy nadzieje było kreatywne.

linia 4

30 kwietnia 2013             LEKCJA HISTORII

3 majaZgromadzone w sali gimnastycznej dzieci oczekiwały na rozpoczęcie uroczystego apelu z okazji  rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. A tu zaskoczenie  w rytm  głośnej dyskotekowej muzyki …..na scenę wkroczyła grupka 6 klasistów, o czymś z przejęciem rozprawiająca … jak się okazało starsi koledzy szukali sposobu jak szybko przygotować się do sprawdzianu z historii.  Wywiad z mieszkańcami Warszawy okazał się chybionym pomysłem : data 3 maja wielu kojarzyła się tylko z wydarzeniami z osobistego życia, natomiast źródłem wielu cennych informacji stał się obraz Jana Matejki omawiany na lekcji języka polskiego.

 

Taką ciekawą lekcję historii przygotowała klasa 6a pod opieką wychowawczyni Ewy Borkowskiej i Justyny Kaźmierczak

 

 

 

 linia 4

REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI
TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!