KONKURS  UNICEF   "WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA"

laleczkaKoło Młodego Wolontariusza w naszej szkole  pod czujną opieką pani Joanny Stepaniuk od listopada 2012 roku realizowało  projekt UNICEF „Wszystkie Kolory Świata II”, który był odpowiedzią na dramatyczną sytuację dzieci w Czadzie. Poprzez udział w projekcie chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalne, charytatywne laleczki UNICEF.

Następnie w styczniu 2013 roku na terenie szkoły została zorganizowana wystawa laleczek. „Pomaganie może być nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne” to hasło, które towarzyszyło wystawie Laleczek UNICEF  . Zostały na niej  zaprezentowane wszystkie szmaciane laleczki wykonane samodzielnie przez uczniów klas I-VI. Laleczki pochodziły z różnych krajów świata. Były wśród nich Laleczki typowo europejskie, np. Lili z Włoch, czy Honza z Wielkiej Brytanii, jak i Laleczki z odległych miejsc na świecie, t.j. Szadza z Kenii, Goldi z Brazylii. Wśród lalek nie zabrakło także chłopców bliźniaków, pochodzących z Meksyku, byli to Jenero i Severo, których autorami byli zresztą też bliźniacy- Jędrek i Stefek. W jej trakcie rodzice i opiekunowie dzieci mieli możliwość „zaadoptować” wybraną przez siebie laleczkę, przekazując darowiznę w wysokości minimum 10zł. Zebrane w ten sposób pieniądze-przesłane na konto UNICEF- przeznaczone będą na zakup szczepionek dla dzieci z Czadu.

W dniach 25.03.2013r.-07.04.2013r. na portalu społecznościowym Facebook odbyło się głosowanie na najbardziej oryginalną laleczkę UNICEF. Naszą szkołę reprezentowała laleczka JULIA, której twórczynią jest 7-letnia Julia, uczennica I klasy . Laleczkę wybrała specjalnie powołana w tym celu komisja. W jej skład weszli: nauczyciele, uczniowie klas I-VI, w tym także szkolni wolontariusze. Wybór nie był łatwy, ale ostatecznie zdecydowano, że to laleczka JULIA jest jedyna w swoim rodzaju pod względem oryginalności i pomysłowości wykonania. Warto zauważyć, że laleczka jest miłą gosposią, nosi fartuszek i czepek. Dodatkowo piecze pyszne ciasteczka i umie pięknie tańczyć. W wyniku głosowania internetowego nasza laleczka- JULIA zdobyła 286 głosów. Niestety liczba ta nie pozwoliła na wygranie głównej nagrody, którą był koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Jednak otrzymane głosy umożliwiły nam zająć I miejsce w Warszawie, a tym samym 24 miejsce w Polsce. Do konkursu zostało zgłoszonych 369 laleczek z całego kraju.

Serdecznie gratulujemy Laleczce Julii z naszej szkoły oraz zwycięskiej Mei- lalce  z Zespołu Szkół i Placówek im. W. Łokietka w Radziejowie.

Joanna Stepaniuk

Koordynator projektu

"Wszystkie Kolory Świata II"
dyplom wszystkie kolory tn img003