• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

DORADZTWO ZAWODOWE
doradztwo
 
LINKI

tn sbew mentn mko

logo wawerskie centrummiejskiinfrodztn eduwawer

STRONY DLA DZIECI

 Akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

3majKonstytucja to zbiór najważniejszych praw obowiązujacych w państwie. 3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Coroczne obchody święta uchwalenia polskiej konstytucji zaliczane są do najważniejszych polskich świąt państwowych. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy. W czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja 1792 wokół Warszawy skoncentrowano wiele jednostek wojskowych, których zabrakło w krytycznym momencie rosyjskiego ataku w 1792. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy.

Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, Życie Warszawy. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie – i zaznacza to „Głos Robotniczy” z wydania 1-3.05.1981 – świętowano rocznicę Uchwały Majowej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności ówczesnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

              Dnia 30 kwietnia odbyła się szkolna akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Akademię przygotowali uczniowie kl. 5c ze wsparciem wokalnym dziewcząt z kl. 6a (J. Tyszkiewicz, W. Jaworskiej, A. Pątek). Całością kierowała Dorota Grabowska-Skuza nauczycielka historii i wychowawczyni kl. 5c.

           Dziewczęta występujące przedstawiły najważniejsze informacje o tej ważnej ustawie dla Polski, zaś chłopcy odegrali Sejm Walny, poprzebierani za szlachtę polską z tamtego okresu. Rolę Stanisława Augusta Poniatowskiego odegrał Maksymilian Bąkowski. Ciekawym elementem tej inscenizacji był występ dziewcząt z transparentami WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA.

 

Dorota Grabowska- Skuzalinia 4

ODSŁONIĘCIE KAMIENIA PAMIĘCI WACŁAWA WOJTYSZKO

wojtyszko6- przedwojennego i powojennego nauczyciela w szkole w Zerzeniu (obecnie Szkoła Podstawowa nr 109);  żołnierza Armi Krajowej w czasie II wojny światowej działającego w podziemiu pod pseudonimem "Wroński".

Z dostępnych informacji wynika, że Piotr Wacław Wojtyszko urodził się w 1903 roku jako przedostatni z pięciorga dzieci. Ojcem jego był Piotr, a matką Stanisława z Krystkiewiczów. Do rozpoczęcia się I wojny światowej przebywał wraz z rodziną na zesłaniu w Smoleńsku. Po powrocie do Polski w roku 1924 ukończył seminarium nauczycielskie w Warszawie i został nauczycielem szkoły w Borkowie będącym obecnie częścią Wawra, położonym niedaleko od ulicy, której obecnie patronuje. W domu Tekli i Antoniego Kubajków przy ulicy Borków 40 uruchomił izbę lekcyjną. Po powstaniu nowej szkoły w Zerzniu w 1936 roku  przeniósł się tam wraz ze swoimi uczniami.

"Przez piętnaście lat, do wybuchu drugiej wojny światowej dbał o rozwój swoich uczniów jako organizator życia kulturalnego oraz wydarzeń sportowych. Współtworzył ruch harcerski, a przede wszystkim był niekwestionowanym autorytetem moralnym". czytaj więcej

   W czasie wojny działał w podziemiu pod pseudonimem "Wroński". Najpierw w ZWZ a następnie w AK, w rejonie 4 - Otwock. Zajmował się werbunkiem nowych członków podziemia. Został aresztowany 7 grudnia 1944 roku, czyli już po zajęciu tego terenu przez Armię Czerwoną. Po dwóch miesiącach odzyskał wolność. Wstąpił do WiN-u. Został zdekonspirowany, uwięziony i torturowany przez UB. Za próbę obalenia nowych władz Polski Ludowej został skazany na pięć lat więzienia. Wyszedł po roku, ze względu na zły stan zdrowia. Zmarł wiosną 1949 roku w Zerzeniu. Pochowany został na miejscowym cmentarzu przy ulicy Cylichowskiej.

tn tablica ulicy

  Sprawa upamiętnienia postaci Wacława Wojtyszki  rozpoczęła się w 2008 roku. Wówczas powstał  komitet społeczny, składający się zarówno z mieszkańców (reprezentował ich p. Marek Kowalski), jak i SP nr 109 im. Batalionów Chłopskich (w osobie p. Barbary Michałek). Ostatecznie cała sprawa znalazła swój szczęśliwy finał w 2012 roku, kiedy to na sesji Rady m.st. Warszawy zapadła pozytywna decyzja o nadaniu imienia bohatera jednej z ulic w Wólce Zerzeńskiej – okolicy, gdzie żył i pracował .kmw

Staraniem społecznego komitetu na rzecz upamiętnienia postaci Wacława Wojtyszko, wawerskiego działacza społecznego i patriotycznego, u zbiegu ulic Trakt Lubelski i Wacława Wojtyszki stanął kamień upamiętniający bohatera. Uroczystość odbyła się 24 kwietnia 2014 r. w 65. rocznicę Jego śmierci. Obelisk odsłoniła żona bohatera - Ewa Wojtyszko. W uroczystości wzięły udział osoby zaangażowane w przypominanie pamięci Wacława Wojtyszko, młodzież szkolna  i mieszkańcy dzielnicy oraz władze dzielnicy Wawer: burmistrz Jolanta Koczorowska, zastępca burmistrza Łukasz Jeziorski i radny Leszek Baraniewski. 

http://wawer.warszawa.pl/pl/news/waclaw-wojtyszko-upamietniony

emłlinia 4


ŻEGNAJ KOCHANA SZKOŁO !!! WITAJCIE   SŁONECZNE WAKACJE!!!

tn juz wakacjeSAM 3390No to wakacje już mamy, ale zbliżały się do nas stopniowo przez ostatni tydzień. Najwcześniej powitały je oddziały przedszkolne, potem szóstoklasiści –   po odtańczeniu poloneza na pożegnalnym balu w sobotni wieczór -a w czartkowe popołudnie w programie  artystycznym  podziękowali za wszystkie lata pobytu w  szkole. Jeszcze tylko świadectwa odebrane przepisowo w piątek i … zmiana szkoły- szczebel wyżej.

        Pozostali uczniowie – podzieleni poziomami mieli swoją uroczystość zakończenia roku w sali gimnastycznej od rana aż do samego południa, bo były aż 4 tury , a i tak sala była wypełniona za każdym razem, bo  widzów było więcej niż zwykle, szczególnie tych z rodziny, którzy zechcieli zobaczyć swoje pociechy na galowo!

Na szczególną uwagę zasługują w tym momencie klasy trzecie, bo to dla nich przejście na wyższy poziom, pożegnanie z ukochaną Panią, która przez te 3 lata była najważniejsza na świecie, nawet bardziej czasem niż mama, a więc emocji nie brakowało.

Dla klasy 3A była to p. Katarzyna Staniec, dla 3B- p. Jolanta Mitura, dla 3C- p. Joanna Pietrzak i dla 3D- p. Kinga Jarosz.

Wszystkie panie zasłużyły na wielkie podziękowania, toteż bukietów były całe naręcza.

Również klasy starsze 4-5 miały swój –arcyważny punkt uroczystości, bo towarzyszył im nowy skład pocztu sztandarowego. W tym roku każda z klas najstarszych wystawiła swoją najważniejszą trójkę. I tak przyszłoroczną klasę 6A będą reprezentowali : Konstancja Raczyńska, Julie Sienicka oraz Marcin Sitek., 6B : Julia Lachowska, Maja Orłowska oraz Igor Trujnara oraz 6C : Maksymilian Bąkowski, Dominika Guńko oraz Izabella Matyja.

Na poziomie klas 1. i 2. oprócz świadectw, podziękowań, nagród i wyróżnień swoje miejsce miała również świetlica, bo dzieciaki na tym poziomie gremialnie korzystają z tego dobrodziejstwa, jakim jest właśnie świetlica i uwijające się tam panie, które wymyśliły nawet wyróżnienie dla najlepszych świetliczaków o nazwie „ Świetlik”.

Nagrody książkowe dla dzieci i młodzieży zdominował w tym roku jeden jakże wymowny tytuł- Mazurek Dąbrowskiego” Małgorzaty Strzałkowskiej.

To pierwsze po wielu latach takie ciekawe i przydatne kompendium o naszym hymnie narodowym dla czytelników w każdym wieku. A że mamy rok szczególny, bo nie tylko jubileuszowy w szkole, ale i i 25 wolności, więc decyzja grona pedagogicznego jak najbardziej słuszna i trafna, a pamiątka na całe życie i „ dar dla wszystkich, którzy kochają Polskę”- jak czytamy we wstępie książki.

Nagroda dyrektora szkoły to tym razem nie książka a… specjalna statuetka. Otrzymało ją w tym roku 44 uczniów, którzy osiągnęli najwyższą średnią, czyli co najmniej 5,0.

          Zakończenie roku to okazja do wielu życzeń i podziękowań również pod adresem naszych drogich Rodziców, którzy nie dość, że obdarzyli nas takim zaufaniem, że powierzyli nam swoje dzieci na kilka lat to jeszcze czynnie i z oddaniem pomagają nam ciągnąć ten czasem „ ciężkawy wózek”. Złożono je na ręce przew. Rady Rodziców pani Elżbiety Szetyńskiej, a wielu najaktywniejszym Rodzicom wręczono osobiste podziękowania.

Warto dodać, że wszystko to odbywało się w pogodnej - już wakacyjnej atmosferze, którą podkreślała dekoracja sali wykonana misternie przez najzdolniejsze plastycznie nasze panie ze świetlicy- Ewę Nowak i Małgorzatę Sprychę.

Teraz już naprawdę czas na wakacje. Życzymy wszystkim uśmiechu, pogody i słońca! 

B.M.linia 4

23 CZRERWCA          JUŻ WAKACJE?

122990 dzieci-szkola-pozegnanieTak głosi hasło na dekoracjach, ale tak naprawdę jeszcze kilka dni. Na razie tylko zerówkowicze są w tej szczęśliwej sytuacji, na którą się czeka cały rok. Sala gimnastyczna zgromadziła tłumy, by zobaczyć, a właściwie podziwiać naszych najmłodszych, którzy kończą edukacje na poziomie przedszkolnym, by po wakacjach zacząć prawdziwą już naukę w 1. klasach. Pewnie większość z nich zostanie z nami, ale ten etap jest ważny i zasługuje, by go uroczyście zakończyć. Odbyły się więc występy, były laurki , podziękowania i kwiaty, a nawet łzy, bo czegoś jakby trochę żal, a może ze wzruszenia, które szczególnie widać było w oczach babć, czy dziadków, no i ojców- bo to w końcu też ich dzień- DZIEŃ OJCA i taaaaaaki prezent od ich pociech- tak zupełnie przez przypadek, a może wcale nie- kto to wie?

W tym roku były u nas 3 oddziały przedszkolne, w których spotykało się codziennie 79 dzieciaków.

„0a” miała pod swoimi skrzydłami- pani ELŻBIETA SANDACH, „0b”- pani SYLWIA GALIŃSKA,

„0c” – pani MAGDALENA SOBCZAK.

                  Wszystkim Paniom należą się piękne podziękowania za ciepło, uśmiech, cierpliwość i poświęcenie. Mamy nadzieję, że dobrze maluchom tu było i wrócą do nas po wakacjach z nowym zapałem sił, bo ich wakacje są najdłuższe przecież!!!

WESOŁEGO LATA!!!

 

Barbara Michałeklinia 4

foto1 big

SPOTKANIE Z POEZJĄ w szkolnej bibliotece

Obchody ROKU CZYTELNIKA 2014 - w naszej szkole - zainaugurowaliśmy 2 kwietnia - w Międzynarodowym  Dniu Książki dla Dzieci - spotkaniem autorskim z poetką - Hanną Niewiadomską.
Wspólnie z uczniami klas 1 i 2 spędziliśmy z p. Hanią wspaniałe przedpołudnie. Poetka czytała nam swoje wiersze oraz opowiadała o tym, jak wygląda proces twórczy i skąd czerpie inspiracje. Opowiadała o początkach swojej pracy pisarskiej, tematach tworzonych wierszy dla dzieci.

Dowiedzieliśmy się, że  jest mieszkanką Legionowa, ma trzech synów i jedną wnuczkę, z zawodu jest poligrafem, a wiersze zaczęła pisać dla swojego najmłodszego syna ponad dziesięć lat temu. Stworzyła ich już ponad dwieście. Pomysły na bohaterów tekstów bierze z otoczenia obserwując przedmioty, zwierzęta i ludzi. Później PANI HANKA zaprezentowała nam swoje wybrane wiersze, m.in. "Bąk", "Aniołki", "Kropka", "Zakochane parasole", "Babcia", "Ręce", "Ośmiornica", "Felek kartofelek". Po prezentacji wybranych wierszy, pani Hanna zaprosiła zebranych do wspólnej zabawy w rymowanki, bawiliśmy się wspólnie w dobieranie rymów i układanie wierszyka pt. "Wesoła szkoła". Poetka zachęcała nas do tworzenia własnych tekstów.
Wspólnie  - ułożyliśmy piękny wiersz - o książkach, życiu i szkole (przeczytacie go poniżej). Dzieci z uwagą słuchały, a potem zadawały bardzo trudne pytania np. "skąd przychodzą wiersze?", co to są rymy "częstochowskie". Na spotkaniu panowała miła, serdeczna atmosfera i chyba każdy z nas zapragnął być poetą.

Pani Hania uszczęśliwiła wszystkich uczestników spotkania - obdarowując ich pięknymi zakładkami z utworem "Zebra". Każdy uczeń mógł otrzymać autograf, a chętni także kupić książkę.
Spotkaniem z p.Hanią zachwyceni byli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Mamy nadzieję, że Pani Poetka na stałe zaprzyjaźni się z naszą biblioteką i szkołą!
Pani Haniu, zapraszamy jak najczęściej!  

"Szkolni przyjaciele"

Gdy słoneczko rano świeci,
to się cieszą z tego dzieci.
W górę raźno podskakują, 
gdy do szkoły maszerują.
Niosą kredki i zeszyty,
bo chcą wejść na wiedzy szczyty.
Niosą również książek wiele,
książki to ich przyjaciele.

 

         O pani  Hannie Niewiadomskiej i jej poezji można dowiedzieć się zaglądając na stronę: http://www.bajczytanki.pl/

emł

linia 4

REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI
TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!