03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

28 I 2018 r. - 8 II 2019 r.

zima-w-miescie-679x350

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

22   277 11 59 klasy 3-8

PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

sdkipa2015

Tegoroczny plakat ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH zainspirował nas do zapoznania dzieci z technicznym rozwojem warsztatu pisarza. Przygotowano 3 wersje stolika pracy twórcy.

W najstarszej wersji skupiono się na materiałach odręcznych. Zgromadzono stalówki, redisówki, pióra itp.

Najwięcej emocji dostarczało maczanie tych magicznych narzędzi w kałamarzach z atramentem -pewnie dlatego, że ten typ pisania jest współczesnym uczniom zupełnie nieznany. Ćwiczyli więc do woli i trzeba przyznać efekty były coraz lepsze. Przez cały dzień stanowisko z tymi- jakże egzotycznymi materiałami- było oblegane non-stop, zdarzało się nawet siadanie po 2 osoby na 1 krześle!

Równie atrakcyjny okazał się stolik pracy z maszyną do pisania. To też sprzęt nieznany współczesnemu pokoleniu, a ileż to dzieł powstało przez lata właśnie na takich maszynach! Dzieci z trudem dopasowywały się do tempa pracy maszyny, bo trzeba w czcionki inaczej trafiać niż na klawiaturze komputera, a jeszcze czasem się coś zacina i wtedy … ratowała z opresji pani Ela, która zna się na technice jak mało kto!

Do tego stolika pracy twórcy stała najdłuższa kolejka, bo miejsce przy maszynie było tylko 1, a maszynie wystarczała 1 ręka, a nawet 1 palec, ale za to ile było frajdy !!!

No i współczesne stanowisko pracy potencjalnego pisarza- komputerowe! To dla tego pokolenia –normalka, więc nie wzbudzało takich emocji, za to można było oddać się radosnej twórczości. W zależności kto zasiadał do pisania powstawały – raczej żartobliwe - krótkie dziełka. Najpewniej, żeby powstało coś większego trzeba więcej czasu, nastroju, no i weny! Wiedza zapewne coś o tym dwie laureatki konkursu literackiego „ Wędrówki Dwóch Krasnali”- Hania Tyszka i Amelka Kempińska z klasy 2a, które odebrały w tym dniu dyplomy za napisanie krasnalowych opowiadań. Konkurs organizował Oddział Dziecięcy zaprzyjaźnionej z nami – Biblioteki Publicznej w Aninie na ul. Trawiastej. Laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

Dzień książki to jedna z okazji, kiedy biblioteka wykłada pamiątkową księgę wpisów, w której  wszyscy chętni mogą przelać na papier – swoje myśli, pragnienia i życzenia w tym dniu. Adresatem wpisów była – oczywiście- książka!

Trzeba przyznać, że serce rośnie czytając ile dobrego życzą czytelnicy bohaterce dzisiejszego święta, m.in. by była ciekawa i mądra, inteligentna i niesamowita, wyjątkowa i intrygująca, no i ogólnie- by zaciekawiała czytelników, którzy z kolei będą Ją z chęcią czytali i szanowali, a jeśli się rozsypie to tylko z „ zaczytania”, a nie z braku szacunku, czy celowego zniszczenia. Wszystkim autorom wpisów dziękujemy – w imieniu Książki !!!

To już kolejne -chyba udane- obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI w naszej szkolnej bibliotece!

aparat                                                                                                                                                          B.M.        linia 4

new-gif-image-6