• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

DORADZTWO ZAWODOWE
doradztwo
 
LINKI

tn sbew mentn mko

logo wawerskie centrummiejskiinfrodztn eduwawer

STRONY DLA DZIECI

DUZI I MALI W 109-TEJ  CZYTALI! 

REKORD WSPÓLNEGO CZYTANIA POBIJALI!

1 nMÓWIĄ , ŻE NIE CZYTAM, A JA CZYTAM (JEDNAK) !

W piątek, 10 czerwca o 10.00 na 10 minut zawisło na kołku normalne życie szkolne, a zakrólowało czytanie i książka! Cała społeczność naszej szkoły włączyła się w ogólnopolską akcję masowego czytania związaną z ustanowieniem rekordu czytania w jednym momencie.  Na dźwięk specjalnego dzwonka- każdy kto chciał i mógł wybiegł na plac przed szkołą  z ulubioną książką w ręku, by na kilka minut zatopić się w lekturze i pokazać, że na czytanie jest po prostu moda i czytaniem można i należy się chwalić, nawet przedszkolaki próbowały swych sił !

 W ten sposób- jak tak dalej będzie- mamy szansę zmienić statystyki   i krążącą  o Polakach opinię, że nie czytają, bo przecież czytają- co najmniej dzieci i  młodzież szkolna. Cała więc  nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa w dorastającym pokoleniu i tego się trzymajmy i pielęgnujmy nawyk czytania- szczególnie dla przyjemności.
0989ab9e490c4478785fcccbcfc860f9

 Cała akcja to pomysł redakcji miesięcznika „Biblioteka W Szkole”, a za ciosem poszła i nasza biblioteka jako szkolny organizator tego mitingu czytelniczego.

 Wszystkim uczestnikom (a było nas tego dnia 320) na czele z dyrekcją, pracownikami, no i przede wszystkim uczniom- bardzo dziękujemy i nieustannie zachęcamy do czytania- wszędzie i o każdej porze.

Przypominamy, iż książki na WAKACJE  wypożyczać będzie można w czwartek 23 czerwca!  

 

 Bibliotekarki  Elżbieta Miłkowska- Łaszkiewicz i  Barbara Michałek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


aparat

linia 4

 

 

ŁUKASZ WIERZBICKI ŚWIĘTUJE Z NAMI

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

mdkdd2016Kiedyś głównie  maj, a obecnie i  kwiecień kojarzą się bardzo z książką. W kwietniu właśnie przypadają aż dwa książkowe święta – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH ( 23 kwietnia) oraz MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI – 2 KWIETNIA.  Ta druga data to dzień urodzin znanego wszystkim dzieciom H.CH. Andersena. Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie słyszałoby  nazwiska tego duńskiego bajkopisarza.  Nic więc dziwnego, że właśnie ON został wybrany na patrona tego święta.

Nasza szkolna biblioteka postanowiła też uczcić ten dzień zapraszając może mniej znanego autora, ale jakże lubianego i oczekiwanego za każdym razem. Był już u nas kiedyś ze swoją opowieścią o bohaterskim Misiu Wojtku i choć minęło od tego czasu kilka lat pamiętał nasze spotkanie w dużej sali gimnastycznej, a to podobno za sprawą niesamowitych ogromnych kapci-łap misiowych, które miała na nogach pani Basia- bibliotekarka.

Nasz gość to poznaniak - Łukasz Wierzbicki. Tym razem spotkanie odbyło się w bardziej kameralnych klimatach- w małej sali gimnastycznej i było adresowane do uczniów klas 4. oraz wszystkich innych chętnych, zainteresowanych jego książkami. Ostatnią, najnowszą pozycją jest – zaprezentowane na tegorocznych targach książki w Poznaniu-  „DRZEWO”- czyli podróż przez tajemniczy świat słowiańskich mitów.tn wie88 n

 Ale zanim doszło do rozmowy o najnowszym tytule pisarz poprowadził zgromadzone dzieci przez wszystkie swoje historie książkowe. Ciekawie opowiadał, wspomagając się emocjonująco przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną, w którą były wplecione odgłosy zwierząt oraz fragmenty filmów, zrobił to w niesamowity sposób, trudny do opisania, ale wiedzą o tym ci , którzy w tym uczestniczyli. Pan- jak zwykle – pojawił się z rekwizytami, które ubarwiały całą narrację. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał reportaże Kazimierza Nowaka z odbytej podróży rowerem w latach 1931-1936 do Afryki, opracował je i wydał w postaci książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” dla dorosłych, oraz „Afryka Kazika” dla dzieci. Zasłuchane dzieci ani się spostrzegły, a minęła cała godzina spotkania. Na zakończenie popłynęło filozoficzne przesłanie żeby szukać i znaleźć swoją pasję i nie bacząc na nic iść jej drogą i nie dać się zrazić, ani pożreć żadnemu smokowi.tn wie18 n

Sam autor jest przykładem pasjonata, który realizuje swoje marzenia- pisze, podróżuje, opowiada, cieszy się życiem i dzieli się tym z innymi. Jakie to piękne, oby udzieliło się każdemu – i małemu i dużemu!!!

No i ostatni akcent spotkania to  autografy rozdawane hojnie w bibliotece na tle specjalnie przygotowanej scenerii, którą stworzyły panie bibliotekarki. Ciekawe co z tego spotkania zapamięta nasz gość najbardziej? A co ze spotkania wyniosą jego uczestnicy? To się okaże po relacjach, które napiszą uczniowie jako zadanie z języka polskiego.

                                                                                   BM                       linia 4

Detektywistyczne opowieści pod choinkę ! 

ksaga big16 grudnia (w środę) 2015 r. w bibliotece szkolnej gościła pani AGNIESZKA SZCZEPAŃSKA autorka serii książek o detektywistycznych przygodach PATKI i PEPEPisarka była już u nas ze swoimi wcześniej napisanymi książkami, o których teraz tylko wspomniała. Dzieci, które nie znały tej serii książek z zaciekawieniem słuchały tego wprowadzenia. Największe zaciekawienie wzbudziła "Pierwsza zagadka", zainteresowaniem cieszyła się "Tajemnica meduzy" -z akcją w gorącej Chorwacji w której dominował czarno-biały kot i jego sprawki, zaś śmieszne fragmenty "Zagadki wieżowca" w Gdańsku o czterech nogach ciotki Lotki- byłej baletnicy - rozbawiły wszystkich niesamowicie.  Pisarka przybyła do nas ze swoją najnowszą książką pt. "AVENTURA BRASILEIRA" - której akcja rozgrywa się w pięknej Brazylii, gdzie jak się okazało pani Aga Szczepańska mieszkała. Opowieść zaintrygowała najbardziej sympatyków piłki... dociekaniom kim jest słynny piłkarz nie było końca. Książka dopiero niedawno miała swą premierę (9 grudnia), wiec nikt nie znał rozwiązania tej zagadki. Autorka nie chciała uchylić rąbka tajemnicy, więc zapewne wielu  uczniów zasiądzie dziś od razu do lektury ...Czas spotkania szybko minął i ustawiła się długa kolejka po książki z autografem, a że to znakomity pomysł na prezent pod choinkę- chętnych nie brakowało. Ciekawi byliśmy czy będą dalsze przygody, w kuluarach dowiedzieliśmy się  dokąd powędrują młodzi detektywi w następnej części i już cieszymy się na następne spotkanie w… skandynawskich klimatach !!!

 Facebook 

EML&BM

linia 4

SPOTKANIE AUTORSKIE - DOROTA GELLNER

tn gellner SAM 683315 stycznia w samo południe  do  naszej szkolnej biblioteki zawitała na spotkanie z czytelnikami Dorota Gellner. Nasz gość, z wykształcenia bibliotekarka, debiutowała w 1982 roku na łamach „Świerszczyka". Wiersze, opowiadania, małe formy inscenizacyjne zamieszczała m.in. w czasopismach: „Miś",  „Płomyczek", „Pentliczek", „Ciuchcia". Autorka ponad 100 tekstów piosenek dla Dzieci (m.in. Zuzia, lalka nie duża, „Ogórek wąsaty", „A ja rosnę"). Wydała ponad 40 książek dla dzieci najmłodszych, a za tom Dorota Gellner dzieciom (1999) otrzymała Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego. W 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu. Jest również autorką słuchowisk radiowych, bajek muzycznych, a także telewizyjnej „Tęczowej Bajeczki".

Poetka odwołuje się do świata przeżyć dziecka, kręgu jego doświadczeń i zainteresowań, codzienności ale i wyobraźni, potrzeby fantazjowania i obcowania z tajemnicą. Tak też było na spotkaniu, wspólne recytowanie, zabawa i śpiew bardzo szybko przerodziły się w niespotykaną, spontaniczną więź między dziećmi, a pisarką. Dziecięca radość i beztroska stworzyły radosny nastrój.tn spotkaniegellnerSAM 6852

W spotkaniu uczestniczyła również  Pani Alicja Twardowska wydawca książek oraz płyt autorki. Obie panie zaprosiły dzieci do zabaw muzycznych, oraz tanecznych kroków  w rtymie polki.  Pani Dorota Gellner recytowała swoje ulubione utwory. Było wesoło i sympatycznie. 

Każde, nawet najciekawsze spotkanie musi się jednak skończyć, szczególnie, iż z niecierpliwością oczekiwały dzieci z wawerskich szkół biorące udział w konkursie recytatorskim ENTYLICZEK-PENTLICZEK w jury którego zasiadała pani Dorota.

Dziękujemy Jej za pogodę ducha, za ukazywanie w swych wierszach wesołej strony rzeczywistości, za naukę tolerancji i zrozumienia dla innych.

 Dzieci, nauczycieli, opiekunów i rodziców zachęcamy  do sięgania po rytmiczne, zabawne i urokliwe teksty Doroty Gellner. Większość jej książeczek jest dostępna  w naszej bibliotece.

ZAPRASZAMY!!!

Autograf Doroty Gellner

tn spotkagellnerSAM 6865

 

 

 

 

 

 

Autograf Pani Doroty Gellner
pochodzi ze strony, na której znajduje się  też ciekawy wywiad z poetką
 http://www.qlturka.pl/czytelnia,literatura,dookola_gryzmola__rozmowa_z_dorota_gellner,2611.html

 


linia 4

 

DZIEŃ AUSTRALIJSKIEGO MISIA KOALA

tn SAM 6462Dzień Misia to od lat ważne i wyczekiwane przez dzieci święto w naszej szkole.

Cieszą się wtedy też misie, bo opuszczają w tym dniu domowe pielesze i udają się z właścicielami do szkoły i są z nimi przez cały dzień.

 W tym roku KRÓLEM MISIÓW był australijski  KOALA. A dlaczego ten? No bo co roku świętujemy inaczej. Teraz przyszło nam, by przybliżyć trochę dzieciom ten odległy kontynent/państwo–Australię, właśnie poprzez misia.

 Wędrowaliśmy już z bajkami po kontynentach w październiku, ale do Australii nie dotarliśmy. Więc teraz okazja wyśmienita.

Ambasada Australii udostępniła nam ciekawe materiały, a nawet rozstała się na ten czas ze swoimi biurowymi maskotkami, które na co dzień pomagają w pracy Działowi Konsularnemu Ambasady. Wzbogaciły one naszą skromną kolekcję misiów koala, bo – jak się okazało- ten miś nie jest wśród dzieci zbyt popularny.

Mamy nadzieję, że to zmieniło się po tegorocznym DNIU MISIA, a AUSTRALIA znacznie się przybliżyła. Zapewne jest marzeniem wielu z nas zobaczyć żywego, prawdziwego Misia Koala w jego naturalnym środowisku, a więc trzeba by polecieć do tej  Australii!!!

 Póki co wędrowaliśmy palcem po mapie. Dzieci oglądały przygotowane przez bibliotekę prezentacje multimedialne, słuchały przygód misia Koali, próbowały jego eukaliptusowych przysmaków, a na koniec mogły się sfotografować z własnym ukochanym misiem, a w tle „wspinały” się po drzewie na zmianę wszystkie zgromadzone misie koala.

 To było chyba nie tylko ŚWIĘTO MISIA, ale i AUSTRALII!

 

B.M.

linia 4

REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI
TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!