• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

DORADZTWO ZAWODOWE
doradztwo
 
LINKI

tn sbew mentn mko

logo wawerskie centrummiejskiinfrodztn eduwawer

STRONY DLA DZIECI

REKORD W MASOWYM CZYTANIU W JEDNYM MOMENCIE 

W czerwcu 2016 r. 432 608 uczniów z całej Polski ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. Nasza szkoła też miała w tym swój udział, bo tamtego dnia było nas 320!!!

W tym roku ponownie – podczas II edycji akcji – uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do próby pobicia czytelniczego rekordu.

1 czerwca 2017 r. punktualnie o godzinie 10 wszyscy obecni w tym dniu w szkole zebrali się na szkolnych boiskach - czytali i pozowali do wspólnej fotografii.

Tym razem było nas 350 i pewnie byłoby dużo więcej, gdyby nie data tego czytelniczego mitingu- 1 CZERWCA,  a to przecież DZIEŃ DZIECKA, więc sporo klas wybrało w tym dniu atrakcje poza szkołą.

 

Liczymy, że za trzecim razem będzie to prawdziwy szkolny rekord. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i czytajmy dalej przy każdej okazji, a nawet bez okazji!

To nic, że inni nie czytają, my czytamy!!!

 

W MŁODYCH NADZIEJA!!!

E.Ł. & B.M.linia 4

SPOTKANIE Z PISARZEM


M.Oworuszko 2-300x258 Biblioteka zaprasza klasy 3

na SPOTKANIE Z PISARZEM

dnia 7 czerwca 2017(środa)

- gościem będzie pani MONIKA OWORUSZKO - autorka serii

kryminałów dietetycznych.

 Chętni będa mogli nabyć książki autorki - w cenie 25 zł -

Zapraszamy też na stronę: www.walentyispolka.pl
walenty-i-spółka
linia 4

 " WIERSZOWANY ŚWIAT MAŁGORZATY STRZAŁKOWSKIEJ"

strz20 stycznia długo oczekiwanym gościem w naszej bibliotece była pani Małgorzata Strzałkowska autorka i ilustratorka książek dla dzieci, a uczestnikami spotkania  uczniowie klas 1-3- uczestnicy szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego „Entliczek -Pentliczek”  pt. " WIERSZOWANY ŚWIAT MAŁGORZATY STRZAŁKOWSKIEJ"Pisarka zajmuje czołowe miejsce w polskiej współczesnej literaturze dla dzieci.  Z wykształcenia jest bibliotekarką, ale od zawsze jej pasją było pisanie wierszy. Na jej literacki dorobek składa się ponad 150 książek, jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Za całokształt twórczości otrzymała w 2014 r. Medal Polskiej Sekcji IBBY.

Podczas spotkania poetka zaprezentowała wiele swoich utworów i zwróciła uwagę na możliwości tkwiące w strtzzabawach językiem polskim. Dzieci z zaciekawieniem  słuchały  wierszy czytanych przez autorkę - często porównując z własną interpretacją znanych im utworów. Łamańce językowe sprawiły im mnóstwo frajdy i radości. Świetną formą zabawy dającej wiele możliwości dla rozwoju intelektualnego są palindromy. Autorka dodatkowo zwróciła uwagę na możliwości i atrakcyjność zabawy w wymyślanie zdań, które czytane zarówno od przodu jak i od tyłu brzmią tak samo, i stanowią doskonałe ćwiczenie dla umysłu. Najbardziej znanym i najstarszym polskim palindromem jest zdanie: KOBYŁA MA MAŁY BOK.

 Wszyscy mieliśmy okazję przekonać się, że twórczość pani Małgorzaty Strzałkowskiej to doskonała gimnastyka buzi i języka.

Poetka zaznajomiła dzieci z drogą, którą przechodzi każda książka, od pomysłu do wydania w wersji papierowej czy elektronicznej. Na początku twórca wymyśla temat, następnie zgłasza się do wydawnictwa, ustala objętość czyli ilość stron, i dopiero wtedy zaczyna pisać książkę. Pani Strzałkowska zdradziła nam, że najlepsze pomysły rodzą się w zupełnej ciszy i spokoju, gdy nikt i nic nie zakłóca toku myślenia. Nasz gość nagrywa swoje pomysły na dyktafon, najczęściej w wannie, następnie przepisuje i wysyła do wydawnictwa. Tam pierwszą osobą, która czyta nowo powstałe dzieło, jest ilustrator. Musi wiedzieć jakie rysunki stworzyć, by właściwie zobrazowały tekst. Potem jeszcze wiele zabiegów technicznych i od wydawcy książka trafia do czytelnika.

Młodzi czytelnicy zasypywali ją pytaniami, poruszając najróżniejsze kwestie, zarówno te mniej, jak i bardziej poważne. Dzięki wyczerpującym odpowiedziom pani Małgorzaty poznaliśmy  wiele interesujących faktów dotyczących jej  twórczości. Poetka zaprezentowała również ilustracje własnego autorstwa, zrobione techniką kolażu. Autorka przekazała dzieciom tajemnice „kuchni” tworzenia takich małych plastycznych arcydzieł.strzal Najbardziej zagorzała dyskusja wywiązała się jednak w momencie, gdy dzieci zaczęły licytować się na temat posiadanych przez siebie zwierząt. Autorka oznajmiła zgromadzonym, że ma w domu ponad 600 kotów. Szybko jednak  wyjaśniła, że są to jedynie figurki i obrazki przedstawiające to sympatyczne zwierzątko.

Całe spotkanie stanowiło doskonałą zabawę edukacyjną dla uczestników, którzy kwiatami pięknie podziękowali pani Małgorzacie za udane spotkanie, a kolejka po autograf wiła się niczym wąż ... 
Dziękujemy i zapraszamy na kolejne atrakcje organizowane przez szkolną bibliotekę.

 linia 4

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI  zagościło w SP 109!

widmark-2W ostatnich dniach  do naszej biblioteki zawitała pani Katarzyna Mioduszewska z Wydawnictwa Zakamarki. 1 lutego 2017r.  zachęcała uczniów kl. 4-5 do lektury serii książek opowiadającej o przygodach pary przyjaciół Dawida i Larisy. W ramach godzinnych warsztatów odbyło  interaktywne czytanie fragmentów książki -pierwszego tomu zatytułowanego "Antykwariat pod Błękitnym Lustrem"uzupełnione pokazem multimedialnym oraz aktywnościami związanymi z lekturą. Wszystko to miało zachęcić dzieci do samodzielnej lektury. Dawid i Larisa to nowa seria Martina Widmarka – autora bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Książki te  przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań. Dawid i Larisa to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawidai Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.... Jak się okazało- pani Katarzynie - udało się zachęcić do czytania - bardzo skutecznie- niektórzy zagorzali czytelnicy -w ciągu jednego dnia przeczytali wszystkie trzy tomy i z niecierpliwością domagali się w bibliotece kolejnych...

tn zakSAM 0452Dwa dni wcześniej - w poniedziałek - 30 stycznia dla dzieci młodszych z klas  1-3  odbyły się warsztaty czytelnicze na podstawie książki pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”Multimedialny pokaz połączony z czytaniem na głos fragmentów detektywistycznej książki „Tajemnice diamentów” sprawił, iż dzieci przeniosły w świat zagadek i dziwnych zdarzeń.

"...Ktoś kradnie diamenty ze sklepu jubilerskiego Muhammeda Karata. Codziennie ginie jeden. Wszystko wskazuje na to, że złodziejem musi być ktoś z personelu – Siv Leander, Ture Modig lub Lollo Smitt. Policja jest bezradna. Sprawa zostaje powierzona młodym detektywom..."
 Dzieci zamieniły się w detektywów- razem z bohaterami książki tropiły, eliminowały i odnajdywały dowody przestępstwa. Rozwiązywanie zagadek kryminalnych i odczytywanie lustrzanego pisma bardzo się uczniom podobało. Było dużo śmiechu, fajnej wspólnej zabawy i mnóstwo rozwiązanych zagadek.

Na koniec warsztatów zaprezentowano całą serię książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Książki te są idealnym startem do samodzielnego czytania. Rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia i ćwiczą pamięć. Nasi uczniowie na pewno szybko o tak ciekawej lekcji nie zapomną!

moda

Do szkolnej biblioteki zakupiono całą serię, wszystkie 23 tytuły  …A więc… zapraszamy Was przyszli mali detektywi:) A następna tajemnica  już wkrótce...

 

 

linia 4

 

25 listopada - KUBUSIOWY JUBILEUSZ W 109!!! 

tn SAM 9734Historia  KUBUSIA PUCHATKA liczy już 90 lat, bo w 1926 roku  ukazała się w Anglii pierwsza książka z przygodami mieszkańców Stumilowego Lasu, autorstwa Alana Alexandra Milne'a. Biblioteka szkolna postanowiła uczcić ten fakt organizując popularnemu bohaterowi urodziny w dniu   dorocznego święta wszystkich misiów – 25 listopada.

Panie bibliotekarki  zapoznały dzieci z całą długą i wcale nieprostą historią Puchatka, który pierwotnie  nie wyglądał tak jak dziś, co bardzo zaskoczyło wszystkich.

 A.A. Milne  obserwując zabawy swego synka Krzysia z misiem i innymi pluszakami postanowił je opisać i opublikować w formie książkowej. I tak kolejne pokolenia dzieci czytają i wychowują się razem z Kubusiem Puchatkiem.Trzeba pamiętać, że miś Krzysia wyglądał zupełnie inaczej niż ten współczesny Puchatek. Pokazują to ilustracje E.H. Sheparda w książce. Firma Disney  zmieniła zdecydowanie wizerunek misia i zrobiła z niego żółtego pluszaka w obowiązkowym czerwonym kubraczku i niektórzy tylko takiego znają.

 Ale dzieciom podobają się wszystkie misie, cieszą się nimi na co dzień, a raz w roku – 25 listopada wspólnie świętują. Nie inaczej było i teraz. Mali i duzi przyszli do szkoły ze swoimi misiami. Najbardziej honorowanym misiem był oczywiście Kubuś Puchatek i trzeba przyznać było ich sporo, a wszystkie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnej ramce. Biblioteka szkolna zamieniła się tego dnia w urodzinowy lokal, powiewały baloniki, wystawiono puchatkowe akcesoria oraz zgromadzono całą kolekcję pluszowych przyjaciół Kubusia Puchatka.
tn WP 20161125 12 15 50 Pro Nie zabrakło też beczuszki z miodem, no i oczywiście pysznego tortu, który ufundowała miejscowa cukiernia „MYTLEWSKI”. 
Wśród całej plejady gości- wielbicieli  Jubilata- dyrekcja w komplecie oraz laureaci konkursu szkolnego na najpiękniejszą laurkę z życzeniami, które płynęły z kochających dziecięcych serduszek. Np. takie :

…wiele przygód, dużo miodu, abyś nigdy nie czuł głodu, chociaż lata szybko lecą, zawsze miej swoje „co nieco”… 

Wszyscy przyłączamy się do tych życzeń i czekamy na super jubileusz- za 10 lat. Co to się wtedy będzie działo?!

B.M

 

linia 4

Więcej artykułów…

 1. MMBS
 2. Powitanie jesieni
REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI
TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!