• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

Z DZIEJÓW BIBLIOTEKI

ksu

IMPREZY I WYDARZENIA
BIBLIOTECZKA RODZICA

IMG 2677-2

ebookiczytcztyszodnik

czytanie maksymabiblio5a ja czytam

Gosia Zimniak-autorkaszybkie czytanie bledy

POLECANE STRONY

Lubię czytaćiczytam-polecamy

wolne lektury logo

nprcz

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2018

w Szkole Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich

 

 Miło mi poinformować, iż nasza szkoła otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2018 (priorytet 3) wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych (z wyłączeniem podręczników).

W związku z tym, bardzo proszę propozycje tytułów wydawnictw jakie byłyby mile widziane w naszej bibliotece. Do 10 czerwca 2018 biblioteka musi przekazać do akceptacji/konsultacji listę książek, które zamierzamy kupić.

W dniach 23 maja - 30 maja 2018 propozycje będzie można składać do specjalnej skrzynki umieszczonej w szkolnej szatni lub drogą elektroniczną (przez wiadomości w dzienniku LIBRUS).

Zgodnie z celami i zasadami NPCZ można proponować pozycje z literatury pięknej:

- beletrystykę (nowości od 2010 r.)

- poezję

- komiksy

-audioboki.

PROSZĘ O PRZEMYŚLANE PROPOZYCJE/  ZANIM ZAPROPONUJESZ   sprawdź w katalogu naszej biblioteki https://m001967.molnet.mol.pl/  może już mamy taką książkę! 

HARMONOGRAM 

* 23-30 maja 2018 - zbieranie propozycji od społeczności szkolnej: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły 

* 1-8 czerwca 2018- konsultacje LISTY z Radą Pedagogiczną , Samorządem Szkolnym oraz  Radą Rodziców

* 11-15 czerwca 2018- konsultacje z WCIES oraz biblioteką publiczną,

*18-22czerwca 2018-  opublikowanie Listy ksiązek do zakupienia - na stronie szkoły, 

* lipiec-sierpień 2018- zakupy, 

*wrzesień 2018- opracowanie, inwentaryczaja zakupionych książek, plan projektów edukacyjnych  w kl. 1-8 

*październik 2018- realizacja projektów

*listopad 2018 - podsumowanie projektów, sprawozdanie 

Z poważaniem

Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

linia 4

BROMBOWE ŚWIĘTO KSIĄŻKI W SP 109

tn mw1         W tym roku gościem specjalnym był Maciej Wojtyszko i jego kultowa książka o Brombie. Historia Bromby jest dość skomplikowana , pełna niespodzianek i komplikacji. Może właśnie dlatego jest ulubioną książką dzieciństwa kolejnych pokoleń. Dzieci z naszej szkoły mają do tego specjalne prawo, bo przecież i autor i Bromba pochodzą z tej okolicy. Nic wiec dziwnego, że Maciej Wojtyszko odwiedza nas już kolejny raz i robi to z wielką przyjemnością, bo - jak mówi- ma słabość do tej szkoły. Tu po wojnie pracowała jego mama polonistka Ewa Wojtyszko. Tu działał też jego ojciec Wacław Wojtyszko, którego pamiętają jeszcze nieliczni, już wiekowi mieszkańcy. Jego imię nosi od niedawna jedna z ulic w tej okolicy, a mówiąc po „brombowemu”- NASZEJ OKOLICY.

          Nic więc dziwnego, że Bromba zadomowiła się tu na dobre -gdzieś tu chodzi , coś mierzy, waży
tn mw3i oblicza. Dzieci ją naśladują, szyją i wyposażają żółte torby, a przy okazji wiele się uczą. Robi to fantastycznie z kolejnym rocznikiem klas drugich pani Katarzyna Posobiec.

Nie inaczej było i teraz. Dzieci zaprezentowały swoje stroje i dały nawet popis krótkim występem, a ich rysunki Bromby i Gżdacza zachwyciły wprost gościa.

tn mw2        Główną jednak atrakcją tego świątecznego spotkania w bibliotece był finał konkursu pięknego czytania „brombowego” fragmentu i wybór mistrza na poziomie klas 1,2,3. Na czele komisji stanął oczywiście sam autor Bromby. Emocji nie brakowało, a wybór trudny. Dzieci usłyszały kilka fachowych uwag na temat swojego występu, no i mistrzowie zostali wybrani oraz obdarowani nagrodami. Wszyscy pozostali mogli zakupić książkę, która ponoć jest najbardziej brombowa ze wszystkich Bromb, bo niemal w całości wierszowana i nosi tytuł „Bromby i Fikandra wieczór autorski”.

           Kolejka po wpisy była długa i posuwała się powoli, bo autor nie tylko wpisywał każdemu osobistą dedykację, ale i ozdabiał ją rysunkami. Dobrze, że robił to obiema rękami, bo wszystko trwałoby jeszcze dłużej.

To miła pamiątka z tego spotkania, a wrażenia pozostaną pewnie na długo w pamięci, tym bardziej że do Bromby się wraca, jest zawsze na czasie i świetna dla każdego, a z wiekiem bawi coraz bardzietn mw4j.

To było naprawdę wspaniałe spotkanie z książką i jej autorem przy okazji Światowego Dnia Książki A. D. 2018.

 

B.M.linia 4

 

NOWI CZYTELNICY

tn SAM 2292To już 3. uroczystość dla pierwszoklasistów, po której mogą się czuć w pełni uczniami. Najpierw było poważne uroczyste  ślubowanie i pasowanie szablą przez pana dyrektora na ucznia, potem przyjęto ich do grona świetliczaków, aż w końcu doczekali się pasowania na czytelnika. Odbyło się w kameralnych wnętrzach biblioteki, a rekwizytem do pasującym była oczywiście książka. Panie bibliotekarki wybrały tym razem „ZŁOTĄ KSIĘGĘ BAJEK”, którą na pewno poczuły na ramieniu wszystkie dzieci- taka okazała!

Pasowanie na czytelnika upoważnia od tego momentu do korzystania z biblioteki, w tym do regularnego wypożyczania książek, choć z czytaniem na razie różnie bywa. Ważne jest jednak samo obcowanie z książką, a z czasem przyjdzie i przyjemność samodzielnego czytania.

Dzieci zapoznały się – nie tylko z paniami bibliotekarkami, ale zobaczyły jak wiele mają im do zaproponowania. Sam księgozbiór to już dla nich niezły szok, a tu jeszcze tyle innych rzeczy i niespodzianek.

tn SAM 2434

tn SAM 2382

 

 

 

 

 

 

 

W tym świątecznym dniu- nietypowym jak na codzienne wizyty w bibliotece- miały np. okazję poznać japoński TEATRZYK KAMISHIBAY i obejrzeć  sztukę pt „ Szukając Marudka”.

Taki to początek dla pierwszaczków, a dla biblioteki to z kolei zakończenie MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH, jakim jest cały październik.

Mamy nadzieję, że był to miły czas i warto było go tak dobrze wykorzystać.

Pierwszakom życzymy wielu ciekawych chwil spędzonych z książką i zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki.

 

BMlinia 4

DZIEŃ MISIA 2017

tn SAM 2879 Święto Misia to już kilkunastoletnia tradycja w naszej szkole. Jak co roku rozświetla ono listopadowe mroki, kiedy wszędzie szaro i dzień bardzo krótki, a tu nagle tak wesoło i kolorowo. Tego dnia- wszystkim wypada, a nawet trzeba zabrać misia ze sobą do szkoły. Robią to i mali i duzi, a nawet pan dbający o bezpieczne przechodzenie dzieci przez ulicę przy szkole.

W tym roku hasłem było „ Z MISIEM PO WIŚLE”, a wszystko to z powodu „ROKU RZEKI WISŁY”, który za chwilę się skończy. Panie bibliotekarki postanowiły jeszcze uchwycić ostatni moment i połączyć Misia z Wisłą. Były więc 3 przystanki misiowe- w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.  Towarzyszyły temu baśnie i legendy tych miast. Dzieci oraz misie w strojach regionalnych z zainteresowaniem słuchały i oglądały co też przygotowały pomysłowe panie z biblioteki.

Fotografiom z misiem nie było końca- i tym indywidualnym i zbiorowym. Starsi uczniowie trochę nieśmiało, ale też wyciągali pluszaki do zdjęć, tym bardziej, że miś był biletem wstępu w tym dniu do biblioteki.

Trzeba jeszcze dodać, że misiowemu świętowaniu towarzyszył też  konkurs plastyczny pt. Mój przyjaciel MIŚ”. Organizatorką jest od lat pani Ewa Nowak- Władzińska. Zebrano dużą ilość prac wykonanych różnymi technikami. Wybrano najładniejsze, a ceremonia wręczenia nagród odbyła się też w bibliotece. Czyż mogły być inne nagrody niż śliczne misie w zimowych czapeczkach, ufundowane przez Radę Rodziców. A za oknem sypał pierwszy biały śnieg…Wisła na szczęście jeszcze nie zamarzła, więc udało się z misiem popłynąć w rejs z okazji jego święta, a i  królowa rzek polskich została też uhonorowana. W końcu to też jej święto, a rok Wisły nie wiadomo czy się kiedyś powtórzy. Za to  DZIEŃ MISIA na pewno już za rok -25 listopada.   

 aparat

B.M

 linia 4

foto1 big

"ZABAWY Z POEZJĄ" 

23 lutego (piątek) w bibliotece szkolnej odbędzie się spotkanie z poetką Hanną Niewiadomską w godzinach 10-12. Zaproszonych gości prosimy o punktualne przybywanie!.

 

O godzinie 13.00 rozpocznie się KONKURS RECYTATORSKI.

  Na spotkaniu będzie można nabyć książeczki pani Hanki  w cenie 25 zł. 

         O pani  Hannie Niewiadomskiej i jej poezji można dowiedzieć się zaglądając na stronę: http://www.bajczytanki.pl/

emł

linia 4

2018/2019
ZAPRASZAMY

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. tn zegarsowa

KATALOG

mol2

 mol instrukcja

REGULAMINY
LEKTURY

123

4567

bibliopomoc

nprcz logo roz

tn biblioteka dobre miejsce

ŻYCZENIA CZYTELNIKÓW
W NASZYCH ZBIORACH
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!