03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

28 I 2018 r. - 8 II 2019 r.

zima-w-miescie-679x350

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

22   277 11 59 klasy 3-8

PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Wszawica. Poznaj i pokonaj.

Wszy to obecnie ogromny problem, z którym nie zawsze potrafimy sobie skutecznie poradzić. Dlatego chcemy pomóc rodzicom, opiekunom i nauczycielom zwrócić uwagę na problem społeczny jakim jest wszawica. Wbrew ogólnym opiniom wszawica to nie choroba brudu i ubóstwa, choć w środowiskach zaniedbanych jest znacznie częściej spotykana.

Ze względu na łatwość zakażenia w populacji dziecięcej dotyczyć może każdego dziecka, jednocześnie jest „tematem wstydliwym”. Dlatego tak istotną sprawą jest świadomość rodziców, nauczycieli oraz samych dzieci jak należy wystrzegać się zarażenia wszawicą i jak postępować, gdy już ją stwierdzimy.

Jak rozpoznać wszy u dziecka?

Bardzo trudno jest rozpoznać wszawicę w początkowym stadium, gdy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Najczęstsze objawy:

• świąd głowy – należy pamiętać, że jest to reakcja alergiczna na ślinę i kał wszy i nie występuje ona u wszystkich ludzi,
    jednak zdarza się w większości przypadków,
  • otarcia, zaczerwienienia spowodowane nieustannym drapaniem swędzącej skóry głowy,
  • u nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami często mylone z łupieżem, które jednak w odróżnieniu od niego mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać, czy są to gnidy powinno się użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy dają się wyczesać, wówczas możemy mieć pewność, że to wszawica.

Powyższe objawy zaobserwowane u dziecka powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym.
Warto wtedy sprawdzić stan włosów malucha. Jak to zrobić?mamma-gulliver

• Sprawdź suche włosy używając gęstego grzebienia.
  • U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone
    z łupieżem.
  • Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć.
  • Aby się przekonać czy są to gnidy, należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica.

Jeżeli już wiemy, że mamy do czynienia z wszawicą, zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie. Po 7 dniach od przeprowadzenia kuracji ponownie sprawdź włosy dziecka i jeżeli to konieczne, powtórz leczenie. Ponieważ wszawica może przytrafić się każdemu dziecku – warto wiedzieć po jakie rozwiązania sięgnąć, aby pozbyć się jej skutecznie i szybko. Niektóre środki przeciwko wszawicy zawierają toksyczne substancje biobójcze, które po zaaplikowaniu na zakażoną skórę głowy mogą powodować podrażnienia, alergie lub groźne działania neurotoksyczne. Z tego względu należy zwracać uwagę szczególną na rodzaj wybieranych preparatów.

Na rynku istnieją również preparaty pomagające w wykryciu wszawicy, jest to np. Paranit Wykrywacz Wszawicy, który naniesiony na włosy już w 2 minuty barwi gnidy na kolor czerwony, dzięki czemu stają się widoczne gołym okiem. Więcej informacji  tutaj.

źródło: http://problem-z-glowy.pl/o-wszawicy/

film , prezentacja,  prezentacja2