• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

STRONY DLA DZIECI

Warszawski konkurs recytatorski warszawski konkurs recytatorski "Nasza Ojczyzna w wierszach i piosenkach"

tn IMG 20181113 124740 HDRDnia 13 listopada odbył się warszawski konkurs recytatorski, zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Nasza Ojczyzna w wierszach i piosenkach". Organizatorem konkursu był (WCiES) - Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Miło jest nam poinformować, iż przedstawiciele naszej szkoły zostali laureatami tego konkursu w kategorii klas IV - VIII:

Karol Garbarczyk 4b - II miejsce – za piękne wyrecytowanie wiersza Jana Brzechwy   „Ważne – zwyciężyć !”

Krzysztof Tomaszewski 4d - III miejsce – za wspaniałe zaprezentowanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.

 

Jesteśmy dumne i jeszcze raz gratulujemy!!!

Dagmara Chojnacka, Sylwia Łasek - Marmur

 

linia 4

100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej Nr 109 w Warszawie

tn SAM 5641

      11 listopada to polskie święto obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. 9 listopada 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 109 w Warszawie z klasy Vc wraz z wychowawczynią i chórem szkolnym pod kierunkiem pana Piotra Kani przygotowali akademię – montaż słowno – muzyczny z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Hasłem przyświecającym naszej tegorocznej akademii z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę były słowa wypowiedziane przez Ludwika Wiszniewskiego, które brzmiały:

„Dzisiaj wielka jest rocznica, Jedenasty Listopada! Tym, co zmarli  za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa!”.

Czytaj więcej...

Wyniki konkursu „Wielcy Polacy” najlepsze przebranie za postać historyczną, który odbył się 7 listopada 2018 r.

tn SAM 5462ok

 

 

Oto lista laureatów:
Kategoria kl.0-III miejsce:
1. Wojciech Michalec kl.0a
2. Nikola Gorczyńska kl.0a
3. Igor Worobiej kl.2d
Wyróżnienie: Julia Maliszewska kl.0a


Kategoria kl.IV-VIII miejsce:
1. Wiktor Szyszkowski kl.6d
2. Zuzanna Figura kl. 5e
3. Rafał Wołońciej kl.7a
Wyróżnienie: Zofia Kędziorek kl.5etn SAM 5468ok


Laureatom serdecznie gratuluję i zapraszam w stroju konkursowym na wręczenie nagród podczas uroczystej Akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która odbędzie się 9 listopada w piątek o godz. 12.00 w dużej Sali gimnastycznej.
Serdecznie zapraszam
Małgorzata Pijanowskalinia 4

 Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości! Akcja „Rekord dla Niepodległej”

tn SAM 5605  W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy, włączając  się w akcję „Rekord dla Niepodległej”  organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.  "Mazurek Dąbrowskiego" jest jednym z symboli państwowych, pełni wyjątkową rolę w życiu narodu. Oficjalny tekst hymnu Polski składa się z 4 zwrotek i refrenu. Autorem tekstu jest Józef Wybicki. Autor melodii, opartej na motywach ludowego mazurka (właściwie mazura) pozostaje nieznany.   

Tekst hymnu Polski, czyli "Mazurka Dąbrowskiego" jest chroniony przez przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jak również rozporządzenia resortowe. "Mazurek Dąbrowskiego" jest oficjalnym hymnem Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi o tym Rozdział I, art. 28, pkt 3. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku. Z kolei Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 1980 Nr 7 poz. 18), podaje jedyny obowiązujący tekst oraz zapis nutowy, a w artykule 14 jasno precyzuje zasady zachowania w czasie wykonywania lub odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego. tn SAM 5623

•Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju.
•Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek.
Mężczyźni w ubraniach cywilnych – zdejmują nakrycia głowy.
Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie.
Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru.
Hymn RP odgrywany jest w czasie obchodów świąt narodowych, uroczystych apeli i zbiórek, z okazji rocznic patriotycznych, upamiętniających wydarzenia historyczne, podczas odsłonięcia pomników, a także w czasie innych uroczystości resortowych.

tekst hymnuJuż w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd w wersie "kiedy my żyjemy", słowo "kiedy" zaczęto zastępować słowem "póki", które określa granice czasu i dotyczy tylko tych osób, które w tym momencie je wypowiadają. Józef Wybicki użył słowa kiedy, które oznacza: "jeśli, skoro, ponieważ", przedstawiając zależność istnienia Polski od istnienia Polaków. Błąd ten został usunięty przez specjalną komisję w 1926 roku, jednak do dziś jest powielany.

W kolejnej zwrotce "Pieśni Legionów", Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko Czarnecki, poprawnie brzmi ono Czarniecki. Błąd występuje w rękopisie "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech". 

Błędem jest też śpiewanie w zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu "wrócił się/ rzucił się/rzucim się przez morze". W treści naszego hymnu ten wers brzmi: "wrócim się przez morze". Podobnie jak hetman Polacy mają wracać się do Ojczyzny, gdy nastanie taka potrzeba.

W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Zamiast: "Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany" wiele osób śpiewa: "Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany". Trudno wytłumaczyć dlaczego, bowiem tekst ten jest niezmieniony od czasów Józefa Wybickiego.

RadioZET.pl/gdansk.uw.gov.pl/KP

 linia 4

UWAGA! Bezpieczeństwo dzieci na drodze w okresie jesieno-zimowym!

bezpieczna drogaWidoczność dzieci w ruchu ulicznym to niezwykle ważna kwestia, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, przemierzających każdego dnia drogę do i ze szkoły. Dzięki jasnej i odbijającej światło odzieży wierzchniej kierowcy są w stanie dostrzec dzieci zdecydowanie wcześniej i zapobiec wypadkom. Zadbać należy również o odpowiedni tornister, który powinien być w jasnej, fluoroscencyjnej barwie i posiadać widoczne elementy odblaskowe. Przednia i boczna powierzchnia tornistra powinna składać się w 10% z materiału odbijającego światło i w 20% z materiału fluorescencyjnego. Do najbardziej widocznych kolorów należą czerwony, żółty i połączenie barwy pomarańczowej z czerwoną. Dzięki lepszej widoczności zmniejsza się ryzyko wypadku w krótkie, zimowe dni.

Odzież odblaskowa pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, a bedą lepiej chronione przed niebezpieczeństwami, jakie na nie czyhają w drodze do szkoły jeśli zostaną  wyposażone dodatkowo w elementy odblaskowe. 

Poniżej  przybliżone odległości, z jakich dziecko jest widoczne, kiedy ma na sobie odpowiednią odzież i elementy odblaskowe:
sichtbarkeit-sicherheit-grafik

 • *Dziecko w ciemnym ubraniu i bez odblasków jest widoczne z odległości ok. 25 m.
 • *Dziecko w jasnym ubraniu i bez odblasków jest widoczne z odległości ok. 35 m.
 • *Dziecko w jasnym ubraniu i z odblaskami jest dostrzegalne już z odległości ok. 130–150 m.

czytaj więcej

 https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczna-droga-do-szkoly

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/widocznosc-dzieki-odblaskom

 linia 4

 

 

2018/2019
PODRĘCZNIKI

nprcz logo roz

TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!