• slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

  PRZYJAZNE UCZNIOM. SZKOŁA OTWARTA NA SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ.

  ŚRODOWISKO

 • slide

  LUBI SZKOŁĘ, JEST PROSPOŁECZNY,POTRAFI DOKONAĆ SAMOOCENY, UMIE ANALIZOWAĆ OBRAZ POZNANEGO ŚWIATA.

  UCZEŃ

 • slide

  KREATYWNY, SZANUJE, KOCHA I WYMAGA, MA WYSOKIE KWALIFIKACJE.

  NAUCZYCIEL

herb orzel bialy 2012   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH 

             03-991 Warszawa       ul. Przygodna 2   tel. sekretariat   22  277 11 23              sp109 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. edu.um.warszawa.pl

OGŁOSZENIA
ŚWIETLICA

tn logodobre  traslochi-balduchelli-fermo-003

22  277 11 32 klasy 1

 22   277 11 59 klasy 3-8

 PLAN ZĄJĘĆ POZALEKCYJNYCH

BIBLIOTEKA

biblioteka

STRONY DLA DZIECI

BATALIONY CHŁOPSKIE

PATRON

 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 109 w WARSZAWIE

 

    2 maja 1989 roku Szkoła Podstawowa nr 109 przy ulicy Przygodnej 2 w Warszawie otrzymała imię BATALIONÓW CHŁOPSKICH. Stało się tak na wniosek Dzielnicowego Komitetu ZSL Warszawa Praga-Południe, po długim okresie przygotowań i dyskusji z Dyrekcją Szkoły, Radą Pedagogiczną, Komitetem Rodzicielskim i młodzieżą.

  Gen. Franciszek Kamiński - Komendant Główny BCh – maj 1989 r.               

                 

                                 Dyr. Elżbieta Pawelska – maj 1989 r.            

      Ten majowy pogodny dzień zgromadził wielu znakomitych gości, wśród których nie mogło zabraknąć tych najważniejszych, czyli żołnierzy Batalionów Chłopskich, na czele z Komendantem Głównym BCh gen. Franciszkiem Kamińskim. To on dokonał uroczystego wręczenia sztandaru szkoły ówczesnej dyrektorce  - p. Elżbiecie Pawelskiej.

        W drzewce sztandaru zostały wbite gwoździe pamiątkowe najważniejszych w tym momencie osobistości - obecnych na uroczystości: żołnierzy BCh, polityków, przedstawicieli władz miasta i dzielnicy oraz fundatorów, projektantów i wykonawców tego dzieła.

                  Niedługo potem, bo już 11 listopada w Święto Odzyskania Niepodległości Sztandar Szkoły został poświęcony  w Kościele Parafialnym w Zerzeniu  i odznaczony Krzyżem BCh przez gen. Franciszka Kamińskiego.

         W ciągu kilku lat Sztandar szkoły doczekał się jeszcze 2 odznaczeń. Jedno to Krzyż „Za zasługi dla ZKRP i BWP” (2008 r),  a drugie – „KRZYŻ ZWYCIĘSTWA 1939-1945” (2013 r).  Oba wyróżnienia przyznał– Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych za duży wkład pracy na rzecz środowiska kombatanckiego. A jest on rzeczywiście pokaźny. Szczególnie daje się to zauważyć po objęciu stanowiska dyrektora szkoły przez p. Stefana Dejnekę  w roku szkolnym 1992/93.      

Co roku szkoła świętuje kolejne rocznice nadania imienia.

     Uczniowie  z nauczycielami przygotowują uroczysty apel o tematyce patriotycznej, by oddać hołd żołnierzom BCh.

Trzeba zauważyć, że Patron szkoły, jej sztandar i hymn to istotne elementy szkolnego ceremoniału. I tu warto nadmienić, że słowa hymnu szkolnego ułożyła na uroczystość nadania szkole imienia nauczycielka języka polskiego Urszula Capałowa, melodię skomponował instruktor chóru szkolnego Józef Nowak, a młodzież odśpiewała go pierwszy raz ćwierć wieku temu i kolejne roczniki śpiewają go z przejęciem do dziś, bo jest piękny i podniosły.

Co roku wzbogaca się nasza wiedza  o dokonaniach i zasługach żołnierzy BCh. Dostarczają jej nam – jako żywi świadkowie historii- sami żołnierze BCh. Oni spotykają się z młodzieżą  w klasach, gdzie   z autentycznym wzruszeniem opowiadają  i dzielą się historią, a młodzież słucha   i zadaje pytania, by jak najwięcej wiedzieć o Patronie, a potem tę wiedzę wykorzystać - choćby  w konkursach.

  Uczniowie biorą udział w różnych konkursach o tematyce historycznej.

Na szczególną uwagę zasługuje ”Konkurs Wiedzy o Patronie”.

Miło jest zwycięzcom- otrzymać pamiątkową nagrodę z rąk autentycznych świadków historii, bo to oni na ogół są zapraszani na okolicznościowe apele  i dokonują tego przyjemnego gestu.

  

Laureaci Konkursu Wiedzy o Patronie – kwiecień 2010 r.

z organizatorkami:   B. Radzimowską i K. Szczepaniak

 

          Odwiedzający nas goście- żołnierze BCh są zawsze wzruszeni pobytem wśród młodzieży, czego wyraz dają kolejnymi wpisami w kronice szkolnej, która dokumentuje tego typu wydarzenia. Dzięki temu możemy odtworzyć listę osób, które nas odwiedzały:

Stanisław Ozonek, Jerzy Wilczyński, Weronika Gołaj, Eugeniusz Mikulski, Eugeniusz Gotowiec, Bolesław Machnio, Hieronim Ligocki, Eugeniusz Fonfara, Janina Knyż, Władysław Gołąbek i inni.

         Niektórych niestety nie ma już wśród nas i nie przybędą do szkoły, ale  my o nich pamiętamy i czasem odwiedzamy na cmentarzu, gdzie im towarzyszyliśmy w ich ostatniej drodze- ze sztandarem szkoły.

   

Nasza  pani Janeczka „łączniczka” z BCH

–  Janina Knyż  

        Od 2000 roku, kiedy to ustanowiono Święto Żołnierzy BCh - 8 października delegacja młodzieży wraz z pocztem sztandarowym pod opieką nauczycieli uczestniczy w uroczystościach przy Kwaterze Żołnierzy BCh na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.

              Jest to wyjątkowe miejsce spotkania , zadumy i żywa lekcja patriotyzmu.

 

Uczniowie kl. 4- Powązki – 8 października 2013 r.

 

Uczniowie kl. 4-6 w trakcie  GRY TERENOWEJ O PATRONIE

– kwiecień 2011 r.

 

Szkoła przypomina o Patronie całej społeczności szkolnej każdego roku, ale szczególnie uroczyście świętuje okrągłe rocznice.

Tak było m.in. z 10-leciem nadania szkole imienia - w 1999 r. Znowu zaszczycili nas swoją obecnością znakomici goście.

Wśród nich m.in. przedstawiciele Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCh, którzy wraz z gen. dyw. Franciszkiem Kamińskim ufundowali szkole tablicę pamiątkową z wyrytym w granicie napisem „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM BATALIONÓW CHŁOPSKICH WALCZĄCYM O WOLNOSĆ I NIEPODLEGŁOŚC OJCZYZNY W LATACH 1940-1945”. Odsłonięcia tablicy dokonał wiceprezes ZG OZŻBCh Bolesław Machnio  w asyście sekretarza Zarządu kpt. Janiny Knyż i dyr. Szkoły Stefana Dejneki.

 

Takie momenty to okazja do dumy z Patrona i lekcja historii, by młodzież  przechowywała pamięć o czynach zbrojnych BCh w walce  o wolność i niepodległość Polski. 

            Nie ukrywamy, że ma w tym procesie swój udział i pomaga nam  zaprzyjaźnione ze szkołą  Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, które młodzież z nauczycielami odwiedza i czerpie wiedzę historyczną. To stamtąd szkoła wypożyczyła na jubileusz XX-lecia nadania imienia  interesującą wystawę  „ Bataliony Chłopskie 1940-1945”. Była ona wyeksponowana w sali gimnastycznej, stanowiąc jeden z bardziej interesujących punktów programu obchodów. 

            Jak zwykle młodzież pod czujnym okiem nauczycieli przygotowała  część artystyczną - montaż słowno-muzyczny pod znamiennym tytułem ” Gdzie są kwiaty z tamtych lat?”, którą ze wzruszeniem obejrzeli wszyscy zgromadzeni słuchacze, a byli wśród nich m.in. - dyrektorzy szkół, rodzice, władze Dzielnicy oraz jak zawsze przedstawiciele BCh. Nie zabrakło też- jak zwykle przy takich podniosłych wydarzeniach- wielu listów gratulacyjnych, złożonych na ręce dyr. S. Dejneki- m.in, od : Waldemara Pawlaka- prezesa PSL, Jarosława Kalinowskiego- Przewodniczącego Rady Naczelnej PSL oraz Adama Struzika –Marszałka woj. Mazowieckiego.

        

O wszystkich naszych działaniach związanych z patronem można poczytać nie tylko w kronice szkolnej, na stronie internetowej szkoły ale i biuletynie Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich pt. „ Żywią i Bronią”.

A wszystko to, by podkreślić, że w dziejach szkoły są wartości o nieprzemijającym znaczeniu, a wśród nich Patron zajmuje szczególne miejsce .

         Staramy się przekazać naszym uczniom te wartości, którymi kierowali się w swoim życiu i walce Żołnierze BCH - honor, odwaga, entuzjazm, miłość do Ojczyzny, Boga i człowieka oraz poczucie odpowiedzialności za naród i Polskę.

 

Nie mamy wątpliwości, że trzeba umacniać w młodzieży te wartości, bo my jesteśmy spadkobiercami tej chlubnej przeszłości.

„Bądźcie dumni, że należycie do wielkiej rodziny szkół noszących to zaszczytne imię” ‑ napisał do uczniów w liście jubileuszowym   w 1999 r. na rok przed śmiercią Komendant Główny  BCH Gen. Dyw. Franciszek Kamiński.

                      Oby ideały i wartości patriotyczne, o które walczyli żołnierze BCh były  udziałem i wzorcem w dalszym dorosłym życiu wszystkich uczniów opuszczających mury naszej szkoły.

REKRUTACJA 2019/2020

szkola

2018/2019
PODRĘCZNIKI

nprcz logo roz

TERMINARZ

     googlek

JADŁOSPIS
                           obiad 2
DZWONKI

 

new-gif-image-6

 

 1

8.00-

8.45

 

 

 

 2

8.55-

9.40

 

 

 

 3

9.50-

10.35

 

 

 

 4

10.45-

11.30

 

 

 

 5

11.55-

12.40

 

 

 

 6

13.05-

13.50

 

 

 

 7

14.10-

14.55

 

 

 

 8

15.05-

15.50

 

 

 

 9

15.55-

16.40

 

 

 

Ostatnio dodane artykuły
Tworzenie stron www
Webmaster Joomla!