• Z dziejów biblioteki

• Nasza biblioteka szkolna ma  tyle lat co szkoła - czyli ponad 50.   Przez jej progi przewinęły się tysiące czytelników, wielu było też bibliotekarzy, którzy z pasją i oddaniem zachęcali dzieci i młodzież do czytania, min. Ewa Wojtyszko (tuż po wojnie) prowadziła "objazdową" bibliotekę, w latach 60-tych bibliotekarzem była Wiesława Czechowska, która prowadziła wsród okolicznych mieszkańców zbiórkę książek dla biblioteki,  a w latach 70-tych   Alicja Jankowska, Barbara Rozum.

Dziś biblioteka zaprasza  do funkcjonalnych, przestronnych pomieszczeń. Nie zawsze tak jednak było. Księgozbiór „wędrował" po budynku szkolnym. Pomieszczeniami biblioteki była kiedyś sala nr 218 -  obecnie pokoj nauczycielski.

Dopiero od 2001 roku, gdy dobudowano nowe skrzydło szkoły, książki mogły się wygodnie „rozlokować" na półkach w przestronnych pomieszczeniach obecnej wypożyczalni i czytelni.

Pierwszy "czytelnik"

W 2009 biblioteka otrzymała nowe regały do czytelni, stare zamykane szafy zniknęły, a czytelnicy uzysakali wolny dostęp do książek z księgozbioru podręcznego.
         tn SAM 8172
         Dwa lata później wymieniono regały w wypożyczalni dla najmłodszych czytelników. Dzięki wsparciu Komitertu Rodzicielskiego  biblioteka staje się coraz "piękniejsza" .

Do marca 2010 roku biblioteka szkolna składała się z dwóch pomieszczeń - wypożyczalni i czytelni. W 2011 otrzymała dodatkowe pomieszczenie, w którym powstało szkolne archiwum, przechowywana jest  szkolna kronika -której prowadzenie zapoczątkowała Elżbieta Miłkowska, a kontynuuje pani Barbara Michałek. Do chwili obecnej powstało już 16 tomów.

W 2011 roku biblioteka pozyskała dodatkowe pomieszczenie, w którym ulokowało się szkolne archiwum -materiały ze szkolnego życia, znalazło się miejsce na zajęcia biblioteczne w kameralnym gronie, a przede wszystkim do opracowywania zbiorów i wdrażania różnych projektów.

Nasza szkolna biblioteka zgromadziła  ponad 16 tysięcy książek czyli, mówiąc fachowym językiem bibliotekarskim - woluminów. Są to pozycje dla uczniów i dla nauczycieli. Najstarszą zarejestrowaną, dostępną do wypożyczeń książką, są wydane w 1946 roku opowiadania Marii Konopnickiej „Dym" i „Martwa natura". W założonych, w 1961 roku księgach inwentarzowych jako pierwszą wpisano książkę F. Molnara „Chłopcy z Placu Broni".
         Paulinka z koleżankami pomagają wprowadzać opisy do komputera
         W roku szkolnym 1996/1997 rozpoczęła się komputeryzacja biblioteki szkolnej. Biblioteka naszej szkoły jako jedna z pierwszych (w szkołach podstawowych) w Warszawie została skomputeryzowana. Już od września 1997 roku po wcześniejszym wprowadzeniu wszystkich zbiorów do bazy danych komputera, wszystkie operacje w bibliotece wykonywane są przy pomocy komputera. Biblioteka obsługiwana była  przy pomocy programu MOL,Mol2000+, MOL Optivum, a obecnie korzysta z najnowszej wersji MOL NET+ (w tzw "chmurze").  Nadal prowadzone są prace związane z tworzeniem komputerowej bazy danych.Wszystkie egzemplarze książek są elektronicznie katalogowane. Dzięki komputeryzacji powstała możliwość szybkiego wyszukiwania informacji, a komputer pomaga w rejestrowaniu  wypożyczeń, umożliwia sprawdzenie czy poszukiwana książka jest w bibliotece i o czym opowiada.

W grudniu 2007 roku w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny,czytelnia biblioteki szkolnej została wyposażona w 4 nowe komputery z monitorami i 1 sieciowe urządzenie wielofunkcyjne. Oprogramowanie i sprzęt zostało zaktualizowane w latach  2009  i 2011.  W komplecie było też oprogramowanie multimedialne i edukacyjne oraz program Opiekun, który monitoruje odwiedzane przez użytkowników ICIM strony i w razie potrzeby blokuje dostęp do stron niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży.

• Dlaczego my?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatu
        • Sympatyczni pracownicy
        • Kochamy nasze dzieci, a one kochają naukę w naszej szkole
        • Zorientowani na sport
        • W zdrowym ciele, zdrowy duch!
        • Bogata biblioteka
        • Uczniowie posiadają dostęp do wszystkich zasobów w naszej bibliotece
    • Lorem ipsum dolor

• Morbi volutpat enim
        • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

• Placerat ipsum

• Aliquam congue fermentu

• Placerat ipsum

• Morbi volutpat enim

• Aliquam congue fermentu

• Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • sp109@edu.um.warszawa.pl
      • ul. Przygodna 2

• Liczba wizyt

• Mamy III miejsce w Polsce! Kolejny sukces Stasia Mączyńskiego!
    • FOTOGRAFIE SZKOŁY
  • Nagłówek