• 2015/2016

        • DUZI I MALI W 109-TEJ  CZYTALI!  REKORD WSPÓLNEGO CZYTANIA POBIJALI!

          MÓWIĄ , ŻE NIE CZYTAM, A JA CZYTAM (JEDNAK) !

          W piątek, 10 czerwca o 10.00 na 10 minut zawisło na kołku normalne życie szkolne, a zakrólowało czytanie i książka! Cała społeczność naszej szkoły włączyła się w ogólnopolską akcję masowego czytania związaną z ustanowieniem rekordu czytania w jednym momencie.  Na dźwięk specjalnego dzwonka- każdy kto chciał i mógł wybiegł na plac przed szkołą  z ulubioną książką w ręku, by na kilka minut zatopić się w lekturze i pokazać, że na czytanie jest po prostu moda i czytaniem można i należy się chwalić, nawet przedszkolaki próbowały swych sił !

           W ten sposób- jak tak dalej będzie- mamy szansę zmienić statystyki   i krążącą  o Polakach opinię, że nie czytają, bo przecież czytają- co najmniej dzieci i  młodzież szkolna. Cała więc  nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa w dorastającym pokoleniu i tego się trzymajmy i pielęgnujmy nawyk czytania- szczególnie dla przyjemności.

           Cała akcja to pomysł redakcji miesięcznika „Biblioteka W Szkole”, a za ciosem poszła i nasza biblioteka jako szkolny organizator tego mitingu czytelniczego.

           Wszystkim uczestnikom (a było nas tego dnia 320) na czele z dyrekcją, pracownikami, no i przede wszystkim uczniom- bardzo dziękujemy i nieustannie zachęcamy do czytania- wszędzie i o każdej porze.

          Przypominamy, iż książki na WAKACJE  wypożyczać będzie można w czwartek 23 czerwca!  

           

           Bibliotekarki  Elżbieta Miłkowska- Łaszkiewicz i  Barbara Michałek


          ŁUKASZ WIERZBICKI ŚWIĘTUJE Z NAMI

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

          Kiedyś głównie  maj, a obecnie i  kwiecień kojarzą się bardzo z książką. W kwietniu właśnie przypadają aż dwa książkowe święta – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH ( 23 kwietnia) oraz MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI – 2 KWIETNIA.  Ta druga data to dzień urodzin znanego wszystkim dzieciom H.CH. Andersena. Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie słyszałoby  nazwiska tego duńskiego bajkopisarza.  Nic więc dziwnego, że właśnie ON został wybrany na patrona tego święta.

          Nasza szkolna biblioteka postanowiła też uczcić ten dzień zapraszając może mniej znanego autora, ale jakże lubianego i oczekiwanego za każdym razem. Był już u nas kiedyś ze swoją opowieścią o bohaterskim Misiu Wojtku i choć minęło od tego czasu kilka lat pamiętał nasze spotkanie w dużej sali gimnastycznej, a to podobno za sprawą niesamowitych ogromnych kapci-łap misiowych, które miała na nogach pani Basia- bibliotekarka.

          Nasz gość to poznaniak - Łukasz Wierzbicki. Tym razem spotkanie odbyło się w bardziej kameralnych klimatach- w małej sali gimnastycznej i było adresowane do uczniów klas 4. oraz wszystkich innych chętnych, zainteresowanych jego książkami. Ostatnią, najnowszą pozycją jest – zaprezentowane na tegorocznych targach książki w Poznaniu-  „DRZEWO”- czyli podróż przez tajemniczy świat słowiańskich mitów.

           Ale zanim doszło do rozmowy o najnowszym tytule pisarz poprowadził zgromadzone dzieci przez wszystkie swoje historie książkowe. Ciekawie opowiadał, wspomagając się emocjonująco przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną, w którą były wplecione odgłosy zwierząt oraz fragmenty filmów, zrobił to w niesamowity sposób, trudny do opisania, ale wiedzą o tym ci , którzy w tym uczestniczyli. Pan- jak zwykle – pojawił się z rekwizytami, które ubarwiały całą narrację. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał reportaże Kazimierza Nowaka z odbytej podróży rowerem w latach 1931-1936 do Afryki, opracował je i wydał w postaci książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” dla dorosłych, oraz „Afryka Kazika” dla dzieci. Zasłuchane dzieci ani się spostrzegły, a minęła cała godzina spotkania. Na zakończenie popłynęło filozoficzne przesłanie żeby szukać i znaleźć swoją pasję i nie bacząc na nic iść jej drogą i nie dać się zrazić, ani pożreć żadnemu smokowi.

          Sam autor jest przykładem pasjonata, który realizuje swoje marzenia- pisze, podróżuje, opowiada, cieszy się życiem i dzieli się tym z innymi. Jakie to piękne, oby udzieliło się każdemu – i małemu i dużemu!!!

          No i ostatni akcent spotkania to  autografy rozdawane hojnie w bibliotece na tle specjalnie przygotowanej scenerii, którą stworzyły panie bibliotekarki. Ciekawe co z tego spotkania zapamięta nasz gość najbardziej? A co ze spotkania wyniosą jego uczestnicy? To się okaże po relacjach, które napiszą uczniowie jako zadanie z języka polskiego.

                                                                                             BM                       


          Detektywistyczne opowieści pod choinkę ! 

          16 grudnia (w środę) 2015 r. w bibliotece szkolnej gościła pani AGNIESZKA SZCZEPAŃSKA autorka serii książek o detektywistycznych przygodach PATKI i PEPE. Pisarka była już u nas ze swoimi wcześniej napisanymi książkami, o których teraz tylko wspomniała. Dzieci, które nie znały tej serii książek z zaciekawieniem słuchały tego wprowadzenia. Największe zaciekawienie wzbudziła "Pierwsza zagadka", zainteresowaniem cieszyła się "Tajemnica meduzy" -z akcją w gorącej Chorwacji w której dominował czarno-biały kot i jego sprawki, zaś śmieszne fragmenty "Zagadki wieżowca" w Gdańsku o czterech nogach ciotki Lotki- byłej baletnicy - rozbawiły wszystkich niesamowicie.  Pisarka przybyła do nas ze swoją najnowszą książką pt. "AVENTURA BRASILEIRA" - której akcja rozgrywa się w pięknej Brazylii, gdzie jak się okazało pani Aga Szczepańska mieszkała. Opowieść zaintrygowała najbardziej sympatyków piłki... dociekaniom kim jest słynny piłkarz nie było końca. Książka dopiero niedawno miała swą premierę (9 grudnia), wiec nikt nie znał rozwiązania tej zagadki. Autorka nie chciała uchylić rąbka tajemnicy, więc zapewne wielu  uczniów zasiądzie dziś od razu do lektury ...Czas spotkania szybko minął i ustawiła się długa kolejka po książki z autografem, a że to znakomity pomysł na prezent pod choinkę- chętnych nie brakowało. Ciekawi byliśmy czy będą dalsze przygody, w kuluarach dowiedzieliśmy się  dokąd powędrują młodzi detektywi w następnej części i już cieszymy się na następne spotkanie w… skandynawskich klimatach !!!

           Facebook 

          EML&BM

           
           
           
           
           

          SPOTKANIE AUTORSKIE - DOROTĄ GELLNER

          15 stycznia w samo południe  do  naszej szkolnej biblioteki zawitała na spotkanie z czytelnikami Dorota Gellner. Nasz gość, z wykształcenia bibliotekarka, debiutowała w 1982 roku na łamach „Świerszczyka". Wiersze, opowiadania, małe formy inscenizacyjne zamieszczała m.in. w czasopismach: „Miś",  „Płomyczek", „Pentliczek", „Ciuchcia". Autorka ponad 100 tekstów piosenek dla Dzieci (m.in. Zuzia, lalka nie duża, „Ogórek wąsaty", „A ja rosnę"). Wydała ponad 40 książek dla dzieci najmłodszych, a za tom Dorota Gellner dzieciom (1999) otrzymała Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego. W 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu. Jest również autorką słuchowisk radiowych, bajek muzycznych, a także telewizyjnej „Tęczowej Bajeczki".

          Poetka odwołuje się do świata przeżyć dziecka, kręgu jego doświadczeń i zainteresowań, codzienności ale i wyobraźni, potrzeby fantazjowania i obcowania z tajemnicą. Tak też było na spotkaniu, wspólne recytowanie, zabawa i śpiew bardzo szybko przerodziły się w niespotykaną, spontaniczną więź między dziećmi, a pisarką. Dziecięca radość i beztroska stworzyły radosny nastrój.

          W spotkaniu uczestniczyła również  Pani Alicja Twardowska wydawca książek oraz płyt autorki. Obie panie zaprosiły dzieci do zabaw muzycznych, oraz tanecznych kroków  w rtymie polki.  Pani Dorota Gellner recytowała swoje ulubione utwory. Było wesoło i sympatycznie. 

          Każde, nawet najciekawsze spotkanie musi się jednak skończyć, szczególnie, iż z niecierpliwością oczekiwały dzieci z wawerskich szkół biorące udział w konkursie recytatorskim ENTYLICZEK-PENTLICZEK w jury którego zasiadała pani Dorota.

          Dziękujemy Jej za pogodę ducha, za ukazywanie w swych wierszach wesołej strony rzeczywistości, za naukę tolerancji i zrozumienia dla innych.

           Dzieci, nauczycieli, opiekunów i rodziców zachęcamy  do sięgania po rytmiczne, zabawne i urokliwe teksty Doroty Gellner. Większość jej książeczek jest dostępna  w naszej bibliotece.

          ZAPRASZAMY!!!

          Autograf Doroty Gellner

           

          Autograf Pani Doroty Gellner

          pochodzi ze strony, na której znajduje się  też ciekawy wywiad z poetką
           http://www.qlturka.pl/czytelnia,literatura,dookola_gryzmola__rozmowa_z_dorota_gellner,2611.html
           
           

          DZIEŃ AUSTRALIJSKIEGO MISIA KOALA

          Dzień Misia to od lat ważne i wyczekiwane przez dzieci święto w naszej szkole.

          Cieszą się wtedy też misie, bo opuszczają w tym dniu domowe pielesze i udają się z właścicielami do szkoły i są z nimi przez cały dzień.

           W tym roku KRÓLEM MISIÓW był australijski  KOALA. A dlaczego ten? No bo co roku świętujemy inaczej. Teraz przyszło nam, by przybliżyć trochę dzieciom ten odległy kontynent/państwo–Australię, właśnie poprzez misia.

           Wędrowaliśmy już z bajkami po kontynentach w październiku, ale do Australii nie dotarliśmy. Więc teraz okazja wyśmienita.

          Ambasada Australii udostępniła nam ciekawe materiały, a nawet rozstała się na ten czas ze swoimi biurowymi maskotkami, które na co dzień pomagają w pracy Działowi Konsularnemu Ambasady. Wzbogaciły one naszą skromną kolekcję misiów koala, bo – jak się okazało- ten miś nie jest wśród dzieci zbyt popularny.

          Mamy nadzieję, że to zmieniło się po tegorocznym DNIU MISIA, a AUSTRALIA znacznie się przybliżyła. Zapewne jest marzeniem wielu z nas zobaczyć żywego, prawdziwego Misia Koala w jego naturalnym środowisku, a więc trzeba by polecieć do tej  Australii!!!

           Póki co wędrowaliśmy palcem po mapie. Dzieci oglądały przygotowane przez bibliotekę prezentacje multimedialne, słuchały przygód misia Koali, próbowały jego eukaliptusowych przysmaków, a na koniec mogły się sfotografować z własnym ukochanym misiem, a w tle „wspinały” się po drzewie na zmianę wszystkie zgromadzone misie koala.

           To było chyba nie tylko ŚWIĘTO MISIA, ale i AUSTRALII!

          B.M.


           

           

          B.M.

          25 LISTOPADA (ŚRODA)

          ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA  odbędzie się  w naszej bibliotece już po raz 11!!!. ZAPRASZAMY  w tym dniu na "koalowy"  przysmak.  Wstęp  do biblioteki tylko w towarzystwie   własnego-osobistego  ukochanego  misia.   

          W tym roku wędrujemy z misiem przez świat  - a bohaterem  będzie FIKUS - MIŚ KOALA -z dalekiej Australi.

          W bibliotecznym  "eukaliptusowym zakątku"  spotkają się  wszystkie misie koala (prosimy posiadaczy takich misiaków o wypożyczenie na czas wystawy --do czwartku 21.11)

           http://w4qfwc.webwavecms.com/

          Barbara Michałek & Elżbieta Łaszkiewicz

           

           


          Wolno cytować. Resort edukacji informuje o zmianach w prawie autorskim


          MEN wyjaśnia nowe przepisy prawa autorskiego 
          Fot.PAP/R.Pietruszka

          Jak wykorzystać filmy, muzykę, fotografię czy nagrania programów telewizyjnych w pracy szkoły? MEN przybliża najważniejsze zagadnienia związane z nowymi przepisami zmieniającymi zasady korzystania przez nauczycieli i uczniów z materiałów chronionych prawami autorskimi.

          Czytaj więcej...

           

           

           

          •  
          •  
           

          NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA-   szansa na systemowe wsparcie rozwoju biblioteki i czytelnictwa w szkole. 

            Założenia programu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przedstawił 25 października 2013 r. na Targach Książki w Krakowie. Miliard złotych przeznaczonych w ciągu sześciu lat na czytelnictwo zakładał Narodowy  Program Rozwoju Czytelnictwa-jego celem jest rozwój i promocja czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości bibliotecznych, w szczególności literatury dla dzieci i młodzieży. Niestety nie obejmował swym zakresem bibliotek szkolnych, zostały one całkowicie pominięte w tym projekcie. 

          Dopiero liczne protesty środowisk twórczych, nie tylko bibliotekarzy spowodowały powstanie prób włączenia bibliotek szkolnych do tego programu. Ministerstwo Edukacji ogłosiło Konkursy Filmowe -I edycja pt. "Książki naszych marzeń",  II  edycja pod hasłem "Nakręć się na czytanie",  w których zwycięzcy  otrzymywali książki ok. 50 pozycji najbardziej pożądanych przez uczniów danej szkoły.    

                           Nasi uczniowie również próbowali swych sił w filmowych zmaganiach. Szczególnie profesjonalnie do sprawy podeszli uczniowie klasy 4ą pod opieką pani Doroty Walasek, a krótki wierszyk przygotowali uczniowie kl. 3b wraz z panią Moniką Szafarowicz. Tu nasz ostatni filmik "Apetyt na książki".

                               Więcej szczęścia mieliśmy w następnej edycji Rządowego Programu Rozwoju Czytelnictwa "Książki Naszych Marzeń" ogłoszonym w marcu 2015 r.. Długo czekaliśmy na decyzję -- we wrześniu pojawiła się informacja na stronie MEN o przyznanej dotacji, i wreszcie 5 listopada zezwolenie na zakupy...

                           Kolejne biurokratyczne wyzwanie z którym biblioteka szkolna musi się zmierzyć do 20 listopda 2015 to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych które zostało opublikowane w Dz. U. z dnia 22.10.2015 r. pod poz. 1667. (TUTAJ), a które  wchodzi w życie z dniem 23 października 2015 r.

          EMŁ 


           

          PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY  MIESIĄC  BIBLIOTEK SZKOLNYCH


          Jak zwykle w październiku obchodzi swój szczególny dzień biblioteka szkolna. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 roku. Tegoroczne hasło  brzmi:"BIBLIOTEKI SZKOLNE - RZĄDZĄ" ,  a więc zarządzono, że: 

          w każdą środę października grupki dzieci z  kl. 1-3 spotykają się w bibliotece na innym kontynencie. Najpierw wybraliśmy się do Afryki, aby w rytm prawdziwego afrykańskiego bębna posłuchać baśni o zwierzętach.  Z gorącego „ czarnego lądu” przenieśliśmy się do " krainy lodu", gdzie towarzyszyła nam królowa  mórz – foka. 

          Na polskich ścieżkach towarzyszyła nam  "Pyza- podróżniczka”. 

                               W naszej bibliotece szczególny był 28 października (środa). Wówczas odbył się finał  podróży  z baśnią i bajką po świecie. Zawędrowaliśmy do azjatyckich Krain Żółtego Smoka -Chin  oraz Kraju Kwitnącej Wiśni- Japonii. Dłużej zabawiliśmy właśnie w Japonii, bo  kultura i jej zwyczaje zaciekawiły nas szczególnie.

            Dzieci wysłuchały japońskiej  baśni o  "Wysokiej  górze",  w której to dzielni samurajowie, trzej bracia Jaro, Taro, Jiro zmierzyli się ze smokiem. Dzieci słuchając odkryły, iż baśń jest podobna do naszej polskiej legendy o Bazyliszku, a także  o  Smoku Wawelskim.   

          Szczególną atrakcją był teatrzyk KAMISHIBAI, też wywodzący się  z Japonii. Nie wystawiono w nim żadnych sztuk, a czytano specjalne obrazkowe książki w tym m.in.  opowieść japońską pt. „Mój przyjaciel Kemushi”.

           Zakończyliśmy spotkanie japońską kołysanką...zasłuchani i oczarowani ...  Na koniec naszej wędrówki stwierdziliśmy, iż ...baśnie na całym świecie są podobne i niosą wspólne przesłanie, że… "dobro zwycięża zło".

           Chyba znowu udało się bibliotece zarządzić i zaciekawić swoją ofertą. 

           E. M.Ł& B.M.


           

        •  W POSZUKIWANIU PRZYGODY...spotkanie z autorką książek dla dzieci -Katarzyną Wasilkowską

          Tuż przed końcem roku, gdy wszyscy uczniowie myślą już o wakacjach w bibliotece szkolnej zapanowała twórcza atmosfera, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie dlaczego lubimy czytać o przygodach? co to jest przygoda ? jak powstają przygodowe książki ? Spotkanie z pisarką panią Katarzyną Wasilkowską, lektorką języka angielskiego, copywriterką i tłumaczką oraz autorką kilku książek dla dzieci, która zabrała nas w zaczarowany świat  wyobraźni i była naszą przewodniczką w tej literackiej przygodzie -pomogło nam znależć odpowiedzi na na postawione pytania.

           Wspólnie z autorką -dzieci z klas 3-4-5 bawiły się w wymyślanie przygód 2 dziewczynek, które w drodze do szkoły zagubiły się przez tajemniczy autobus...Pisanie, a właściwie budowanie fabuły okazało się nie takie proste, bo jak nam podpowiadała pani Katarzyna musi być ciekawie, czasem żartobliwie, nie może być za krótko i szybko, więc akcja musi trzymać w napięciu... nie może być strasznie, dreszczyk emocji jest pożądany ...ufff gorąca atmosfera zza okna udzielała się wszystkim ...akcja opowieści coraz bardziej się gmatwała ...i nagle dzwonek szkolny sprowadził nas z powrotem do szkoły...czas szybko minął ..a mieliśmy jeszcze ochotę posłuchać o najnowszej książce...tajemniczym królestwie w którym zamieszkiwała księżniczka Tuberoza, która dopiero się ukaże.

           Wszyscy czekamy z niecierpliwością, a póki co dzieci nabywały „ Jowankę…, albo „Mleczaka”, - oczywiście z autografem, by mieć co czytać na końcówce roku szkolnego, albo już na wakacje, bo te już za pasem i pachną przygodą. 

          A może to spotkanie zaowocuje  jakąś własną wersją przygodowej – powakacyjnej książki?!

           To byłoby super. Czekamy  i obiecujemy, że prześlemy każdą wersję opisanych przygód do naszej pisarki. Na pewno się ucieszy!

           

          aparat                                                                                                                                            E.M.Ł


           

        • ZDROWY CZERWONY KAPTUREK"

                     tn bajkaNasza szkoła czynnie uczestniczy w programie promującym zdrowe odżywianie, którego celem jest  kształtowanie postaw prozdrowotnych, nabywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, kształtowanie nawyków higienicznych, zachęcenie do spożywania owoców i warzyw,  uświadomienie możliwości oddziaływania na własne zdrowie w kontekście podejmowanych przez siebie działań (dieta).

                      Miłą niespodziankę dla swoich kolegów przygotowali uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawczyni pani Elżbiety Sandach.  6 maja, w piątkowe przedpołudnie do sali gimnastycznej zawitał dziecięcy teatrzyk. Była to parodia znanej nam wszystkim bajki Charles’a Perraulta

                     Dzieci samodzielnie przygotowały rekwizyty, a rodzice pomogli wyczarować piękne stroje i bajkową scenografię dla małych aktorów.

                      Bohaterami teatrzyku byli: Czerwony Kapturek (w tej roli wystąpiła Wiktoria), jego Babcia(Ola) , Gajowy (Bartek), mama (Oliwia), tata (Damian Lubiński), doktor Ojnieboli (Maciek), , Leśna Wróżka (Zosia) oraz Witaminowe zwierzątka: wróbel (Hania), zając( Jaś), zebra (Ola), mrówka( Ania), koza( Mateusz), wiewiórka(Maciek), niedźwiadki( Jaś i Bartek), motyl(Maja), lisek(Maja), dzik( Kajtek), kot(Małgosia), pies(Piotrek), konik(Ania)-z Wilkiem (granym przez Karola) na czele.

                      Wilk z Babcią postanowili odżywiać się samymi niezdrowymi i tłustymi potrawami i dopiero kiedy ta dieta zaczęła przynosić objawy w postaci choroby zaczęli szukać innej, zdrowej. Zwierzęta leśne na czele z Doktorem Dzięciołem Ojnieboli zapoznały Babcię i Wilka z zasadami zdrowego odżywiania oraz znaczeniem witamin i ziół.

                      Znaną bajkę uczniowie przedstawili we wspaniałej scenerii pachnącego lasu i woni ziół w sposób ciekawy i żartobliwy. W humorystyczny sposób, poprzez swoich bohaterów ukazali skutki złego odżywiania. Pokazali jak ważną rolę pełni zdrowe i właściwe odżywianie, co należy jeść, co ograniczać, a czego unikać. Na koniec nie zabrakło również elementu wpływającego na równi na nasze zdrowie jak odżywianie, a mianowicie dbania o środowisko, ale….to już kolejna bajka.

          aparat

           E.S. 

           

          Czerwony Kapturek – baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski. 

           


           

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Nagłówek

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 1292
  • Galeria zdjęć

      brak danych