21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Święto Poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”.
Światowy Dzień Poezji (Wolrld Poetry Day) obchodzony jest 21 marca z inicjatywy UNESCO. Ustanowiono go podczas 30. sesji konferencji generalnej tej organizacji w Paryżu w 1999 r. Celem jest promocja czytania, pisania i publikowania poezji, a nawet tworzenia własnych wierszy. Z tej okazji na całym świecie organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji. W Polsce Światowy Dzień Poezji obchodzimy od 2000 roku.
WITAJ WIOSNO! ZIMO ZNIKAJ!
Pokaz mody wiosennej przygotowany przez naszych najmłodszych projektanów. Prezentacja odbyła się w sali gimnastycznej, organizacją całego przesięwzięcia kierowała pani Małgorzata Sprycha.
Czym różni się wiosna kalendarzowa od wiosny astronomicznej?
Kiedy jest pierwszy dzień wiosny astronomicznej, a kiedy meteorologicznej? 1 dzień wiosny astronomicznej, wypada w środę 20 marca, natomiast 1 dzień wiosny meteorologicznej rozpoczął się w piątek 1 marca. Jest jeszcze takie pojęcie jak wiosna kalendarzowa i ma ona stałą datę - zaczyna się 21 marca i trwa do 21 czerwca.
Konkurs „Pokaz mody wiosennej”
Zapraszamy uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 109 do udziału w konkursie na NAJBARDZIEJ ORYGINALNE WIOSENNE PRZEBRANIE WRAZ Z NAKRYCIEM GŁOWY, który odbędzie się w dniu 20 marca 2024 roku o godzinie 11.50 w dużej sali gimnastycznej Szkole Podstawowej nr 109Regulamin konkursu „Pokaz mody wiosennej”
§ 1
Postanowienia ogólne:
1. Organizatorem konkursu jest świetlica szkolna.
2. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikowanie wizerunku Państwa dziecka oraz wykonanej pracy.
§ 2
Przedmiot i cele konkursu:
1. Przedmiotem konkursu jest prezentacja najciekawszego, najbardziej kreatywnego wiosennego przebrania i nakrycia głowy, wykonanego według własnego pomysłu. Uczniowie przygotowują strój w domu, a następnie prezentują go podczas pokazu mody.
2. Cele konkursu:
a. rozwijanie kreatywności i wyobraźni uczniów,
b. pogłębianie umiejętności plastycznych i manualnych,
18 - 23 III Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego
W ramach akcji Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego, która potrwa od 16 do 23 marca 2024 r. odbędą się liczne bezpłatne wykłady, warsztaty, webinary. Organizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa we współpracy z miejskimi poradniami, placówkami medycznymi oraz innymi partnerami.
Mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji indywidualnych. Akcja skierowana jest do rodziców i opiekunów, nauczycieli oraz do młodzieży.
Wojewódzki konkurs polonistyczno-artystyczny - ODKRYJ LEKTURY...NA NOWO"
W piątek, piętnastego marca, odbył się finał "Wojewódzkiego konkursu polonistyczno-artystycznego - ODKRYJ LEKTURY...NA NOWO". Uczennica klasy 6a, Ania Sajdych zajęła I miejsce w kategorii klas 4-6.
Idea konkursu polega na twórczym odczytaniu wybranej lektury. W nawiązaniu do danego utworu należy stworzyć własną pracę: literacką, malarską, filmową lub z pogranicza wielu dziedzin sztuki. Ania napisała opowiadanie pod tytułem "BILBO BAGGINS w Krainie Emocji".Już sam tytuł perfekcyjnie nawiązywał do dzieła Tolkiena.
Konkurs plastyczny „Kwiaty polskich pól i łąk”
Szkoła Podstawowa nr 109 w Warszawie ma zaszczyt zaprosić uczennice i uczniów do udziału w konkursie plastycznym pt. „Kwiaty polskich pól i łąk” organizowanym z okazji 35- lecia nadania Szkole Podstawowej nr 109 imienia Batalionów Chłopskich.
Cele konkursu: Rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz zdolności i umiejętności artystycznych uczniów.
KONKURS FOTOGRAFICZNY
Z okazji jubileuszu 35-lecia nadania naszej szkole imienia Batalionów Chłopskich Dyrekcja szkoły ogłasza KONKURS FOTOGRAFICZNY, obrazujący szkołę. Do udziału w konkursie zaproszeni zostają wszyscy Uczniowie z klas IV-VIII. Regulamin konkursu i Karta zgłoszenia do pobrania z załączników. Osobą odpowiedzialną za organizację konkursu jest pan Wojciech Wertelecki.
IV WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH "MÓJ PRZYJACIEL ROBOT"
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie:
- Prace konkursowe należy składać w terminie do dnia 18 kwietnia.
- Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w dniu 26 kwietnia, o wręczeniu nagród powiadomimy laureatów drogą mailową.
- W konkursie może wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej w Warszawie.
18 III DZIEŃ MÓZGU
18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. To dobra okazja aby przypomnieć jak ważną funkcję pełni ten organ i jakie znaczenie dla zachowania jego pełnej sprawności ma prowadzony przez nas styl życia i regularne wykonywanie badań profilaktycznych układu nerwowego.
Ludzki mózg to centrum dowodzenia całego organizmu – steruje wszelkimi procesami w nim zachodzącymi, pozwala na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Jest zbudowany z około 90–200 miliardów neuronów, waży 1,5 kg i w ok. 80% składa się z wody, a naczynia krwionośne obecne w mózgu mają prawie 160 tysięcy kilometrów długości.
14 marca - Dzień Matematyki; Liczby Pi
„Matematyka nigdy nie jest nudna,
Wcale także nie jest trudna,
Zwłaszcza jeśli zaprzyjaźnimy się z nią od dziecka”.
/Arystoteles/Dziś w szkole mieliśmy zaszczyt gościć panią Katarzynę Lubnauer - wiceminister edukacji w randze sekretarza stanu. Pani Katarzyna Lubner z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w lekcji pokazowej prowadzonej przez nauczyciela matematyki panią Joannę Lewicką. Nasz gość z wykształcenia jest matematykiem z tytułem doktora w tej dziedzinie. Uczniowie klasy 4c zaprezentowali swe umiejętności w korzystaniu ze sztucznej inteligencji wspomagającej ich w nauce matematyki. Program "Inteligentna matematyka -Zeszyt Online" w wawerskich szkołach został wdrożony już w 2020 roku, a został stworzony przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, jego skuteczność potwierdzają szybko rosnące wyniki egzaminów z matematyki 8-klasistów.
- Czwartek 21.11.2024
Kalendarz
- gru
- 23
- Zimowa przerwa świąteczna
- 23.-31.12.
- Przerwa świąteczna
- lut
- 03
- Ferie zimowe
- 03.-16.02.
- Wydarzenie z życia szkoły
- kwi
- 17
- Wiosenna przerwa świąteczna
- 17.-22.04.
- Przerwa świąteczna
- maj
- 13
- EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
- 13.-15.05.
- Wydarzenie z życia szkoły
- cze
- 27
- Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
- 27.06.
- Wydarzenie z życia szkoły
1 8.00 - 8-45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.50 - 12.35
6 12.55 - 13.40
7 13.55 - 14.40
8 14.50 - 15.35
9 15.40 - 16.25
Tygodniowe menu
- Czwartek21. 11.
- Śniadanieszynka konserwowa (20g)
pasta rybna (50g)
pieczywo z masłem (35g)
kawa na mleku (200ml)
ogórek kiszony (20g) - Obiadzupa zalewajka (200g)
nuggetsy (100g)
ryż (50g)
surówka wiosenna 100 g ( kapusta słodka, ogórek świeży, jabłko, rzodkiewka, szczypiorek)
herbata z cytryną - Kolacjakiełbasa z indyka (20g)
kajzerka z masłem (50g)
sałata
rzodkiewka (20g)
woda
Aktualności
- Międzynarodowe Dni Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci
- PATRIOTYCZNE KONCERTOWANIE
- X WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY
- Zebranie z rodzicami
- Wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej
- LISTOPADOWA AKCJA "POZYTYWNA UWAGA"
- KONKURS PLASTYCZNY
- „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”
- ZAPROSZENIE
- GAZETKA SP109
- DZIEŃ DYNI
- Zaproszenie na konferencję
- "Drzewa, które bezpowrotnie odchodzą"
- PROGRAM dla dzieci i młodzieży przeżywającej trudne doświadczenia, kryzysy, potrzebującej wsparcia oraz dla ich rodziców i opiekunów, a także nauczycieli.
- WYRÓŻNIENIA DLA NAUCZYCIELI
- Dzień otwarty
- Wawerska Olimpiada Przedszkolaków
- MUW PROFILAKTYKA - ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONFERENCJI DOTYCZĄCEJ ZDROWIA PSYCHICZNEGO I PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ U MŁODYCH OSÓB- 29 października 2024 r.
- Wolontariusze w akcji ...
- UWAGA ! Od 2 X 2024 r. uległ zmianie numer rachunku Rady Rodziców.
Nasze media społecznościowe
S B
Z I
K B
O L
Ł O
A T
E
K
A