• CZYTANIE NA EKRANIE

• WYDAWNICTWO MEDIA RODZINA zaprasza razem z Teatr Fuzja na Poczytajki, czyli fragmenty  książek w brawurowej interpretacji aktorskiej 😍 Na początek Ciocia Jadzia na wsi!

• Filmowe ekranizacje lektur szkolnych

Filmowe ekranizacje lektur szkolnych to już osobny rozdział w historii kinematografii. Wraz z rozwojem kina twórcy sięgali po sprawdzone, najlepsze historie, stworzone przez wybitnych pisarzy i poetów. W zamyśle tworzone były jako uzupełnienie do odbioru znakomitych dzieł literackich, dziś niekiedy są również zastępstwem dla samej literatury.

Lektury szkolne to szczególny rodzaj filmu, który zmienia spojrzenie na literaturę. Wizualizuje to, co spisali najlepsi prozaicy, dramaturdzy czy poeci. Wydawać by się mogło, że zekranizowano już wszystko. Uczniowie podstawówki w historii filmu znajdą swoje lektury (np. arcydzieło Agnieszki Holland "Tajemniczy ogród" na podstawie powieści F.H. Burnetta czy adaptację bestsellerowej powieści o Stasiu i Nel - "W pustyni i w puszczy" autorstwa noblisty Henryka Sienkiewicza), podobnie jak uczniowie gimnazjum, którzy w planie mają omawianie najważniejszych dzieł Sienkiewicza ("Potop", "Krzyżacy", "Ogniem i mieczem") i Mickiewicza ("Lawa" Konwickiego na podstawie "Dziadów" Mickiewicza) czy młodzież licealna, która przygotowuje się do matury. Właśnie przed egzaminem dojrzałości powtórka najważniejszych dzieł literackich poprzez film wydaje się być najlepszym sposobem na odświeżenie wiedzy. Spośród kanonu licealnych lektur zekranizowano m.in. "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Wyspiańskiego, narodową epopeję - "Pana Tadeusza" Mickiewicza, opowiadania Schulza "Sklepy cynamonowe", chłopską tetralogię - "Chłopów" Reymonta czy wzruszające opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, np. "Brzezinę" czy "Panny z Wilka".
          Nie da się ukryć, że lektury szkolne są idealnym materiałem na film. Opierają się przecież o najlepsze pozycje, które okazały się być na tyle ważne, że trafiły do kanonu lektur szkolnych. Warto też wspomnieć, że sam kanon jest zmienny - niektóre pozycje są wypierane przez nowe - ale chęć do ekranizacji pozostaje. Dowodem na niesłabnącą popularność ekranizacji lektur maturalnych, a także tych z gimnazjum i podstawówki niech będą odświeżenia starych adaptacji - na przykład "Ziemi obiecanej" Reymonta w reżyserii Andrzeja Wajdy czy niedawnej premiery "Potopu redivivus" - kultowego dzieła, które przeszło ponowny montaż.