• znak szkoła kronawirys
     • POWRÓT UCZNIÓW DO SZKÓŁ

      Szanowni Państwo,

      Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało harmonogram powrotu uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach:od 4 maja - nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkół podstawowych od 15 maja - tryb hybrydowy dla klas 4-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych od 29 maja - powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej.Szczegółowy plan pracy hybrydowej dla klas 4-8 przekażemy w najbliższych dniach.

       Kinga Jarosz

      Wicedyrektor Szkoły

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2021 #NaszaFlagaPL „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”

      Powyżej praca naszej uczennicy, która przystąpiła do konkursu.

       

      Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.

      3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

      Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

      Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

      Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków. W tym roku przypada 230 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chętni uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość przystąpienia do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO 2021 #NaszaFlagaPL „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

      Celem Konkursu było między innymi promowanie obchodzenia świąt narodowych poprzez wywieszanie polskiej flagi państwowej, edukowanie w zakresie zasad wywieszania polskiej flagi państwowej, a także budowanie poczucia wspólnoty narodowej i popularyzacja wiedzy o polskiej fladze i polskich barwach narodowych wśród uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych . Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej, której tematem była :

      „230 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja”. Uczniowie przystępując do konkursu mieli za zadanie poruszyć następujące tematy:

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak obchodzisz Święto Konstytucji 3 Maja.

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyglądało uchwalenie Konstytucji 3 maja

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną, prezentującą polską flagę państwową w kontekście twojej małej ojczyzny (miasta, regionu, województwa).

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną ważnego wydarzenia z historii Polski (np. Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska 1920).

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyrażasz swoją miłość do Ojczyzny

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali finałowej, która odbędzie się 1 maja 2021 r. w kościele pw. św. Mikołaja w Lublinie (ul. Słowikowskiego 1). Rozpoczęcie gali o godz. 18.00. Transmisję na żywo z gali będzie można obejrzeć poprzez Internet, na kanale YouTube www.youtube.com/user/TelewizjaAM Zapraszamy do oglądania relacji z wydarzenia.

       

       

      Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii

     • Konkurs dla szkół wawerskich organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy


      Drodzy Uczniowie,otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w konkursie dla szkół wawerskich organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.

      Zadaniem uczestników jest wzięcie udziału w grze Dawno temu naszym mieście i odpowiedzenie na pytania zawarte w formularzu https://liblink.pl/q0HzsCrleU

      Dzięki rozgrywce uczniowie dowiedzą się gdzie w Warszawie rozgrywa się akcja Legend Warszawskich (tych znanych i tych o których nigdy nie słyszeli).

      Szkoła, której największy procent uczniów weźmie udział w rozgrywce, otrzyma nagrodę.

      Gra posiada dwie wersje:w realu - uczestnicy wędrują po Starówce i jej okolicach i odkrywają kolejne miejscawirtualna - uczestnicy biorą udział w zabawie tylko on-line i wędrują palcem po mapie.

      W obydwu przypadkach odpowiadając na pytania dostają odpowiedzi na pytania z formularza.

      Do rozgrywki potrzebny jest smartfon albo tablet z dostępem do Internetu, a także bezpłatna aplikacja Action Track.

      Zasady udziału w konkursie:

      1) Uczniowie pobierają aplikację Action Track

      2) Skanują wybrany kod QR z załączonego plakatu (wersja wirtualna lub realna)

      3) Wpisują swoje nazwę UWAGA! Aby zgłoszenie było wzięte pod uwagę w konkursie nazwa musi zawierać: imię, nr klasy, nr szkoły, np. Kasia, 5a, sp109

      4) Odpowiadają na pytania z gry

      5) Wypełniają formularz https://liblink.pl/4FahsWxmFu

      Rozgrywka trwa do 6 czerwca 2021r.

       

      ZAPRASZAMY DO ZABAWY!

       

      Małgorzata Pijanowska

    • światowy dzień książki i praw autorskich
     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      23 kwietnia obchodzimy po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Proklamowany został w 1995 r. przez UNESCO i poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się on okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.

      "W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

      W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie  pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności. Zachęcam Wszystkich Czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni!

      Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam."

      W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – czyli nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay

      Więcej informacji na stronie Polskiego Komitetu ds UNESCO - Dzień Książki

      Data Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

      Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

      [rzeźba przed Biblioteką Narodową w Madrycie]

      źróło: https://www.unesco.pl/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

       

       Propozycje aktywności w tym dniu:  W ramach tegorocznych obchodów serdecznie zapraszam wszystkich chętnych uczniów do bibliotecznej  zabawy  fotograficznej: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.

      Polega ona na sfotografowaniu siebie z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Elementem zdjęcia powinna być  okładka książki – wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki (ponieważ łatwiej to zrozumieć, oglądając zdjęcia, zachęcam do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę),

       Można dopełnić okładkę odpowiednio dobranym strojem, rekwizytem lub aranżacją przestrzeni. Liczy się kreatywność i twórcze podejście do tematu .

      Wykonane fotografie należy przesłać w formie elektronicznej na adres biblioteka.sp109.waw@gmail.com do dnia 4.05.2021 r.

      ZAPRASZAM 

      Elzbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

       

    • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”
     • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

      Niech połączy nas Pamięć…..

        W 78 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie nasza szkoła zaangażowała się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie – POLIN. 

          Uczniowie podczas lekcji historii pogłębiali wiedzę  z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum POLIN takich jak filmy, słuchowiska i webinaria o historii II wojny światowej.

      Dla  uczczenia pamięci tamtych dni uczniowie na lekcji plastyki wykonali żółte żonkile jako symbol pamięci, nadziei i szacunku.

       

                                                                           Katarzyna Strzelczyk

    • ”Odkręcamy środowisko w Wawrze”    
     • ”Odkręcamy środowisko w Wawrze”    

              Czy podobnie jak my macie problem z gromadzącymi się nakrętkami? W każdym domu możemy znaleźć plastikowe wieczka od napojów, oleju, kawy czy detergentów. Co możemy zrobić z niepotrzebnymi korkami? Z odpowiedzią na powyższe pytania przychodzi Szkoła Podstawowa nr 109.

                  Szkoła włączyła się w jedną z najpopularniejszych akcji społecznych - zbiórkę nakrętek. To wydarzenie, które oprócz pomocy potrzebującym niesie za sobą wiele pozytywnych skutków związanych z dbaniem o środowisko.

                  W dzielnicy Wawer pojawił się pierwszy personalizowany pojemnik na plastikowe nakrętki. Będzie można do niego wrzucać korki i połączyć przyjemne z pożytecznym. Metalowy kosz na nakrętki to forma pomocy charytatywno-ekologicznej. Udział w akcji nie wymaga dużego zaangażowania. Wystarczy wrzucić korki do pojemnika, a resztą zajmą się specjalne organizacje. Same nakrętki, zamiast trafić na śmietnik, mogą otrzymać drugie życie. Firma recyclingowa przerabia je na surowiec wtórny - plastikowy granulat, z którego powstają nowe nakrętki, opakowania czy rury PCV.

                  Obok metalowej instalacji w kształcie koła z warszawską syrenką i logo szkoły ciężko jest przejść obojętnie. Zostanie on ustawiony na terenie Szkoły Podstawowej nr 109 przy ul. Przygodnej 2. Tym samym będzie to pierwszy tego typu projekt w dzielnicy. Wawerski pojemnik pomieści nawet ok. 80 kg plastikowych nakrętek.

                  Dlaczego zbierane są akurat nakrętki? Są one stosunkowo ciężkie, zajmują mało miejska i łatwo je gromadzić. Dzięki pojemnikowi mieszkańcy dzielnicy, a w szczególności dzieci, będą mogli przyczynić się do pomocy potrzebującym, a jednocześnie poszerzać wiedzę o świadomym segregowaniu odpadów.

                  Pomysłodawcą i inicjatorem stworzenia eko-pojemnika jest z jeden z nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 109, a  projekt wykonała studentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Warto dodać, że do zakupu metalowego kosza w dużej mierze przyczynili się mieszkańcy dzielnicy, za co im bardzo serdecznie dziękujemy!  

       

      Łukasz Sikorski i zespół szkolny JestemEko SP 109

     • Drzewko, kwiatek, torba ekologiczna - za elektroodpady

      Dobiegają końca nasze zmagania konkursowe w ramach projektu edukacyjnego "Dobre rady na elektroodpady".  Przed nami najważniejsza część konkursu czyli zbiórka elektro-śmieci.  Obędzie się ona 24 kwietnia (sobota) w godz. 10 - 15. Już teraz zapraszamy do wzięcia w niej udziału. Dzięki uprzejmości naszych sponsorów, w zamian za oddany zużyty sprzęt będą mogli Państwo otrzymać drzewko, kwiatek, torbę ekologiczną, znajdzie się też coś dla najmłodszych. Będzie to wspaniała promocja naszej szkoły i dzielnicy. Przesyłam link do wydarzenia na portalu fb na który warto wejść i wyrazić zainteresowania naszym wydarzeniem: https://liblink.pl/P3LZPV9Jfc  

      Pozdrawiam i do zobaczenia

      Łukasz Sikorski i zespół szkolny JestemEko SP 109

    • znicz
     • POŻEGNANIE - ŚP. ALICJA JANKOWSKA 4 II 1938 - 8 IV 2021

      "Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi,

      ale żyją w naszych sercach,

      tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami."

      (A. Dumas)

              

      Z wielkim smutkiem dzielimy się  wiadomością, która dotknęła naszą szkolną społeczność.  W dniu 10 kwietnia 2021 roku dotarła do naszej szkolnej społecznośćci smutna wiadomość - zmarła pani Alicja Jankowska,  nauczycielka języka polskiego, która w  latach 1974-1987 sprawowała  funkcję dyrektora  Szkoły Podstawowej nr 109.

      Pogrążeni w smutku

      Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy

      Szkoły Podstawowej nr 109

      Po mszy św., która odbyła się w kościele w Śródborowie, ciało śp. Alicji Jankowskiej zostało złożone w grobie znajdującym się na Cmentarzu Parafialnym w Otwocku w sektorze XX rzędzie 13 na 17 miejscu.

      R.I.P.

    • Dzień otwarty!
     • Dzień otwarty!

      Drodzy Rodzice, serdecznie zapraszamy na spotkania z nauczycielami i wychowawcami klas, które odbędą się w trybie zdalnym na platformie Teams w dniach:

      20 kwietnia 2021 r. - klasy "0"

      21 kwietnia 2021 r. - klasy I-IV

      22 kwietnia 2021 r. - klasy V-VIII

    • NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI !
     • NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI !

      2 kwietnia obchodziliśmy dwa niezwykle ważne i potrzebne, międzynarodowe święta – Dzień Świadomości Autyzmu oraz Dzień Książki Dla Dzieci. I choć z pozoru wydają się one nie mieć ze sobą nic wspólnego, można je połączyć. Nie jest bowiem tajemnicą, że książki, podobnie jak podróże, pozwalają otworzyć umysł na wiedzę i nowe doświadczenia. A taki otwarty umysł przyda się, by zrozumieć, czym jest spektrum autyzmu i jak wspierać osoby, które się z nim zmagają.

      Tego dnia można było zrobić sobie zdjęcie w niebieskim ubraniu i dołączyć je do naszego szkolnego postu na (1) Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich | Facebook. Każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami w spektrum autyzmu dzięki ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu" (Light It Up Blue), której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks.

      Zachęcamy też do zapoznania się z informacjami na temat autyzmu. https://view.genial.ly/.../interactive-content-rozumiem...

      Materiały pochodzą ze strony www.eduspecjalni.blogspot.com

       

       

      Szkolny Zespól Specjalistów

      oraz nauczycieli wspomagających 

      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      Trudności w kontaktach z innymi ludźmi, zrozumieniu ich uczuć oraz odczytywaniu mimiki czy gestów; powtarzalne zachowania; przywiązanie do rutyny, a w związku z tym utrudniona adaptacja do zmian; opóźniony rozwój mowy; za bardzo lub za mało wrażliwe zmysły – z tym m.in. muszą mierzyć się osoby dotknięte zaburzeniem rozwoju, jakim jest spektrum autyzmu. Spektrum, bo zachowania oraz ich nasilenie jest inne u każdej osoby. I właśnie po to, by wiedza na temat autyzmu upowszechniała się w społeczeństwie, ONZ ustanowiło pierwsze z dzisiejszych świąt.

      Szacuje się, że w Europie autyzm diagnozowany jest u jednego dziecka na 100. 4 razy częściej zaś pojawia się u chłopców, niż u dziewczynek, choć w ostatnich latach badacze zaczęli sugerować, że ta dysproporcja nie jest realna. Odpowiadać ma za nią fakt, że autyzm u dziewczynek ma nieco inne objawy, dlatego w części przypadków może nie być diagnozowany. Tak czy inaczej, zdecydowanie nie jest to problem marginalny. Dlatego właśnie potrzebne są takie dni jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, by rósł poziom zrozumienia i akceptacji dla tego rodzaju zaburzeń. W tym celu organizowane są dziś wykłady i spotkania ze specjalistami, którzy swoją wiedzę przekazują dalej. W wielu miastach na świecie najważniejsze budynki są też podświetlane na niebiesko, by w ramach akcji „Light in up blue” okazać wsparcie osobom cierpiącym na spektrum autyzmu.

      Warto wspomnieć, że inicjatorką powstania dzisiejszego święta była Mozah bint Nasser Al Missned, jedna z trzech żon byłego emira Kataru, szejka Hamada ibn Chalifa as-Sani. Mozah znana jest ze swojej ambitnej działalności, przede wszystkim na rzecz kobiet, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży oraz edukacji. Jest współzałożycielką i przewodniczącą Katarskiej Fundacji Edukacji, Nauki i Rozwoju Społecznego, przewodniczącą szpitala dla kobiet i dzieci Sidra Medical and Research Center, członkiem zarządu uczelni medycznej i jednostki badawczej Weill Cornell Medical College, inicjatorką Światowego Szczytu Innowacji na rzecz Zdrowia oraz rzeczniczką ONZ w zakresie celów zrównoważonego rozwoju. A jest to tylko wycinek działań, jakich Mozah się podejmowała i wciąż podejmuje.

       za swoją pracę otrzymała szereg nagród i wyróżnień na całym świecie. To m.in. chorwacki Wielki Krzyż Orderu Królowej Jeleny, malezyjski Honorowy Wielki Dowódca Orderu Obrońcy Królestwa, holenderski medal inauguracyjny króla Willema-Aleksandra, portugalski Krzyż Wielki Orderu Infante Henryka czy nagrodę George’a Busha za doskonałość w służbie publicznej (George Bush Award for Excellence in Public Service). Co ciekawe, na liście jest także polskie odznaczenie Kawaler Orderu Uśmiechu, które od 1968 roku jest przyznawane za działalność przynoszącą radość dzieciom.


      Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

      Jak rozwinąć pamięć i wyobraźnię swojego dziecka, poszerzyć jego wiedzę, nauczyć je logicznego myślenia i łączenia faktów? Oczywiście czytając mu książki, a później zachęcając by robiło to samodzielnie. Idealną do tego okazją jest  święto, które zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) już w 1967 roku.

      Co roku inny kraj, a dokładnie inna Krajowa Sekcja IBBY jest gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci, a tym samym decyduje o temacie oraz zaprasza wybranego autora z danego kraju do napisania wiadomości do dzieci i znanego ilustratora do zaprojektowania plakatu. Polska była takim gospodarzem w 1979 roku, a w roku 2021 są to Stany Zjednoczone, które na tegoroczny temat wybrały „Muzykę słów”.

      Jak można uczcić to święto? Dobrym sposobem będzie oczywiście spędzenie wieczoru ze swoją pociechą, wspólnie czytając książki. Warto jednak sprawdzić też wydarzenia organizowane przez okoliczne szkoły, domy kultury, biblioteki czy księgarnie, które często z tej okazji organizują różnego rodzaju wystawy, warsztaty, spotkania autorskie i konkursy.  W tym roku oczywiście były to wydarzenia online, ale oznacza to też, że dostęp do nich będzie prostszy, a na pewno bardziej wygodny.

      Za tym świętem kryje się jeszcze jedno, które było zresztą powodem dla ustanowienia Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci właśnie 2 kwietnia. To rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena (ur. 2 kwietnia 1805 r.), autora takich baśni jak „Calineczka”, „Mała Syrenka”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty króla”, „Brzydkie kaczątko” czy „Dziewczynka z zapałkami”.

      Obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

       

      Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). 

      Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych.

      Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii.

      Geneza plakatu: komentarz Rogera Mello

      Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata.  

      IBBY – ze swoim oddaniem prawom dzieci, ich prawom czytelniczym i prawom do dobrej literatury – zawsze będzie w moim sercu i duszy symbolem harmonijnej polifonii. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci IBBY to wyjątkowy i znaczący moment każdego roku na świętowanie tego chóru dzieci na całym świecie. Dzieci są różnorodne, poetyckie i filozoficzne; po prostu posłuchaj ich poezji, po prostu posłuchaj rytmu. Słowami Margarity: bicie serca, kopyt i skrzydeł. Próbowałem narysować ten bezgraniczny dźwięk. Muzyka, słowa, obrazy – bez granic. Jak dusza IBBY!

       

      „Muzyka słów”: komentarz Margarity Engle 

      Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

      MUZYKA SŁÓW 

      Napisana przez Margaritę Engle 

      Tłumaczenie: Katarzyna Ryrych

       

      Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

      Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

       

      Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

      to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

      szum wodospadów,

      rzeki, co płyną przed siebie,

      motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

       

      Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

      serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

      opowieści – te nowe, historie leciwe,

      fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

       

      Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

      czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

      opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

      A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

      pokój, przyjaźń, nadzieja

      – zwycięstwo radości.

       

      Oryginalna wiadomość do pobrania  Plakat do pobrania  Autorką polskiego plakatu jest Dorota Wojciechowska – Danek

      Źródło: 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci : IBBY – Polska Sekcja

     • Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE)

      We wrześniu 2019 roku nasza placówka została podłączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Jest to rządowy program bezpłatnego dostępu do Internetu dla szkół.

       

      OSE to dedykowana sieć łączącą wszystkie szkoły w Polsce, która ma zadanie zapewnić dostęp do szybkiego Internetu, usług i treści edukacyjnych oraz bezpieczeństwo sieci. 

      Operator OSE zapewnia szkołom usługę dostępu do szerokopasmowego Internetu o symetrycznej przepustowości 100 Mb/s, usługi bezpieczeństwa teleinformatycznego obejmujące ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, monitorowanie zagrożeń i bezpieczeństwa sieciowego, w tym wsparcie szkół w podejmowaniu działań zabezpieczających uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, oraz usługi ułatwiające użytkownikom OSE dostęp do technologii cyfrowych. Usługi te są świadczone nieodpłatnie.

      Więcej informacji na www.ose.gov.pl

      Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywację do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym.

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

   • Logowanie

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
    • sekretariat.sp109@eduwarszawa.pl
    • 22 277 11 23
    • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Liczba wizyt

   liczba odwiedzin: 135429
  • Galeria zdjęć

    brak danych