• JĘZYK NIEMIECKI

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

1.Zdobywane przez uczniów umiejętności i wiadomości w zakresie języków obcych podlegają ocenie pod kątem następujących sprawności językowych:

- rozumienie ze słuchu,

- mówienie,

- czytanie ze zrozumieniem

- pisanie.

Wszystkie sprawności są ocenianie w zakresie treści nauczanych zgodnie z Podstawą programową kształcenia ogólnego w zakresie języka obcego nowożytnego.

1. Ocenianie przedmiotowe w klasach VII-VIII przyjmuje skalę ocen od 1-6. W ocenieniu bieżącym stopień bardzo doby, dobry, dostateczny i dopuszczający mogą być opatrzone znakiem + lub -. Wystawiane zgodnie z uwzględnieniem Podstawy programowej oceny obejmują postępy w zdobywaniu wiadomości i umiejętności, rozumienie materiału, umiejętności stosowania wiedzy w praktyce oraz sposobu przekazywania wiadomości.

1. Oceny bieżące wystawiane są na podstawie sprawdzianów, kartkówek, odpowiedzi ustnych, aktywności, projektów, kart pracy, ćwiczeń, prac domowych.

1. Oceny semestralne i końcoworoczne:

Celujący (6) – uczeń posiadł w pełnym wymiarze wiedzę i umiejętności przewidziane w programie nauczania danej klasy, samodzielnie wykorzystuje wiadomości w  sytuacjach problemowych, rozwija własne uzdolnienia, wyróżnia się szczególną aktywnością i systematycznością, bezbłędnie wykonuje wszystkie zadania. Ze  sprawdzianów otrzymuje oceny celujące i bardzo dobre.

Bardzo dobry (5) – uczeń opanował prawie cały zakres wiadomości i umiejętności językowych przewidzianych w programie nauczania dla danej klasy, co pozwala mu na swobodne porozumiewanie się w ich obszarze. Aktywnie uczestniczy w lekcjach, samodzielnie stosuje zdobyte wiadomości oraz rozwiązuje zadania o dużym stopniu trudności, udziela odpowiedzi pełnymi zdaniami. Ze sprawdzianów otrzymuje oceny bardzo dobre i dobre.

Dobry (4) – uczeń opanował wiadomości i umiejętności językowe przewidziane w  programie nauczania w danej klasie na poziomie pozwalającym na samodzielne rozwiązywanie problemów o średnim stopniu trudności. Uczeń bierze aktywny udział w lekcji, jest przygotowany do zajęć i stara się samodzielnie wykonywać zadania. Ze  sprawdzianów otrzymuje oceny dobre i dostateczne.

Dostateczny (3) – uczeń dostatecznie opanował wiadomości i umiejętności językowe określone w programie nauczania dla danej klasy, co pozwala mu na samodzielne rozwiązywanie problemów o średnim stopniu trudności. Zdarza się, że zadania rozwiązuje z pomocą nauczyciela. Sporadycznie aktywnie uczestniczy w zajęciach. Ze  sprawdzianów otrzymuje oceny pozytywne, głównie dostateczne.

Dopuszczający (2) – uczeń ma braki w opanowanych wiadomościach, możliwe jednak do uzupełniania w toku dalszej nauki, opanował podstawowe umiejętności językowe, rozwiązuje typowe i bardzo proste zadania z pomocą nauczyciela, nie wykazuje aktywności na lekcjach. Ze sprawdzianów otrzymuje oceny pozytywne.

Niedostateczny (1) – uczeń nie opanował wiadomości i umiejętności językowych określonych w podstawie programowej dla danej klasy, co uniemożliwia kontynuację nauki, nie wykazuje zainteresowania przedmiotem i chęci poprawy ocen. Ze  sprawdzianów otrzymuje  oceny niedostateczne.

Przedmiot oceny

Sposób oceniania

Sprawdziany

• Zakres materiału podany będzie z tygodniowym wyprzedzeniem
          • Uczeń nieobecny podlega ocenie w terminach:
            -  podczas następnej lekcji – w przypadku jednodniowej nieobecności;
            -  do 7 dni po powrocie – w przypadku nieobecności nie przekraczającej tygodnia;
             - do 14 dni po powrocie w przypadku dłuższych nieobecności
          • Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną zobowiązany jest do jej poprawienia (w terminie do dwóch tygodni po teście)
          • Podczas poprawy maksymalnie można otrzymać ocenę bardzo dobrą
          • Nie ma możliwości dodatkowej poprawy sprawdzianów na koniec semestru i roku

Kartkówki

• Niezapowiedziane i zapowiedziane
          • Skala ocen:

100%        - celujący

99%-97%  - bardzo dobry +

96%-93% - bardzo dobry

92%-90% - bardzo dobry -

89%- 85%  - dobry +

84%-80%   - dobry

79%-75%   - dobry -

74% - 69% - dostateczny +

68%-62%   - dostateczny

61%-55%   - dostateczny -

54% - 50% - dopuszczający +

49%-41%   - dopuszczający

40%- 35%  - dopuszczający -

34% - 0%  -  niedostateczny

Prace domowe

• Uczeń uzyskuje + / -  („-„ za brak pracy; „+” za udzielenie więcej niż 50% poprawnych odpowiedzi przy założeniu, że cała praca domowa była odrobiona)

• Każdy projekt oceniany jest pod względem trzech kryteriów
          • Oceniana jest zawartość merytoryczna, estetyka pracy  oraz samodzielność (można uzyskać max. 3 plusy)
          • Nieprzyniesienie projektu w wyznaczonym terminie skutkuje otrzymaniem minusa bez możliwości jego poprawy

Karty pracy

• Uczeń dostaje dodatkowe zadania na kartkach, które musi oddać w wyznaczonym terminie
          • Uczeń uzyskuje ocenę (obniżoną za nieterminowe dostarczenie pracy)

Aktywność

• Uczeń może uzyskać + / -  , 5 „+” to ocena bdb, 5 „-” to ocena ndst.

Nieprzygoto-wania

• Uczeń ma prawo zgłosić 3 nieprzygotowania (NP) w semestrze
          • Po  wykorzystaniu 3 NP uczeń uzyskuje minusa za nieprzygotowanie do lekcji (3 minusy = ocena niedostateczna)

• Ocena semestralna i roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych