• 2016/2017

        • REKORD W MASOWYM CZYTANIU W JEDNYM MOMENCIE 

          W czerwcu 2016 r. 432 608 uczniów z całej Polski ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. Nasza szkoła też miała w tym swój udział, bo tamtego dnia było nas 320!!!

          W tym roku ponownie – podczas II edycji akcji – uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do próby pobicia czytelniczego rekordu.

          1 czerwca 2017 r. punktualnie o godzinie 10 wszyscy obecni w tym dniu w szkole zebrali się na szkolnych boiskach - czytali i pozowali do wspólnej fotografii.

          Tym razem było nas 350 i pewnie byłoby dużo więcej, gdyby nie data tego czytelniczego mitingu- 1 CZERWCA,  a to przecież DZIEŃ DZIECKA, więc sporo klas wybrało w tym dniu atrakcje poza szkołą.

           

          Liczymy, że za trzecim razem będzie to prawdziwy szkolny rekord. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i czytajmy dalej przy każdej okazji, a nawet bez okazji!

          To nic, że inni nie czytają, my czytamy!!!

           

          W MŁODYCH NADZIEJA!!!

          E.Ł. & B.M.


          POTKANIE Z PISARZEM

           Biblioteka zaprasza klasy 3

          na SPOTKANIE Z PISARZEM

          dnia 7 czerwca 2017(środa)

          - gościem będzie pani MONIKA OWORUSZKO - autorka serii

          kryminałów dietetycznych.

           Chętni będa mogli nabyć książki autorki - w cenie 25 zł -

          Zapraszamy też na stronę:www.walentyispolka.pl


           " WIERSZOWANY ŚWIAT MAŁGORZATY STRZAŁKOWSKIEJ"

          20 stycznia długo oczekiwanym gościem w naszej bibliotece była pani Małgorzata Strzałkowska autorka i ilustratorka książek dla dzieci, a uczestnikami spotkania  uczniowie klas 1-3- uczestnicy szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego „Entliczek -Pentliczek”  pt. " WIERSZOWANY ŚWIAT MAŁGORZATY STRZAŁKOWSKIEJ". Pisarka zajmuje czołowe miejsce w polskiej współczesnej literaturze dla dzieci.  Z wykształcenia jest bibliotekarką, ale od zawsze jej pasją było pisanie wierszy. Na jej literacki dorobek składa się ponad 150 książek, jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Za całokształt twórczości otrzymała w 2014 r. Medal Polskiej Sekcji IBBY.

          Podczas spotkania poetka zaprezentowała wiele swoich utworów i zwróciła uwagę na możliwości tkwiące w zabawach językiem polskim. Dzieci z zaciekawieniem  słuchały  wierszy czytanych przez autorkę - często porównując z własną interpretacją znanych im utworów. Łamańce językowe sprawiły im mnóstwo frajdy i radości. Świetną formą zabawy dającej wiele możliwości dla rozwoju intelektualnego są palindromy. Autorka dodatkowo zwróciła uwagę na możliwości i atrakcyjność zabawy w wymyślanie zdań, które czytane zarówno od przodu jak i od tyłu brzmią tak samo, i stanowią doskonałe ćwiczenie dla umysłu. Najbardziej znanym i najstarszym polskim palindromem jest zdanie: KOBYŁA MA MAŁY BOK.

           Wszyscy mieliśmy okazję przekonać się, że twórczość pani Małgorzaty Strzałkowskiej to doskonała gimnastyka buzi i języka.

          Poetka zaznajomiła dzieci z drogą, którą przechodzi każda książka, od pomysłu do wydania w wersji papierowej czy elektronicznej. Na początku twórca wymyśla temat, następnie zgłasza się do wydawnictwa, ustala objętość czyli ilość stron, i dopiero wtedy zaczyna pisać książkę. Pani Strzałkowska zdradziła nam, że najlepsze pomysły rodzą się w zupełnej ciszy i spokoju, gdy nikt i nic nie zakłóca toku myślenia. Nasz gość nagrywa swoje pomysły na dyktafon, najczęściej w wannie, następnie przepisuje i wysyła do wydawnictwa. Tam pierwszą osobą, która czyta nowo powstałe dzieło, jest ilustrator. Musi wiedzieć jakie rysunki stworzyć, by właściwie zobrazowały tekst. Potem jeszcze wiele zabiegów technicznych i od wydawcy książka trafia do czytelnika.

          Młodzi czytelnicy zasypywali ją pytaniami, poruszając najróżniejsze kwestie, zarówno te mniej, jak i bardziej poważne. Dzięki wyczerpującym odpowiedziom pani Małgorzaty poznaliśmy  wiele interesujących faktów dotyczących jej  twórczości. Poetka zaprezentowała również ilustracje własnego autorstwa, zrobione techniką kolażu. Autorka przekazała dzieciom tajemnice „kuchni” tworzenia takich małych plastycznych arcydzieł.Najbardziej zagorzała dyskusja wywiązała się jednak w momencie, gdy dzieci zaczęły licytować się na temat posiadanych przez siebie zwierząt. Autorka oznajmiła zgromadzonym, że ma w domu ponad 600 kotów. Szybko jednak  wyjaśniła, że są to jedynie figurki i obrazki przedstawiające to sympatyczne zwierzątko.

          Całe spotkanie stanowiło doskonałą zabawę edukacyjną dla uczestników, którzy kwiatami pięknie podziękowali pani Małgorzacie za udane spotkanie, a kolejka po autograf wiła się niczym wąż ... 
          Dziękujemy i zapraszamy na kolejne atrakcje organizowane przez szkolną bibliotekę.

           


          BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI  zagościło w SP 109!

          W ostatnich dniach  do naszej biblioteki zawitała pani Katarzyna Mioduszewska z Wydawnictwa Zakamarki. 1 lutego 2017r.  zachęcała uczniów kl. 4-5 do lektury serii książek opowiadającej o przygodach pary przyjaciół Dawida i Larisy. W ramach godzinnych warsztatów odbyło  interaktywne czytanie fragmentów książki -pierwszego tomu zatytułowanego "Antykwariat pod Błękitnym Lustrem"- uzupełnione pokazem multimedialnym oraz aktywnościami związanymi z lekturą. Wszystko to miało zachęcić dzieci do samodzielnej lektury. Dawid i Larisa to nowa seria Martina Widmarka – autora bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Książki te  przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań. Dawid i Larisa to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.... Jak się okazało- pani Katarzynie - udało się zachęcić do czytania - bardzo skutecznie- niektórzy zagorzali czytelnicy -w ciągu jednego dnia przeczytali wszystkie trzy tomy i z niecierpliwością domagali się w bibliotece kolejnych...

          Dwa dni wcześniej - w poniedziałek - 30 stycznia dla dzieci młodszych z klas  1-3  odbyły się warsztaty czytelnicze na podstawie książki pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Multimedialny pokaz połączony z czytaniem na głos fragmentów detektywistycznej książki „Tajemnice diamentów” sprawił, iż dzieci przeniosły w świat zagadek i dziwnych zdarzeń.

          "...Ktoś kradnie diamenty ze sklepu jubilerskiego Muhammeda Karata. Codziennie ginie jeden. Wszystko wskazuje na to, że złodziejem musi być ktoś z personelu – Siv Leander, Ture Modig lub Lollo Smitt. Policja jest bezradna. Sprawa zostaje powierzona młodym detektywom..."
           Dzieci zamieniły się w detektywów- razem z bohaterami książki tropiły, eliminowały i odnajdywały dowody przestępstwa. Rozwiązywanie zagadek kryminalnych i odczytywanie lustrzanego pisma bardzo się uczniom podobało. Było dużo śmiechu, fajnej wspólnej zabawy i mnóstwo rozwiązanych zagadek.

          Na koniec warsztatów zaprezentowano całą serię książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Książki te są idealnym startem do samodzielnego czytania. Rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia i ćwiczą pamięć. Nasi uczniowie na pewno szybko o tak ciekawej lekcji nie zapomną!

          Do szkolnej biblioteki zakupiono całą serię, wszystkie 23 tytuły  …A więc… zapraszamy Was przyszli mali detektywi:) A następna tajemnica  już wkrótce...

           

           

           

           

           

           


          25 listopada - KUBUSIOWY JUBILEUSZ W 109!!! 

           

          Historia  KUBUSIA PUCHATKA liczy już 90 lat, bo w 1926 roku  ukazała się w Anglii pierwsza książka z przygodami mieszkańców Stumilowego Lasu, autorstwa Alana Alexandra Milne'a. Biblioteka szkolna postanowiła uczcić ten fakt organizując popularnemu bohaterowi urodziny w dniu   dorocznego święta wszystkich misiów – 25 listopada.

          Panie bibliotekarki  zapoznały dzieci z całą długą i wcale nieprostą historią Puchatka, który pierwotnie  nie wyglądał tak jak dziś, co bardzo zaskoczyło wszystkich.

           A.A. Milne  obserwując zabawy swego synka Krzysia z misiem i innymi pluszakami postanowił je opisać i opublikować w formie książkowej. I tak kolejne pokolenia dzieci czytają i wychowują się razem z Kubusiem Puchatkiem.Trzeba pamiętać, że miś Krzysia wyglądał zupełnie inaczej niż ten współczesny Puchatek. Pokazują to ilustracje E.H. Sheparda w książce. Firma Disney  zmieniła zdecydowanie wizerunek misia i zrobiła z niego żółtego pluszaka w obowiązkowym czerwonym kubraczku i niektórzy tylko takiego znają.

           Ale dzieciom podobają się wszystkie misie, cieszą się nimi na co dzień, a raz w roku – 25 listopada wspólnie świętują. Nie inaczej było i teraz. Mali i duzi przyszli do szkoły ze swoimi misiami. Najbardziej honorowanym misiem był oczywiście Kubuś Puchatek i trzeba przyznać było ich sporo, a wszystkie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnej ramce. Biblioteka szkolna zamieniła się tego dnia w urodzinowy lokal, powiewały baloniki, wystawiono puchatkowe akcesoria oraz zgromadzono całą kolekcję pluszowych przyjaciół Kubusia Puchatka.
          Nie zabrakło też beczuszki z miodem, no i oczywiście pysznego tortu, który ufundowała miejscowa cukiernia „MYTLEWSKI”. Wśród całej plejady gości- wielbicieli  Jubilata- dyrekcja w komplecie oraz laureaci konkursu szkolnego na najpiękniejszą laurkę z życzeniami, które płynęły z kochających dziecięcych serduszek. Np. takie :

          …wiele przygód, dużo miodu, abyś nigdy nie czuł głodu, chociaż lata szybko lecą, zawsze miej swoje „co nieco”… 

          Wszyscy przyłączamy się do tych życzeń i czekamy na super jubileusz- za 10 lat. Co to się wtedy będzie działo?!

          B.M

           


          "KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK" - to hasło MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH w 2016 r. 

          Już od kilkunastu  lat na całym świecie październik kojarzony jest z bibliotekami szkolnymi. Na początku był to na razie 1 dzień- ostatni poniedziałek miesiąca, a potem zrobił się z tego cały miesiąc  i tak mamy  MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH.

          Święto jest organizowane przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL- Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

          Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK”. Do obchodów przyłączyła się również nasza szkolna książnica podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo, A wyglądało to tak.

           Przez wszystkie 4 środy miesiąca miały miejsce  w bibliotece jakieś wydarzenia którym towarzyszyły książki. I tak- było piękne czytanie w ramach tygodnia dyslekcji. W roli czytających wystąpiła dyrekcja w pełnym składzie wraz z panią Basią- bibliotekarką. Czytany był „SŁOWIK”  H.CH.ANDERSENA. tu->>fotorelacja

          Kolejna środa to wizyty pierwszaków, które zapoznawały się z biblioteką szkolną, a przewodnikiem był "Jaś Czytalski"  i "Bajeczka o książce" .

                 W ostatnie  środy października  odwiedzali bibliotekę nasi najmłodsi, czyli oddziały przedszkolne, by się oswoić z biblioteką i  zobaczyć, że są tu nie tylko regały z książkami, ale nawet  zmieści się teatrzyk. Tym razem zagościł u nas japoński teatrzyk KAMISHIBAY i opowiadanie o piesku Marudku, a poprzedziło go czytanie o tym, jak Bolek i Lolek organizowali spektakl teatralny i jakie perypetie z tym były związane.

                    Tak było w środy, a przez cały miesiąc październik przed biblioteką stały skrzynki, do których można było wrzucać tytuły najbardziej ulubionych książek oraz propozycje  dokończenia zdania, które jest hasłem tegorocznego ŚWIĘTA BIBLIOTEK. Najwięcej odpowiedzi  nawiązywało do PRZYGODY, czyli KSIĄZKA TO DOPIERO POCZĄTEK…PRZYGODY…, zaś wśród książek ulubionych najbardziej -najpopularniejszą okazał się „HARRY POTTER”! Zapewne wpływ na wyniki głosowania miała październikowa premiera kolejnej książki z tej serii. 

                      Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i biblioteczne świętowanie, a fanów Harrrego Pottera zapraszamy do biblioteki - "Harry Potter i przeklęte dziecko"  czeka na czytelników" !

           


           

           Powitanie jesieni  - miniatury teatralne kl. 3a

            Do szkolnej biblioteki przybyli, jak w każdy poniedziałek z wizytą uczniowie z klasy 3a. Gdy już wypożyczyli książki, nagle powstało jakieś zamieszanie, niektóre dzieci wyciągnęły z kieszeni jarzębinowe korale, inne zaschnięte bukiety kolorowych jesiennych liści ...pani bibliotekarka już chciała interweniować w trosce o porządek. Okazało się, iż  dzieci tym razem przygotowały niespodziankę - miniteatrzyk pt."Jesień u fryzjera". Panie bibliotekarki: Ela i Basia - były honorowymi widzami- wszak to przez cały październik biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto- trwa MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Była to bardzo miła niespodzianka, przypominająca o tym, że już niedługo jesień.  Pierwszy dzień jesieni 2016 rozpocznie się w piątek, 23 września, dzień wcześniej, 22 września, nadejdzie jesień astronomiczna.
          Czytaj więcej: http://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/poczatek-jesieni-astronomicznej-0

           https://www.youtube.com/watch?v=2A2g7YEidi0

           

           


           

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Nagłówek

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 1387
  • Galeria zdjęć

      brak danych