• KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH

        •            Kalendarz nietypowych świąt sprawia, że będziecie można świętować każdego dnia. Uwielbiacie pizzę? Kochacie chodzić do teatru? A może jesteście miłośnikami zbierania znaczków pocztowych?

                Wygląda na to, że każdy znajdzie najbardziej odpowiedni dzień, by oddać się swojemu hobby w stu procentach i pokazać innym, że to, co robicie ma ogromne znaczenie. Okazuje się, że oryginalnych i nietypowych świąt jest naprawdę dużo! 

        • 16 III - DZIEŃ PANDY WIELKIEJ
          • 16 III - DZIEŃ PANDY WIELKIEJ

          • 31.03.2023 20:51
          • Dzień Pandy 2023, czyli święto puchatego łakomczuszka. Jak je obchodzić?

            Dzień Pandy przypomina o potrzebach tego uroczego misia. Panda stała się symbolem wielkiego sukcesu ekologów, ponieważ nie jest już zagrożona wyginięciem. Nie oznacza to jednak, że ludzie powinni całkiem zapomnieć o ich ochronie.

             Większość gatunków pandy ma swoje święto. Jednak skupimy się na tej najbardziej znanej i kochanej. Międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej przypada na 16 marca. Od połowy XX wieku to właśnie ona była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. Z tego powodu zagościła w logo organizacji chroniącej środowisko – WWF. Dzięki wieloletnim trudom i staraniom ekologów w ciągu 40 lat jej populacja zwiększyła się o 80%! Pandy zagrożone wyginięciem już nie są, lecz wciąż są na to narażone.

          • https://view.genial.ly/604b9e465b3b390d8e8b7389/game-breakout-dzien-pandy

            Jest to jedno z bardziej lubianych zwierząt, kojarzone z przytulaniem, jedzeniem, spaniem i... uroczą nieporadnością. Na wolności osobniki żyją do 20 lat i ważą do 150 kg. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach?

            Panda - co to za zwierzę?

            Przez wiele lat naukowcy nie wiedzieli, do jakiego zwierzęcia pandzie jest najbliżej. Odkryta została stosunkowo niedawno - bo raptem 150 lat temu i z początku zaliczano ją do rodziny szopowatych. Kojarzono ją przede wszystkim z pandą małą, jednak po przeprowadzeniu badań genetycznych okazało się, że zwierzętom tym najbliżej do niedźwiedzi. 

            Panda wielka zamieszkuje łańcuchy górskie, które są położone w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi w Chińskiej Republice Ludowej. Klimat, w którym żyje, jest zimny i wilgotny. Na wysokości 1 600–2 000 m n.p.m. rośnie las liściasty, w którym niektóre rośliny nie tracą liści na zimę. Panda odwiedza czasami te okolice, zwłaszcza w okresie wzrostu młodych pędów bambusa. Na wysokości 2 000–2 600 m n.p.m. występuje las mieszany, powyżej zaś, do wysokości 3 600 m n.p.m., rośnie las iglasty. Kolejne piętra roślinności to roślinność alpejska, nagie skały oraz strefa wiecznych śniegów, lecz panda nie przekracza granicy lasów iglastych. Jej siedliska występują na wysokości 2 500–3 200 m n.p.m. Schodzi ona regularnie do wysokości 2 000 m n.p.m., a niżej – rzadko.

            Co jedzą pandy?

            Pandy, chociaż są drapieżnikami, to żywią się przede wszystkim trawą, a konkretnie pędami, liśćmi i łodygami bambusa. Mimo to ich układ pokarmowy jest zbudowany bardzo podobnie do układów niedźwiedzi żywiących się mięsem, przez co duża część spożywanych roślin jest wydalana. W związku z tym zwierzęta te zajmują się głównie jedzeniem. W ciągu dnia muszą znaleźć i spożyć między 14 a 40 kilogramami bambusa. Na ten cel przeznaczają większość swojego dnia - od 12 do 16 godzin. 

            Chociaż pandy kojarzone są przede wszystkim z bambusem, to zdarza im się zjadać także inne rośliny trawiaste. Rzadziej połaszą się na jajka, miód, gryzonie czy ryby. Ze względu na swój układ pokarmowy jedynie 17% zjadanych roślin jest trawionych. Dla porównania - zwierzęta roślinożerne trawią około 80% spożywanych pokarmów roślinnych. 

            Choć jest niedźwiedziem, to nie zapada w sen zimowy

            Niedźwiedź brunatny, grizzly czy baribal (niedźwiedź czarny) przesypiają część roku, by przetrwać najtrudniejsze warunki, zużywając jak najmniej energii. Taki sen może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Nawet niedźwiedziom polarnym zdarzają się okresy stanu uśpienia (zwłaszcza ciężarnym samicom). Jednak panda wielka, choć należy do rodziny niedźwiedziowatych, nie zapada w sen zimowy.

            Czarno-biały kamuflaż pandy

            Pandy mają bardzo charakterystyczne, czarno-białe umaszczenie, niespecjalnie kojące się nam z kamuflażem, który stosują niemal wszystkie zwierzęta. Jednak niedźwiedzie te żyją często w wysokich górach, gdzie pojawia się śnieg i umaszczenie to faktycznie pozwala im się ukryć. Jednocześnie rozmieszczenie łat na pysku ułatwia osobnikom wzajemne rozpoznawanie się. W naturze zdarza się również, że zwierzęta nie stosują kamuflażu, zwłaszcza, jeżeli nie mają żadnych naturalnych wrogów.

            ciekawostki

            Skoro o wiedzy mowa, warto w Dzień Pandy zabłysnąć nią w towarzystwie. Oto ciekawostki o tym gatunku.

            • Panda, jako jeden z niewielu gatunków niedźwiedzi, nie zasypia w sen zimowy.
            • Dosłownie całe życie pandy kręci się wokół jedzenia. Spędza ona aż około 14 godzin dziennie na szukaniu bambusów i ich jedzeniu. Aby ten przysmak dostarczył jej odpowiednią dawkę dziennej energii, musi spożyć aż 14-40 kg pędów!
            • Urocze, czarno-białe ubarwienie to kamuflaż tych azjatyckich niedźwiedzi. W ich naturalnym środowisku zdarzają się bowiem spore opady śniegu. Z kolei czarne plamy okazują się lepszym przebraniem wśród cieni lasów bambusowych.
          • Wróć do listy artykułów
  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 21168
  • Galeria zdjęć

      brak danych