• KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH

        •            Kalendarz nietypowych świąt sprawia, że będziecie można świętować każdego dnia. Uwielbiacie pizzę? Kochacie chodzić do teatru? A może jesteście miłośnikami zbierania znaczków pocztowych?

                Wygląda na to, że każdy znajdzie najbardziej odpowiedni dzień, by oddać się swojemu hobby w stu procentach i pokazać innym, że to, co robicie ma ogromne znaczenie. Okazuje się, że oryginalnych i nietypowych świąt jest naprawdę dużo! 

        • 4 MARCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY
          • 4 MARCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

          • 01.03.2024 12:53
          • Pisarz
            Dzień i noc mu nieraz minie
            na pisaniu na maszynie.
            Czasem też na komputerze
            albo piórem na papierze.
            Gdy pracuje, lubi ciszę,
            wtedy łatwiej mu się pisze.
            Opowieści tworzy nowe,
            ma pomysłów pełną głowę.
            Autor nieznany
             
          • W literackim kalendarzu data 3 marca 1984 roku  to ważny dzień. Właśnie wtedy PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie – ustanowił święto, które na pierwszym miejscu stawia twórcę dzieła. Choć wśród czytelników powszechniejsza wydaje się wiedza na temat Światowego Dnia Książki (przypadającego 23 kwietnia), to warto pamiętać, że za książką stoi osoba, która ją napisała. Celem tego święta jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek to świetna okazja, by pomyśleć o pracy, jaką twórcy wkładają w tworzenie dzieła literackiego. Jest to dość samotniczy proces – wiele miesięcy spędzonych przy biurku, nierzadko poprzedzonych długim i mozolnym procesem zbierania materiałów. Współcześnie wielu pisarzy, za pośrednictwem mediów społecznościowych, dzieli się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi swojej pracy. Często też zawierają oni w swoich publikacjach refleksje dotyczące pisarstwa.

             

             

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek  kilka ciekawostek i anegdot o znanych  twórcach literatury.


             Karol Dickens, angielski powieściopisarz, autor m.in. „Opowieści wigilijnej”, był miłośnikiem zwierząt, w tym zwłaszcza kruków. Posiadał psy wielu ras, kanarka, orła oraz kotkę, która towarzyszyła mu podczas pisania. Potrafiła wyczuć zmęczenie swojego opiekuna i łapką gasiła świecę, kiedy przychodziła pora na sen.


             J. R. R. Tolkien znał przeszło 30 języków, był bez wątpienia wybitnym poliglotą. Pisarz pisał na maszynie, posługując się tylko dwoma palcami wskazującymi. Autor „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” nie lubił samochodów. Miał niejednokrotnie nieprzyjemne przygody podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy. Bywało, że wymuszał pierwszeństwo jako pieszy na automobilistach.


             Baśniopisarz Hans Christian Andersen nazywał sam siebie „brzydkim kaczątkiem”, bo w istocie takie przypominał… Był bardzo wysokiego wzrostu, miał nieproporcjonalnie duże dłonie i stopy, nos przysłaniający całą twarz, kościste ciało. Andersen cierpiał też na liczne fobie: bał się ciemności, cmentarzy i pochowania żywcem. Dlatego przy łóżku kładł zawsze karteczkę z dopiskiem „Ja tylko wyglądam jak umarły”. Podobnym strachem napawała go podróż statkiem, spóźnienie się na pociąg. Na dworcu był zawsze kilka godzin przed czasem. Hans Christian Andersen panicznie bał się też ognia. Zawsze, nocując w hotelu, miał ze sobą linę, żeby, na wypadek pożaru, móc ewakuować się przez okno.

             

             J. K. Rowling w 1990 roku w spóźnionym pociągu z Manchesteru do Londynu wymyśliła Harry’ego Pottera. Na papierowej torebce, podczas lotu samolotem pisarka zapisała nazwy wszystkich domów Hogwartu. Inspiracją do stworzenia samochodu Weasley’ów, występującego w „Harrym Potterze i komnacie tajemnic”, było auto jej najlepszej przyjaciółki Sean Harris – turkusowy Ford Anglia. Pierwszy tom cyklu o Harrym Potterze, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, Rowling stworzyła na maszynie do pisania. Pisarka ma urodziny 31 lipca, czyli tego samego dnia, co Harry Potter.

             

             

             Pierwsza opowieść Astrid Lindgren ujrzała światło dzienne, kiedy przyszła autorka miała zaledwie 13 lat. Nastoletnia Astrid wygrała konkurs literacki w lokalnej gazecie, w której nagrodą była publikacja.

             

             

            Bohaterką pierwszego wiersza, jaki napisał Jan Brzechwa, była jego siostra. Dostał wtedy od niej pierwsze honorarium autorskie – 50 kopiejek – żeby wiersza nikomu nie pokazywał. Kupił za to 10 ciastek i pióro do pisania nowych utworów poetyckich.

             

             

             Czesław Centkiewicz, autor m.in. „Zaczarowanej zagrody”, stanął na czele pierwszej polskiej ekspedycji polarnej, która aż do 1933 roku prowadziła badania na Wyspie Niedźwiedziej w archipelagu Svalbard w Arktyce

             

             

             

             René Goscinny, autor m.in. „Asteriksa i Obeliksa” oraz serii książek o Mikołajku, przeżył szczęśliwe dzieciństwo w Buenos Aires. W szkole był nazywany „klasowym klaunem”. W mieście Angoulême wzniesiono sześciometrowy i siedmiotonowy obelisk, na którego ścianach wykuto ponad 80 dymków z cytatami z komiksów Goscinny’ego.

             

             

             

             Lucy Maud Montgomery, pisząc „Anię z Zielonego Wzgórza”, nie planowała dalszych tomów czy całej dużej serii; miała powstać jedna książka. Jednak jej niebotyczny sukces sprawił, że pod naciskami wydawcy Montgomery napisała kolejne tomy.

             

             

             

             Antoine de Saint-Exupéry, autor „Małego Księcia”, od najmłodszych lat fascynował się lotnictwem. Do roweru przyczepiał skrzydła i wyobrażał sobie, że lata. Mając 21 lat, uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego, a rok później wojskowego.

             

             

             Poeta Julian Tuwim miał znamię na lewym policzku. Kompleksy z tego powodu sprawiały, że pozwalał robić zdjęcia wyłącznie prawego profilu. Tuwim z powodu kłopotów w nauce matematyki powtarzał szóstą klasę gimnazjum.

             

             

             Mark Twain, autor m.in. „Przygód Tomka Sawyera”, jedną ze swoich córek wydał za Polaka nazwiskiem Kuryłowicz. Podczas uroczystości 70. urodzin Twaina, zapytano go, co zamierza teraz robić. Pisarz odparł: „Resztę życia pragnę zajmować się moim ogrodem, a w wolnych chwilach będę się uczył poprawnie wymawiać nazwisko mojego zięcia”.

            __________________________________________________________________________________________________

            Oto kilka ciekawych cytatów o pisaniu książek… i o samych pisarzach.

            Nie być bokserem, być poetą,
            mieć wyrok skazujący na ciężkie norwidy,
            z braku muskulatury demonstrować świat
            przyszłą lekturę szkolną...
            w najszczęśliwszym razie -
            O Muzo. O Pegazie,
            aniele koński.
            (Wisława Szymborska)
             

            Nie mam zaufania do takich słów jak „wena” czy „natchnienie”; uważam, że to coś pomiędzy chęcią do pracy a pracą już wykonaną przez mózg w nie do końca świadomym procesie, poprzedzającym samo stukanie w klawiaturę. I dlatego przerwy między jednym rzutem faktycznego pisania a drugim są nie mniej ważne niż to, co widzimy jako pracę pisarza: czernienie papieru

            —  Jacek Dehnel poeta polski 1980

             

            Doprawdy nie wiem, skąd mi przychodzą pomysły. Jestem po prostu uważnym obserwatorem rzeczywistości. Fantazja to rzecz drugorzędna (...) Dziewięćdziesiąt procent sukcesu to pracowitość. Kiedy widzę ludzi, jak spędzają czas na bzdurach, jest mi po prostu przykro. Każdy mógłby napisać powieść.

            – Olga Tokarczuk, „Gra na wielu bębenkach”

             

            „W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi”.

            Jerzy PilchPod Mocnym Aniołem”

            „U mnie jest blisko z serca do papieru”.

            Agnieszka OsieckaRozmowy w tańcu”

            „Wiesz jacy są pisarze. Tworzą siebie, kiedy tworzą swoje dzieła. A może tworzą dzieła, aby stworzyć siebie”.

            Orson Scott CardDzieci umysłu”

            „Pisarz powinien obserwować, obserwować i obserwować, a ocenę odłożyć na jak najpóźniej”.

              Haruki MurakamiŚlepa wierzba i śpiąca kobieta”

            „Więc skąd się bierze fantastyczne pomysły? Kradnie się je. Kradnie się z rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję”.

            Terry PratchettKiksy klawiatury”

             

            Praca pisarza jest dlatego tak ciekawa, że pisarz nigdy nie napisał swojego najlepszego dzieła 

            William Faulkner powieściopisarz, nowelista i poeta amerykański 1897 - 1962

          • Wróć do listy artykułów
  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Nagłówek

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 20386
  • Galeria zdjęć

      brak danych