• „Dzisiaj z czcią tu stajemy”… po 30 latach.

   •  Tyle lat minęło od nadania naszej szkole imienia BATALIONÓW CHŁOPSKICH.

            Było to dokładnie 2 maja 1989 roku. Jest w naszym gronie całkiem sporo osób, które to pamiętają, a nawet były uczestnikami tej ważnej uroczystości i nie ma mowy tu o tamtych uczniach, którzy teraz są rodzicami naszych uczniów, ale o nauczycielach. Dwie spośród nich nadal są nauczycielkami naszej szkoły: pani Beata Radzimowska  (nauczanie początkowe) oraz pani Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz (biblioteka). Sporo osób z tamtego grona przeszło na zasłużoną emeryturę jak panie: Maryla Jackiewicz, Elżbieta Kluzek, Elżbieta Roguska, Joanna Witomska, Teresa Dymkowska i ówczesna pani dyrektor  Elżbieta Pawelska oraz 2 pracownice administracji i obsługi-  Barbara Gawryszewska i Urszula Bogucka.      To najwierniejsze grono naszych przyjaciół, które utrzymuje z nami kontakt na bieżąco i wszyscy są mile widziani i goszczeni w naszych progach. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć pozostałych byłych pracowników naszej szkoły, jak pan dyrektor Stefan Dejneka, czy pani w-ce dyr. Joanna Teperek, którzy przepracowali tu wiele, wiele lat.  Z myślą o tych wszystkich  aktualna dyrekcja w osobach: Hanna Ratańska-Szot, Urszula Plust  i Kinga Jarosz  wręczyła niektórym z nich pamiątkowe medale jubileuszowe.

     

   • Pamięć o patronie to element naszej tradycji i historii. Obchody są coroczne, ale okrągłe jubileusze to coś szczególnegoo, więc i goście najznakomitsi. Wśród nich wiekowy, ale w pełnym rynsztunku z medalami na piersi płk Zbigniew Zieliński- świadek historii ( rocznik 1927) , Jan Jerzy Skrzypczak- reprezentujący Urząd ds. Kombatantów i osób Represjonowanych oraz urzędnicy Dzielnicy Wawer z panem burmistrzem Norbertem Szczepańskim na czele.

   • Odwiedzili nas też przy tej okazji dyrektorzy sąsiednich szkół, którzy otoczyli naszą nową panią dyrektor życzliwym kręgiem, nie szczędząc ciepłych słów i uścisków.

   • Jubileuszom towarzyszą również inne znamienne punkty o randze historycznej. Należy do nich rytuał wbijania pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru. W tym roku wytypowano następujące osoby: Zbigniewa Zaborowskiego –prezesa Ogólnopolskiego Związku BCH, Mariana Tomalę wiceprezesa Związku, Płk. Zbigniewa Zielińskiego, Elżbietę Miłkowską –Łaszkiewicz długoletnią bibliotekarkę szkolną oraz Joannę Pietrzak – nauczycielkę klas młodszych pracującą tu od 1989 roku.

     

   • Przedstawiciele Związku Batalionów Chłopskich dokonali też odznaczenia medalami  2 osoby,  uznane za te, które zasłużyły się dla krzewienia pamięci o naszym Patronie. Są nimi: p. Joanna Bocianowska –polonistka, współautorka wielu scenariuszy uroczystości ku czci BCH oraz p. Barbara Michałek- bibliotekarka, prowadząca kroniki szkolne, w których te wydarzenia zajmują poczytne miejsce. Specjalne wyróżnienie odebrał też poprzedni wieloletni dyrektor szkoły p. Stefan Dejneka, rozpoznawalny w tym gronie przez wszystkich gości.

   • Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć obecności laureatów Konkursu Wiedzy o Patronie,  zarówno na poziomie klas I-III jak i IV-VIII. Nagrody i dyplomy wręczali sami przedstawiciele gości, związani z Batalionami Chłopskimi.

    Pani dyrektor Hanna Ratańska-Szot wręczyła zaś 4 wybitnym uczniom, kończącym szkołę w tym roku nagrody PATRONA SZKOŁY.

    W tym znamienitym gronie znaleźli się: Aleksandra Kędzierska ( 8C), Gabrysia Dąbrowska ( 8A), Antoni Loba (8B) oraz Dariusz Jadowski 8D).

     

   • Posadzono też przed szkołą jubileuszowe drzewko, powiększając kolekcję dębów, a pierwszą sadzonkę posadził przed wielu wielu laty sam  gen. Franciszek Kamiński – komendant główny BCh, którego często szkoła gościła prawie do końca jego dni. Zmarł w 2000 r., ale nasza pamięć o Nim trwa.

   • W szkole na holu głównym widnieje tablica poświęcona żołnierzom BCh i tam też udała się delegacja uczniów i złożyła wiązankę kwiatów oraz zapłonął znicz.

    Długo by opisywać te wszystkie wydarzenia, bo wszystkie zasługują na uwagę, ale warto jeszcze wspomnieć o uroczystej mszy świętej, która rozpoczęła nasze obchody i zgromadziła licznie społeczność naszej szkoły. Przewodniczył jej sam proboszcz Krzysztof Waligóra, który- podobnie jak późniejsi mówcy już na akademii - podkreślali bohaterstwo i ofiarność żołnierzy BCh w walce o wolność naszej Ojczyzny. Oprócz naszego sztandaru były obecne poczty ze szkół 128 i 86.

     

   • Część artystyczna to montaż  słowno- muzyczny pt. „ Dzisiaj z czcią tu stajemy”, przygotowany pod okiem pań polonistek Urszuli Plust, Joanny Bocianowskiej i Katarzyny Janickiej. Strona muzyczna zaś to domena naszego chóru pod kierunkiem pana Piotra Kani. Tytuły wierszy i piosenek mówią same za siebie, np. ” Ojczyzna nasza”,   „ Idą żołnierze drogą kamienną”, „ Przysięgamy ci Polsko”, ”Bez munduru my żołnierze”, ”Polskie lasy”, „ Leśni żołnierze”, itp., itd.

   • Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o wyjątkowo starannej i wymownej scenografii, która towarzyszyła całemu wydarzeniu. To dzieło-podobnie jak poprzednimi laty-  autorstwa  pani Elżbiety Miłkowskiej - Łaszkiewicz- bibliotekarki szkolnej.

    No i jeszcze te iście pałacowe wygodne krzesła! Wszystko to sprawiło, że było nam wygodnie i  słuchało się wszystkiego z rozrzewnieniem i uwagą , ale i z przyjemnością.

   • Całość obchodów dopełniła chwila wspomnień w kuluarach, gdzie można było nie tylko się posilić, ale porozmawiać, powspominać, a towarzyszył temu film  stworzony z fragmentów  specjalnie rewitalizowanych  materiałów  z  poprzednich jubileuszy.  Najwięcej emocji wzbudzały oczywiście momenty sprzed 30 lat, szczególnie, że oglądały to osoby rozpoznające się na ekranie.

    I tak minęło 30 lat i my tu „DZISIAJ ZE CZCIĄ STAJEMY…” , bo PAMIĘTAMY!!!

     

   • Pamięć tę utrwalają kolejne tomy kroniki szkolnej, prowadzonej z małymi przerwami od 1960 roku do dziś. Najpierw przez p. Elżbietę- Miłkowską- Łaszkiewicz, a potem przez p. Barbarę Michałek. Nazbierało się aż 17 grubych ksiąg i do tej ostatniej można było się oczywiście wpisać, by upamiętnić te ważne i niezapomniane chwile i dalej nieść historię szkoły i jej patrona.

     

   • Na szczególną uwagę zasługuje specjalny egzemplarz kroniki poświęcony uroczystości nadania szkole imienia -2 maja 1989 roku. I tak historia zatoczyła 30-letnie koło. Kolejne jubileusze przed nami!

   • Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia nas wszystkich,  uczestniczących w tym historycznym wydarzeniu.

     

    tekst i dobór fotografii - Barbara Michałek 

   • SZANOWNI PAŃSTWO

    DYREKTOR SZKOŁY, KADRA KIEROWNICZA SERDECZNIE DZIĘKUJĄ

    WSZYSTKIM:  GOŚCIOM, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM ADMINISTRACJI I OBSŁUGI, UCZNIOM, RODZICOM, KTÓRZY SWOJĄ OBECNOŚCIĄ, ZAANGAŻOWANIEM I PODJĘTYMI DZIAŁANIAMI PRZYCZYNILI SIĘ DO PRZEBIEGU UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI JUBILEUSZU 30-LECIA NADANIA  SZKOLE IMIENIA  BATALIONÓW CHŁOPSKICH.

    DZIĘKUJEMY

    KSIĘDZU PROBOSZCZOWI PARAFII WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, KSIĘŻOM, KTÓRZY Z OKAZJI JUBILEUSZU 30 - LECIA ODPRAWILI MSZĘ ŚWIĘTĄ W INTENCJI SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ ORAZ POCZTOM SZTANDAROWYM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 86 I 128.

                                                                                                   Z podziękowaniami

       Hanna Ratańska  - Szot

      Dyrektor SP 109

     

     

     

     

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
 • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 2575
 • Galeria zdjęć

   brak danych