• BIBLIOTEKA SZKOLNA OTRZYMAŁA WSPARCIE FINANSOWE W RAMACH NPRCZ 2.0 na 2023 rok
     • BIBLIOTEKA SZKOLNA OTRZYMAŁA WSPARCIE FINANSOWE W RAMACH NPRCZ 2.0 na 2023 rok

      Lista książek proponowanych do zakupienia dla czytelników do biblioteki szkolnej w ramach programu (na ten cel otrzymaliśmy 7500 zł) (powstała na podstawie dezyderatów czytelników, analizy oferty wydawniczej oraz pozycji rekomendowanych  przez znawców literatury z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży) do wglądu na szkolnej stronie www.sp109.waw.pl  zakładka OFERTA>BIBLIOTEKA>NPCZ.2.0                          

      Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

      nauczyciel-bibliotekarz

      Biblioteka szkolna otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

      W ramach wsparcia otrzymaliśmy 15 000 zł. do wydatkowania w roku  2023. Niestety ze względdów proceduralnych -niezależnych od biblioteki- Program ma duże opóźnienie.  Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki szkolnej. 

       

      E. Miłkowska-Łaszkiewicz 

      nauczyciel-bibliotekarz

      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021-2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa oraz modernizację bibliotek w Polsce. 

      Główny cel NPRCz 2.0 – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek  – współtworzą cztery cele szczegółowe, z których każdy posiada odrębny Priorytet:

      • Priorytet 1 – Poprawa oferty bibliotek publicznych,
      • Priorytet 2 – Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych,
      • Priorytet 3 – Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych,
      • Priorytet 4 – Rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej oraz promocja NPRCz 2.0.

      Za Priorytet 3 odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Realizacja przebiega dwutorowo i adresowana jest do placówek wychowania przedszkolnego (Kierunek interwencji 3.1.) oraz do bibliotek szkolnych i pedagogicznych (Kierunek interwencji 3.2.).

      Przyznane dofinansowania przedszkola oraz biblioteki szkolne i pedagogiczne przeznaczą na zakup nowości wydawniczych, wsparcie działań promujących czytelnictwo (w tym: zakup nagród książkowych dla dzieci biorących udział w akcjach czytelniczych, organizację spotkań autorskich, wystaw, konkursów itp.) oraz zakup nowych elementów wyposażenia, w tym sprzętu komputerowego, oprogramowania, czytników e-booków.

       

              

    • 20 maja - DZIEŃ PSZCZOŁY
     • 20 maja - DZIEŃ PSZCZOŁY

      „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”

      Albert Einstein

      To hasło przyświecało naszym szkolnym obchodom Dnia Pszczoły. Na hasłach i budzeniu świadomości zagrożenia życia pszczól nie poprzestaliśmy,oprócz plakatow powstały specjalne poidełka dla naszych małych przyjaciół. Uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w Konkursie wiedzy o pszczołach, organizatorką którego była pani Ewa Fabrycka.

      20 maja obchodzony jest  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia  cywilizacyjne dla tych owadów. Pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy.

       Nie bez powodu powstało powiedzenie... pracowity jak pszczółka. Aby powstał kilogram miodu, mali pracusie muszą przysiąść na kwiatach, około 4 milionów razy!  Te małe, niepozorne owady mają wręcz nieocenione znaczenie dla naszego ekosystemu. Zapylają blisko 80 proc. kwiatów i roślin uprawnych!

      Kiedy mówimy pszczoła większość z nas widzi ule rozstawione pośród łąk, słoik z miodem czy ociekający plaster. Niewątpliwie bez wielkiej pracy małej pszczoły nie poznalibyśmy smaku jabłek, truskawek czy malin.

      Dzięki pszczołom i innym zapylaczom owocuje przeważająca większość gatunków roślin, w tym te uprawne. Bez owadów zapylających poradzą sobie tylko zboża i kilkadziesiąt roślin rozmnażanych sztucznie przez ludzi. Zaś ule pełne pszczół oznaczają wzrost plonów o połowę! Dzięki krzyżowemu zapyleniu owoce są o wiele lepszej jakości.

      Pszczoły mieszkające w ulach, to tylko jeden ze 130 gatunków tych owadów występujących w Polsce. Co ciekawe, nawet najlepiej znana pszczoła miodna nie zawsze żyje w ulu. Czasami te pszczoły zamieszkują np. dziuple starych drzew. Od dawna wykorzystywali to bartnicy.

    • Wyróżnienia w Kangurze!
     • Wyróżnienia w Kangurze!

      Znane są już wyniki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur 2023”. Kangur Matematyczny wywodzi się z Australii, a pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów świata. Uczestnicy, w zależności od grupy wiekowej, mają do rozwiązania od 21 do 30 zadań w czasie 75 minut.

      W naszej szkole niezmiennie od wielu lat konkurs cieszy się bardzo dużą popularnością, w tym roku przystąpiło do niego 56 uczniów. Miło nam jest poinformować, że wśród wszystkich uczestników z naszej szkoły czworo uczniów otrzymało wyróżnienia.

      Są to:Wojciech Michna z klasy 2c (w kategorii „Żaczek”)

      Marcin Rejniak z klasy 5d (w kategorii „Beniamin”),

      Wojciech Tycz z klasy 5c (w kategorii „Beniamin”),

      Joanna Wróbel z klasy 6c (w kategorii „Beniamin”).

      Wyróżnionym serdecznie gratulujemy sukcesu! Brawo!

      Dziękujemy pozostałym uczestnikom, gratulujemy im odwagi w zmierzeniu się z zadaniami matematycznymi. Zachęcamy do udziału w tej ciekawej zabawie matematycznej w przyszłymroku.

      Nauczyciele matematyki

    • PREZENTACJA SZKOŁY
     • PREZENTACJA SZKOŁY

      JAKĄ SZKOŁĘ WYBRAĆ?  JAKI PROFIL? 

      18 maja odbyło się spotkanie dla uczniów klas 8 z przedstawicielami nowo otwieranego liceum i technikum na ul. Mińskiej 25 w Warszawie. 

      Nowe profile. Nowe możliwości. Życzymy trafnych wyborów i pomyślnej rekrutacji!  

      Doradca zawodowy - Monika Zimny

      Poniżej nazwy klas otwieranych w Warszawie:

      Klasy technikum TEB Edukacja:✔️ Technik informatyk i e-sport - klasa patronacka MSI✔️ Technik informatyk - technologie chmurowe Microsoft✔️ Technik programista - klasa patronacka Cisco Networking Academy✔️ Technik programista ze spec. sztuczna inteligencja - klasa patronacka Intel✔️ Technik fotografii i multimediów - klasa patronacka Canon✔️ Technik reklamy - grafika i media społecznościowe

      Klasy liceum TEB Edukacja:✔️ klasa kryminalistyczna✔️ klasa media i komunikacja✔️ klasa kosmetologiczna✔️ klasa projektowania graficznego✔️ klasa ekonomiczna✔️ klasa politechniczna

      MZ

    • Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie* 2023
     • Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie* 2023

      12 maja 2023 klasy III uczestniczyły w Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich 2023 ma stadionie AWF. Była to zdrowa rywalizacja i sprawdzenie swoich własnych możliwości. Wszyscy świetnie się bawili, a na koniec otrzymali medale.

      Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej.

    • Wyniki II warszawskiego konkursu plastycznego "PALCEM MALOWANE"
     • Wyniki II warszawskiego konkursu plastycznego "PALCEM MALOWANE"

      Z przyjemnością informujemy, że II warszawski konkurs plastyczny  "Palcem malowane" został rozstrzygnięty.

       

      Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie malowania paluszkami, a zwycięzcom gratulujemy! Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

       

      Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców oraz galerię nagrodzonych prac.

       

      ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

      MIEJSCE I

      Wiktoria Wróbel,  SP 225, terapeuta p. Anna Kowalewska

       

      MIEJSCE II

      Alicja Floryn, SP 73, terapeuta p. Katarzyna Polewaczyk

       

      MIEJSCE III

      Ksawery Ulanowicz, SP 73, terapeuta p. Anna Kamińska

       

       

      KLASY PIERWSZE

      MIEJSCE I

      Natalia Gawin, SP 225, terapeuta p. Anna Kowalewska

       

      MIEJSCE II

      Iga Staniszewska, SP 58, terapeuta p. Urszula Tomalka

       

      MIEJSCE III

      Kaja Waluś, SP 357, terapeuta p. Lucyna Borkowska

       

      WYRÓŻNIENIA:

      Ivan Babych, SP 25, terapeuta p. Karolina Kotowska

      Karina Kot, SP 25, terapeuta p. Karolina Kotowska

      Leonard Sosnowski, SP 25, terapeuta p. Karolina Kotowska

      Myroslava Kiririeva, SP 25, terapeuta p. Karolina Kotowska

      Miłosz Kałużny, SP 225, terapeuta p. Anna Kowalewska

      Maciej Ziubiński, SP 357, terapeuta p. Lucyna Borkowska

       

       

      KLASY DRUGIE

      MIEJSCE I

      Julia Jendrzejewska, SP 364, terapeuta p. Agnieszka Prokopczyk

       

      MIEJSCE II

      Amelia Misiak, SP 364, terapeuta p. Agnieszka Prokopczyk

       

      MIEJSCE III

      Szymon Kiełczewski, SP 109, terapeuta p. Sylwia Łasek-Marmur

      Milena Domagała, SP 357, terapeuta p. Lucyna Borkowska

       

      WYRÓŻNIENIA:

      Klara Lepianka, SP 109, terapeuta p. Sylwia Łasek-Marmur

      Małgorzata Nawrocka, SP 225, terapeuta p. Anna Kowalewska

      Natalia Sakawczuk, SP 225, terapeuta p. Joanna Długoszewska

      Alisiia Stasevych, SP 263, terapeuta p. Oktawia Okoń

      Weronika Kolińska, SP 364, terapeuta p. Agnieszka Prokopczyk

      Magdalena Raczkowska, SP 364, terapeuta p. Agnieszka Prokopczyk

       

       

      KLASY TRZECIE

      MIEJSCE I

      Piotr Pawlak, SP 109, terapeuta p. Sylwia Łasek-Marmur

      Blanka Pieckowska, SP 277, terapeuta p. Anna Kowal

      Judyta Wojciechowska, SP 277, terapeuta p. Anna Kowal

       

      MIEJSCE II

      Adam Sulich, SP 58, terapeuta p. Urszula Tomalka

      Julia Korzeniewska, SP 277, terapeuta p. Anna Kowal

      Jakub Kowalik, SP 357, terapeuta p. Anna Sabak

       

      MIEJSCE III

      Jakub Dybka, SP 277, terapeuta p. Anna Kowal

       

      WYRÓŻNIENIA:

      Kalina Barwiołek, SP 357, terapeuta p. Lucyna Borkowska

      Nina Chutna, SP 357, terapeuta p. Lucyna Borkowska

      Daniel Grzybowski, SP 357, terapeuta p. Anna Sabak

      Bruno Jaroszewski, SP 357, terapeuta p. Anna Sabak

      Michalina Jędrzejczak, SP 357, terapeuta p. Lucyna Borkowska

      Hanna Królikowska, SP 357, terapeuta p. Anna Sabak

       

       

       

      GALERIA NAGRODZONYCH PRAC

       

       

       

      UWAGA:

      Nagrody oraz dyplomy będzie można odebrać w budynku naszej szkoły w terminie od 29.05 do 12.06 po wcześniejszym umówieniu. Prosimy o kontakt: dchojnacka@eduwarszawa.pl

       

       

      Organizatorki konkursu:

      Sylwia Łasek-Marmur

      Dagmara Chojnacka

    • Święto Patrona Szkoły
     • Święto Patrona Szkoły

      2 maja 1989 r. miała miejsce uroczytość nadania naszej szkole imienia - Balionów Chłopskich -największej chłopskiej armii okupowanej Europy- będącej szkołą patriotyzmu, odwagi, kuźnią talentów organizacyjnych.

      Bogata literatura przedmiotu, tworzona przeważnie w latach 1945-1989, świadczy o niezwykłym bohaterstwie tej armii oraz notuje wielkie daniny krwi, jaką złożyli w walce o niepodległość chłopi.

       W czasie uroczystości nadania imienia wielu żołnierzy- kombatantów  było  z nami: min. - Komendant      Główny BCh - generał -Franciszek Kamiński, łączniczka-adiutant komendanta -Janina Knyż. Przez wiele lat przedstawiciele chłopskiej armii gościli w naszej szkole - dziś nie ma ich wśród nas, odeszli "na wieczną wartę" , żyją tylko w naszych wspomieniach, a pamięć o ich bohaterstwie będzie trwała. ​​​​​​

      Tradycją naszej szkoły są corocznie organizowane w maju, uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły. Obchody inaguruje uroczysty apel.  Tak było i w tym roku.

       11 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji XXXIV rocznicy nadania Szkole Podstawowej nr 109 imienia Batalionów Chłopskich. Uczniowie klas VI- VII  zaprezentowali się w montażu słowno- muzycznym. Program artystyczny przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli - pani Katarzyny Strzelczyk, Beaty Wojdat, o oprawę muzyczną  zadbał pan Piotr Kania, a dekoracja była dziełem pana Andrzeja Samoraja. 
        Podczas uroczystości, swoje umiejętności gry na akordeonie zaprezentował uczeń klasy IV Kajetan Jarosz.
      Podczas akademii zostały wręczone nagrody  wyróżnionym osobom klas I- VIII, które przystąpiły do konkursów: test wiedzy o patronie, praca plastyczna, prezentacja multimedialna, kartka z pamiętnika i opowiadanie..
      Patronat nad konkursami sprawowała  Dyrektor  Szkoły-  pani Hanna Ratańska Szot.

      EMŁ

      Fotografie -M.Zimny, E.Miłkowska-Łaszkiewicz

    • Program profilaktyczny „Zagraj z Nami ”
     • Program profilaktyczny „Zagraj z Nami ”

      Program profilaktyczny „Zagraj z Nami ”
      Dnia 12.05. w piątek dobiegła końca realizacja programu profilaktycznego „Zagraj z Nami” w naszej szkole. 
      Celem głównym projektu ,,Zagraj z Nami’’ jest zapobieganie uzależnieniom od komputera i Internetu wśród dzieci, poprzez podniesienie wiedzy związanej z uzależnieniami behawioralnymi wśród dzieci oraz wśród rodziców / opiekunów, kadry pedagogiczno /nauczycielskiej jak również kształtowanie umiejętności społecznych dzieci oraz promocja konstruktywnych form spędzania czasu.
      W programie wzięły udział klasy: 6a, 7b oraz 8d. 
             W piątek uczniowie przygotowywali plakaty w grupach. Dotyczyły tematów związanych z  bezpieczeństwem w sieci, alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego oraz komunikacji interpersonalnej.

       
      Agata Cygan 

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

   • Logowanie

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
    • 22 277 11 23
    • ul. Przygodna 2
     03-991 Warszawa
     03-991 Warszawa
     Poland
  • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

  • Liczba wizyt

   liczba odwiedzin: 371121
  • Galeria zdjęć

    brak danych