• ŻYCZENIA
     • ŻYCZENIA

      Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich czas wakacji. Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania. Teraz czas na zasłużony odpoczynek.

      Dziękując za wysiłek i współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami.

      Życzymy Wam, by te wakacje na zawsze pozostały w Waszej pamięci jako wyjątkowo udane. Nowo odkryte miejsca i nowo poznani ludzie, niech sprawią, że poczujecie się jeszcze szczęśliwsi. Niech przygody, które przeżyjecie, dostarczą Wam wyłącznie dobrych emocji: radości, zachwytu, dumy.

      Uważajcie na siebie i wracajcie szczęśliwie ze swych wakacyjnych podróży. Do zobaczenia 4 września!

      DYREKCJA

      NAUCZYCIELE 

      SP 109

    • Ostanie chwile ... już tylko świadectwo i pora ruszać na wakacje !
     • Ostanie chwile ... już tylko świadectwo i pora ruszać na wakacje !

         23 czerwca - to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie 109-tki. Już od rana, uczniowie czuli, że przyszło lato i pora opuścić szkolne mury. Zanim nastąpił ten moment, wszyscy wzięli udział w uroczystościach związanych z zakończeniem roku. Najpierw ze szkołą pożegnali się uczniowie klas pierwszych. Później swój czas mieli drugoklasiści i trzecioklasiści. Dla tych ostatnich był to bardzo wzruszający moment, ponieważ zakończyli pierwszy etap edukacji i ze smutkiem pożegnali się ze swoimi nauczycielami, którzy przeprowadzili ich przez jedne z najważniejszych chwil w życiu szkolnym. 

             Ostatnia uroczystość dotyczyła pożegnania uczniów klas IV -V–VI -VII. Pani Dyrektor powitała zaproszonych gości, rodziców oraz najważniejszych uczestników tego spotkania – uczniów. Po krótkiej prezentacji przez uczennic  nastąpiło przemówienie pani dyrektor Hanny Ratańskiej-Szot. Zwróciła ona szczególną uwagę na bardzo dużą ilość sukcesów, jakie odnieśli uczniowie w ciągu ostatniego roku szkolnego. Można do nich zaliczyć osiągnięcia artystyczne, przedmiotowe, sportowe i inne. Również zaproszeni goście gratulowali młodzieży szkolnej ich sukcesów, a nauczycielom dziękowali za ich pracę. Szczególnie serdeczne słowa skierował do wszystkich zebranych pan Wiktor Sierociński - przewodniczacy Rady Rodziców. 

              Następnie pani Dyrektor z wychowawcami oraz zaproszonymi gośćmi wręczyła świadectwa i nagrody dla wyróżnionych uczniów. Nagrodzeni zostali również laureaci różnych konkursów.  Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas po świadectwa szkolne. Tam nastąpiło pożegnanie z nauczycielami i kolegami.

      Wszyscy sobie wzajemnie życzyli udanych wakacji.

    • Pożegnania nadszedł czas….Już za dzień, za chwilę ...
     • Pożegnania nadszedł czas….Już za dzień, za chwilę ...

      Nadszedł czas podsumowań, wspomnień i wreszcie …pożegnania, a także podziękowań nauczycielom i innym pracownikom szkoły za włożone serce. Rozpoczyna się nowa przygoda, nowy etap w Waszym życiu.

      Pozostaniecie w naszej pamięci i Wy pamiętajcie i o nas! Powodzenia Ósmoklasiści!

      Akademia pożegnania uczniów klas  VIII odbyła się 20 czerwca 2023 r. Tradycyjnie rozpoczęto się od zatańczenia poloneza, po którym uczniowie złożyli  uroczyste ślubowanie i przekazali sztandar szkoły w ręce młodszych kolegów.

      Następnie Dyrektor Szkoły p. Hanna Ratańska-Szot, wychowawcy klas p.Urszula Kolbicz-Gajda,  p. Aleksandra Biela-Wołonciej oraz panowie Leszek Wróblewski i Rafał Goławski, a także  Przewodniczący Rady Rodziców  p. Wiktor Sierociński  wręczyli uczniom nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, wzorowe zachowanie, sukcesy sportowe oraz pracę na rzecz samorządu uczniowskiego i pracę  w wolontariacie.

      Po rozdaniu  nagród ósmoklasiści zaprezentowali swoje  umiejętności artystyczno – wokalne, recytując  wiersze, śpiewając  piosenki przy wsparciu p. Piotra Kani.

      W programie znalazł się również występ uczniów  z klas VII, którzy pożegnali swoich  starszych kolegów i koleżanki oraz  wręczyli im drobne upominki.

      Absolwentom życzymy szczęścia, radości  i osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.

      Pamiętajcie

      Każda piękna chwila ma swoją datę ważności …

      A czas zatrzymujemy dzięki wspomnieniom…

       

      „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy. Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy…”

      Dekoracja gotowa.

      Próby poloneza trwają

    • Fundacja Judyta
     • Fundacja Judyta

      14 czerwca 2023r. odwiedzili nas podopieczni Fundacji Judyta. Dzieci osobiście poznały przeurocze, przecudne, "niepełnosprytki” – Glorię, Frodo, Lusię i Snowego.

      Po lekcji edukacyjnej dzieciaki nauczyły się jak pomóc bezdomnym pieskom i co zrobić, aby zapobiegać ich bezdomności. Po zajęciach zostały przekazane wszystkie dary zebrane w czasie zbiórki w szkole.

      W imieniu fundacji bardzo dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie w zbiórce Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom

     • SPORTOWA OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW

      W dniu dzisiejszym grupa 0d Sówki była na obiekcie OSiR Syrenka II Marysin, gdzie odbyła się SPORTOWA OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW

      Zobaczcie jak te małe pociechy świetnie się bawiły, a przy tym aktywnie spędziły czas

      Medale wręczył Leszek Baraniewski - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer oraz Dyrektor naszego ośrodka - Sylwester Rudziński

      Udział w wydarzeniu wzięła również Radna Dzielnica Wawer Joanna Buczyńska

      Świetnie było.

      Do zobaczenia za rok

       

     • WAKACJE Z KSIĄŻKĄ

      A to miej na pilnej pieczy abyś czytał kiedy tylko możesz 

      Mikołaj Rej 

      Zgodnie z zaleceniami programowymi Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. biblioteka szkolna umożliwia czytelnikom wypożyczenie książek w czerwcu na okres wakacji.

      W tym celu należy zwrócić do biblioteki wcześniej wypożyczone lektury i inne książki, najpóźniej do 21 czerwca, aby móc wypożyczyć książki na wakacje.

    • ZDROWY POCZĘSTUNEK
     • ZDROWY POCZĘSTUNEK

      W dniu 13 czerwca w ramach promocji zdrowego odżywiania, na korytarzu naszej szkoły rozstawiliśmy kram owocowo – warzywny, oferujący wszystkim odwiedzającym go zdrowy poczęstunek. To już druga edycja naszego przedsięwzięcia!

      Chętnych na małe co nieco nie brakowało :) Aż miło było patrzeć jak ze stołu znikają owoce i warzywa, efektem czego był puściutki stół już na początku drugiej przerwy. Brawo!

      To świetny znak, że dobre nawyki żywieniowe są wśród nas!

      Duże podziękowania dla Uczniów klasy 7a za pomoc i zaangażowanie; staranne wyszorowanie owoców i warzyw, podzielenie ich i udział we wspólnym przygotowaniu poczęstunku :)

      Dziękujemy Radzie Rodziców za finansowe wsparcie naszej akcji.

      J. Sperczyńska

    • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
     • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

      Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbywa się w dniach 1–7 czerwca 2023 r. Hasło tegorocznego Tygodnia Czytania zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

      Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich nauczycieli do podzielenia się z uczniami swoimi ulubionymi  książkami z dzieciństwa.  Poczytajmy głośno przez 10 minut na lekcji  -  zarówno małym jak również tym nieco większym dzieciom. 

      Na zakończenie TYGODNIA spotkanie na boisku- nasza społeczność szkolna włączy się w ogólnopolską akcję JAK NIE CZYTAM? JAK CZYTAM? . 

      7 czerwca - punktualnie o godzinie 10 - na szkolne boisko ZAPRASZAM uczniów klas 1-3 pod opieką nauczycieli - w tym dniu dzieci przynoszą własne książki, które podczas happeningu będą czytać (przy niesprzyjającej pogodzie "spotkanie na czytanie" na górym korytarzu) 

    • 9 VI - Dzień Przyjaciela
     • 9 VI - Dzień Przyjaciela

      Drzewko Przyjaźni
      Dziś 9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela w związku z tym świętem uczniowie SP 109 w maju zastanawiali się jak można budować przyjaźń? W ramach programu „Szkoła Demokracji” powstało Drzewko Przyjaźni, na którym cała społeczność uczniowska mogła dzielić się swoimi pomysłami na budowanie przyjaźni. 
      „Jedna z popularnych sentencji życiowych mówi o tym, że jeśli człowiek jest zdrowy, ma rodzinę, dach nad głową i wiernego przyjaciela, to jest bogatszy niż mu się wydaje. 9 czerwca swoje święto mają właśnie osoby, które często są nam bliskie niczym rodzina. Wydarzenie ma na celu umacnianie więzi pomiędzy ludźmi, uświadamianie, jakim drugi człowiek może być oparciem w każdej trudnej sytuacji.
      Kim jest prawdziwy przyjaciel?
      Słowo „przyjaciel” wywodzi się od czasownika „przyjać”, „sprzyjać”. A jak rozpoznać, że ktoś jest naszym kompanem na dobre i na złe? Czasami mamy takich ludzi obok siebie, a nie potrafimy dostrzec, że to są prawdziwi przyjaciele. Pierwsza rzecz to okres znajomości. By ktoś zasłużył na miano przyjaciela, trzeba czasu. Trudno nazwać tak kogoś, kogo znamy kilka miesięcy czy rok. To za krótko, by sprawdzić się w życiowych sytuacjach, kiedy jedna ze stron potrzebuje pomocy, wsparcia. Nieprzypadkowo powiedzenie że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie jest jak najbardziej trafne. Dlatego wielu lat wymaga rozpoznanie, kto nim jest. Kto stanie za naszymi plecami, kiedy wszyscy inni się odwrócą? Kto nas odwiedzi w szpitalu jeśli zachorujemy? Kto pożyczy większą sumę pieniędzy? Kto pomoże zrobić nam remont i nie weźmie za to ani złotówki? Na drugim biegunie są osoby, które trzymają się innych tylko dlatego, że są oni popularni albo bogaci. Kiedy to znika, razem z nim odchodzi pseudo przyjaciel.
      Przyjaciel to osoba, z którą dzielimy nasze tajemnice, radości, smutki. Możemy przyjść do niego bez zaproszenia w samym środku nocy, a on otworzy drzwi. Przyjaciel będzie nas wspierał na dobre i na złe, nawet jeśli nie do końca będzie przekonany o słuszności sprawy. Przedstawi swoją opinię, wyrazi wątpliwości, ale w razie potrzeby stanie po naszej stronie. Lojalność to jeden z najważniejszych elementów udanej relacji, testowany na przestrzeni całej znajomości.
      Dzień Przyjaciela
      Jak spędzić 9 czerwca? Sprawa jest oczywista - ten dzień najlepiej spędzić więc wspólnie, przyjaciele mają zazwyczaj podobne zainteresowania, np. sport czy muzyka. Można się wybrać na dobry obiad, do pubu czy pojeździć na rowerze. Pomysłów nie powinno zabraknąć. Niektórzy z okazji święta wręczają swoim kompanom drobne prezenty, wysyłają życzenia, jeśli bezpośredni kontakt jest utrudniony.
      W dniu święta warto też pomyśleć nieco o ludziach z przeszłości - każdy z nas pewnie zna bliską osobę, z którą urwał się kontakt. W Dzień Przyjaciela może warto odnowić znajomość? W końcu najlepsze przyjaźnie rodzą się na podwórku czy w szkole, we wczesnych latach życia. Pielęgnowanie takich relacji nie zawsze jest łatwe, ale w ten sposób można zbudować prawdziwą przyjaźń. W późniejszych latach, kiedy mamy już swoją rodzinę, o wiele trudniej jest poznać „bratnią duszę”. Warto więc dać niektórym ludziom jeszcze jedną szansę.”


      Agata Cygan z Samorządem Uczniowskim 
      *źródło: https://www.kalbi.pl/dzien-przyjaciela

     • "Dzień Kosmosu"

      28 kwietniaw klasie 1a odbyły się zajęcia pod hasłem "Dzień Kosmosu". Sala zamieniła się na moment w przestrzeń kosmiczną. Uczniowie zaspokoili swoją dziecięcą ciekawość, zdobyli wiedzę o wszechświecie oraz bawili się i tańczyli przy kosmicznej muzyce.

      Było kosmicznie! Brawa dla dzieci i Pani Joanny Górczyńskiej

       

    • obrazek
     • Podsumowanie projektu terapeutycznego zrealizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych (WIE)

       

      "Słyszę, czuję, tworzę" - program arteterapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki

      W ramach XVIII edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych SP 109 otrzymała dofinansowanie na realizację projektu terapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki "Słyszę, czuję, tworzę".

      Program realizowany był w oddziałach przedszkolnych, a jego założeniem było osiągnięcie pozytywnych efektów poprzez stymulację zmysłu wzroku, słuchu i dotyku.

       

      Główne cele programu, to:

      • rozładowanie napięć i nagromadzonych negatywnych emocji;
      • rozwój emocjonalny, wspieranie stabilizacji emocjonalnej;
      • rozwój społeczny, integrowanie grupy, kształtowanie umiejętności pracy w parach i w grupie;
      • poznawanie siebie i świata, wychodzenie ze schematów;
      • twórcza ekspresja, poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych;
      • rozwijanie motoryki dużej i małej;
      • usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej;
      • umuzykalnianie, doskonalenie umiejetności naśladowania określonych rytmów;

       

      W ramach projektu zrealizowany został cykl zajęć o charakterze arteterapeutycznym z elementami sensoplastyki i muzykoterapii:

      • WARSZTATY Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI: bazujące na twórczych działaniach z wykorzystaniem metody integracji sensorycznej, wspierające motorykę dużą i małą uczestników, doskonalące koordynację wzrokowo-ruchową, stworzyły dzieciom przestrzeń do współnego wyrażania siebie w procesie tworzenia dzieł plastycznych.
      • WARSZTATY Z ELEMENTAMI MUZYKOTERAPII: opierajace się na prostym muzykowaniu z wykorzystaniem instrumentu Bum Bum rurki, rozwijające ciekawość, ekspresję muzyczną, poczucie rytmu, wrażliwość i pamięć słuchową, doskonalące koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, koncentrację uwagi i spostrzegawczość, wpłynęły na kreatywność i wyobraźnię dzieci.

       

       

      WARSZTATY Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI:

       

      1. Praca grupowa "Bałwanek" -  dzieci wykonały pastelami olejnymi pracę wielkoformatową o wielkości 16 kartek A4, następnie pomalowały ją czarną farbą zdrapką.

       

      2. Praca indywidualna "Pisanka" - dzieci wyklejały kształt pisanki plasteliną według swojego pomysłu, a następnie ozdabiały różnego rodzaju makaronem.

       

      3.  Praca indywidualna "Masa solna" - każde z dzieci wykonało własnoręcznie masę solną, a następnie eksperymentowało, wycinając kształty, wałkując, odciskając kształty i faktury.

       

      4. Praca grupowa "Wielkanocne kurczaczki" - dzieci ozdobiły jaja wycięte z kartonu za pomocą elementów o różnym kształcie i fakturze: pomponami, piórami, chrupkami, skorupkami jaj, papierowymi kółeczkami, posypką, krepiną, cekinami itp. 

       

      5. Praca grupowa "Pizza" - dzieci wylepiły okrąg z kartonu gliną, a następnie ozdabiały swoją "pizzę" za pomocy różnego rodzaju makaronu, słomkami, fasolą, grochem, ciecierzycą, ziarnkami pieprzu i ziela angielskiego, pestami dyni, wiórkami, kuleczkami styropianu i pomponami.

       

      6. Praca grupowa "Owieczki na hali" - każde z dzieci wykonało górę - wydzierając ją z gazety, choinkę, a także owieczkę, wyklejając ją watą i choć to nie łatwe, do klejenia używały tylko paluszków. Na koniec każde z dzieci przykleiło swoje dzieła na dużym kartonie, tworząc tym samym piękną pracę grupową.

       

      7. Praca w parach "Akwarium"  - każde z dzieci odrysowało i wycięło kształt dłoni z kolorowego kartonu, a następnie w parach, przyklejając różnego rodzaju materiały  stworzyły barwne akwarium.

       

      8. Praca grupowa - "Geometryczne ptaki" - dzieci wycięły koła, owale, trójkąty i kwadraty z kolorowego papieru, a następnie korzystając z różnorodnych pod względem sensorycznym materiałów stworzyły geometryczne ptaki.

       

      9. Praca indywidualna "Kwiaty w wazonie" - każde z dzieci wycięło z kolorowego papieru geometryczny kształt wazonu, a następnie tworzyło kwiaty, odciskając dłonie pomalowane farbami.

       

      10. Praca grupowa - "Kolorowe wieżowce" - dzieci przyklejały na dużym kartonie okienka pomalowane farbą zdrapką, na których za pomocą patyczka wydrapały własne obrazki.

       

       

      WARSZTATY Z ELEMENTAMI MUZYKOTERAPII - BUM BUM RURKI

       

       

      WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNY

      "Palcem Malowane"

       

      Zwieńczeniem projektu był II warszawski konkurs plastyczny "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Konkurs dedykowany był uczniom uczestniczącym w zajęciach specjalistycznych" terapii pedagogicznej, terapii ręki, terapii logopedycznej lub integracji sensorycznej.

       

       

      Celem konkursu było: 

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej, orientacji przestrzennej,
      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
      • czerpanie radości przy tworzeniu prac z wykorzystaniem różnych technik plastycznych
      • motywowanie dzieci do ćwiczeń terapeutycznych,
      • umożliwienie dzieciom z dysleksją w przełamaniu niechęci w pracy nad swoimi trudnościami
      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty pedagogicznego, rodzica i dziecka

       

       

       

      GALERIA NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH PRAC:

       

       

       

       

      Osoby odpowiedzialne za projekt:

      Sylwia Łasek-Marmur - terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka - logopeda, terapeuta SI

       

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2
    03-991 Warszawa
    03-991 Warszawa
    Poland
 • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 371049
 • Galeria zdjęć

   brak danych