Wyniki konkursu malarskiego „Kwiatami malowane”:
Prezentacja prac KWIATAMI MALOWANE.pptx
Kategoria klas 4-5
- Miejsce Sandra Biszczak 4c
- Miejsce Jakub Zimny kl. 5d
- Miejsce Kuba Podlecki 5d
Wyróżnienia: Joanna Janiszek 5c, Hania Kamińska – 5c
Kategoria klas 6-8
- Miejsce Zofia Balukiewicz 8c
- Miejsce Karolina Pawelec 6e
- Miejsce Kinga Bazan 6c
Wyróżnienia: Pola Maciejewska 6e, Julia Podlecka 6c, Laura Michalska 7a
Gratulujemy zwycięzcom!
Małgorzata Pijanowska & Anna Rafalska
Konkursy fotograficzne
Szkoła Podstawowa nr 109 w Warszawie zaprasza uczniów klas I - VII do udziału w następujących konkursach fotograficznych:
Martwa natura - regulamin konkursu fotograficznego
Martwa natura - zgoda na przetwarzanie danych uczestnika konkursu
Ja i mój przyjaciel zwierzak - regulamin konkursu fotograficznego
Ja i mój przyjaciel zwierzak - zgoda na przetwarzanie danych uczestnika konkursu
Koordynatorzy konkursu
Nauczyciel plastyki - Małgorzata Pijanowska
Nauczyciel techniki - Anna Rafalska
UWAGA! Listy dzieci zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klas 1 w SP 109
aktualizacja : 13 05 2020 20:35
Listy dzieci zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klas 1 w SP 109 zostały na stronie szkoły opublikowane 12 maja 2020 r. (wtorek) w zakładce REKRUTACJA 2020/2021.
Publikacja list dzieci przyjętych i nieprzyjętych oraz postępowanie odwoławcze
W piątek 22 maja br. w przedszkolach i szkołach podstawowych (również na stronach internetowych tych placówek) zostaną wywieszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Informacja ta będzie również dostępna w systemie rekrutacyjnym, po zalogowaniu się na koncie dziecka.
Postępowanie odwoławcze rozpocznie się w piątek 22 maja br.
Zgodnie z art. 158 ust. 6 – 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
(Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.):- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzice/prawni opiekunowie mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej w przedszkolu/szkole z wnioskiem o sporządzanie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka.
- Komisja rekrutacyjna sporządza uzasadnienie w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodziców/prawnych opiekunów.
- W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzice/prawni opiekunowie mogą wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
- Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie
7 dni od dnia otrzymania odwołania. - Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola/szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
Odwołania można przesłać na adres e-mail placówki. Nie trzeba dostarczać ich osobiście.
___________________________________________________________________________
Szanowni Państwo,
zgodnie z harmonogramem 12 maja 2020 r. o godz.13:00 w szkołach podstawowych opublikowane zostały listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Informacja o zakwalifikowaniu/niezakwalifikowaniu kandydata jest również dostępna dla rodziców w systemie rekrutacyjnym, po zalogowaniu się na koncie dziecka.
Dodatkowo, zgodnie z § 11b rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 listy kandydatów zakwalifikowanych, kandydatów niezakwalifikowanych oraz listy kandydatów przyjętych
i kandydatów nieprzyjętych podaje się do publicznej wiadomości także na stronie internetowej
szkoły.Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia, w terminie od 12 do 20 maja br. (do godz. 16.00) potwierdzają wolę zapisu do przedszkola/szkoły, do której dziecko zostało zakwalifikowane.
Wolę zapisu można potwierdzić:- elektronicznie w systemie rekrutacyjnym - po zalogowaniu się na konto kandydata, należy ,,kliknąć” przycisk "Potwierdź wolę zapisu w placówce” (instrukcja dla rodziców będzie dostępna w systemie rekrutacyjnym)
lub
- przesyłając skan/zdjęcie potwierdzenia woli zapisu na adres mailowy przedszkola/szkoły do której dziecko zostało zakwalifikowane.
Elektroniczne potwierdzenie woli zapisu jest wystarczające i nie wymaga przesłania na adres mailowy szkoły skanu/zdjęcia potwierdzenia.
Niepotwierdzenie woli zapisu dziecka jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca.
Jeśli dziecko ubiegało się o przyjęcie tylko do szkoły obwodowej (na podstawie zgłoszenia) i zostało do niej zakwalifikowane, rodzic nie musi potwierdzać woli zapisu – dla tej grupy dzieci system automatyczne potwierdzi wolę zapisu.
EMŁ.
MEN- Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – ogłaszamy konsultacje
aktualizacja : 08 05 2020 18:21
Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021, terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych – to główne kwestie ujęte w projekcie harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Dziś, 8 maja br. przekazujemy go do konsultacji. Na opinie dotyczące proponowanych terminów czekamy do 13 maja br. Zachęcamy do udziału w konsultacjach.
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do szkół dla dorosłych, branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.
UWAGA! W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki, można składać elektronicznie.Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego terminu tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne (do 31 lipca).
Terminy składania wniosków i dokumentów do szkół ponadpodstawowych
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 15 czerwca 2020 r. do 4 sierpnia 2020 r., z wyjątkiem:
- szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej,
- oddziału dwujęzycznego,
- oddziału międzynarodowego,
- oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej,
- oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji,
oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane będą do dnia poprzedzającego przeprowadzenie w I terminie, odpowiednio sprawdzianu kompetencji kierunkowych, predyspozycji językowych, kompetencji językowych i prób sprawności fizycznej, o których mowa w pkt. 3-5 harmonogramu. Dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, sprawdzianu kompetencji językowych, sprawdzianu predyspozycji językowych oraz prób sprawności fizycznej.
UWAGA! W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki, można składać elektronicznie.
Termin składania świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu Do 4 sierpnia 2020 r. należy złożyć uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty (może być także wersja elektroniczna)
Termin ogłoszenia list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych12 sierpnia 2020 r. zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkół.
Termin ogłoszenia list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych19 sierpnia 2020 r. zostaną ogłoszone listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkół.
UWAGA! W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty listy z wynikami postępowania rekrutacyjnego zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych mogą być publikowane na stronach internetowych szkół.
Dodatkowe terminy składania dokumentów
Od 13 sierpnia do 18 sierpnia 2020 r. rodzice kandydata zakwalifikowanego do szkoły, muszą doręczyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu, o ile nie zrobili tego w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w terminie do 4 sierpnia br.
W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.
Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
Bez rekrutacji uzupełniającej
W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego. Jest to podyktowane brakiem możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu ustawowego tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne (art. 161 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, będą przyjmowani do tych szkół na podstawie decyzji dyrektora placówki (art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.
Konsultacje – zachęcamy do udziału
Ze względu na duże znaczenie terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 przekazujemy projekt harmonogramu do konsultacji.
Uwagi i opinie prosimy przekazywać drogą elektroniczną na adres mailowy konsultacje_rekrutacja@men.gov.pl do 13 maja br. do godz. 12.00.
Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej
Materiały
PLAN NABORU DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Szanowni Państwo! Na razie konkretów brak - terminy zostaną niezwłocznie ogłoszone jak MEN wyda rozporządzenie - na pewno zostaną zmienione i ten 11 maja, który był zaplanowany jest nieaktualny. Na dzień dzisiejszy do szkół wysyłane są loginy i hasła do logowania do systemu i uzupełniane dane.
Na stronie kuratorium znajduje się informacja o Zmianach dotyczących terminów postępowania rekrutacyjnego a także terminów składania dokumentów
Zgodnie z § 13 ww. rozporządzenia w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu nie stosuje się przepisu art. 154 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe. Oznacza to, że wyłącza się stosowanie harmonogramu rekrutacji określonego Zarządzeniem nr 8 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie rekrutacji uczniów do publicznych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021.Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych, z wyjątkiem publicznych szkół policealnych, publicznych branżowych szkół II stopnia oraz publicznych szkół dla dorosłych, jest przeprowadzane w nowych terminach określonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Podobnie na stronie Biura Edukacji odnośnie terminów postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych widnieje tylko poniższy komunikat:
OPUBLIKOWANY: CZWARTEK, 16 KWIETNIA, 2020 - 13:39
ZAKTUALIZOWANY: CZWARTEK, 23 KWIETNIA,2020 - 22:27
Szanowni Państwo, zgodnie z 1 pkt 2 Rozporządzenia MEN z dnia 10 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 657), postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych będzie przeprowadzane w terminach określonych przez ministra do spraw oświaty i wychowania.Terminy postępowania rekrutacyjnego, w tym terminy składania dokumentów do wybranych szkół zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie: men.gov.pl i edukacja.warszawa.pl
Z poważaniem
Hanna Ratańska-Szot
Dyrektor Szkoły
SAMORZĄD - Na Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Szanowni Czytelnicy, Przyjaciele Bibliotek,
Już po raz 35. obchodzimy 8 maja - Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja. Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek.
W tym roku obchody przeniosły się do cyfrowego wymiaru, a hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece” nabrało szczególnego znaczenia.
MAJOWE ŚWIĘTA
Początek maja to dla Polaków trzy dni świąt. 1 maja przypada Święto Pracy, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto upamiętnia strajk robotników w Chicago w 1886 r., walczących o wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce 1 Maja jest świętem państwowym od 1950 r. i jest ustawowym dniem wolnym od pracy. Od 2004 r. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja to święto narodowe ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku . Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, rocznica Konstytucji została ustanowiona świętem narodowym dzięki uchwale z 29 kwietnia 1919 roku Sejmu Ustawodawczego. W okresie II Rzeczypospolitej obchody Święta Narodowego były organizowane przez stałe Komitety Obchodów Uroczystości Narodowych i Państwowych lub przez corocznie powoływane specjalne Komitety Obchodu Święta Narodowego 3 Maja. Komitety składały się z przedstawicieli władz, organizacji społecznych i instytucji samorządowych w danej miejscowości, które były odpowiedzialne za przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości. Stałą częścią obchodów Święta Narodowego 3 Maja była zbiórka na Dar Narodowy 3 Maja, zaś jej celem było wsparcie Macierzy Szkolnej. W 1906 roku ówczesny prezes Macierzy Szkolnej, Henryk Sienkiewicz ustanowił hasło zbiórki „Dar Narodowy 3 Maja”.
Święto obchodzone było po II wojnie światowej do 1946 roku, kiedy doszło w wielu miastach do studenckich manifestacji. To stało się przyczyną zniesienia Święta w 1951 roku przez ówczesne władze komunistyczne. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócone ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Pierwsze obchody 3 maja po tak długiej przerwie odbyły się w 1990 roku w Warszawie na Placu Zamkowym, w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale 3 maja to też święto kościelne. To święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zostało ono ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele katolickim. Upamiętnia ono złożone przez Jana Kazimierza w trakcie potopu szwedzkiego śluby lwowskie, kiedy to król powierzył Polskę pod opiekę Matki Bożej. Dlaczego święto to jest również 3 maja?
Początkowo święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbywało się w pierwszą niedzielę maja – z inicjatywą wyszło najprawdopodobniej lwowskie Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej. Pomysł spotkał się z poparciem arcybiskupa.
- Papież w 1909 roku dla diecezji lwowskiej oraz przemyskiej ustanowił święto Królowej Korony Polskiej, właśnie na pierwszą niedzielę maja.
- W 1914 roku święto przeniesiono na 2 maja.
- Swoje miejsce w kalendarzu na 3 maja święto NMP Królowej Polski znalazło kilka lat później z inicjatywy biskupów polskich, którzy zaproponowali ustanowienie święta właśnie na ten dzień po to, by podkreślić jego związek z Konstytucją 3 maja (wypełniała ona część założeń składanych w ślubach Jana Kazimierza).
- Od 1925 roku obchodzone 3 maja święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione dla wszystkich polskich diecezji i w ten sposób połączyło się z obchodami narodowego święta upamiętniającego uchwalenie konstytucji.
31. ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA
2 maja 1989 roku Szkoła Podstawowa nr 109 przy ulicy Przygodnej 2 w Warszawie otrzymała imię BATALIONÓW CHŁOPSKICH. >>>film
Ten majowy pogodny dzień zgromadził wielu znakomitych gości, wśród których nie mogło zabraknąć tych najważniejszych, czyli żołnierzy Batalionów Chłopskich, na czele z Komendantem Głównym BCh gen. Franciszkiem Kamińskim. To on dokonał uroczystego wręczenia sztandaru szkoły ówczesnej dyrektorce - p. Elżbiecie Pawelskiej.
W drzewce sztandaru zostały wbite gwoździe pamiątkowe najważniejszych w tym momencie osobistości - obecnych na uroczystości: żołnierzy BCh, polityków, przedstawicieli władz miasta i dzielnicy oraz fundatorów, projektantów i wykonawców tego dzieła.
więcej>>>
Konkursy świetlicowe
Świetlica szkolna zaprasza uczniów klas I -VII do udziału w konkursach fotograficznych.
Regulamin konkursu fotograficznego "Mój świat"
Zgoda na przetwarzanie danych konkursu "Mój świat"
Regulamin konkursu "Mój świat - konstrukcja"
Zgoda na przetwarzanie danych konkursu "Mój świat - konstrukcja"
Serdecznie zapraszam
Wychowawca świetlicy - Pani Marta Al Amin
23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni. Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Obchodzone na całym świecie święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku jest Kuala Lumpur (Malezja) .W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r. Każdego roku od 1995 świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny. Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy w przestrzeni internetowej.
-Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez Facebooku #StayAtHome i #WorldBookDay.
Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday
W tym roku niestety nie ma możliwości spotkania się w biblioteve, ze względu na tzw. społeczną kwarantannę. Biblioteka jest zamknięta - zapraszamy czytelników na spotkania w przestrzeni internetowej.
W tym roku świętowanie przeniosło się do internetu. Epidemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia sprawiły, że życie literackie przeniosło się do mediów społecznościowych. Odbywają się tam premiery książek, spotkania autorskie, rozmowy o literaturze. Działają grupy literackie i blogerzy.Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej szkolnej strony "facebookowe"j - Biblioteka_SP109 https://www.facebook.com/Biblioteka_SP109
Właśnie tam, również z okazji tegorocznych obchodów, informujemy o ciekawych inicjatywach czytelniczych oraz zamieszczamy propozycje konkursów, quizów wokłól literatury, które przygotowali dla swych czytelników pisarze i bibliotekarze.EMŁ
22 IV DZIEŃ ZIEMI
CIEKAWA PROPOZYCJA NA DZIEŃ ZIEMI ! MUZEUM WARSZAWY Dzień Ziemi 2020. To największe święto ekologiczne świata! Co możemy zrobić tego dnia? Dzień Ziemi obchodzony jest od 1870 roku, w Polsce od 1990 r. W tej chwili w obchodach bierze udział ponad 190 państw.
To dzień, który ma skłonić nas do zainteresowania się bieżącą sytuacją naszej planety. Ma na celu budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.
To największe ekologiczne święto świata. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu Jak w dobie koronawirusa można je obchodzić? Choć z powodu epidemii koronawirusa obowiązuje nas wiele obostrzeń i akcje w przestrzeni publicznej nie są organizowane, to jak przekonują ekolodzy, w dobie zmian klimatycznych, warto zastanowić się nad swoimi przyzwyczajeniami i pomyśleć, jak być bardziej eko.
To właśnie drobne zmiany w życiu każdego z nas mogą przyczynić się do zmian globalnych. Oprócz zmagania z pandemią koronawirusa, Polska musi zmierzyć się z czekającą ją suszą. A to wpłynie również na nas - szacuje się, że ceny żywności poszybują w górę.
W Dniu Ziemi warto rozejrzeć się wokół siebie. Od kilku tygodni ulice wielu miast aż toną od zużytych jednorazowych rękawiczek i masek ochronnych. Tymczasem, to co ma nas chronić, kiedy ląduje na ulicy, staje się biologicznym niebezpieczeństwem. Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego te środki ochrony, po zdjęciu, powinny trafić do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.
Wielu z nas przekonało się, jakie wytchnienie daje natura w trudnym czasie społecznej izolacji. Wyobrażacie sobie życie bez niej? Może to czas na zmiany? Uczcijmy Dzień Ziemi refleksją.
Warto również wspomnieć, że z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się również interaktywna interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok http://mediapl-ngc.natgeotv.com/93646-przyszlosc-zielonej-p…! Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat - jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.
Wyniki zdalnego konkursu "Kartka wielkanocna 2020"
Kartka_Wielkanocna_2020_prezentacja
Laureaci Konkursu
Miejsca I – III
I. Amelka Drozdalska
II. Oliwia Duszyńska, Ola Śliwińska, Małgorzata Bartoszczuk
III. Daryna Hetman, Brunon Pawlicki, Ula Pałczyńska
Wyróżnienia:
Ala Wojciechowska-Stanik, Anna Kowalkowska, Hania Reczek, Ignacy Kowalkowski, Jan Ziontek, Lena Moreń, Małgorzata Kowalkowska, Nina Szymańska, Polina Hetman, Stefania Rychlak, Weronika Lepianka, Wojtek Michalec
Wiosenna przerwa świąteczna
aktualizacja : 04 04 2020 22:02
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Informacja na ten temat została opublikowana na stronie internetowej MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r) oraz stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie (https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/14645,Wiosenna-przerwa-swiateczna-w-szkolach-od-9-do-14-kwietnia-2020-r.html ).
Podstawy prawne:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) – § 3 ust.1 pkt 3.
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 IV
Co roku 2. kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD). Obchody te mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz Zespołu Aspergera. W tym roku, ze względu na sytuację jaka panuje w Polsce i na całym świecie proponujemy wszystkim poszerzenie swojej wiedzy na temat spektrum autyzmu bez wychodzenia z domu. Poniżej lista filmów dla młodzieży, które w swojej fabule podejmują temat szeroko pojętego autyzmu. Oto nasze propozycje:
Filmy dla młodzieży:
- „Asperger’s Are Us” komedia dokumentalna
Reżyseria: Alex Lehmann
Czterech przyjaciół, których łączy poczucie humoru oraz posiadanie zaburzeń ze spektrum autyzmu, przygotowuje program ostatniego występu swej trupy.
- „Atypowy” dramat, komedia
Twórca: Robia Rashid
Sam to wchodzący w dorosłość 18-latek ze spektrum autystycznym. Pewnego dnia decyduje się na wyjście spod matczynej kontroli oraz znalezienie dziewczyny.
- „Adam” dramat, komedia, romans
Scenariusz i reżyseria: Max Mayer
Adam ma Zespół Aspergera, który utrudnia nawiązanie kontaktu z otoczeniem, co nie przeszkadza sąsiadce Beth się z nim zaprzyjaźnić.
- „W kosmosie nie ma uczuć” dramat, komedia, romans
Scenariusz i reżyseria: Andreas Öhman / Jonathan Sjöberg
Osiemnastolatek z Zespołem Aspergera próbuje przywrócić swojemu życiu dającą poczucie bezpieczeństwa rutynę. Precyzyjny harmonogram tygodnia legł bowiem w gruzach po tym, jak jego starszy brat został opuszczony przez dziewczynę.
- „Życie animowane” animacja, dokumentalny
Reżyseria: Roger Ross Williams
Dokument opowiadający historię autystycznego chłopca, który w wieku trzech lat traci zdolność mowy. Dzięki bajkom Disneya udaje się rodzicom ponownie nawiązać z nim kontakt.
- „Mary i Max” animacja, dramat, komedia
Scenariusz i reżyseria: Adam Elliot
Ośmioletnia Mary zaprzyjaźnia się z mieszkającym na drugiej półkuli czterdziestoletnim Maxem.
REKRUTACJA - nowy harmonogram
aktualizacja : 31 03 2020 01:21
Szanowni Państwo, poniżej szczegółowy harmonogram rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz harmonogram rekrutacji do klas pierwszych w szkołach podstawowych.
Nowy_harmonogram_rekrutacja_przedszkolna_2020_2021.xls
Nowy_harmonogram__rekrutacja_klasy_I_2020_2021.xlsx
Z poważaniem
Hanna Ratańska-Szot
Przedłużenie rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych (ogólnodostępnych i integracyjnych) w szkołach podstawowych
aktualizacja : 27 03 2020 17:45
Rodzice, którzy nie zarejestrowali wniosków w systemie i nie przesłali ich do przedszkola/szkoły pierwszego wyboru będą mogli to zrobić w terminie do 23 kwietnia br.
Możliwość rejestracji wniosków w systemie rekrutacyjnym zostanie ponownie uruchomiona 30 marca br. o godz. 13.00.
Do 23 kwietnia br. przedłużono również termin na uzupełnienie braków we wnioskach już złożonych.
Dokumenty można przesłać na adres e-mail placówki. Nie trzeba dostarczać ich osobiście.
Rodzice, którzy już złożyli wnioski nie muszą ponownie ich składać.
aktualizacja : 19 03 2020 14:45
KOMUNIKAT BIURA EDUKACJI - 20 marca 2020r. upływa termin składania wniosków ...
https://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/przedszkolaki/22138_ostatni-dzien-na-skladanie-wnioskow-o-przyjecie komunikat.jpg
aktualizacja : 15 03 2020 14:45
Zmiana zasad rekrutacji do przedszkoli i I klas szkół podstawowych, w związku z koronawirusem w Polsce (informacja w języku polskim, angielskim, rosyjskim,ukraińskim i wietnamskim)
Pliki do pobrania:
ZałącznikWielkość
Change in the rules of recruitment to kindergartens and first grades of primary schools 12.5 KB
Зміна правил прийому до дитячих садків та перших класів початкових шкіл 10.24 KB
Thay đổi các nguyên tắc tuyển chọn vào trường mẫu giáo và lớp một các trường phổ thông 18.5 KB
aktualizacja : 14 03 2020 16:45
Szanowni Rodzice,
W związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem informujemy, że sekretariat czynny jest od godziny 8:00 do 16:00. Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach i szkołach nie ma wpływu na terminy rekrutacji. Zgodnie z harmonogramem do 20 marca br. trwa etap składania wniosków/ zgłoszeń o przyjęcie do przedszkola/szkoły.
Zmiana zasad rekrutacji do przedszkoli i I klas szkół podstawowych w związku z #koronawirus z 14 marca 2020:
Wnioski przyjmowane będą do 20 marca. Rodzice mogą skorzystać z dwóch sposobów:
1. Wysłać skan wniosku i pozostałych dokumentów drogą mailową na adres sp109@edu.um.warszawa.pl
2. Dostarczyć dokumenty w wersji papierowej do SP 109 ul. Przygodna 2
W szkole zachowane są zaostrzone reguły sanitarne: płyn do dezynfekcji rąk, ograniczony kontakt z pracownikami, zachowanie odpowiedniego, 1.5 metrowego dystansu między obecnymi w budynku.
Ewentualne konsultacje udzielane są wyłącznie telefonicznie i mailowo.
W przypadku niemożności otrzymania z zakładu pracy zaświadczenia placówki będą przyjmować oświadczenia rodziców o późniejszym dostarczeniu zaświadczenia z zakładu pracy.
aktualizacja : 13 03 2020 16:45
Szanowni Rodzice,
Zgodnie z zaleceniem Biura Edukacji, w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, w Szkole powstał punkt przyjmowania wniosków rekrutacyjnych.
Pojemnik na wnioski i dokumenty znajduje się na stoliku przy wejściu głównym do szkoły przy portierni. Dokumenty składamy w zamkniętych kopertach. Po ich złożeniu otrzymacie Państwo druk o treści:
Potwierdzam złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola/szkoły dziecka (imię i nazwisko dziecka). Wniosek oraz dokumenty potwierdzające kryteria zostanie sprawdzony i zaakceptowany w ciągu 5 dnia od dnia złożenia. W przypadku braku dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów - kryterium, które nie zostanie potwierdzone, nie będzie uwzględnione w rekrutacji.
W związku ze zgłaszanymi trudnościami w uzyskaniu przez rodziców zaświadczeń potwierdzających zatrudnienie komisja rekrutacyjna, na etapie składania wniosków, wstępnie uzna kryterium:
,,dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą”
na podstawie oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych, pod warunkiem, że rodzice/opiekunowie prawni dostarczą stosowane zaświadczenia do 31 marca br.
W treści oświadczenia rodzice/opiekunowie prawni muszą zobowiązać się do złożenia, do 31 marca 2020 r., zaświadczeń potwierdzających spełnianie kryterium.
W przypadku niedostarczenia zaświadczeń kryterium zostanie anulowane.
Prosimy, po wejściu do Szkoły zdezynfekować ręce. Środek dezynfekujący znajduje się na stoliku w wejściu głównym do szkoły.
Hanna Ratańska-Szot Dyrektor Szkoły
DYŻURY WAKACYJNE - rejestracja wniosków w elektronicznym systemie zapisów na dyżury wakacyjne.
Szanowni Rodzice,
od 25 marca 2020 r. od godz. 9:00 do 7 kwietnia 2020 r. do godz. 24:00 trwa rejestracja wnioskóww elektronicznym systemie zapisów na dyżury wakacyjne. Aby zarejestrować wniosek dziecka skorzystajz opcji "Zaloguj się".
Tylko rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej mogą dokonać rejestracji wniosku w systemie.W menu po lewej stronie w zakładce "Pliki do pobrania, instrukcja" dostępna jest instrukcja rejestracji wniosku w systemie.
Uwaga! Ważny komunikat
Uproszczenie zapisów na dyżury wakacyjne w przedszkolach i oddziałach przedszkolnychw szkołach
W obecnej sytuacji epidemicznej rodzice nie składają w placówkach wniosków o wydanie hasła dostępu do systemu zapisów na dyżur wakacyjny. W dniach 23 - 25 marca br. dyrektorzy przedszkoli i szkół przekażą rodzicom na adresy mailowe hasła dostępu.
Rodzice dzieci biorących udział w rekrutacji do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych lub klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021 korzystają z hasła nadanego w systemie elektronicznej rekrutacji.
Od 25 marca br. rodzice wypełniają wniosek na dyżur wakacyjny jedynie w elektronicznym systemie zapisów. Nie muszą dostarczać wersji papierowej wniosku do przedszkola/szkoły.
Poniżej publikujemy zmodyfikowany harmonogram zapisów oraz zasady organizacji opieki wakacyjnejw przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach w okresie lipiec – sierpień 2020 r.Harmonogram zapisówZasady zapisów
Do pracy z systemem zalecane są darmowe przeglądarki internetowe:
Przeglądarki można pobrać bezpłatnie.Wcześniej zainstalowane przeglądarki należy PRZED ROZPOCZĘCIEM PRACY zaktualizować do najnowszej wersji.
ADMIN
Archiwum Aktualności
Aktualności
- Wyniki konkursów fotograficznych "Mój Świat"
- Wyniki konkursu malarskiego „Kwiatami malowane”:
- Konkursy fotograficzne
- UWAGA! Listy dzieci zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klas 1 w SP 109
- MEN- Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – ogłaszamy konsultacje
- PLAN NABORU DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
- SAMORZĄD - Na Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
- BOISKO SZKOLNE - NIECZYNNE DO ODWOŁANIA
- MAJOWE ŚWIĘTA
- 31. ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA
- Konkursy świetlicowe
- 23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
- 22 IV DZIEŃ ZIEMI
- Wyniki zdalnego konkursu "Kartka wielkanocna 2020"
- Wiosenna przerwa świąteczna
- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 IV
- REKRUTACJA - nowy harmonogram
- DYŻURY WAKACYJNE - rejestracja wniosków w elektronicznym systemie zapisów na dyżury wakacyjne.
- ZDALNE NAUCZANIE -Informacja dla Uczniów Nauczycieli Rodziców 23.03.2020
- INFORMATOR URZĘDU DZIELNICY WAWER