• Dzień Babci i Dziadka w SP 109

      ​​​​​​​

      ​​​​​​​W styczniu obchodziliśmy dwa niezwykle ważne święta – dzień babci i dzień dziadka.

      Z tej okazji w szkole odbyła się uroczystość, w czasie której dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze i odgrywały przedstawiania dla dziadków. 

      Serdecznie dziękujemy Seniorom za przybycie i spędzenie z dziećmi tych radosnych chwil.

      Dziękujemy uczniom za piękną prezentację swoich talentów, a nauczycielom świetlicy i edukacji wczesnoszkolnej za przygotowanie pięknego przedstawienia, szczególnie paniom Alicji Kowalczyk, Beacie Radzimowskiej, Agnieszce Olewieckiej oraz Barbarze Wąsik.

      Dyrekcja SP 109

     • BAL KARNAWAŁOWY

       06.02.2023 (poniedziałek)    duża sala gimnastyczna SP 109

       I   tura – godz. 8.55 – 10.35 - klasy 0a, 0b, 0c, 0d, 0e
      II   tura – godz. 10.45 – 12.45 – klasy Ia, Ic, II c, II d, III b, III c, III d
      III  tura – godz. 12.55 – 14.55 – klasy Ib, Id, IIa, IIb, III a
      IV  tura – godz. 15.00 – 17.00 – klasy IV, V, VI
      V   tura – godz. 17.10 – 19.10 – klasy VII – VIII

       Popcorn dla dzieci (górny korytarz wg. grafiku); Obiad bez zmian, wg. grafiku.

      ORGANIZATOR BALU KARNAWAŁOWEGO  - RADA RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 109
      Serdecznie zapraszamy
      Szkolny koordynator balu -  Monika Zimny

    • „Tydzień Karnawałowy w SP 109”.
     • „Tydzień Karnawałowy w SP 109”.

      Samorząd Uczniowski w dn. 23-27.01 serdecznie zaprasza społeczność szkolną do udziału w akcji „Tydzień Karnawałowy w SP 109”.Samorząd zachęca by każdego dnia tygodnia przyjść do szkoły w zaproponowanym stroju:

      Poniedziałek – szalone fryzury

      Wtorek – dzień piżamy

      Środa – dzień makijażu

      Czwartek – dzień postaci z filmu/serialu/bajki

      Piątek – dzień koloru niebieskiego i zielonego

      Zapraszamy do wspólnej zabawy.Samorząd Uczniowski SP 109

    • Zebrania z Rodzicami
     • Zebrania z Rodzicami

      Szanowni Państwo,

       

      ​​​​​​​w dniach 25 - 26 stycznia 2023 r. odbędą się semestralne zebrania z Rodzicami.

      ​​​​​​​

      Harmonogram rozpoczęcia zebrań:

      25 stycznia (środa)

      godzina 17.30  -  klasy 0-1

      godzina 17.45  -  klasy 2-3

      godzina 18.00  -  klasy 4

       

      26 stycznia  (czwartek)

      godzina  17.30  -  klasy 5-6

      godzina  18.00  -  klasy 7-8

       

      W dniu zebrania Rada Rodziców organizuje KAWIARENKĘ ze sprzedażą ciast. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakupienie puf, utworzenie stref relaksu dla uczniów.

       

      Serdecznie zapraszamy!

      STYCZEN_zebrania_grafik2023.docx

    • POŻEGNANIE
     • POŻEGNANIE

      Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie!

      Z ogromnym żalem informujemy, że w dniu 2 stycznia 2023 r.  przeżywszy 100 lat zmarła

        Ś.P. EWA WOJTYSZKO 

      W naszej placówce pracowała w latach powojennych- prowadziła szkolną bibliotekę oraz uczyła języka polskiego.

      Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się  5 stycznia 2023 r. mszą świętą o godz. 12.00 w Kościele Parafialnym Wniebowzięcia N.M.P. w Warszawie-Zerzniu 

       

      Z archiwum fotograficznego pani Barbary Michałek

     • "WSPOMNIENIE O SZKOLE" - Ewa Wojtyszko

      Wspomnienia pani Ewy Wojtyszko (rękopis w archiwum szkolnym)-  bibliotekarki, nauczycielki  Szkoły Powszechnej w Zerzeniu   - prywatnie żony Wacława Wojtyszki - również nauczyciela   tejże  szkoły. 

       Wspomnienie byłej nauczycielki

             W Zerzniu pracowałam w latach 1947-1950. Nikt z ówczesnego grona pedagogicznego już nie żyje, a być może osoby, które są emocjonalnie związane ze szkołą (sami do niej uczęszczali lub ich rodzice czy krewni) zechcą usłyszeć kilka wspomnień starej nauczycielki.

      Czasy nie były ciekawe. Skończyła się wprawdzie okupacja hitlerowska, ale upadło Powstanie Warszawskie, a nastała tak zwana „władza ludowa” – wiadomo, nie do śmiechu.

      Bieda, głód, więzienia przepełnione. Lekcje odbywały się w baraku odbudowanym własnymi siłami i kosztem obywateli przy pomocy wójta gminy Wawer śp. Stanisława Krupki. To najszlachetniejszy i najmądrzejszy Człowiek, który życiem swoim dowiódł, że można być uczciwym i pożytecznym, współpracując nawet z najgorszą władzą. Mąż mój, Wacław Wojtyszko, wrócił z więzienia 15 IV 1947 r. schorowany i prawie niedołężny po torturach.

      Trochę odpoczął, ale wkrótce zaczął pracować. Zespół nauczycieli był zgrany, dzieci chętne do nauki. Urządzaliśmy apele, przedstawienia, prelekcje dla rodziców. Jeśli potrzebna była duża sala, wyjmowało się ze ściany deski, dzielące ja na co dzień.

            Ważnym elementem nauki było wychowanie patriotyczne. Program przewidywał oczywiście „wychowanie obywatelskie” (może to się inaczej wtedy nazywało). Chodziło o to, aby dzieci poznały wielkość „wielkiego brata”, no i szeroko pojęta organizację państwa – Polski Ludowej. Na ścianach wisiały portrety dostojników państwowych.

          Poszła fama, że będzie wizytacja w szkole. Któregoś dnia wchodzę do II klasy, wskazuje na portret Rokossowskiego i pytam: „dzieci, czy wiecie, kto to?”. Podnosi rączkę chłopiec, któremu nieczęsto się to zdarzało. Uradowana mówię: „Powiedz, Franek”. A on zadowolony z siebie: „O, Rusek”. No i wygrał dom i rodzina, w której się pewnie rozmawiało na te tematy. A pani w szkole? Nieważne.

      Dzieci uwielbiały lekcje z Wacławem, moim mężem. Tak się złożyło, że właśnie zastępował mnie przez kilka lekcji wychowania obywatelskiego w klasie siódmej. Wreszcie po kilku tygodniach idę do mojej klasy i rzucam niefrasobliwe pytanie: „Czego was pan nauczył?”.

      „Proszę pani, pan opowiadał nam o walkach Polaków z Niemcami i o bolszewikach, i o tym, kto siedzi w więzieniu…”

      Trochę się zmartwiłam, bo zbliżała się wizytacja. Ale wybrałam najważniejsze elementy z „ustrojowych mądrości”, dzieci zapisały i w ciągu tygodnia nawet te najmniej zdolne recytowały na pamięć.

      No i przyjechał pan wizytator. Ale wtedy mój mąż już nie żył. Wizytator najpierw zapytał w II klasie: „Jaki mamy ustrój?.  Dzieci odpowiadały: socjalistyczny, komunistyczny, demokratyczny…Pytanie powtórzył w klasie III, V, VII … Otrzymał mniej więcej podobne odpowiedzi. Były złe.

      Na konferencji powizytacyjnej zostałam pouczona, że mamy ustrój „dyktatury proletariatu”. Na a jestem żadną nauczycielką, skoro nie umiem wychowywać dzieci w prawdziwie patriotycznym duchu. To były ostatnie dni roku szkolnego. Po wakacjach nie wróciłam do pracy w szkole. Dopiero po 10 latach podjęłam nauczanie, ale w innej placówce.

           Jeszcze na chwilę wrócę do pracy w Zerzniu. Największym zmartwieniem był brak podręczników i książek do lektury. W małej szafce w „gabinecie” kierownika szkoły (nie mieliśmy nawet pokoju nauczycielskiego) układałam około stu mocno zniszczonych książek.  Na dużej przerwie dzieci przenosiły je do klasy i następowała wymiana. Potem nawiązałam kontakt  z biblioteką publiczną w Wawrze i co dwa tygodnie przyjeżdżał samochód i wymieniał komplet. To były książki nie tylko dla uczniów, ale i dla dorosłych. Raz w tygodniu, wieczorem, przychodzili rodzice, mieli okazję wymienić książkę, czasem wysłuchać referatu na temat wychowania dzieci, dowiedzieć się o postępach własnych pociech albo obejrzeć scenki aktorskie przygotowane z udziałem uczniów.

       

      Ewa Wojtyszko

       

      1. Ewa Wojtyszko z synem Macjejem - 1949- ze zbiorów autorki

      2. Ewa Lasocka - Wojtyszko ze swoimi uczennicami. Z prawej strony Jadwiga Byśkiniewicz - Bochenek , po lewej stronie jej siostra Halina później Karwicka. Idą z kwiatami do grobu Nieznanego Żołnierza.Na drugim planie widoczny patrol niemiecki.   Warszawa ul. Mazowiecka 1942 / 43 r. 

      3. Ewa Wojtyszko - podczas uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci jej męża Wacława.

    • ŻYCZENIA NA NOWY ROK 2023
     • ŻYCZENIA NA NOWY ROK 2023

      Z okazji zbliżającego się Nowego Roku, pragniemy serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę oraz złożyć  moc gorących życzeń: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności! Niech 2023 rok będzie dla nas wszystkich rokiem bez trosk i zmartwień - w domu, w szkole czy w podróży. Uczymy się pozytywnego nastawienia i odkrywania drobnych przyjemności. Oby najskrytsze marzenia zostały spełnione, a każdy kolejny dzień przynosił radość i uśmiech ! 

      Dyrekcja

      oraz pracownicy

      SP 109

    • Szkolny Budżet Obywatelski 2022/2023 
     • Szkolny Budżet Obywatelski 2022/2023 


      Szkolny Budżet Obywatelski funkcjonuje w naszej szkole od kilku lat.  Pierwsza edycja projektu miała miejsce w roku szkolnym 2016/2017, a sponsorowała go Rada Rodziców; wówczas była to pierwsza taka inicjatywa w warszawskich szkołach. Od tego czasu co roku uczniowie mają okazję aktywnie kształtować otaczającą ich przestrzeń i realizować swoje pomysły – zgłaszając swoje projekty a następnie biorąc udział w głosowaniu i realizowaniu. Obecnie Szkolny Budżet finansowany jest ze środków Urzędu dzielnicy Wawer, Rady Roddziców oraz  Dyrektora Szkoły.
      Szkolny Budżet Obywatelski (SBO) to proces, w którym o przeznaczeniu części szkolnego budżetu decyduje społeczność szkolna. Uczniowie i uczennice, a także rodzice, nauczyciele i nauczycielki czy inni pracownicy i pracowniczki szkoły, zgłaszają pomysły, tworzą projekty, a następnie sami wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne.

      Szkolny Budżet Obywatelski ma na celu:
      – zwiększenie wpływu uczniów na działalność szkoły,
      – zwiększenie poczucia przynależności uczniów do społeczności szkolnej,
      – nabycie przez uczniów umiejętności pozyskiwania środków na realizację swoich projektów,
      – rozwijanie umiejętności prezentacji,
      – rozwijanie umiejętności pozyskiwania sojuszników.

      W tegorocznej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego złożonych zostało 6  projektów, które przeszły do etapu promocji i głosowania. Były to:
      1. Panele wygłuszające w sali 201, Bartek Pawlicki, Michał Mazur, kl. 4a
      2. Mural na murach szkoły, Weronika Wołońciej, kl. 6c

      3. Zeróweczki pomysł dają i na piaskownicę nakłaniają , oddział przedszkolny 0a
      4. Dobra pufa nie jest zła, świetlica szkolna - Monika Zimny
      5. Nowy sprzęt sportowy, Martyna Maśniak kl. 7a, Martyna Szemkowicz kl. 7b
      6. Cicho, miło, kolorowo nam w głowie i nie tylko - czyli strefa relaksu w 109 -tce, kl. 4c

      Dnia 20.12  odbył się ważny Apel Samorządności podczas, którego nastąpiła prezentacja projektów. Dla niektórych uczniów było to wielkie przeżycie – nie jest łatwo wystąpić przed publicznością. 
      Przez cały tydzień można było zapoznać się z plakatami na szkolnej tablicy informacyjnej. 
      W dniu 21.12  na trzech długich przerwach odbyło się głosowanie. Każdy uczeń, nauczyciel oraz pracownik naszej szkoły mógł oddać 1 głos na wybrany przez siebie projekt. W głosowaniu wzięło udział 245 uczniów oraz 23 nauczycieli i pracowników szkoły. Łącznie oddano 268 głosów. 
      Wyniki przedstawiają się następująco: 
      Dobra pufa nie jest zła, świetlica szkolna – Monika Zimny 66 głosów
       
      Cicho, miło, kolorowo nam w głowie i nie tylko - czyli strefa relaksu w 109 -tce, kl. 4c – 50 głosów 
      Nowy sprzęt sportowy, Martyna Maśniak kl. 7a, Martyna Szemkowicz kl. 7b – 47 głosów 
      Mural na murach szkoły, Weronika Wołońciej, kl. 6c – 44 głosy 
      Zeróweczki pomysł dają i na piaskownicę nakłaniają , oddział przedszkolny 0a – 33 głosy 
      Panele wygłuszające w sali 201, Bartek Pawlicki, Michał Mazur, kl. 4a – 24 głosy 

      Gratulacje dla wszystkich projektodawców. 
      Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w organizację oraz przeprowadzenie SBO szczególnie byłemu oraz obecnemu Samorządowi Uczniowskiemu oraz nauczycielom. 
      Agata Cygan  
      Szkolny Koordynator Szkolnego Budżetu Obywatelskiego 

    • APEL SAMORZĄDOWY* Prezentacje projektów
     • APEL SAMORZĄDOWY* Prezentacje projektów

       20.12 o godz. 11:50 na górnym korytarzu odbył się apel dla uczniów naszej szkoły.  Pomysłodawcy projektów do Szkolnego Budżetu Obywatelskiego opowiadali na czym polega ich pomysł, prezentowali swoje plakaty oraz zachęcali wszystkich do głosowania na ich projekt. Zgłoszone zostały nastepujące projekty:

      1. Panele wygłuszające w Sali 201, Bartek Pawlicki, Michał Mazur, kl. 4a

      2. Mural na murach szkoły, Weronika Wołońciej, kl. 6c

      3. Zeróweczki pomysł dają i na piaskownicę nakłaniają , oddział przedszkolny 0a

      4. Dobra pufa nie jest zła, świetlica szkolna

      5. Nowy sprzęt sportowy, Martyna Maśniak kl. 7a, Martyna Szemkowicz kl. 7b

      6. Cicho, miło, kolorowo nam w głowie i nie tylko - czyli  strefa relaksu w 109 -tce, kl. 4c

      Głosowanie na projekty odbędzie się jutro tj. 21.12.2022r. godz. 11:30-11:50, godz. 12:35:12:55 oraz 13:40-13:55.  Głosują wszyscy chętni uczniowie klas 0-8, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.  Każdy głosuje 1 raz na 1 projekt. Głosy oddane błędnie - nie będą liczone.

     • JASEŁKA *2022

      Jak co roku tradycyjnie JASEŁKA tym razem bardzo niekonwencjonalnie ... uczniowie klas 4-8 zasłuchani ... Podziękowania dla pani Ewy Orzechowskiej i uczniów ARTYSTÓW złożyła Pani Dyrektor Hanna Ratańska-Szot wraz z życzeniami dla całej społeczności szkolnej na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok !

      Młodzi artyści z klasy 2b w rewelacyjnym JASEŁKOWYM przedstawieniu, z towarzyszeniem chóru wspaniałych "głosów" z klasy 2a. Całością przedstawienia dyrygowała pani Ewa Orzechowska, a zachwycona publiczność gromkimi oklaskami nagrodziła. Pani Hanna Ratańska-Szot - dyrektor szkoły wyraziła swe uznanie, przekazując również życzenia świąteczne: Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku

     • KOLĘDOWANIE Z SENIORAMI

      16 grudnia w SP 109 uczniowie, rodzice i nauczyciele wspólnie z wawerskimi Seniorami spędzili magiczny wieczór na kolędowaniu. Piękne pastorałki i kolędy wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia !

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz galerii zdjęć, których autorem pan Wojciech Wertelecki .

       

       

    • KOLĘDOWANIE Z SENIORAMI
     • KOLĘDOWANIE Z SENIORAMI

      Drodzy Seniorzy

      W naszej zerzeńskiej Szkole Podstawowej nr 109 na Przygodnej, dnia 16.12. 2022 o godz. 18.00 odbędzie się bardzo ciekawe wydarzenie przygotowane przez Uczniów, Dyrekcję i Rodziców.

      SERDECZNIE Was na nie zapraszamy!. Dzieci umilą Wam ten wieczór śpiewając dla Was kolędy i piosenki zimowe.Nie zabraknie słodkich wypieków,kawy i herbatki. Nasze szkolne Panie kucharki ugotują pyszny bigos.

      Zapowiada się fajna lokalna integracja rodzinna, szkolna i sąsiedzka.

      Zapraszamy serdecznie - Babcie i Dziadków - jak kolędowanie z Seniorami to nie może Was zabraknąć.

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
 • Nagłówek

 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 313711
 • Galeria zdjęć

   brak danych