• Tydzień Edukacji Globalnej
     • Tydzień Edukacji Globalnej

      Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej na przełomie listopada i grudnia w naszej szkole prezentowana  była wystawa plakatów pt. "Wojna i pokój" we współpracy z Polska Akcja Humanitarna (PAH) Biuro w Toruniu. Hasło tegorocznego Tygodnia to Pokój dla planety. Planeta dla pokoju. Uczniowie mogli zapoznać się z plakatami Polskiej Akcji Humanitarnej związanymi z tematami konfliktów zbrojnych, dążenia do pokoju oraz doświadczeń uchodźczych. Na lekcjach Wiedzy o społeczeństwie uczniowie oglądali materiały filmowe, dyskutowali i tworzyli plakaty pt. Czy o pokój można walczyć? Akcja rozwijała krytyczne myślenie i pobudzała  do empatii.

      Marta Płachecka, Kinga Jarosz.

    • WYPRAWKA CZYTELNICZA dla pierwszaków
     • WYPRAWKA CZYTELNICZA dla pierwszaków

      Miło mi poinformować, iż po raz kolejny uczniowie pierwszych klas otrzymali wyprawki czytelnicze w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podstawowym założeniem akcji jest zwiększenie udziału dzieci w kulturze czytelniczej poprzez zachęcenie do regularnego korzystania z bibliotek publicznych i szkolnych. Kampania przypomina również o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania.

      Projekt został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiającej swoje pierwsze kroki w nauce czytania. W skład każdej wyprawki wchodzą: książka „Wnuczka antykwariusza”, autorstwa Justyny Bednarek oraz broszura „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów.
      Autorka opowiadania „Wnuczka antykwariusza”, Justyna Bednarek to znana i ceniona pisarka, twórczyni bestsellerowego cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Bohaterką nowej książki jest Gabrysia, która podczas wizyty w antykwariacie swojego dziadka odkrywa wiele niecodziennych przedmiotów, przechowujących pamięć o minionych czasach. Pisząc „Wnuczkę antykwariusza”, autorka czerpała inspirację z własnych opowieści rodzinnych oraz opowieści przyjaciół i znajomych. Opowiadanie zabiera najmłodszych czytelników w podróż do przeszłości i pokazuje, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni.
      Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”.

      Elżbieta Łaszkiewicz

       

    • Festiwal Internetowy - "Kto działa nie błądzi!"
     • Festiwal Internetowy - "Kto działa nie błądzi!"

      W dniach 5-6.12. przedstawiciele naszej szkoły pod opieką p. Agaty Cygan wzięli udział w Festiwalu Internetowym CEO - "Kto działa nie błądzi!". Tegoroczne hasło "Kto działa nie błądzi" nawiązuje do idei wolontariatu. Podczas dwudniowych zmagań uczniowie wykonali 5 zadań konkursowych, których efekty zamieścili na padlecie. Dnia 7.12. zostały ogłoszone wyniki konkursu: zajęliśmy 4 miejsce wśród 37 szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorących udział w festiwalu. Efekty będzie można wkrótce obejrzeć na załączonych zdjęciach.

      Jednym z wymaganych zadań na padlecie festiwalu była prezentacja zespołu

      Gratulujemy pozostałym zwycięzcom!

      Agata Cygan

       

     • IX WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY

      IX WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY

      „Anioł Bożonarodzeniowy 2023” dla uczniów szkół podstawowych

       

      REGULAMIN KONKURSU

      1. Organizator

      Świetlica Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie, ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa kontakt telefoniczny : 22/ 277 11 32    e-mail: swietlicasp109.warszawa@o2.pl

      koordynator: Katarzyna Gnyp- Dukat oraz Anna Rafalska

       

      2. Cele konkursu.

       - Pielęgnowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych.

       - Kształtowanie wrażliwości na piękno i doniosłość Świąt Bożego Narodzenia.

       - Rozwijanie i kształtowanie wyobraźni przestrzennej, aktywności twórczej    i kreatywności uczniów.

       - Promowanie młodych talentów plastycznych.

       

       3. Uczestnicy konkursu

       Konkurs adresowany jest do dzieci uczęszczających do warszawskich szkół podstawowych.

       Prace będą oceniane w trzech kategoriach:

      • kategoria I – uczniowie klas 0- III
      • kategoria II – uczniowie klas IV-VIII

       

      4. Przedmiot konkursu.

       Bożonarodzeniowy aniołek:

       - praca przestrzenna,

       - wysokość aniołka nie powinna przekraczać 35cm.

      5. Forma wykonania pracy:

       - praca indywidualna

       

      6. Kryteria oceny.

       Aniołki bożonarodzeniowe będą oceniane według następujących kryteriów:

      - fantazja i pomysłowość twórców,

      - dobór i wykorzystanie materiałów (np. papier, styropian, glina, masa solna, cekiny, brokaty, artykuły spożywcze, piórka),

      - wkład pracy,

      - estetyka pracy,

      - samodzielność wykonania pracy.

       

      7. Założenia organizacyjne

      a) Każda placówka biorąca udział w konkursie może wytypować maksymalnie 6 prac w każdej kategorii.

      b) Do pracy nadesłanej na konkurs musi być dołączony formularz zgłoszeniowy (Załącznik nr 1)

      - imię i nazwisko autora, klasa,

      - dokładny adres placówki, telefon kontaktowy, e-mail,

      - imię i nazwisko opiekuna.

       Do pracy nadesłanej na konkurs musi być dołączony formularz zgłoszeniowy

       Uwaga! Prosimy o dołączenie dodatkowo imiennego wykazu wszystkich autorów prac z adresami e-mail z danej placówki.

      c) Prace wykonane zgodnie z wymogami Regulaminu prosimy składać do dnia 8.12.2023 r.,  do Szkoły Podstawowej Nr 109 w godzinach 7.00 -17.30, do sali świetlicy szkolnej – sala nr 114.

      d) Komisja konkursowa dokona oceny prac i przyzna nagrody oraz wyróżnienia dla każdej kategorii.

      e) Lista laureatów będzie zamieszczona na naszej stronie internetowej https://sp109waw.pl  do 12.12.2023 r.

      f) O uroczystości rozdania dyplomów, nagród, wyróżnień, na którą serdecznie zapraszamy laureatów z opiekunami poinformujemy na naszej stronie internetowej szkoły https://sp109waw.edupage.org/

      g) Każdy Uczestnik konkursu poprzez nadesłanie prac wyraża zgodę na:

      - Wzięcie udziału w konkursie na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie,

      - Przetwarzanie swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia konkursu,

      - Opublikowanie na stronie internetowej Organizatora imienia i nazwiska uczestnika, nazwy szkoły oraz zdjęcia pracy w przypadku, gdy praca uczestnika zostanie nagrodzona lub wyróżniona w konkursie.

      h) Wszystkie prace złożone na konkurs przechodzą na własność Organizatora.

      i) Prosimy o właściwe zabezpieczenie prac konkursowych, aby podczas przenoszenia, wystawy, oceny nie uległy uszkodzeniu.

       

       

       

      Szkolni koordynatorzy - Katarzyna Gnyp- Dukat,  Anna Rafalska

      Serdecznie zapraszamy!

       

    • 65 URODZINY MISIA PADDINGTONA - 27 XI
     • 65 URODZINY MISIA PADDINGTONA - 27 XI

      Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, obchodzone 25 listopada, które ma na celu uczczenie jednej z najbardziej kultowych i ukochanych zabawek dzieciństwa – pluszowego misia. Nie jest to data przypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto to zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek.

      Nasza biblioteka jak co roku, ku uciesze młodszych uczniów włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.  Tym razem bohaterem misiowych spotkań dzieci z klas 1-3  był miś Paddington, który po raz pierwszy pojawił się w 1958 roku w książce M. Bonda. Szybko zyskał  popularność i sympatię dzieci i dorosłych - nawet "koronowanych głów" - był ulubionym misiem królowej Elżbiety II. 

       Urodzinowe spotkanie odbyło się w poniedziałek 27 listopada. Na zproszonych gości oprócz pogaganki pani Eli - bibliotekarki czekał słodki poczętunek - marmolada pomarańczowa.   Ważnym momentem tego dnia  było wręczenie dyplomów i słodkości laureatom konkursu plastycznego zorganizwanego przez szkolną świetlicę „Mój ulubiony Miś”

      Świętowanie Dnia Misia miało na celu popularyzację biblioteki w środowisku szkolnym, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz integrację społeczności uczniowskiej.

       

      Dzień Pluszowego Misia to radosne święto, które upamiętnia kultową dziecięcą zabawkę z dzieciństwa – pluszowego misia. Nie ma chyba innej rzeczy, która tak mocno kojarzyłaby się z dzieciństwem jak mały miś. Święto ustanowione ponad 20 lat temu z okazji wyprodukowania pierwszej pluszowej przytulanki dziś jest okazją do wspominania wesołych lat dziecinnych, organizowania zabaw i uczenia maluchów empatii.

      Pluszowy miś to zabawka towarzysząca dzieciom przez długie lata. To przytulanka, która jest  powiernikiem dziecięcych tajemnic, rozśmiesza i pociesza w smutku, pomaga zasypiać. Im starszy miś, tym zna więcej tajemnic i bliższy jest dziecięcemu sercu. Jest "kimś" bardzo bliskim,ważnym,czasami niezastąpionym.

      Został on zauważony i doceniony przez dorosłych, którzy dziesięć lat temu pod datą 25 listopada  wpisali do kalendarza nowe święto: Światowy Dzień Pluszowego Misia. W 2002 roku z okazji jego setnych „urodzin” ustanowiono Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

    • GOŚCIE Z DALEKIEJ GRUZJI
     • GOŚCIE Z DALEKIEJ GRUZJI

      23 listopada 2023 odwiedzili naszą szkołę - w ramach wizyty studyjnej związanej z "Projektem pilotażowym dla Budżetu Partycypacyjnego Szkoły w Gruzji" przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, gmin Zestafoni, Oni i Głdani, oraz szkół pilotażowych (Tbilisi 177th i Zestaponi 4th). Podczas spotkania pani Agata Cygan przedstawiła działania samorządu uczniowskiego wokół szkolnego budżetu  obywatelskiego, a także  przykłady proponowanych przez uczniów i zrealizowanych projektów. Główna część spotkania odbyła się w bibliotece szkolnej, nasi goście  odbyli krótki spacer po szkole,  trafili także do niektórych sal lekcyjnych.  

       

     • URODZINY MISIA PADDINGTONA

      Miś Paddington kończy 65 lat. Jego przygody zna cały świat

      Ma kalosze, charakterystyczny płaszcz oraz czerwony kapelusz, pod którym na pewno schował kanapkę z marmoladą. Jeśli istnieje skala sympatyczności, Miś Paddington na pewno znalazłby się na jej szczycie.

       

      Postać stworzona przez brytyjskiego pisarza Michaela Bonda zadebiutowała 1958 roku, czyli 65 lat temu, za pomocą drukarskiego tuszu został on powołany do życia w 1958 roku w książeczce zatytułowanej „A Bear called Paddigton”. Dwa lata wcześniej, w wigilijny wieczór artysta zobaczył osamotnionego pluszowego misia na przeczesanej już półce sklepu. Nie mógł go nie kupić. Podarowana jego żonie maskotka stała się inspiracją do cyklu o pochodzącym z Peru misiu, który znalazł się w Londynie.

      Od tego czasu pełne ciepła i humoru historie Paddingtona pojawiły się w kilkunastu książkach oraz kilku  serii telewizyjnych. Dzisiaj dzieci mogą kojarzyć sympatycznego misia z serialu animowanego, który znajdziecie w HBO Max  oraz wspaniałych filmów aktorskich wyreżyserowanych przez Paula Kinga. Trzeci, "Paddington w Peru", właśnie powstaje.

      Z ciekawostek, w ukraińskiej wersji językowej filmu głosu Paddingotonowi użyczył sam Wołodymyr Zełenski.​  Natomiast polskie obywatelstwo przyjazny miś dostał w 1971 roku, bo wtedy właśnie pierwsza z książek z coraz bardziej rozrastającej się serii została przetłumaczona na język polski i wydana nad Wisłą pod tytułem „Miś zwany Paddington”.

       

      OFICJALNA STRONA- MIŚ PADDINGTON

       

      Brytyjska poczta świętuje urodziny Paddingtona

      Royal Mail, czyli brytyjski odpowiednik Poczty Polskiej przygotował serię znaczków pocztowych z wizerunkiem Misia Paddingtona. Z okazji 65. urodzin niedźwiadka uwielbiającego marmoladę, Royal Mail zaprezentowała kolekcję 10 znaczków specjalnych pocztowych z jego wizerunkiem; pojawiły się w sprzedaży już od września 2023 r. 

      Sześć z nich pochodzi z kultowych komiksów Ivora Wooda, które publikowane były "London Evening News" pod koniec lat 70-tych. Na pozostałych czterech zobaczymy kukiełkę z oryginalnego serialu o przygodach misia.

      PLUSZOWA HISTORIA

      "Pierwsza pluszowa zabawka z misiem Paddingtonem została zaprojektowana w Wielkiej Brytanii przez kobietę o imieniu Shirley Clarkson. Zrobiła go jako prezent świąteczny dla swoich dzieci, Joanny i Jeremy'ego Clarksonów (który później został światowej sławy dziennikarzem motoryzacyjnym)."

       

      Chociaż książki i seriale telewizyjne o Paddingtonie istnieją od wielu lat, wiele osób po raz pierwszy zapoznało się z nim w postaci pluszowej zabawki lub pluszowych misiów.

      Pierwsza pluszowa zabawka z misiem Paddingtonem została zaprojektowana w Wielkiej Brytanii Shirley Clarkson. Zrobiła go jako prezent świąteczny dla swoich dzieci, Joanny i Jeremy'ego Clarksonów . Tak wiele osób podziwiało Shirley's Paddington, że zaczęła produkować więcej, aż jej firma, Gabrielle Designs i otrzymała oficjalną licencję na sprzedaż ich w Wielkiej Brytanii w 1972 roku.

       

       

      Znacie Misia Paddingtona? Naukowcy znaleźli pierwowzór sławnego niedźwiadka w Peru

      Zazwyczaj niedźwiedzie okularowe mają czarne futro, jednak podczas jednej z wypraw badaczom udało się sfotografować zwierzę o jasnym, niemal złotym umaszczeniu.Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu, Uniwersytetu Martina Luthera w Halle-Wittenberg (MLU) i Uniwersytetu Stony Brook wskazują na to, że populacja niedźwiedzi okularowych w Peru może być znacznie większa, niż przypuszczano. Dzięki charakterystycznym wzorom na głowach zwierząt badacze oszacowali ich gęstość występowania i odkryli nieznany do tej pory niedźwiedzi hotspot. Największe emocje w świecie nauki wzbudza jednak to, że zaobserwowali „złotego” osobnika.

       

      Niedźwiedzie okularowe w Peru

      O niedźwiedziach okularowych nadal wiemy stosunkowo mało. Do 2000 roku błędnie uważano je za zwierzęta nocne. To dlatego, że są nieuchwytne i niełatwo zaobserwować je na wolności, co utrudnia badania nad całym gatunkiem i wprowadzanie działania mających na celu ochronę przed wyginięciem. Największym zagrożeniem dla niedźwiedzi jest fragmentacja siedlisk. Ich wyginięcie mogłoby zaburzyć funkcjonowanie andyjskich ekosystemów. Zwierzęta te są uważane za gatunek parasolowy, a ich ochrona byłaby korzystna również dla innych organizmów.

      Pierwotnie naukowcy mieli zbadać zachowania wełniaka brunatnego, małpy występującej tylko w peruwiańskich Andach. Członkowie miejscowej organizacji pozarządowej YUNKAWASI powiedzieli im jednak, że w tych samych miejscach można zaobserwować również niedźwiedzie okularowe.

      To wzbudziło nasze zainteresowanie. Prowadzenie badań nad tymi niedźwiedziami w czasie rzeczywistym było wyjątkową okazją – tłumaczy biolog Julia Osterman z MLU.

      Dzięki ścisłej współpracy z miejscową społecznością badacze opracowali system regularnej obserwacji zwierząt w regionie Copal. Tereny te tworzą głównie łąki i lasy. W każdej wyprawie badawczej zespołowi towarzyszył co najmniej jeden lokalny przewodnik.

      Naukowcy mieli wyjątkowe szczęście. Jednego dnia udało im się zaobserwować aż cztery niedźwiedzie. Po zauważeniu zwierzęcia badacze fotografowali je, opisywali zachowanie oraz miejsce przebywania. Charakterystyczne wzory na ich głowach pozwoliły dodatkowo ustalić gęstość występowania. Według szacunków, na 100 kilometrów kwadratowych w regionie Copal, przypada ponad 10 niedźwiedzi. Wcześniejsze ustalenia wskazywały na dwa razy mniejsze wartości.

      Miś Paddington istnieje naprawdę?

      Zazwyczaj niedźwiedzie okularowe mają czarne futro, jednak podczas jednej z wypraw badaczom udało się sfotografować zwierzę o jasnym, niemal złotym umaszczeniu. Skojarzenia badaczy od razu powędrowały w kierunku Misia Paddingtona, bohatera serii książek dla dzieci. Co ciekawe, wymyślony przez Michaela Bonda niedźwiadek również pochodził z Peru. Złote futro zaobserwowanego osobnika pozostaje zagadką dla naukowców. Aby ją rozwiązać, potrzebne będą kolejne badania.

       

      A TO CIEKAWE 

      Królowa Elżbieta II w czerwcu 2022 obchodziła Platynowy Jubileusz, czyli 70. rocznicę swojego panowania. Właśnie tej okazji ugościła na tradycyjnej angielskiej herbatce słynnego Misia Paddingtona. Niedźwiadek przy stole zachowywał się niezdarnie, pił herbatę prosto z czajnika i przypadkowo zniszczył przygotowaną dla niego bułkę z kremem. Gdy miś pokazał królowej, że ma przy sobie swoją ulubioną kanapkę z marmoladą, monarchini, ku jego uciesze, wyjęła z torebki taką samą przekąskę. Później zza okna dobiegły odgłosy odbywającego się przed pałacem koncertu rockowego, a królowa zaczęła uderzać łyżeczką o filiżankę w rytm hitu "We will rock you",.

       

       

      Tak wygląda wideo, które po raz pierwszy zostało pokazane w trakcie czerwcowych obchodów Platynowego Jublieuszu królowej. Nagrano je w Pałacu Buckingham, u boku komputerowego hologramu Misia Paddingtona wystąpiła w nim Elżbieta II we własnej osobie.

      Fikcyjny niedźwiadek został wybrany na bohatera rocznicowego nagrania królowej, ponieważ od wielu dekad jest symbolem brytyjskiej kultury. Paddingtona stworzył w 1958 roku pisarz Michael Bond, urodzony, tak samo jak królowa, w 1926 roku. Zainspirowała go maskotka, którą kupił kilka lat wcześniej. Urodzony w Peru niedźwiadek, którego przygarnęła londyńska rodzina, łącznie pojawił się w 16 książkach i dwóch filmach: "Paddington" z 2014 roku i "Paddington 2" z 2017 roku.

      Frank Cottrell-Boyce, jeden z autorów nagrania, w rozmowie z BBC przekazał, że do umieszczenia u boku królowej brunatnego niedźwiadka twórców przekonał również jego charakter. - W postaci Paddingtona chodzi o dobroć, tolerancję, bycie miłym dla obcych, uprzejmość - są to wartości, które królowa ucieleśniała przez całe życie - podkreślił Cottrell-Boyce..

     • "Psychogadki, czyli wielkie rozmowy młodych ludzi." - odc. 1

      "Psychogadki, czyli wielkie rozmowy młodych ludzi." - odc. 1

      Włącz głośniki i posłuchaj pierwszego odcinka szkolnego cyklu podcastów pt. "Psychogadki, czyli wielkie rozmowy młodych ludzi." Psychogadki to spotkania uczniów SP 109 i ich rozmowy ze szkolną psycholog, panią Anetą Janowską, o fundamentalnych sprawach, będących częścią życia młodych ludzi.

      Inicjatorami projektu są  Pani Marta Płachecka wraz z uczniami z Samorządu Uczniowskiego oraz psycholog, pani Aneta Janowska. 

      Celem Psychogadek jest nie tylko lepsze rozumienie zjawisk psychologicznych oraz własnego świata wewnętrznego, lecz także poznawanie przyjaznych i skutecznych narzędzi w radzeniu sobie z trudnościami.

      Prócz wiedzy i umiejętności w obszarze  psychologicznym uczniowie będą mogli trenować umiejętności komunikacji poprzez zadawanie pytań, podtrzymywanie rozmowy, nabywanie umiejętności wystąpień publicznych.

      Psychogadki to cykl comiesięcznych spotkań w formie wywiadów z psychologiem prowadzonych przez naszych uczniów. W każdym miesiącu poruszymy inny temat, a rozmowy będą publikowane w postaci podcastów na stronie FB oraz www.

      W projekcie tym zachęcamy rodziców, aby słuchali podcastów wspólnie z dziećmi, a potem prowadzili domowe psychogadki. Wierzymy, że inicjatywa ta przyczyni się do pogłębiania bliskości, otworzy istotne tematy dla całej rodziny, odpowie na wiele pytań, dostarczy przydatnych narzędzi.

      Pierwsze listopadowe spotkanie traktuje o tym, Na czym polega praca psychologa szkolnego oraz czym jest zdrowie psychiczne i jak o nie dbać?"

       

      Marta Płachecka, Aneta Janowska

    • Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Mój ulubiony Miś”
     • Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Mój ulubiony Miś”

      25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji Świetlica SP 109 zaprasza do udziału w konkursie.

       

      Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III    „Mój ulubiony Miś”

      Cele konkursu:

      • kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych,
      • rozwijanie umiejętności manualnych dzieci,
      • rozwijanie wrażliwości estetycznej,
      • kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej,
      • promowanie talentów plastycznych dzieci,

      Uczestnicy:

      Konkurs zorganizowany jest dla uczniów klas I-III  Szkoły Podstawowej Nr 109 w Warszawie.

      Wymogi dotyczące prac:

      · Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego misia.

      · Uczestnicy konkursu wykonują prace wybranymi przez siebie technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, kolage, itp.).

      · Format prac: A4.

       · Prace powinny być wykonane indywidualnie i samodzielnie przez dzieci.

      · Każdy uczestnik powinien dostarczyć jedną pracę.

      · Do zgłoszonych prac muszą zostać dołączone oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych (załącznik nr 1).

      · Każda praca musi być opisana metryczką – na odwrocie pracy (imię i nazwisko autora pracy, klasa - oddział).

      Termin dostarczenia prac:

      Prace należy złożyć do 20  listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 109 w Warszawie w  dowolnej świetlicy szkolnej.

      Prace dostarczone po terminie nie będą oceniane.

      Kryteria wyboru i oceny prac:

      Prace oceniać będzie komisja powołana przez organizatorów. Przy ocenie prac najwyżej punktowana będzie: samodzielność wykonania, pomysłowość, stopień trudności technik i staranność wykonania.

      Nagrody:

      Przyznawane będą nagrody i dyplomy za zdobycie I, II i III miejsca oraz wyróżnienia.

       

      Serdecznie zapraszamy do udziału:

      Małgorzata Sprycha

      Anna Rafalska

       

     • ZAPROSZENIE

      Próby trwają ... czas do koncertu nam umilają!

      Pan Piotr Kania  i nasze szkolne "słowiki"

      "POSŁUCHAJMY!"

       Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy 7a przeprowadzili sondę korytarzową. Uczniowie i nauczyciele odpowiadali na pytania czym jest dla nich patriotyzm, czym jest dla nich Polska i za co kochają swój kraj."

    • 11:11#SzkołaDoHymnu
     • 11:11#SzkołaDoHymnu

      Już po raz szósty wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku był to piątek, 10 listopada.

       Klasa 2d spotkała się w tym dniu  z seniorami z naszej parafii aby wspólnie odśpiewać hymn. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze. Uczniowie i seniorzy zaśpiewali razem hymn oraz pieśni patriotyczne z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI .

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2
    03-991 Warszawa
    03-991 Warszawa
    Poland
 • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 371092
 • Galeria zdjęć

   brak danych