• BIBLIOTEKA SZKOLNA OTRZYMAŁA WSPARCIE FINANSOWE W RAMACH NPRCZ 2.0 na 2023 rok
     • BIBLIOTEKA SZKOLNA OTRZYMAŁA WSPARCIE FINANSOWE W RAMACH NPRCZ 2.0 na 2023 rok

      Lista książek proponowanych do zakupienia dla czytelników do biblioteki szkolnej w ramach programu (na ten cel otrzymaliśmy 7500 zł) (powstała na podstawie dezyderatów czytelników, analizy oferty wydawniczej oraz pozycji rekomendowanych  przez znawców literatury z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży) do wglądu na szkolnej stronie www.sp109.waw.pl  zakładka OFERTA>BIBLIOTEKA>NPCZ.2.0                          

      Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

      nauczyciel-bibliotekarz

      Biblioteka szkolna otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

      W ramach wsparcia otrzymaliśmy 15 000 zł. do wydatkowania w roku  2023. Niestety ze względdów proceduralnych -niezależnych od biblioteki- Program ma duże opóźnienie.  Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki szkolnej. 

       

      E. Miłkowska-Łaszkiewicz 

      nauczyciel-bibliotekarz

      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021-2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa oraz modernizację bibliotek w Polsce. 

      Główny cel NPRCz 2.0 – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek  – współtworzą cztery cele szczegółowe, z których każdy posiada odrębny Priorytet:

      • Priorytet 1 – Poprawa oferty bibliotek publicznych,
      • Priorytet 2 – Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych,
      • Priorytet 3 – Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych,
      • Priorytet 4 – Rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej oraz promocja NPRCz 2.0.

      Za Priorytet 3 odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Realizacja przebiega dwutorowo i adresowana jest do placówek wychowania przedszkolnego (Kierunek interwencji 3.1.) oraz do bibliotek szkolnych i pedagogicznych (Kierunek interwencji 3.2.).

      Przyznane dofinansowania przedszkola oraz biblioteki szkolne i pedagogiczne przeznaczą na zakup nowości wydawniczych, wsparcie działań promujących czytelnictwo (w tym: zakup nagród książkowych dla dzieci biorących udział w akcjach czytelniczych, organizację spotkań autorskich, wystaw, konkursów itp.) oraz zakup nowych elementów wyposażenia, w tym sprzętu komputerowego, oprogramowania, czytników e-booków.

       

              

    • ZDROWY POCZĘSTUNEK
     • ZDROWY POCZĘSTUNEK

      W dniu 13 czerwca w ramach promocji zdrowego odżywiania, na korytarzu naszej szkoły rozstawiliśmy kram owocowo – warzywny, oferujący wszystkim odwiedzającym go zdrowy poczęstunek. To już druga edycja naszego przedsięwzięcia!

      Chętnych na małe co nieco nie brakowało :) Aż miło było patrzeć jak ze stołu znikają owoce i warzywa, efektem czego był puściutki stół już na początku drugiej przerwy. Brawo!

      To świetny znak, że dobre nawyki żywieniowe są wśród nas!

      Duże podziękowania dla Uczniów klasy 7a za pomoc i zaangażowanie; staranne wyszorowanie owoców i warzyw, podzielenie ich i udział we wspólnym przygotowaniu poczęstunku :)

      Dziękujemy Radzie Rodziców za finansowe wsparcie naszej akcji.

      J. Sperczyńska

    • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
     • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

      Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbywa się w dniach 1–7 czerwca 2023 r. Hasło tegorocznego Tygodnia Czytania zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

      Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich nauczycieli do podzielenia się z uczniami swoimi ulubionymi  książkami z dzieciństwa.  Poczytajmy głośno przez 10 minut na lekcji  -  zarówno małym jak również tym nieco większym dzieciom. 

      Na zakończenie TYGODNIA spotkanie na boisku- nasza społeczność szkolna włączy się w ogólnopolską akcję JAK NIE CZYTAM? JAK CZYTAM? . 

      7 czerwca - punktualnie o godzinie 10 - na szkolne boisko ZAPRASZAM uczniów klas 1-3 pod opieką nauczycieli - w tym dniu dzieci przynoszą własne książki, które podczas happeningu będą czytać (przy niesprzyjającej pogodzie "spotkanie na czytanie" na górym korytarzu) 

    • 9 VI - Dzień Przyjaciela
     • 9 VI - Dzień Przyjaciela

      Drzewko Przyjaźni
      Dziś 9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela w związku z tym świętem uczniowie SP 109 w maju zastanawiali się jak można budować przyjaźń? W ramach programu „Szkoła Demokracji” powstało Drzewko Przyjaźni, na którym cała społeczność uczniowska mogła dzielić się swoimi pomysłami na budowanie przyjaźni. 
      „Jedna z popularnych sentencji życiowych mówi o tym, że jeśli człowiek jest zdrowy, ma rodzinę, dach nad głową i wiernego przyjaciela, to jest bogatszy niż mu się wydaje. 9 czerwca swoje święto mają właśnie osoby, które często są nam bliskie niczym rodzina. Wydarzenie ma na celu umacnianie więzi pomiędzy ludźmi, uświadamianie, jakim drugi człowiek może być oparciem w każdej trudnej sytuacji.
      Kim jest prawdziwy przyjaciel?
      Słowo „przyjaciel” wywodzi się od czasownika „przyjać”, „sprzyjać”. A jak rozpoznać, że ktoś jest naszym kompanem na dobre i na złe? Czasami mamy takich ludzi obok siebie, a nie potrafimy dostrzec, że to są prawdziwi przyjaciele. Pierwsza rzecz to okres znajomości. By ktoś zasłużył na miano przyjaciela, trzeba czasu. Trudno nazwać tak kogoś, kogo znamy kilka miesięcy czy rok. To za krótko, by sprawdzić się w życiowych sytuacjach, kiedy jedna ze stron potrzebuje pomocy, wsparcia. Nieprzypadkowo powiedzenie że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie jest jak najbardziej trafne. Dlatego wielu lat wymaga rozpoznanie, kto nim jest. Kto stanie za naszymi plecami, kiedy wszyscy inni się odwrócą? Kto nas odwiedzi w szpitalu jeśli zachorujemy? Kto pożyczy większą sumę pieniędzy? Kto pomoże zrobić nam remont i nie weźmie za to ani złotówki? Na drugim biegunie są osoby, które trzymają się innych tylko dlatego, że są oni popularni albo bogaci. Kiedy to znika, razem z nim odchodzi pseudo przyjaciel.
      Przyjaciel to osoba, z którą dzielimy nasze tajemnice, radości, smutki. Możemy przyjść do niego bez zaproszenia w samym środku nocy, a on otworzy drzwi. Przyjaciel będzie nas wspierał na dobre i na złe, nawet jeśli nie do końca będzie przekonany o słuszności sprawy. Przedstawi swoją opinię, wyrazi wątpliwości, ale w razie potrzeby stanie po naszej stronie. Lojalność to jeden z najważniejszych elementów udanej relacji, testowany na przestrzeni całej znajomości.
      Dzień Przyjaciela
      Jak spędzić 9 czerwca? Sprawa jest oczywista - ten dzień najlepiej spędzić więc wspólnie, przyjaciele mają zazwyczaj podobne zainteresowania, np. sport czy muzyka. Można się wybrać na dobry obiad, do pubu czy pojeździć na rowerze. Pomysłów nie powinno zabraknąć. Niektórzy z okazji święta wręczają swoim kompanom drobne prezenty, wysyłają życzenia, jeśli bezpośredni kontakt jest utrudniony.
      W dniu święta warto też pomyśleć nieco o ludziach z przeszłości - każdy z nas pewnie zna bliską osobę, z którą urwał się kontakt. W Dzień Przyjaciela może warto odnowić znajomość? W końcu najlepsze przyjaźnie rodzą się na podwórku czy w szkole, we wczesnych latach życia. Pielęgnowanie takich relacji nie zawsze jest łatwe, ale w ten sposób można zbudować prawdziwą przyjaźń. W późniejszych latach, kiedy mamy już swoją rodzinę, o wiele trudniej jest poznać „bratnią duszę”. Warto więc dać niektórym ludziom jeszcze jedną szansę.”


      Agata Cygan z Samorządem Uczniowskim 
      *źródło: https://www.kalbi.pl/dzien-przyjaciela

     • "Dzień Kosmosu"

      28 kwietniaw klasie 1a odbyły się zajęcia pod hasłem "Dzień Kosmosu". Sala zamieniła się na moment w przestrzeń kosmiczną. Uczniowie zaspokoili swoją dziecięcą ciekawość, zdobyli wiedzę o wszechświecie oraz bawili się i tańczyli przy kosmicznej muzyce.

      Było kosmicznie! Brawa dla dzieci i Pani Joanny Górczyńskiej

       

    • obrazek
     • Podsumowanie projektu terapeutycznego zrealizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych (WIE)

       

      "Słyszę, czuję, tworzę" - program arteterapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki

      W ramach XVIII edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych SP 109 otrzymała dofinansowanie na realizację projektu terapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki "Słyszę, czuję, tworzę".

      Program realizowany był w oddziałach przedszkolnych, a jego założeniem było osiągnięcie pozytywnych efektów poprzez stymulację zmysłu wzroku, słuchu i dotyku.

       

      Główne cele programu, to:

      • rozładowanie napięć i nagromadzonych negatywnych emocji;
      • rozwój emocjonalny, wspieranie stabilizacji emocjonalnej;
      • rozwój społeczny, integrowanie grupy, kształtowanie umiejętności pracy w parach i w grupie;
      • poznawanie siebie i świata, wychodzenie ze schematów;
      • twórcza ekspresja, poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych;
      • rozwijanie motoryki dużej i małej;
      • usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej;
      • umuzykalnianie, doskonalenie umiejetności naśladowania określonych rytmów;

       

      W ramach projektu zrealizowany został cykl zajęć o charakterze arteterapeutycznym z elementami sensoplastyki i muzykoterapii:

      • WARSZTATY Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI: bazujące na twórczych działaniach z wykorzystaniem metody integracji sensorycznej, wspierające motorykę dużą i małą uczestników, doskonalące koordynację wzrokowo-ruchową, stworzyły dzieciom przestrzeń do współnego wyrażania siebie w procesie tworzenia dzieł plastycznych.
      • WARSZTATY Z ELEMENTAMI MUZYKOTERAPII: opierajace się na prostym muzykowaniu z wykorzystaniem instrumentu Bum Bum rurki, rozwijające ciekawość, ekspresję muzyczną, poczucie rytmu, wrażliwość i pamięć słuchową, doskonalące koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, koncentrację uwagi i spostrzegawczość, wpłynęły na kreatywność i wyobraźnię dzieci.

       

       

      WARSZTATY Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI:

       

      1. Praca grupowa "Bałwanek" -  dzieci wykonały pastelami olejnymi pracę wielkoformatową o wielkości 16 kartek A4, następnie pomalowały ją czarną farbą zdrapką.

       

      2. Praca indywidualna "Pisanka" - dzieci wyklejały kształt pisanki plasteliną według swojego pomysłu, a następnie ozdabiały różnego rodzaju makaronem.

       

      3.  Praca indywidualna "Masa solna" - każde z dzieci wykonało własnoręcznie masę solną, a następnie eksperymentowało, wycinając kształty, wałkując, odciskając kształty i faktury.

       

      4. Praca grupowa "Wielkanocne kurczaczki" - dzieci ozdobiły jaja wycięte z kartonu za pomocą elementów o różnym kształcie i fakturze: pomponami, piórami, chrupkami, skorupkami jaj, papierowymi kółeczkami, posypką, krepiną, cekinami itp. 

       

      5. Praca grupowa "Pizza" - dzieci wylepiły okrąg z kartonu gliną, a następnie ozdabiały swoją "pizzę" za pomocy różnego rodzaju makaronu, słomkami, fasolą, grochem, ciecierzycą, ziarnkami pieprzu i ziela angielskiego, pestami dyni, wiórkami, kuleczkami styropianu i pomponami.

       

      6. Praca grupowa "Owieczki na hali" - każde z dzieci wykonało górę - wydzierając ją z gazety, choinkę, a także owieczkę, wyklejając ją watą i choć to nie łatwe, do klejenia używały tylko paluszków. Na koniec każde z dzieci przykleiło swoje dzieła na dużym kartonie, tworząc tym samym piękną pracę grupową.

       

      7. Praca w parach "Akwarium"  - każde z dzieci odrysowało i wycięło kształt dłoni z kolorowego kartonu, a następnie w parach, przyklejając różnego rodzaju materiały  stworzyły barwne akwarium.

       

      8. Praca grupowa - "Geometryczne ptaki" - dzieci wycięły koła, owale, trójkąty i kwadraty z kolorowego papieru, a następnie korzystając z różnorodnych pod względem sensorycznym materiałów stworzyły geometryczne ptaki.

       

      9. Praca indywidualna "Kwiaty w wazonie" - każde z dzieci wycięło z kolorowego papieru geometryczny kształt wazonu, a następnie tworzyło kwiaty, odciskając dłonie pomalowane farbami.

       

      10. Praca grupowa - "Kolorowe wieżowce" - dzieci przyklejały na dużym kartonie okienka pomalowane farbą zdrapką, na których za pomocą patyczka wydrapały własne obrazki.

       

       

      WARSZTATY Z ELEMENTAMI MUZYKOTERAPII - BUM BUM RURKI

       

       

      WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNY

      "Palcem Malowane"

       

      Zwieńczeniem projektu był II warszawski konkurs plastyczny "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Konkurs dedykowany był uczniom uczestniczącym w zajęciach specjalistycznych" terapii pedagogicznej, terapii ręki, terapii logopedycznej lub integracji sensorycznej.

       

       

      Celem konkursu było: 

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej, orientacji przestrzennej,
      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
      • czerpanie radości przy tworzeniu prac z wykorzystaniem różnych technik plastycznych
      • motywowanie dzieci do ćwiczeń terapeutycznych,
      • umożliwienie dzieciom z dysleksją w przełamaniu niechęci w pracy nad swoimi trudnościami
      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty pedagogicznego, rodzica i dziecka

       

       

       

      GALERIA NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH PRAC:

       

       

       

       

      Osoby odpowiedzialne za projekt:

      Sylwia Łasek-Marmur - terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka - logopeda, terapeuta SI

       

    • Warsztaty kulinarne
     • Warsztaty kulinarne

      Dnia 22 maja w naszej szkole w ramach programu "Szkoła Demokracji" odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane i przeprowadzone przez uczniów z Ukrainy. Sami uczniowie zaproponowali potrawy, zrobili zakupy oraz wykonali popisowe dania.Po warsztatach nastąpiła pyszna degustacja oraz poczęstunek społeczności szkolnej.

       

      Agata Cygan wraz z Samorządem Uczniowskim

    • Im bliżej wakacji... tym wycieczek coraz więcej
     • Im bliżej wakacji... tym wycieczek coraz więcej

      6 czerwca -we wtorkowe przedpołudnie klasa 6c udała się na wycieczkę po Warszawie "Śladami pomników od Kopernika do Małego Powstańca". Uczniowie wcześniej sami przygotowali najciekawsze informacje na temat wybranego obiektu i spacerując Krakowskim Przedmieściem wcielali się w rolę przewodników dla koleżanek i kolegów. Opowieści okazały się bardzo ciekawe i wnikliwe, a na pamiątkę robiliśmy sobie fotki przy każdym pomniku. Oczywiście był czas na frytki. lody oraz karmienie gołębi. Klasa 6c jest mistrzem w organizowaniu takich przedsięwzięć - Brawo WY!

      M. Pijanowska

    • Kreatywna Biesiada u WARSA i SAWY - naukowo i sportowo
     • Kreatywna Biesiada u WARSA i SAWY - naukowo i sportowo

      6 czerwca pani Marta Biedrzycka wraz z uczennicami klas siódmych wzięła udział w corocznej edycji pt. Kreatywne Biesiady u WARSA i SAWY. Spotkanie "WARS i SAWA naukowo i sportowo" tym razem odbyło się w Szkole Podstawowej nr 158 w Warszawie.

      Społeczność tej szkoły pochwaliła się swoimi najzdolniejszymi uczniami. Martyna Szemkowicz (7B), Martyna Maśniak (7A) oraz Nina Charlińska (7B) wzięły udział w kilku warsztatach przygotowanych dla gości. Do wyboru były zajęcia sportowe, malarskie, dramy, eksperymentalne, stolarskie, czy językowe.

      Jednocześnie Pani Marta brała udział w obserwacji zajęć opartych na metodzie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, warsztatach "Język faktów vs. język opinii" oraz wymianie doświadczeń z nauczycielami z innych szkół. Wróciłyśmy z głowami pełnymi pomysłów i zapału do działania! Oby więcej takich inspirujących spotkań.

      MB

    • I Wawerska Konferencja Uczniowska
     • I Wawerska Konferencja Uczniowska

      5 czerwca odbyła się I Wawerska Konferencja Uczniowska. Nasza szkoła brała w niej czynny udział.

             Pod czujnym okiem nauczycielki języka angielskiego pani Marty Biedrzyckiej uczennice stworzyły wyjątkowe prezentacje i przygotowały swoje wystąpienia. Ula Anyszka (7A), Pola Bańka (7C), Nina Charlińska (7B), Karolina Łysakowska (7C), Zosia Mundzik (7A) oraz Martyna Szemkowicz (7B) pokonały swoją nieśmiałość, czasem strach, a na pewno nudę i stworzyły niezapomniane prezentacje na nurtujące je tematy. Ich publiczne wystąpienia dotknęły obszaru ekologii, zdrowia psychicznego, ich pasji (tańca oraz teatru), ale także problemów w polskiej szkole. Bezinteresowne zaangażowanie dziewcząt jest godne podziwu. Wyjście z wszechobecnej strefy "nie chce mi się" - kreuje postawy, z których możemy być dumni!

      Brawo dziewczyny! Jesteśmy z Was dumni!

      MB

       

    • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM
     • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

      „Jak nie czytam, jak czytam” to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z bibliotekami i szkołami. Szczegóły znajdują się na stronie www.czytamy.org.

      Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem. Czytaniem na trawie w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli, rodziców.

      Akcja ma przede wszystkim zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem.

       BIBLIOTEKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 109

      Zaprasza do wspólnego czytania !

      7 czerwca o godzinie 10.00  

      klasy 1-3  na szkolnym biosku 

      klasy 4-8 w salach lekcyjnych !

      E. Miłkowska-łaszkiewicz

      Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta.

      CELE AKCJI:

      • zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży,
      • promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo,
      • podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury,
      • integracja lokalnych środowisk zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa,
      • upowszechnienie opinii, że szansą na poprawę wskaźników czytelnictwa jest edukacja czytelnicza młodego pokolenia; wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających „dorosłych”,
      • promocja bibliotek oraz podkreślanie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej.
      • pobicie ustanowionego 1 czerwca 2017 r. rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 459 409 osób.

      ORGANIZATOR:

      • redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole
      • ponad 2000 bibliotek.

      REALIZATORZY:

      • biblioteka szkolna
      • wychowawcy klas I – VIII

      ADRESACI:

      • uczniowie klas I – VIII

      TERMIN AKCJI:

      7 czerwca, godz. 10.00.

    • 20 maja - DZIEŃ PSZCZOŁY
     • 20 maja - DZIEŃ PSZCZOŁY

      „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”

      Albert Einstein

      To hasło przyświecało naszym szkolnym obchodom Dnia Pszczoły. Na hasłach i budzeniu świadomości zagrożenia życia pszczól nie poprzestaliśmy,oprócz plakatow powstały specjalne poidełka dla naszych małych przyjaciół. Uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w Konkursie wiedzy o pszczołach, organizatorką którego była pani Ewa Fabrycka.

      20 maja obchodzony jest  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia  cywilizacyjne dla tych owadów. Pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy.

       Nie bez powodu powstało powiedzenie... pracowity jak pszczółka. Aby powstał kilogram miodu, mali pracusie muszą przysiąść na kwiatach, około 4 milionów razy!  Te małe, niepozorne owady mają wręcz nieocenione znaczenie dla naszego ekosystemu. Zapylają blisko 80 proc. kwiatów i roślin uprawnych!

      Kiedy mówimy pszczoła większość z nas widzi ule rozstawione pośród łąk, słoik z miodem czy ociekający plaster. Niewątpliwie bez wielkiej pracy małej pszczoły nie poznalibyśmy smaku jabłek, truskawek czy malin.

      Dzięki pszczołom i innym zapylaczom owocuje przeważająca większość gatunków roślin, w tym te uprawne. Bez owadów zapylających poradzą sobie tylko zboża i kilkadziesiąt roślin rozmnażanych sztucznie przez ludzi. Zaś ule pełne pszczół oznaczają wzrost plonów o połowę! Dzięki krzyżowemu zapyleniu owoce są o wiele lepszej jakości.

      Pszczoły mieszkające w ulach, to tylko jeden ze 130 gatunków tych owadów występujących w Polsce. Co ciekawe, nawet najlepiej znana pszczoła miodna nie zawsze żyje w ulu. Czasami te pszczoły zamieszkują np. dziuple starych drzew. Od dawna wykorzystywali to bartnicy.

     • Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „MATEMATIX”

      Jest nam miło poinformować, że uczeń naszej szkoły MARCIN REJNIAK z klasy 5D uzyskał wynik bardzo dobry i zajął 1 miejsce w województwie oraz 4 miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „MATEMATIX”.

      Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych i ma postać testu wielokrotnego wyboru. Matematix jest nowym konkursem matematycznym wzorowanym na Alfiku Matematycznym. Jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do twórczego myślenia oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala rozbudzać potencjał i zaangażowanie uczniów jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne.

      Gratulujemy Marcinowi kolejnego sukcesu w konkursie matematycznym i trzymamy kciuki za przyszłe wyzwania matematyczne!.

      Zespół nauczycieli matematyki

      Wyniki naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Matematix.

      W dniu 20 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się II edycja Ogólnopolskiego Konkursu z Matematyki „Matematix”, który jest organizowany przez firmę edukacyjną Łowcy Talentów JERSZ.

      Klasy 3:

      LEONARD JAGIEŁŁO-HINDE 22 (miejsce w województwie), 66 (miejsce w kraju) 89.5 pkt

      KACPER SZELENBAUM -39 (miejsce w województwie), 129 (miejsce w kraju) 76.75 pkt

      ARTUR CHOJDAK - 56 (miejsce w województwie), 182(miejsce w kraju) 68.00 pkt

      JAN SOBOLEWSKI - 58 (miejsce w województwie), 185 (miejsce w kraju) 67.75 pkt

      OLIVIER BORUC - 60 (miejsce w województwie), 191(miejsce w kraju) 67.25 pkt

      ANTONINA ROGOWSKA - 64 (miejsce w województwie), 201 (miejsce w kraju) 66 pkt

      Klasy 4:

      ŁUKASZ LESZCZYŃSKI - 9 (miejsce w województwie), 62 (miejsce w kraju) 82.75 pkt

      MIŁOSZ WARPAS - 10 (miejsce w województwie), 64 (miejsce w kraju) 82.5 pkt

      ANIELA KUKOWKA - 11 (miejsce w województwie), 74 (miejsce w kraju) 78.75 pkt

      KUBA WOŹNIAK - 14 (miejsce w województwie), 88 (miejsce w kraju) 71.25 pkt

      MIŁOSZ JARY- 15 (miejsce w województwie), 92 (miejsce w kraju) 70.00 pkt

      ILYA STAWETSKI – 19 (miejsce w województwie), 105 (miejsce w kraju) 67.00 pkt

      BARTOSZ FAJFER- 22 (miejsce w województwie), 123 (miejsce w kraju) 61pkt

      ANDRII UKRAINETS - 28 (miejsce w województwie), 141 (miejsce w kraju) 55 pkt

      MICHAŁ MAZUR -31 (miejsce w województwie), 151 (miejsce w kraju) 53.50 pkt

      ANNA WRÓBEL – 32 (miejsce w województwie), 152 (miejsce w kraju) 52.50 pkt

      ANITA PUTO – 35 (miejsce w województwie), 162 (miejsce w kraju) 50.00 pkt

      MICHAŁ MAJ ŻUK - 37 (miejsce w województwie), 175 (miejsce w kraju) 48.50 pkt

      BARTOSZ PAWLICKI – 45 (miejsce w województwie), 190 (miejsce w kraju) 45.25 pkt

      LUBA TYMCHYSHYN – 49 (miejsce w województwie), 205 (miejsce w kraju) 40.00 pkt

      WIKTORIA BALICKA - 60 (miejsce w województwie), 237 (miejsce w kraju) 30.00 pkt

      JAGODA BOGUCKA – 60 (miejsce w województwie), 237 (miejsce w kraju) 30.00 pkt

      SZYMON JASIOCHA – 69 (miejsce w województwie), 260 (miejsce w kraju) 12.25pkt

      Klasy 5:

      MARCIN REJNIAK – 1 (miejsce w województwie), 4 (miejsce w kraju) 146.25Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie !!!

      ANNA SAJDYCH - 7 (miejsce w województwie), 57 (miejsce w kraju) 86.25pkt

      WOJCIECH TYCZ - 13 (miejsce w województwie), 83 (miejsce w kraju) 73.50 pkt.

      JULIA BRZOZOWSKA – 45 (miejsce w województwie), 187 (miejsce w kraju) 38.75 pkt.

      Klasy 6:

      JOANNA WRÓBEL - 5 (miejsce w województwie), 47 (miejsce w kraju) 84.25 pkt

      WERONIKA WOŁOŃCIEJ – 13 (miejsce w województwie), 132 (miejsce w kraju) 51 pkt

      ZUZANNA PIETRZAK - 22 (miejsce w województwie), 154 (miejsce w kraju) 44.25 pkt

      ANTONINA MAGDZIAK - 24 (miejsce w województwie), 159 (miejsce w kraju) 43.00 pkt

      NIKOLA ROMASZEWSKA - 27 (miejsce w województwie), 169(miejsce w kraju) 38.75 pkt

      WITOLD TYCZ – 28 (miejsce w województwie), 172 (miejsce w kraju) 37.5 pkt

      WOJCIECH ZEMBOWICZ – 32 (miejsce w województwie), 186 (miejsce w kraju) 21.25 pkt

      Klasy 7:

      PIOTR LESZCZYŃSKI – 6 (miejsce w województwie), 17(miejsce w kraju) 87.00 pkt

      Klasy 8:

      MACIEK PISAREK - 8 (miejsce w województwie), 27 (miejsce w kraju) 109.50 pkt

      MAŁGORZATA CHMIELEWSKA – 16 (miejsce w województwie), 45 (miejsce w kraju) 92.25pkt

      MAŁGORZATA CHĄDZYŃSKA – 34 (miejsce w województwie), 100 (miejsce w kraju) 68.75

      OLENA TYMCHYSHYN – 37 (miejsce w województwie), 114 (miejsce w kraju) 64.25 pkt

      WOJCIECH CEBULA – 45 (miejsce w województwie), 147 (miejsce w kraju) 51.00 pkt

       

      Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      Zespół nauczycieli matematyki.

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2
    03-991 Warszawa
    03-991 Warszawa
    Poland
 • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 371117
 • Galeria zdjęć

   brak danych