Dnia 14.06. odbyła się 2. Warszawska Debata o Prawach Uczniowskich #SzkolnaWyPrawa w której nasza szkoła wzięła udział: przedstawicielki społeczności szkolnej wraz z opiekunką Samorządu Uczniowskiego Agatą Cygan.
Rozmawialiśmy o wzmacnianiu relacji, komunikacji i współpracy w szkołach.
„Nie da się dbać o prawa uczniowskie, bez dbania o relacje. Nawet najlepsze prawo jest martwe, jeśli nie umiemy z niego korzystać, a ten problem dotyczy wielu szkół. Potrzebna jest zmiana myślenia o pozycji uczniów i uczennic w relacji z dorosłymi. Zależy mi na tym, żeby młodzi ludzie byli traktowani podmiotowo , mieli wpływ na swoją sytuację, nie obawiali się wyrażać swojego zdania i byli słuchani przez dorosłych. Wierzę, że skuteczne zmiany można wprowadzać poprzez dialog między różnymi pokoleniami i partnerską współpracę z poszanowaniem siebie nawzajem - dzięki temu możliwe będzie wypracowanie zasad współżycia w szkole.” – mówi Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich.
Spotkanie zakończyła gra terenowa.
Agata Cygan
Opiekunka Samorządu Uczniowskiego
Dziś odbyła się 2. Warszawska Debata o Prawach Uczniowskich #SzkolnaWyPrawa!
Tym razem rozmawialiśmy o wzmacnianiu relacji, komunikacji i współpracy w podstawówkach.
Nie da się dbać o prawa uczniowskie, bez dbania o relacje. Nawet najlepsze prawo jest martwe, jeśli nie umiemy z niego korzystać, a ten problem dotyczy wielu szkół. Potrzebna jest zmiana myślenia o pozycji uczniów i uczennic w relacji z dorosłymi. Zależy mi na tym, żeby młodzi ludzie byli traktowani podmiotowo , mieli wpływ na swoją sytuację, nie obawiali się wyrażać swojego zdania i byli słuchani przez dorosłych. Wierzę, że skuteczne zmiany można wprowadzać poprzez dialog między różnymi pokoleniami i partnerską współpracę z poszanowaniem siebie nawzajem - dzięki temu możliwe będzie wypracowanie zasad współżycia w szkole.
O dobrej rozmowie, integracji i przeciwdziałaniu wykluczenia i wpływie uczniów debatowaliśmy dzisiaj z samorządami uczniowskimi, ich opiekunami_kami i szkolnymi rzecznikami oraz z Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy, radną Dorota Łoboda i Antonim Pluskotą - przewodniczącym Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy. A potem ćwiczyliśmy współpracę w grupie w trakcie gry miejskiej!
Wielkie podziękowanie za prowadzenie interaktywnych warsztatów: Centrum Komunikacji Społecznej Młoda Warszawa, Stowarzyszenie "Rozwiń się" Edukacja, Kultura, Sport, Manzana Fundacja Rozwoju Umiejętności Psychospołecznych.
Bardzo dziękuję GD Events za organizację niezapomnianej dla wszystkich gry oraz Muzeum Warszawy, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej za zaangażowanie i wspaniałą gościnę!
W debacie wzięły udział: SP.369.Warszawa, Szkoła Podstawowa nr 364, Szkoła Podstawowa Nr 185 Unicef, Szkoła Podstawowa nr 351 im. Bolesława Prusa, Szkoła Podstawowa Nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 404 w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich, Szkoła Podstawowa nr 158 im. Jana Kilińskiego w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 148 im. Hugona Kołłątaja w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Edwarda Szymańskiego w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 214 w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 344, Szkoła Podstawowa nr 236 im. Ireny Sendlerowej, Szkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła II, Szkoła Podstawowa Z Oddziałami Integracyjnymi Nr 68 im.Artura Oppmana, Szkoła Podstawowa nr 370. Bardzo Wam dziękuję!